Türkçe’de Kelimelerin Yan Anlamları Konu Anlatımı

0
(0)

Merhaba sevgili okurlar, bugün sizlere Türkçe’de kelimelerin yan anlamları konusunu anlatacağım. Yan anlam, bir kelimenin asıl anlamından farklı olarak, bağlamına veya kullanıldığı duruma göre kazandığı yeni anlamdır. Örneğin, “güneş” kelimesinin asıl anlamı “gökyüzünde ışık ve ısı veren yıldız” iken, yan anlamı “sevgili” olabilir. Bu şekilde, bir kelime birden fazla yan anlama sahip olabilir.

Kelimelerde yan anlam oluşmasının nedenleri

Yan anlamların oluşmasının bazı nedenleri vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

Benzetme

Bir kelime, başka bir kelimeyle ortak bir özelliği olduğu için ona benzetilir. Örneğin, “gül” kelimesinin asıl anlamı “bir çiçek türü” iken, yan anlamı “güzel kadın” olabilir. Bu, gülün güzelliği ve kadının güzelliği arasındaki benzetmeden kaynaklanır. Benzer şekilde, “aslan” kelimesinin asıl anlamı “bir hayvan türü” iken, yan anlamı “cesur kişi” olabilir. Bu da aslanın cesareti ve kişinin cesareti arasındaki benzetmeden kaynaklanır.

Mecaz

Bir kelime, başka bir kelimeyle ilişkisi olmadığı halde onun yerine kullanılır. Örneğin, “ayak” kelimesinin asıl anlamı “vücudun alt bölümünde bulunan ve yürümeye yarayan uzuv” iken, yan anlamı “futbolcu” olabilir. Bu, futbolcuların ayaklarını çok kullandıkları için mecazen ayak denmesinden kaynaklanır. Benzer şekilde, “yaprak” kelimesinin asıl anlamı “bitkilerin yeşil bölümü” iken, yan anlamı “para” olabilir. Bu da yaprakların yeşil olması ve paranın yeşil renkte basılması nedeniyle mecazen yaprak denmesinden kaynaklanır.

Kinaye

Bir kelime, hem asıl anlamını hem de zıt bir anlamını taşır. Örneğin, “kör” kelimesinin asıl anlamı “görmeyen” iken, yan anlamı “anlayışsız” olabilir. Bu, körün hem görmemesi hem de gördüğü halde anlamaması durumunu kinayeli bir şekilde ifade etmekten kaynaklanır. Benzer şekilde, “tatlı” kelimesinin asıl anlamı “şekerli yiyecek veya içecek” iken, yan anlamı “acılık veya sertlik ifade eden söz” olabilir. Bu da tatlı sözlerin tersine acılık veya sertlik taşıması durumunu kinayeli bir şekilde ifade etmekten kaynaklanır.

Yan anlamların belirlenmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar

Yan anlamların belirlenmesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Yan anlamın varlığı için cümledeki bağlama bakmak gerekir. Eğer cümledeki bağlam, kelimenin asıl anlamını destekliyorsa yan anlam yoktur. Eğer cümledeki bağlam, kelimenin asıl anlamını çelişiyorsa veya uygun olmuyorsa yan anlam vardır.
  • Yan anlamın türünü belirlemek için kelimenin asıl anlamı ile yan anlamı arasındaki ilişkiye bakmak gerekir. Eğer ilişki benzetme ise yan anlam benzetme; eğer ilişki mecaz ise yan anlam mecaz; eğer ilişki kinaye ise yan anlam kinayedir.
  • Yan anlama sahip olan kelimeleri bulmak için sözlüklerden veya başka kaynaklardan yararlanmak gerekir. Eğer bir kelime sözlükte birden fazla anlama sahipse veya başka kaynaklarda farklı kullanımları görülüyorsa o kelime yan anlama sahiptir.

Bu yazıda sizlere Türkçe’de kelimelerin yan anlamları konusunu anlatmaya çalıştım. Yan anlamlar konusu Türkçe’nin zenginliğini ve güzelliğini ortaya koyan bir konudur. Yan anlamlar sayesinde kelimeler daha canlı ve etkili hale gelir. Yan anlamları doğru kullanmak ve tanımak için bol bol okumak ve yazmak gerekir. Umarım bu yazı sizlere faydalı olmuştur. Sağlıcakla kalın.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet