Meşhur Kocaayak Gözlemleri

4
5
(5)

Koca Ayak ya da Sasquatch, Kuzey Amerika’nın en kalıcı efsanelerinden biridir ve binlerce insan bu dev maymun benzeri yaratığı gördüğünü iddia etmiştir. İşte en ünlü Koca Ayak gözlemleri.

Meşhur Kocaayak Gözlemleri
Meşhur Kocaayak Gözlemleri

William Roe Kocaayak Karşılaşması – 1955

En ünlü Koca Ayak görüntülerinden birinin 1955 yılında British Columbia’daki Mica Dağı’nda meydana geldiği iddia edilmektedir. William Roe adında bir adam yürüyüş yaparken “kısmen insan ve kısmen hayvan” bir yaratık gördüğünü iddia etmiştir. Roe, 1957 yılında verdiği yeminli ifadede yaratığın yaklaşık 6 feet (1.8 metre) boyunda ve kahverengi gümüş uçlu saçlarla kaplı olduğunu, kalın kollarının dizlerine kadar uzandığını, geniş ayakları ve göğüsleri olduğunu belirtmiştir.

Roe 1957 tarihli yeminli ifadesinde şöyle yazmıştır. “Bu yaratığı izlerken, bir film şirketinin burada bir film çekip çekmediğini ve gördüğüm şeyin kısmen insan kısmen de hayvan gibi görünen bir aktör olup olmadığını merak ettim. Ancak daha fazla gözlemledikçe, böyle bir örneği taklit etmenin imkansız olduğuna karar verdim.”

Albert Ostman’ın Kaçırılması – 1924

Maden arayıcısı Albert Ostman, 1924 yılında British Columbia, Toba Inlet yakınlarında bir Kocaayak ailesiyle yaklaşık bir hafta geçirdiğini iddia etmiştir. Ostman, uyku tulumunun içinde bir baba Kocaayak tarafından kucaklandığını ve anne Kocaayak ve iki Kocaayak çocuğuyla buluşmaya götürüldüğünü söylediğinde tek başına kamp yapıyordu. Antropolog David Daegling’in kitabında hikayenin yeniden anlatımına göre Ostman’ın aile tarafından esir tutulduğu, ancak sonunda baba Kocaayak Ostman’ın çiğneme tütününü yiyip hastalanınca kaçtığı söyleniyor (Koca Ayak Ortaya Çıktı: Bir Antropolog Amerika’nın Süregelen Efsanesini İnceliyor, AltaMira Press, 2004).

Ostman’ın kendisini esir alanlarla ilgili anlattıkları Roe’nun 1957’de anlattıklarına benzemektedir. Ancak Daegling kitabında, Ostman’ın karşılaşmanın 1924’te gerçekleştiğini söylemesine rağmen, Roe’nun hikayesini duyduktan sonra 1957’ye kadar yazmadığına, dolayısıyla Roe’dan esinlenmiş veya etkilenmiş olabileceğine dikkat çekiyor.

Patterson / Gimlin Filmi – 1967

1967'de Eureka, Kaliforniya'nın kuzeydoğusunda çekilen ve Koca Ayak'a ait olduğu iddia edilen bir fotoğraf.
1967’de Eureka, Kaliforniya’nın kuzeydoğusunda çekilen ve Koca Ayak’a ait olduğu iddia edilen bir fotoğraf.

Muhtemelen en ünlü Kocaayak görüntüsü 1967 yılında kameralara yakalanmıştır. “Patterson-Gimlin filmi”, daha sonra “Patty” olarak adlandırılan dişi bir Kocaayak’ın Kuzey Kaliforniya’daki bir açıklıkta yürüdüğünü gösteren bir dakikalık bir videodur. Film hala Kocaayak inananları tarafından yaratığın varlığına dair en iyi kanıt olarak gösterilmektedir. Bilim dünyası ise filmi kostüm giyen bir kişiyi gösterdiği gerekçesiyle büyük ölçüde reddetmiştir.

Jeffrey MeldrumIdaho Eyalet Üniversitesi’nde anatomi ve antropoloji profesörü ve “Koca Ayak: Efsane Bilimle Buluşuyor” (Forge Books, 2007) adlı kitabıyla tanınan Meldrum, filmi ve Kocaayak’ın varlığını açıkça destekleyen az sayıdaki bilim insanından biri. Meldrum Live Science’a verdiği demeçte filmin gerçek olduğuna ikna olmakla kalmayıp zaman içinde daha da inandırıcı hale geldiğine inandığını söyledi. Yaratığın yürüyüşü 1960’larda fazla insani olduğu için eleştirilmişti, ancak Meldrum daha sonraki bilimsel keşiflerin, örneğin Lucy – Soyu tükenmiş, 3,2 milyon yıllık bir insan atası(Australopithecus afarensis) – maymun benzeri atalarımızın dik yürüdüğünü ortaya koydu, bu nedenle artık yaratığın insan benzeri yürüyüşü için bilimsel bir gerekçe var.

Meldrum, “Bu filmde gördüğünüz şey, sağlam bir Australopithecine gibi bir şeyin nasıl görüneceğini tam olarak hayal ettiğimiz şeydir” dedi. “Sanki bilim sonunda tüm bu Koca Ayak fenomenini yakalamış gibi.”

Meldrum, filmde görülebilen yüz oranları gibi anatomik özelliklerin, Paranthropus boisei gibi erken insanlarla eşleştiğini belirtti – yaklaşık 2,3 milyon yıl önce ila 1,2 milyon yıl önce yaşamış bir tür. Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi. Filmdeki yaratığın boyunun yaklaşık 6 fit ila 7 fit (1,8 ila 2,1 m) arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ancak çoğu uzman görüntülerden ikna olmuş değil. Darren Naish, bir paleozoolog ve “Canavarları Avlamak: Kriptozooloji ve Mitlerin Ardındaki Gerçeklik” (Sirius, 2017) filmin gerçekliğini sorgulamak için pek çok nedeni 2020’de özetledi Twitter dizisi olarak. En önemlisi de filmi çeken Patterson’ın filmi yayınlamadan önce Kocaayak’ı çoktan bir para kazanma operasyonuna dönüştürmüş olduğunun altını çiziyor. Ancak Naish, Patty’nin postunun gerçek bir hayvanınki gibi parladığını ve hareket ettiğini ve kas hareketlerinin gerçek göründüğünü ekliyor – bu da bunun çok iyi bir aldatmaca olduğunu gösteriyor.

Brian RegalNew Jersey’deki Kean Üniversitesi’nde bilim tarihi doçenti ve “Koca Ayak Aranıyor: Çatlaklar, Yumurta Kafalılar ve Kriptozooloji” (Palgrave Macmillan, 2011) adlı kitabında filmi daha fazla eleştiriyor ve Live Science’a insanların kendi görüşlerini Patty’ye yansıttıklarını söylüyor. “Ona bakıyorsunuz ve neye inanmak istiyorsanız onu görüyorsunuz” diyor.

Ape Canyon 1924

1924’teki Ape Kanyonu olayı, sözde bir savaştan çok, sözde bir görme iddiasıydı. Bir grup altın Helens Dağı’nın eteklerinde bulunan ve daha sonra Ape Kanyonu olarak adlandırılan bir geçitte madenciler kulübelerini çok sayıda “goril adama” karşı savunduklarını iddia etmişlerdir. Madencilerden biri olan Fred Beck’in iddiasına göre gündüz vakti bir Koca Ayak’a ateş etmiş, bu da tüylü kardeşlerinden oluşan bir çetenin gece vakti intikam almasına yol açmıştır. Yaratıkların madencilerin kulübesine taş ve kayalar yağdırdığı, hatta bir tanesinin kolunu içeri uzattığı söyleniyor. Madenciler bu saldırıdan kurtulmuş ve güneş doğarken yaratıklar, muhtemelen Beck’in bir tanesini vurmasının ardından ormana geri çekilmişlerdir.

Beck, saldırı haberinin duyulmasının ardından ABD Orman Hizmetleri korucularıyla birlikte olay yerine geri döndü. Korucular bir Koca Ayak cesedi bulamadılar ve görünüşe göre kulübenin yanında buldukları büyük taşlardan ya da yakınlardaki sözde dev ayak izlerinden etkilenmediler. The Oregonian o zamanki gazete haberleri. Korucular, madencilerin taşları oraya kendilerinin yerleştirdiğini ve ayak izlerinin bir insan eli tarafından yapıldığını düşünüyor gibiydi.

Ape Canyon hikayesi için şüpheciler tarafından öne sürülen popüler bir açıklama – madencilerin uydurması dışında – seyahat sitesine göre, madencilerin aslında eğlence için kulübeye taş atan yerel gençlerden oluşan bir çete tarafından saldırıya uğradığıdır. Ancak bu, hikâyenin tüm yönlerini açıklamıyor.

Provo Kanyonu 2012

YouTube’da birçok Kocaayak videosu var, ancak çok azı Provo Kanyonu, Utah’tan bir klipin olduğu kadar popüler. Videoda büyük, siyah bir hayvanın ağaçların arasında kambur durduğu, muhtemelen beslendiği ya da yiyecek aradığı görülüyor. Kamera daha yakından bakmak için zoom yapıyor ve birkaç saniye sonra büyük yaratık sanki iki ayaklıymış gibi iki ayağı üzerinde ayağa kalkıyor. Bu da kameranın arkasındaki çiftin hemen dönüp kaçmasına neden oluyor.

Video 30 Ekim 2012’de yayınlandı ve YouTube’da 7,6 milyondan fazla izlendi. Videoyu yükleyen “Beard Card “a göre, ikili bir tepedeki geyikleri daha yakından görebilmek umuduyla kamp gezisine çıkmış. Beard Card video açıklamasında “Yukarı çıkarken bir ayı gördüğümüzü sandık, ta ki canavar ayağa kalkıp bize doğru bakana kadar” diye yazdı. “Bunun ardından çadırımızı ve her şeyi geride bırakarak doğruca arabaya koştuk. Muhtemelen hepsi hala oradadır.”

Sahte Kocaayak Cesetleri – 2008 ve 2012

2008 yılında Rick Dyer ve Matthew Whitton adlı iki adam donmuş bir Kocaayak cesedine sahip olduklarını iddia etmişlerdir. Cesedi Georgia’nın kuzeyindeki ormanda yürüyüş yaparken bulduklarını söylediler. Hikayeleri manşetlere taşındı, ancak “bedenin” kauçuk bir goril kıyafeti olduğu ortaya çıktı.

Dyer 2012 yılında San Antonio, Teksas’ta başka bir Kocaayak vurduğunu iddia ettiğinde yine haberlere konu oldu. Bu ikinci “Kocaayak “ı 2014 yılında turneye çıkardı ve sahte olduğunu itiraf etmeden önce insanlardan onu görmeleri için ücret aldı.

Kocaayak Ayak İzleri

Kendi başına bir gözlem olmasa da, Kocaayak ayak izleri, Kocaayak fenomeninin en sık rapor edilen yönleri arasındadır. “Koca Ayak” ismi bile 1958 yılında Ray Wallace adında bir adam tarafından Kuzey Kaliforniya’da bulunan dev ayak izleriyle ilgili uydurma bir hikayeden gelmektedir; Wallace’ın çocukları daha sonra bu izlerin babalarının bir şakası olduğunu iddia etmişlerdir. Smithsonian Dergisi. Meldrum sahtekarların nadir olduğunu ve ellerinde çok sayıda meşru ayak izi bulunduğunu savunuyor.

“Laboratuvarımda 300’den fazla ayak izi döküm kopyası ve orijinal materyal var ve bunlar dışarıda bir yerde bu ayak izlerini bırakan bir şey olduğunu kanıtlayan dikkate değer bir veri bütününün temelini oluşturuyor. Ve en açık cevap, bunun bilim tarafından tanınmayan iki ayaklı bir primat türü olduğudur.”

Kocaayak – Vikipedi (wikipedia.org)

paranormalhaber.com

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 5 / 5. Oy sayımı: 5

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

ParanormalHaber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin