Benzersiz Mavi Şeritli Arı Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

0
(0)

Nadir görülen mavi şeritli arı hakkında ilginç bilgileri keşfedin. Bu eşsiz böcek hakkında merak edilenleri öğrenin.

Bilimsel adı “Amegilla Cingulata” olan mavi şeritli arı diğer pek çok arı türünün aksine yalnız bir hayat yaşıyor ve bal üretmiyor. Mavi Şeritli Arı, Avustralya kıtasının Tazmanya dışındaki tüm eyaletlerinde gözlemlenebilen endemik bir tür. Bu arılar, karınlarının etrafındaki mavi renkli çizgilerle tanınıyorlar.

Saldırgan bir tür olmayan bu arılar, beslenmek için tıpkı bal arıları gibi muhtelif çiçek nektarlarını tercih ediyorlar. En çoksa lavanta çiçeğine düşkün oldukları biliniyor.

Benzersiz Endemik Mavi Şeritli Arı

Mavi şeritli arı, Avustralya’daki ekinlerin %30’una, “buzz polinasyonu” olarak bilinen benzersiz tozlaşma tekniği ile katkıda bulunuyor. Arı, çiçeğe yapışıp güçlü bir şekilde titreşerek bir şekilde nektarın çiçeğin içinden kendiliğinden çıkmasını sağlıyor.

Bilimsel adı “Amegilla Cingulata” olan mavi şeritli arı yalnız bir hayat yaşıyor ve bal üretmiyor. Dişi mavi şeritli arı yuvasını genellikle çamur ve kumtaşı tuğlalarına inşa ediyor. 11 mm’ye kadar büyüyebilen mavi şeritli arının yaşam süresi ise sadece 40 gün. Erkek olanlarının gövdesinde beş şerit varken dişilerinde ise dört şerit bulunuyor.

Ana Sayfa

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.