Ay Yıldızlı Kızılderili Ceketi

5
(1)

Yaklaşık 170 yıl önce yapılmış olan Ay Yıldızlı Kızılderili Ceketi, Kuzeydoğu Nebraska’da yaşayan Omaha Kızılderili kabilesine aitti. Bu özel giysi, deri, ipek, boncuk ve kemiklerden ustalıkla işlenmişti. Bugün ise ceket, Omaha’daki Joslyn Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir. Ceketin sahibi, Big Elk (Büyük Geyik) adlı Kızılderili şefinin kız kardeşiydi. 1855 yılında, avlanmak için dışarıdayken Siular kabilesinin saldırısına uğradı ve maalesef hayatını kaybetti. Ceket, o dönemde ünlü bir Fransız tüccar olan Lucien Fontenalla tarafından Omaha Kızılderililerinden satın alındı.

Kızılderililer ve Oğuz Türkleri Arasındaki Bağ

Joslyn Art Museum, Omaha’da bulunan bir sanat müzesidir. Müze, 1931 yılında Sarah H. Joslyn tarafından kurulmuştur. Müzede, Amerikan, Avrupa ve Asya sanatının yanı sıra yerli Amerikan sanatına da yer verilmektedir. Müzenin koleksiyonunda, Omaha Kızılderili kabilesine ait 1850 yılına ait Türk imgeleri ile bezeli ay yıldızlı deri bir ceket bulunmaktadır.

Bu ceketin nasıl ortaya çıktığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak, Oğuz Türkleri ile Kızılderililer arasında tarihsel bir bağlantı olduğu düşünülmektedir. Oğuz Türkleri, 8. yüzyılda Orta Asya’da bir devlet kurmuş ve daha sonra batıya göç etmişlerdir. Oğuz Türkleri’nin inanç sistemi Tengricilik ve Şamanizm temellidir. Tengricilikte gökyüzü tanrısı Tengri’ye tapınılırken, Şamanizmde doğadaki her şeyin bir ruhu olduğuna inanılır.

Oğuz Türkleri’nin göç ettikleri yerlerden biri de Kuzey Amerika kıtasıdır. Burada Kızılderililer ile karşılaşmış ve kültürel etkileşimde bulunmuşlardır. Bazı Kızılderili kabileleri de Tengricilik ve Şamanizm gibi inançlara sahiptirler. Örneğin, Omaha kabilesi, tepelerini büyük bir daire şeklinde dizerek kabile örgütlenmesini simgelemişlerdir. Ayrıca, savaşta cesaret gösterenlere özel işaretler vermişlerdir. Bu kültürel benzerlikler, Oğuz Türkleri’nin Kızılderililer üzerindeki etkisini göstermektedir. Ay yıldızlı deri ceket de bu etkinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış olabilir.

Bu gönderiyi ne kadar beğendiniz?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 5 / 5. Oy sayımı: 1

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet