Uykusuzluk Sorunu İçin Dua

33
0
(0)

Uykusuzluk sorunu yaşayan bazı sahabelerin, Peygamber Efendimize danışmaları üzerine; Peygamber Efendimizin onlara öğrettiği iki farklı, çok tesirli dua.

Uykusuzluk Şikayeti İçin Dua

İmam Tirmizi’nin, Halid İbn-i Velid’den rivâyetine göre, müşarunileyh, Peygamber Efendimize (s.a.v.) uykusuzluktan şikayette bulunuyor. Resulüllah: “Sana bazı kelimeler öğreteyim. Onları söyleyince rahat uyursun” buyurdular ve şu duayı öğrettiler:

Okunuşu: Allahümme rabbes semâvâtis seb’ı ve ma ezallet ve rabbel erâdiyne ve mâ ekallet ve rabbiş şeyâtıyni ve mâ edallet kün lî câran min şerri halkıke küllihim cemiy’an en yefruta aleyye ehadün ev en yebğıye aleyye azze câruke ve celle senaüke ve la ilaha illa ente.

Uykusuzluktan Kurtulmak İçin İkinci Dua

İbni Sünni’nin Zeyd bin Sabit’ten nakline göre; Zeyd bin Sabit şöyle anlatıyor: “Benden meydana gelen uykusuzluktan Rasulullah’a (s.a.v.) şikayet ettim. Resulullah (s.a.v.): Okunuşu: Allahümme ğâratin nücâmü ve hedeetil uyunü ve ente hayyün kayyumün lâ te’huzüke sinetün ve lâ nevmün, yâ hayyü yâ kayyumü ehdi’ leylî ve enim aynî.

Anlamı: Allah’ım! Yıldızlar battı, gözler sakinleşti. Sen diri ve diriltensin. Seni ne sayıklama ve ne de uyku tutmaz. Canlı olan ve canlandıran Allah’ım! Gecemi sakinleştir, gözlerimi uyut” Duasını okumamı emretti. Rasulullah’ın (s.a.v.) tavsiyesi ile bu duayı okudum. Hz. Allah benden uykusuzluğu giderdi.

Uyku Bozukluğu Şikayeti - Tadavi İçin Dua - Tesirli Dualar

Uykusuzluk – Uyku Bozukluğu Nedir

Uykusuzluk, diğer bir deyişle uyku bozukluğu, yeterli uyku alamama durumudur. Kronik veya akut olabilen uyku eksikliğinin şiddeti büyük ölçüde değişebilir. Kronik uyku bozukluğu, beynin bilişsel işlevlerini olumsuz yönde etkiler. Bununla birlikte bazı vakalarda, uyku eksikliğinin çelişkili bir biçimde enerjiyi, ruh halini ve uyanıklık hissini arttırdığı görülmektedir. Uyku bozukluğunun uzun vadeli sonuçları hiçbir zaman değerlendirilmemiş olsa da depresyon tedavisinde bile kullanılmıştır.

Akut uyku bozukluğu ile kronik uyku bozukluğunun etkilerini karşılaştıran bazı araştırmalar yapılmıştır. Uzun süreli uyku eksikliği insanlarda sık rastlanan bir durum değildir. Ölümcül ailesel uykusuzluk hastalığına sahip kişiler hariç. Ayrıca küçük uyku ataklarının önlenemediği görülmektedir. Uzun süreli uyku eksikliği laboratuvar hayvanlarında ölüme neden olmuştur.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

  1. […] Uykusuzluk Sorunu İçin Dua […]

ParanormalHaber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin