Giresun – Kudret Köprüsü Efsanesi

15
0
(0)

Boğalı Köyü, Görele yakınlarında kurulu bir Karadeniz köyüdür. Köyün çevre irtibatını, vadinin dibinden akan dere üstündeki Kudret köprüsü sağlar.

Boğalı Köyü, Görele yakınlarında Haç Dağı’nın yamaçlarında kurulmuş bir Karadeniz köyüdür. Köyün çevre irtibatı, vadinin dibinden akan dere üstündeki Kudret köprüsüdür. Çevrede bu köprü için anlatılan ilginç bir efsane vardır. Bu efsaneyi büyük küçük herkes bilir.

Vaktiyle Boğalı Köyünde Ebe Nine denilen yaşlı bir kadın yaşarmış. Çevre köylerin bütün doğumlarını bu yaptırdığından bu isimle anılır. Ebe Nine kendisini başkasına yardım etmek için adamış sanki. Öyle ki bu yörede, tarlada kullanılmadığı için kimse öküz beslemez. Besleyenler de boğa olarak besleyip, getirilen ineklerden, bir got mısır veya fasulye alırmış. Ebe Nine ise bir tek ineği dahi olmadığı halde bir boğa besler ve hiç bir ücret almazmış. Çevre halkı her gün inekleriyle onun yaşadığı köyün yamaçlarına tırmanırmış.

Ebe Nine, çevrenin bütün köylerinde hangi kadının ne zaman doğum yapacağını da çok iyi takip eder ve bilirmiş. Bir kış mevsiminde, derenin karşısındaki Kandahor köyündeki Gülüzar Kadın’ın da doğumunun yaklaştığını böylece biliyordu. Bu mevsimde dereden geçmenin imkansız olduğunu da bildiğin den, her gece uykusu kaçıyormuş. Ya derede sel olduğu bir gün Gülüzar Kadın hasta olur da onu çağırırlarsa… Derenin azgın sularından nasıl geçecek, Gülüzar Kadın’a nasıl yardım
edecekti?..

Korktuğu da başına gelmiş. Yağmurlu bir akşam, karşı köyden çağırıp, Gülüzar Kadın’ın doğum hastası olduğunu söylemişler. Ebe Nine nasıl yardıma gidecek? Derenin azgın sularından geçmek imkansız. Ömründe ilk defa birine yardım edememekten duyduğu üzüntü ile Allah’tan affını dilemiş, dua etmiş ve yatağına girip yatmış.

Gecenin ilerleyen saatlerinde öyle bir deprem olmuş ki yer yerinden tam anlamıyla oynamış. Ebe Nine şafakta uyanmış. Bir de ne görsün: Yağmur dinmiş, hava açmış. Üstelik derenin dar bir yerinin üstünü öyle bir kaya kapatmış ki derenin azgın sularının üstünde taştan bir köprü. Üstünden üç tane yüklü katır yanyana geçer. Ebe Nine durur mu? Koşmuş hemen karşı köye. Gülüzar Kadın’ın yardımına.

Köylüler daha sonra burayı dereden karşıya geçmek için kullanmaya başlamışlar ve adına da Kudret köprüsü demişler. Ebe Nine’nin köyüne de boğasından dolayı boğalı köyü deniyor hala…

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

ParanormalHaber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin