Anında Kabul Olan Dua Nasıl Yapılır? İşte En Etkili Dualar

0
(0)

Dua, Allah’a yönelerek istekte bulunmak, O’na yakarmak ve O’na şükretmek demektir. Dua, Müslümanların en güçlü silahı ve en büyük tesellisidir. Dua eden kişi, Allah’ın rahmetine ve yardımına sığınır, O’ndan hayır diler ve O’ndan kötülükten korunmasını ister. Dua ederken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bunlar:

 • Samimi ve içten olmak
 • Abdestli ve temiz olmak
 • Uygun zaman ve mekan seçmek
 • Allah’ın isimlerini ve sıfatlarını kullanmak
 • Kur’an ayetleri ve Peygamber Efendimizin dualarını okumak
 • Duanın kabul olması için hayırlı ve helal şeyler istemek
 • Duanın kabul olması için sabırlı ve umutlu olmak

Bu yazımızda sizlere anında kabul olan dua nasıl yapılır sorusunun cevabını vereceğiz. Ayrıca en etkili duaları da sizlerle paylaşacağız.

Anında Kabul Olan Dua Nedir?

Anında kabul olan dua, Allah’ın izniyle dileğin hemen gerçekleşmesini sağlayan duadır. Bu dua, kişinin niyetine, samimiyetine, ihlasına ve Allah’a olan güvenine bağlıdır. Anında kabul olan dua için belirli bir formül veya yöntem yoktur. Ancak bazı duaların daha fazla sevap ve bereket getirdiği bilinmektedir.

Anında kabul olan dua için özellikle Esma-ül Hüsna (Allah’ın güzel isimleri), Kur’an ayetleri ve Peygamber Efendimizin dualarını okumak tavsiye edilir. Bu dualar hem Allah’ın rızasını kazanmak hem de dileklerin gerçekleşmesi için çok etkilidir.

Anında Kabul Olan Dualar Nelerdir?

Anında kabul olan dualar arasında en bilinenleri şunlardır:

 • Esma-ül Hüsna Duası: Bu dua, Allah’ın 99 güzel ismini okumaktan ibarettir. Bu isimler Allah’ın sıfatlarını, özelliklerini ve kudretini ifade eder. Bu isimleri okuyarak Allah’a yaklaşmak, O’nun rahmetinden ve mağfiretinden istifade etmek mümkündür. Bu dua okunup, başa dönülür. Böyle 3 kere okunmalıdır. Bir dileği olan dileğinin kabul olması için kırk gün boyunca Esmaül Hüsna duasını okumaya devam eder. Bir dileğin kabul olunup, yerine gelmesi için dua esnasında Hz. İbrahim’in ateşe atılırken söylediği “Hasbünallahu ve ni’mel vekil” (Allah bize yeter, O ne güzel vekildir) cümlesini de eklemek gerekir.
 • Ayet-el Kürsi Duası: Bu dua, Kur’an-ı Kerim’in Bakara Suresi’nin 255. ayetidir. Bu ayet, Allah’ın zatını, sıfatlarını, kudretini ve ilmini anlatan en önemli ayetlerden biridir. Bu ayet, hem imanı güçlendirmek hem de şeytanın vesveselerinden korunmak için okunur. Ayrıca bu ayetin okunduğu yerde meleklerin hazır bulunduğu ve Allah’ın rahmetinin indiği rivayet edilir. Bu dua okunup, başa dönülür. Böyle 3 kere okunmalıdır. Bir dileği olan dileğinin kabul olması için kırk gün boyunca Ayet-el Kürsi duasını okumaya devam eder. Bir dileğin kabul olunup, yerine gelmesi için dua esnasında Hz. Yunus’un balığın karnındayken söylediği “Lâ ilâhe illâ ente sübhaneke innî küntü minezzâlimîn” (Senden başka ilah yoktur. Seni her türlü eksik ve noksandan tenzih ederim. Gerçekten ben nefsine zulmedenlerden oldum) cümlesini de eklemek gerekir.
 • Peygamber Efendimizin Dilek Duası: Bu dua, Peygamber Efendimizin kendisinin ve sahabenin dilekleri için okuduğu bir duadır. Bu dua, Allah’ın rızasını kazanmak, güçlüklerin üstesinden gelmek, hastalıkların şifası gibi birçok konuda yardım talep etmek için kullanılır. Bu dua şöyledir:

“Allâhumme innî es’elüke bienne leke’l-hamdu lâ ilâhe illâ entel Hannânül Mennân, yâ Bedî’assemâvati vel-ardı yâ Zelcelâli vel-ikram. Es’elükel cennete ve eûzu bike minennâri.”

Paygamberimizin Dilek Duası
Paygamberimizin Dilek Duası

(Allah’ım, Senden isterim. Zira hamd Sana lâyıktır, Senin içindir. Senden başka mâbud yoktur, ancak Sen varsın. Çünkü istemeden ve istedikten sonra veren Sensin. Sen celâl ve ikram sahibisin. Senden cenneti ister ve cehennemden korunmamı dilerim.)

Bu dua okunup, başa dönülür. Böyle 3 kere okunmalıdır. Bir dileği olan dileğinin kabul olması için kırk gün boyunca Peygamber Efendimizin Dilek Duası’nı okumaya devam eder.

Anında Kabul Olan Dua Nasıl Yapılır?

Anında kabul olan dua yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle abdest alın ve temiz bir yere oturun.
 • Niyetinizi belirleyin ve Allah’a yönelin.
 • Besmele çekerek duaya başlayın.
 • Önce Allah’a hamd edin ve salavat getirin.
 • Sonra yukarıda bahsettiğimiz dualardan birini veya hepsini seçerek okuyun.
 • Her duadan sonra dileğinizi Allah’tan isteyin.
 • Duanızı bitirirken tekrar hamd edin ve salavat getirin.
 • Duanızın kabul olması için Allah’a tevekkül edin ve sabredin.
 • Duanızı kırk gün boyunca devam ettirin ve ara vermeden okuyun.
 • Duanızı okurken dikkatinizi dağıtmayın ve kalbinizi Allah’a bağlayın.
 • Duanızı okurken haramlardan ve günahlardan uzak durun ve hayırlı işler yapın.

Anında Kabul Olan Dua Sonucu

Anında kabul olan dua sonucu, Allah’ın izniyle dileğinizin gerçekleşmesidir. Ancak bu sonucu beklerken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bunlar:

 • Allah’ın dileğinizi kabul etmesi veya etmemesi sizin hayrınızadır. Allah sizin bilmediğiniz bir hikmetle dileğinizi erteleyebilir veya değiştirebilir. Bu durumda Allah’a güvenin ve razı olun.
 • Allah’ın dileğinizi kabul etmesi için dua etmeniz yeterli değildir. Aynı zamanda dileğiniz için gayret göstermeniz ve çaba sarf etmeniz gerekir. Dua ile amel birlikte olmalıdır.
 • Allah’ın dileğinizi kabul ettiği zaman şükretmeyi unutmayın. Allah’a hamd edin ve O’na karşı minnettar olun. Şükredenlere daha fazla nimet verilir.

Bu makalede sizlere anında kabul olan dua nasıl yapılır sorusunun cevabını verdik. Ayrıca en etkili duaları da sizlerle paylaştık. İnşallah sizin için faydalı olmuştur.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet

Paranormal Haber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin