Cennetteki Yerini Yaşarken Görmek İçin Nuh Suresi

Nuh Suresi okumayı vird (rutin halinde, düzenli olarak okunan zikir) haline getirenler cennetteki yerlerini görmeden vefat etmezler.

Okuyan Cennetteki Yerini Ölmeden Görür

Nuh suresinin okunmasını vird haline getiren kimseler, daha dünyada iken cennetteki yerlerini görmeden vefat etmezler.

Cennetteki Yerini Yaşarken Görmek İçin Nuh Suresi
Cennetteki Yerini Yaşarken Görmek İçin Nuh Suresi

Okuyanın Düşmanları Rezil Olur

Bir kimse bu sureyi okuyarak, kendisine düşmanlık yapmak isteyen bir kişi ile karşılaşırsa düşmanın şerrinden halas bulduğu gibi düşmanı da okunan ayetlerin tasarrufu ile zelil ve zebun olur. Bu sureyi şerifi bir kere okuyanın düşmanı red ve def olur. Bu sureyi; kendisine zulmetmek isteyen kişi için okursa onun şerrinden bi-iznillah korunur.

Okuyan Nuh Aleyhisselam’ın Ümmeti Gibi Olur

Kim bu sureyi okursa, sanki Nuh’un (a.s.) davetini idrak eden (kabul eden) müminler gibi olur. [1]Hadis-i şerif-Kâdı Beydâvi Tefsiri Okuyanlara verilen sevapların aynısı, dinleyenlere de verilir.

Okuyanın Haceti Yerine Gelir

Nuh suresi hangi maksatla okunursa, okuyan bi-iznillah o maksada ulaşır. Hangi niyet için okunursa o dilek yerine gelir.

Mal, Bereket ve Çocuk İçin Nuh Suresi

İstiğfar, bereket, mal ve çocuk isteyenler Nuh Suresi 10, 11 ve 12. ayetlerini okumaya devam etmelidirler. Genel olarak terkiplerde okuma şekli şöyledir: Her gün 100 kere veya 7 günde 1000 kere.

Okuyan Hz. Nuh’un Duasına Nail Olur

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim (sevabını umarak) Nuh suresini okursa, Nuh (Aleyhisselam)’ın duasına nail olan müminlerden olur.” Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki “Müminlerin kurtuluşu üç şeyledir: Nuh’un duası, İshak’ın duası, ve Muhammed’in (s.a.v.)şefaati (Allah hepsine salat-u selam eylesin).”

Allah’ın Bağışlaması İçin

Müminlerin bağışlanması ve kafirlerin kahrolmaları için Nuh suresinin 26-27. ayetleri çokça okunmalıdır.

Nuh Suresi Hakkında

Mekke’de nazil olmuştur. 28 ayettir. İsmini; surede kıssası anlatılan Hz. Nuh’tan alır. Hem Mushaf tertibine hem de nüzul sırasına göre 71. suredir. Hz. Nuh’un uzun yıllar ısrarla yaptığı tebliğ, verdiği mücadele ve kavminin buna inkar, yalanlama ve büyük bir vurdumduymazlıkla mukabele etmesini dikkat çekici bir üslupla anlatır. Putperestliğin temellerine temas eder. Hz. Nuh’un duasıyla, o inatçı azgın kavmin helaki, ibretli bir vesika halinde bu surede gözler önüne serilir.

Dipnotlar

Dipnotlar
1Hadis-i şerif-Kâdı Beydâvi Tefsiri
Keşfet
1 Comment
  1. […] Böyle diyene bir köle azad etmiş gibi ecir yazılır” […]