Kedilerde Karın Şişmesi Teşhisi

0
(0)

Kedilerde karın şişmesi, çok çeşitli rahatsızlıkların potansiyel bir belirtisi olabilir. Karın şişmesi hızlıca veya zamanla ortaya çıkabilir. Zaman çizelgesinden bağımsız olarak, karın şişmesini potansiyel olarak ciddi bir durum olarak görmeli ve mümkün olduğunca çabuk tanı koymaya çalışmalısınız. Kedini gözlemleyerek, veterinerinize danışarak ve olası rahatsızlıkları göz önünde bulundurarak tanıya daha iyi varabilirsiniz.

Kedilerde Karın Şişmesi Nedenleri
Kedilerde Karın Şişmesi Nedenleri

Kedilerde Karın Şişmesi Nedenleri

Kedilerde görülen karın şişmesinin nedenleri arasında şunlar olabilir:

  • Yetersiz beslenme: Yetersiz beslenen kedilerin karınları genellikle şişer. Şişmiş bir karın dışarı çıkıntılı gibi durabilir. Üzerinde çok az yağ veya kas varmış gibi görünebilir. Yetersiz beslenme şu özelliklere sahip kedilerde yaygındır: Evde hazırlanan yiyecekleri yiyen, vegan veya vejetaryen diyete tabi tutulan, E vitamini, bakır, çinko ve potasyum eksikliği olan, bolca bitkisel yağ içeren yiyecekler yiyen.
  • Obezite: Kediler çok mama yediğinde ve hareketsiz kaldıklarında çok kolay kilo alabilirler. Bunun sonucunda karında meydana gelen yağ birikimi şişkin görünüme neden olur. Kedinin kilolu olup olmadığını belirlemek için bir kedi vücut durumu skor çizelgesi kullanabilirsiniz.
  • Hamilelik: Dişi kedilerde hamileliğin ilerlemesi ile beraber şişkinlik de giderek artar. Hamilelik süresince kedinin beslenmesine ve sağlığına dikkat etmek gerekir.
  • Enfeksiyon, virüs veya parazit: Kedilerde karın şişmesine neden olabilen çok çeşitli bulaşıcı hastalıklar vardır. Çoğu vaka küçük sorunlara yol açsa da bazıları etkilenen kedi için ciddi sorunlara yol açabilir. Şu belirtilere dikkat edin:
  • Pyometra: Dişi kedilerin üreme sisteminde görülebilen bir enfeksiyondur. Pyometra; uyuşukluk, iştahsızlık veya sık idrara çıkma ile kendini gösterebilir.
  • Bağırsak kurtları: Bağırsak kurtlarının en yaygın belirtisi, kedinin dışkısındaki veya anüsünün etrafındaki pirinç benzeri nesneler olabilir.
  • Kedi enfeksiyöz peritoniti (FIP): Viral bir enfeksiyon olarak başlayan ve kedi popülasyonunun yüksek olduğu bölgelerde veya hanelerde yaygın olan, potansiyel olarak ölümcül bir durumdur. Karın şişmesine ek olarak ishal, FIP’in en yaygın belirtilerinden biridir.
  • Kanser veya tümör: Bunlar, kedilerde karın şişmesinin belki de en ciddi nedenlerinden biridir ve şüphelenirseniz derhal veteriner hekime başvurmalısınız. Kanser veya tümörlerin en yaygın belirtilerinden bazıları ciltte anormal oluşumlar ve/veya iştahsızlıktır. Organların genişlemesi genellikle bir enfeksiyon, enflamasyon ya da tümör oluşumuna bağlı olarak görülür.
  • Karın boşluğunda sıvı birikmesi: Karın boşluğunda genellikle kan, idrar ya da vücut dokularından salınan efüzyon birikimi görülür. Fiziksel bir travma sonucu idrar kesesinin yaralanması sonrasında da bölgede şişlik meydana gelebilir. Benzer bir şekilde; travma, cerrahi müdahale, kanama bozuklukları ve bazı tümörler sonucunda karın boşluğunda kan birikmesine bağlı şişkinlik oluşur.

Karın şişmesinin teşhisi için veteriner hekiminizden yardım almanız gerekir. Veteriner hekiminiz kedinizin fiziksel muayenesini yapacak ve gerekli görürse kan testleri, idrar testleri, röntgen, ultrason gibi tanı yöntemlerini uygulayacaktır.

Karın şişmesinin tedavisi ise altta yatan nedenine göre değişir. Bazı durumlarda ilaç tedavisi yeterli olabilirken, bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Veteriner hekiminiz kedinizin durumuna göre en uygun tedavi planını belirleyecektir.

Kedilerde karın şişmesi ciddiye alınması gereken bir durumdur. Kedinizin sağlığı için düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirmeyi ihmal etmeyin.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet