Hasbünallahü ve Nimel Vekil – Fazileti

0
(0)

Hasbünallahü ve Nimel Vekil, meşhur ve defalarca tecrübe edilmiş olan, kıymetli, kolay, kısa, tesiri çabuk görülen bir ayeti kerimedir.

Bu ayeti kerime on dokuz harftir ve içinde iki esmai ilahiyye vardır. Bunlardan birisi Lafzai Celal (yani Allah ismi şerifi) diğeri de “El Vekil” ismi şerifidir. Her ikisinin de adedi Ebced hesabındaki rakamsal karşılığı 66’dır. İki 66 da 132 eder ki bu da (Hz.) Muhammed (s.a.v.) ismi şerifine tekabül eder. Bu ayeti kerimenin manası, tesiri; son derece büyüktür, faydalıdır. Gafil olmamak gerekir.

Hasbinallah ve Nimel Vekil’i 450 Kere Okumak

Bu ayeti kerimeyi de burada sır ve faziletleriyle birlikte ehli olan okurlarımıza anlatmak gerek. İşi gücü bağlı olan, geçim sıkıntısı çeken, haksızlığa, zulme uğrayan, zalim ve kötü insanların gadrine uğramış olan, maddi ve manevi sıkıntı ve dertleri olan bir kimse bu ayeti kerimeye günde en az 450 kere okumaya devam etmelidir.

Günlük Zikir Olarak Nasıl Okunur

Bu ayeti kerimeyi günlük olarak zikir etmeye devam ederse Allah’ın inayetiyle kısa zamanda korktuklarından emin olup, umduklarına kavuşur. Okumaya başlamadan önce 10 istiğfar, 10 kelimei tevhid, 7 tekbir, 10 salavat-ı şerife okuduktan sonra besmele-i şerife ile bir defa:

الَّذِينَ قَالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُواْ لَكُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزَادَهُمْ إِيمَاناً وَقَالُواْ حَسْبُنَا اللّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

Okunuşu: Ellezine kâle lehümün nâsü innen nâse kad cemefi leküm fahşevhüm fe zâdehüm imânen ve kâlû hasbûnellâhü ve nı’mel vekil. (Ali İmran, 173) Ayetini okuyup “Hasbünellâhü ve nimel vekil” kısmını 450 kere tekrarlamalıdır. Bitiminde bir kere de aşağıdaki ayeti kerimeyi (Ali İmran, 174) okumalıdır:

فَانقَلَبُواْ بِنِعْمَةٍ مِّنَ اللّهِ وَفَضْلٍ لَّمْ يَمْسَسْهُمْ سُوءٌ وَاتَّبَعُواْ رِضْوَانَ اللّهِ وَاللّهُ ذُو فَضْلٍ عَظِيمٍ

Okunuşu: Fenkalebü bi nı’metin minellâhi ve fadlin lem yemseshüm sülin vettebeu rıdvânellâh* vellâhii zû fadlin azıym.

Hasbünallah ve Nimel Vekil Sır ve Faziletleri

“Hasbünallahu ve Nimel Vekil” ayeti kerimesini vird yani düzenli zikir edinmek isteyenler giderken, gelirken yatakta, otururken, velhasıl her imkan buldukları her yerde ve zamanda, gücü yettiği kadar okumaya devam etmelidirler. Bir ay geçmeden; halinde; gökle yer arası kadar muazzam ilerleme hisseder, görür: Bolluğa kavuşur, ticareti artar, sıhhati düzelir, düşmanları dost olur, dost olmayanlar kahır ve helak olur.

100.000 Hasbinallah ve Nimel Vekil

100.000 Hasbinallah ve Nimel Vekil Neden Okunur

Gerçekleşmesi iarzu edilen bir hayır, menfaat veya muvaffakıyetin husulu için tam bir itikad, halis bir kalp ve tam bir tevekkül ile yüzbin (100.000) defa “Hasbinallah ve Nimel Vekil” okuyan kimse Allah’ın izniyle nail olur. 100.000 Hasbinallah ve Nimel Vekil okuma usulü ise şöyledir: Evvela; niyetin, gerçekleştirilebilecek şekilde uygun olması ve hayırlı bir gayeye matuf olması lazımdır. Adetullaha aykırı, imkansız bir şeyin gerçekleşmesi yahut başkasının iradesini zorlamayı gaye edinen okumalar sonuç vermez.

100.000 Hasbinallah ve Nimel Vekil Nasıl Okunur

İkinci olarak; gerçekleşmesi arzu edilen şey her ne ise okumaya başlamadan önce muhakkak o hususta niyet edilmelidir. Üçüncü bir kural olarak ise kıraat yani okuma esnasında mükemmel bir taharet üzerine bulunmak yani cünüp olmamak, abdestli olmak lazımdır. Bu şartlara riayet edildiği takdirde 100.000 defa 1 gecede veya 41 geceye kadar yayılarak okunabilir. Kaç günde okunmaya niyet edildiyse 100.000 rakamı, belirlenen gün sayısına göre taksim edilir. Her gece okuma bittikten sonra mutlaka Ve ni’mel vekil ve ni’mel Mevla ve ni’men nasiyr gufraneke gufraneke gufraneke Rabbena ve ileykel masiyr denilmelidir.

Bazı havas alimleri ise bu uygulamanın 7 gecede bitirilmesinin ve her gece 1.000’er defa arttırılmasının daha faydalı olacağını belirtmişlerdir. Bu şekilde yapılacaksa: 1 gece 3000 ve gündüzü 3000, 2 gece 5000 ve gündüzü 5000, 3 gece 7000 ve gündüzü 7000, 4 gece 9000 ve gündüzü 9000, 5 gece 10000 ve gündüzü 10000, 6 gece 11000 ve gündüzü 11000, 7 gece 10000 toplamda 100 000 adet olarak okunabilir. [1]Kenzül Havas, s: 347

Ana Sayfa * Tesirli Dualar 

Bu gönderiyi ne kadar beğendiniz?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Dipnotlar

Dipnotlar
1Kenzül Havas, s: 347
Keşfet
2 Comments
  1. […] Hacet DualarıCuma Günü Duaların Kabul Olduğu SaatCuma Günü Duaların Kabul Olduğu SaatHasbünallahü ve Ni’mel Vekil – FaziletiHasbünallahü Ve Nimel Vekil Zikrinin FaziletiYa Latif Esmasının Fazileti ve SırlarıLatif […]

  2. […] mümtaz mevkiye nail olurlar. Popülariteleri ve toplumdaki saygınlıkları artar. 3- İnatçı zalimlerin şerrinden korunmak için 70 defa okunur. 4- Düşmanın kalbine korku vermek için cuma […]