Pepuk – Guguk Kuşu Efsanesi

Pepuk Kuşu Efsanesi, Tunceli – Dersim Yöresinde geçtiğine bir efsanedir. Pepuk kuşunun güncel karşılığı Guguk Kuşu’dur. Efsane şu şekildedir: 

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

İki küçük kardeş varmış. Anneleri ölünce babaları evlenmiş. Üvey anne çocuklara çok sert ve kötü davranıyormuş. Çocukları her fırsatta dövüyor, korkutuyormuş. Üvey anne bir gün çocukları kenger toplamaları için dağa gönderir. Kardeşlerden erkek olan, çıkardığı kengerleri kız kardeşinin boynunda asılı duran torbaya atıyormuş. Akşama kadar bir hayli kenger çıkarmışlar, fakat bir aksilik varmış; onlar fark etmeden kengerlerin hepsi, delik torbadan düşmüş. Böylece tüm emekleri boşa gitmiş. 

Erkek kardeş, bu durumdan kız kardeşini sorumlu tutmuş, kengerleri onun yediğini düşünmüş. Üvey annelerinden yiyecekleri dayağı düşününce daha da korkmuş ve sinirlenmiş. Kız kardeş, erkek kardeşe ”Eğer inanmıyorsan karnımı aç bak” demiş. Bunun üzerine erkek kardeş, kız kardeşinin karnını açıp, midesini boş görünce kengerleri onun yemediğine inanmış ama kardeşi de oracıkta ölmüş. Kardeşine inanmamakla hata yapıp onun ölümüne sebep olan abi, bu acı ve vicdan azabıyla Allah‘a yalvarmaya, dua etmeye başlamış: “Allah’ım beni Pepuk kuşu yap bu dağlara sal ki dünya döndükçe dağlardan dağlara kardeşim diye seslenip durayım!”

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

O gece, çocuğun duası kabul olmuş.O gece erkek kardeş Allah tarafından Pepuk kuşu olmuş ve gidip kardeşinin mezarının başucundaki ağaca konup, hep kardeşi için seslenip durmuş. O gün bu gündür bu çocuk, Pepuk kuşu olarak; dağlarda oradan oraya dolaşarak, kardeşim kardeşim diye öter dururmuş..

Guguk Kuşu’nun Hilesi
Keşfet