Sabah Namazından Sonra Okunan Hacet Namazı: Önemi ve Detaylı Kılınışı

0
(0)

Sabah namazından sonra kılınan hacet namazının önemi ve nasıl kılınacağı hakkında bilgiler. Dualar ve adımlarla detaylı açıklamaları okuyun.

Ebul Kasım Kuşeyri, Hazretlerinin Adab-ül Fıkıh isimli kitabında tarif ettiği 4 rekatlık hacet namazı ve bu namazda okunacak kısa duaları.

Hacet Namazı Kılınışı

Ebül Kasım el-Kuşeyri, Adab-ül Fıkıh isimli kitabında diyor ki: Cenabı Allah (c.c.) Hazretlerinden bir haceti olup da duasının kabul olmasını arzu eden kimse; Sabaha karşı kalkıp güzelce abdest aldıktan sonra 2 rekatta bir selam vermek üzere 4 rekat namaz kılsın. İlk rekatta Fatiha’dan sonra 10 defa: Rabbena atina min ledünke rahmeten inneke entel vehhab.

Hacet Namazı Duası 1
Hacet Namazı Duası 1

2. rekattan sonra Fatiha’dan sonra 10 kere: Rabbişrah li sadri ve yessir li emri vahlül ukdeten min lisani yefkahu kavli.

Hacet Namazı Duası 2
Hacet Namazı Duası 2

3. rekatta Fatiha’dan sonra 10 kere: Fesetezkürune ma ekulü leküm ila ahiri.

Hacet Namazı Duası 3
Hacet Namazı Duası 3

4. rekatta Fatiha’dan sonra 10 kere: Etmim lena nuran. dualarını okusun. Namaz tamam olduktan sonra secdeye varıp 41 defa: La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimiyn. Festecebna lehu ve necceynahü minelğammi ve kezalike neczil muhsinin. Okuduktan sonra haceti yani ihtiyaç ve arzuları ne ise dua ve niyaz eylesin. Cenabı Hak Hazretleri ona ihsan ve ikramda bulunur. [1]Ebul Kasım El Kuşeyri, Adab-ül Fıkıh

Hacet Namazı Duası 5
Hacet Namazı Duası 5

2 Rekatlık Kısa Hacet Namazı ve Duaları

İmam Şafi (r.a.) hazretlerinden rivayeten, havas alimlerinin büyüklerinden Şeyh Muhammed bin Derestûye buyurmuşlardır ki: Cenbı Hak’tan hacetinin kabul buyurulmasını dua ve niyaz edecek kimse; Mükemmel bir taharet ile abdest alıp, İlk rekatta 1 Fatiha ile on 10 Kafirun, İkinci rekatta ise 1 Fatiha ile 10 İhlas surelerini okuyarak 2 rekat namaz kılıp, selam verdikten sonra secdeye yatarak 10 kere: Sübhânallahi velhamdü lillâhi ve lâ ilâhe illâllahü vallahü ekber ve lâ havla ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azıym okusun. Okuduktan sonra 10 defa: “Rabbenâ âtinâ fiddünyâ haseneten ve fil’âhıreti hase neten ve kına azâbennâr” diyerek, Haceti ne ise onu talep ve niyaz eylesin. Allah Teala’nın lütfuyla muvaffak olur.

Bu gönderiyi ne kadar beğendiniz?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Dipnotlar

Dipnotlar
1Ebul Kasım El Kuşeyri, Adab-ül Fıkıh
Keşfet