Zeytin Sütü: Zeytinyağının Faydaları

0
(0)

Zeytin sütü olarak da nitelenen zeytinyağı besin değeri yüksek, sağlıklı gıdalar arasında yer alır. Bu makalede, zeytinyağının sağlık açısından faydaları nelerdir konusu hakkında detaylı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Zeytin sütü olarak da tanımlanan zeytinyağının faydaları nelerdir? Zeytinyağı nerede ve nasıl üretilir? Zeytinyağı nasıl muhafaza edilir? Zeytinyağı nasıl kullanılmalı? Zeytin ve zeytinyağı ile ilgili ayet ve hadisler nelerdir?

Dünyanın önde gelen pek çok gıda ve beslenme uzmanına göre en sağlıklı meyve zeytin, en sağlıklı meyve suyu da zeytinyağıdır. Zeytin ve zeytinyağının, içerdikleri maddelerin zenginliği nedeniyle anne sütü gibi değerli bir gıda olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçektir.

Zeytinyağının Faydaları

 • Yüksek tansiyon,
 • Kolesterol,
 • Damar Sertliği,
 • Mide ve bağırsak ülserleri,
 • Romatizma,
 • Safra kesesi tembelliği,
 • Safra taşı,
 • Safra kanalı tıkanıklığı,
 • Karaciğer bozuklukları,
 • Kabızlık,
 • Kansızlık,
 • Gut hastalığı,
 • Deri çatlamalarını tedavi edici özelliğe sahiptir.

Zeytinyağının insan sağlığında bilhassa kalp ve damar hastalıklarından korunmada etkili olma nedeni: tekli, doymamış bir yağ olmasından kaynaklanır.

 • Kandaki HLD dediğimiz iyi huylu kolesterol düzeyini arttırır.
 • LDL kolesterolü temizler.
 • Yağların içinde hazmedilmesi en kolay olan olduğu için sindirim kolaylığı sağlar.
 • Çocuklarda beyin ve kemik gelişimini hızlandırır.
 • E vitamini sayesinde yaşlanma etkilerini azaltma ve doku yenileme özelliği taşır.
 • Kireçlenmeyi önlemede büyük rol oynar.
 • Cansız saçların kuvvetlenmesini sağlar.

Alkol ve Sarhoşluk İçin

Bir ziyafet öncesi ve sonrası birer kaşık zeytinyağı içebilirsiniz. Mide zarını örtüp alkolün işlemesini önleyeceği gibi karışık içkilerin yol açtığı sarhoşluğu bir ölçüde azaltır. Safra salgısını arttırarak hazmı kolaylaştırır…

Yüksek Tansiyon İçin

Yüksek tansiyon için; 15-20 kadar taze yada kuru zeytin yaprağını 300 gr. suda 15 dakika kaynatın. Süzgeçten geçirip suyunu alın. Üzerine biraz şeker ilave edin. 15 gün boyunca sabah akşam sıcak için.

Kabızlık ve Basur İçin

Sürekli kabızlık çekenler; sabahları aç karnına 1-2 kaşık zeytinyağını deneyiniz. İyi bir “laksatif”tir.

Sabah kahvaltıdan önce alınan 1 veya 2 çorba kaşığı zeytinyağı -basit kronik kabızlığa – iyi gelir (daha iyi netice için suyla karıştırılabilir). Basur şikayetlerini giderir. Bunun için sıcak olarak içilmesi önerilir.

Rahat Oruç İçin

Oruç tutanlar; sahurda bir çorba kaşığı zeytinyağı içmek bağırsak ve safra kesesini rahatlatacaktır.

Romatizma Kas İncinmesi ve Ağrı

Ağrı, romatizma, ayak bileği dönmesi, adale incinmesine karşı; 200 gr. doğranmış taze çiçek ve yaprak, 100 gr. sarı papatya ile 1 kilo zeytinyağını arada sırada karıştırarak 2 saat süreyle bir “benmari” içinde kaynattıktan sonra içindekileri süzünüz ve acı veren yeri derinlemesine ovuşturunuz.

Romatizma ağrıları için; dövülmüş kuru defne yapraklarını zeytinyağı içinde sulandırıp macunlaştırınız, ağrıyan yerin üzerine bolca sürünüz.

Siyatik, mafsal ağrıları için ağrıyan yere zeytinyağı tortusu sürülür.

Yara Merhemi

Yiyeceğin yanı sıra merhem olarak da kullanılan zeytinyağı; tahrişin sebep olduğu acı ile yanmayı giderici ve yumuşatıcı özellikleri olan losyondur da…

Derinin foliküllerine penetre olabildiği için, gerek internal gerekse eksternal dokuların yara veya iritasyonunda ve enfeksiyonlara karşı yararlıdır.

Deri yırtılmaları veya kesiklerde: Zeytinyağını, arı balmumu, doğranmış soğan ve kuyruk yağı ile karıştırarak “yara merhemi” olarak kullanabilirsiniz.

Cilt ve Dudak Çatlamalarına Karşı

Soğuktan dudaklarınız çatlamasın diye üzerine biraz zeytinyağı sürün. Kuru ve çatlak elleriniz üzerine biraz sürdüğünüzde de faydasını göreceksiniz. Yorgun ayaklar için banyo sonrasında eşit ölçüdeki zeytinyağı ve limonsuyu ile 10 dakika ovuşturunuz.

Zeytinyağlı Güneş Kremi

Zeytinyağını çok az tentürdiyotla karıştırarak ucuz ve sağlıklı bir güneş yağı elde edebilirsiniz.

Bebek Emzirme ve Anne Sütü Kesilmesi

Anne sütünde de bulunan E vitamini ve oleik asit içeriği ile kemik gelişimine katkıda bulunur. Anne karnında ve doğumdan sonra bebeğin beyninin olduğu kadar, genel olarak sinir sisteminin gelişimini de desteklediğinden, gebe ve emziren annelere özellikle yararlıdır.

Sütü kesilen anneler için yağsız inek sütüne biraz katıp, sütten kesilen bebeğe veriniz. Anne sütü gibi doğal bir besindir çünkü anne sütüne yakın miktarda linoleik ve linolenik içerir.

Günde birkaç damla zeytinyağı bebeğin gelişimine büyük katkı sağlar.

Çocuk Gelişimi

Çocukları raşitizmden korur. İçerdiği E, A, K vitaminleri ile her yaştaki çocuğun gerekli ihtiyacına yanıt verir. Bu vitaminler kemiklerin doğal gelişimine ve mineralleşmeye yardımcı olup, güçlenmesini hızlandırır. Her yaştaki insan için yararlıdır.

Diş ve Diş Eti Sağlığı

Ağızda çalkalandığında, dişlerin beyaz olmasını sağlar, diş etlerini korur, diş çürümelerini önler. Beyaz dişler için; Diş etlerinizi zeytinyağı ile çalkalayınız ve uzunca bir süre ağzınızda tutunuz.

Saç Dökülmesi Problemine Karşı

Zeytinyağı sağlık ve güzellik kaynağıdır. Cilde ve saçlara çok faydalıdır. Cildi besler, korur ve yumuşatır. Saçları dökülenlere; 1 yumurta sarısı ve zeytinyağı karışımını saç diplerine sürerek 1 saat bekletilip daha sonra yıkanması, arada bir tekrarlanması gerekir.

Yumuşak ve Parlak Saçlar İçin

Parlak ve yumuşak saçlar için; 2 kahve kaşığı zeytinyağı, 1 kaşık ricin ve 10 damla kekik özünden hazırlanan bir karışım yapabilir saçlarınıza friksiyon ile tatbik edebilir, saçlarınızı parlaklaştırabilirsiniz.

Kepek Sorununa Karşı

Kepeğe karşı; 20 gr. risin, 20 gr. kolonya ile 150 gr. zeytinyağını karıştırıp saçlarınıza friksiyon yapabilirsiniz.

Kuru Cilt Nemlendirme

Kuru cildi nemlendirmek için; sızma zeytinyağı ile iyice ezilmiş avakado meyvesi hamurunu yüzünüze sürüp 10-15 dakika bekletiniz. Sonra yüzünüzü yıkayınız.

Yüzdeki Kırışıklıklar İçin

Yüz kırışıklıkları için; haftada 2 kez, yatmadan önce zeytinyağı ve limon karışımı ile yüzünüze masaj yapabilirsiniz.

Vücudu Yumuşatmak İçin

Kol ve Bacaklara yumuşaklık kazandırmak için: Kalın tuzla karıştırılmış zeytinyağı ile masaj yapınız, sıcak su ile yıkayınız.

Nasır İçin

Parmaklarda oluşan nasıra karşı; zeytinyağı ve sarımsak veya kuru soğanla hazırlayacağınız merhemi üzerlerine sürünüz.

Kanserden Korunmak İçin

Kanser riskini % 50’ye yakın azaltmaktadır. Hücreleri koruyucu etkisi vardır. İçinde bulunan Oleiprine adlı madde sayesinde hücreler yenilenerek ve bu kansere karşı hücreleri korur.

Mide ve Sindirim Sistemi Hastalık ve Sorunları İçin

Sindirim sistemini olumlu etkiler; ister soğuk olsun, ister sıcak olsun zeytinyağı mideyi çepeçevre koruyucu bir tabakayla sararak mide asitini azaltır.

Gastrit ve ülsere karşı korumada etkin yardım sağlar. Hazmı en kolay olan zeytinyağı besinlerin bağırsaklar tarafından çok daha iyi emilmesini sağlayarak bağırsakların çalışmasını düzenler. Isıtılmış olsun yada olmasın zeytinyağı gastrik asiditeyi azaltabilmektedir. Tahriş giderici etkileri ülsere karşı koruma sağlar. Bağırsaklardan yiyecek geçişini kolaylaştırmak suretiyle konstipasyona engel olur.

Yaşlanmaya Karşı

Yaşlanmanın hem genel olarak doku ve organlar hem de beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerini geciktirir.

Yüksek Tansiyona Karşı

Yüksek tansiyonu düşürmek için zeytin yaprakları ve dallarından çay yapılır. Taze ya da kuru zeytin yaprağını 300 gr. suda 15 dakika kaynatıp, süzdükten sonra şeker ilave ederek 15 gün boyunca her sabah akşam sıcak içmek faydalıdır.

Yüksek Kan Şekeri

Kan şekeri seviyesinin düşmesine yardım eder.

Kolestrol Düşürücü

Kötü kolesterol LDL’yi azaltırken, iyi kolesterol HDL’yi artırır. (Yüksek LDL kolesterolü seviyesine bağlı olarak yükselen kolesterol seviyesinin aterosklerotik kalp hastalığında nedensel rol oynadığı kuşkusuzdur. Epidemiyolojik veriler koroner kalp hastalığı vakalarındaki düşüşün total veya LDL kolesteroldeki düşüş ile beraber olduğunu göstermektedir.)

Diyetle alınan doymuş yağ asitlerinin (DYA) total kolesterol seviyesini yükselttiği iyi bilinmektedir. DYA ile tetiklenen kolesterol yüksekliği çoğunlukla LDL kolesterolündeki yüksekliğe bağlıdır. DYA ve hayvansal yağdan zengin diyetler HDL kolesterolü ve apo A-1 de de yükselmeye yol açar.

Kalp Krizi Riski Azaltıcı

Kalp dostu; zeytinyağı hayvansal yağların tersine kandaki kolesterol miktarını ve dolayısıyla kalp krizi riskini azaltır. Kan plateletlerinin toplanmasına engel olarak kan pıhtılaşması riskini de yok eder.

Böbrek Taşı ve Bağırsak Kurdu Düşürme

Böbreklerin ıslahında, taşları düşürmede, bağırsak kurtlarını düşürmede, karın ağrısında sıcak su ile içilmesi iyi gelir.

Zeytinyağı İle İlgili İlginç Bilgiler

Zeytinyağı Nedir

Zeytin ağacının meyvesinden elde edilen yeşilimsi-sarımtırak renkte sıvı bir yağdır.

Zeytinyağı Türleri

Tarım Bakanlığı’nın belirlediği ölçülere göre beş tür zeytinyağı vardır:

Rafine zeytinyağı: Zeytin ham yağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metodlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen, sarının değişik tonlarında rengi olan, kendine özgü tat ve kokuda bir yağdır. Rafine yağ, ince, yemeklik yağdır. Temizleme işlemi damıtma, nötralizasyon, ağartma, deodorizasyon işlemleridir. Bunun doğalla harmanlanmasından yemeklik tipler (Riviera ve A tipi) üretilir.

Rafine prina yağı: Ham prina yağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metodlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen, rengi açık sarıdan kahverengi sarıya kadar değişebilen bir yağdır.

Karma prina yağı: Doğrudan gıda olarak tüketilebilecek naturel zeytinyağları ile yemeklik rafine prina yağı karışımından oluşan bir yağdır.

Zeytinyağı Nasıl Üretilir

Yöntem 1: Zeytin; Ekim-Aralık ayında toplanır, dal ve yapraklardan çamur ve topraktan temizlenir, çuvala konur, hortumla yıkanıp temizlenir. Çuvaldaki zeytin bir zemin üzerinde ağaç tokmakla kırılır, iki gün bekletilir, sonra ayakla ezilir, bir defa kuru sonra suyla ezilir ve yalaka şırası çıkartılır. Üste çıkan yağ kepçeyle alınır kazana konur, dinlendirilir. Tortusu dibe çöker, bundan sabun yapılır, üstteki temiz yağ kaplara doldurulur. Dağ köylerinde karayağhanelerde mengene ile sıkılır.

Yöntem 2: Huni adlı çukura dökülen zeytinler makine sistemiyle yapraklardan temizlenir ve kırıcıda ezilip kırılır. Buradan çıkan hamur, karıştırma yoğurmadan sonra su verilir, posa ve şırası ayrıştırılır. Şıradan da yağ ve karasu ayrıştırılıp, yağ filtre tankına alınır, son tortuları ayıklanıp dinlenme tankına bırakılır. Buradan doğal yağ güğümlere, teneke ve şişelere doldurulur.

Zeytinyağı Nasıl Saklanır

Işık, sıcak, hava, zaman faktörlerinden etkilenir. Alırken ve saklarken, kapalı ve ışıksız yerde korunmalıdır. Serin bir yerde durmalıdır. Buzdolabına konulmaz. Cam ve koyu renkli olan şişeler tercih edilmelidir. Hava almamalıdır. Bekledikçe bozulur.

Zeytinyağının kendine has renk, koku ve tadını aynen koruyabilme süresi ortalama 1,5 senedir. Bekledikçe bozulmasa da, aromasını yavaş yavaş yitirir, giderek rengi açılır, tadı acı bir hâl alır. Mideyi rahatsız eder.

Zeytinyağı Fiyatları Neye Göre Belirlenir

En ucuz ürün geç hasat zeytinyağıdır. Ama onun yemeklere verdiği yağlılık duygusu, diğer tüm yağlardan iki kat daha fazladır.

Zeytinyağı Nasıl Kullanılır

Sızma tipi salatalar ve cacıkta, doğal tip kızartmalar ve yemeklerde kullanılır. Kızartmalarda birkaç kere aynı yağ kullanılabilir. Yemeklere koymak için rafine zeytinyağı uygundur.

Zeytinyağı İle Kızartma Yapılabilir mi?

Zeytinyağının kızartmaya en uygun yağ olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Zeytinyağı yüksek ısıya daha dayanıklı kızartma yağı olarak daha sağlıklıdır.

Zeytin ve Zeytinyağı İle İlgili Ayet ve Hadisler

Zeyin ve Zeytinyağı İle İlgili Ayetler
“O, gökten su indirendir. İşte biz onunla her türlü bitkiyi çıkarıp onlardan yeşillik meydana getirir ve o yeşil bitkilerden, üst üste binmiş taneler, -hurma ağacının tomurcuğunda da aşağıya sarkmış salkımlar- üzüm bahçeleri, zeytin ve nar çıkarırız: (Her biri) birbirine benzer ve (her biri) birbirinden farklı. Bunların meyvesine, bir meyve verdiği zaman, bir de olgunlaştığı zaman bakın. Şüphesiz bunda inanan bir topluluk için (Allah’ın varlığını gösteren) ibretler vardır.” (En’âm Sûresi, 99)

“O, çardaklı-çardaksız olarak bahçeleri, ürünleri, çeşit çeşit hurmalıkları ve ekinleri, zeytini ve narı (her biri) birbirine benzer ve (her biri) birbirinden farklı biçimde yaratandır. Bunlar meyve verince meyvelerinden yiyin. Hasat günü de hakkını (öşürünü) verin, fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.” (En’âm Sûresi, 141)

“Allah o su ile size; ekin, zeytin, hurma ağaçları, üzümler ve her türlü meyvelerden bitirir. Elbette bunda düşünen bir kavim için bir ibret vardır.” (Nahl Sûresi, 11)

“Yine o su ile Sîna dağında biten bir ağaç (zeytin ağacı) yarattık ki hem yağ, hem de yiyenlere katık verir.” (Mü’minûn Sûresi, 20)

“Allah, göklerin ve yerin nurudur. O’nun nurunun temsili şudur: Duvarda bir hücre; içinde bir kandil, kandil de bir cam fânûs içinde. Fânûs sanki inci gibi parlayan bir yıldız. Mübarek bir ağaçtan, ne doğuya, ne de batıya ait olan zeytin ağacından tutuşturulur. Bu ağacın yağı, ateş dokunmasa bile neredeyse aydınlatacak (kadar berrak)tır. Nur üstüne nur. Allah, dilediği kimseyi nuruna iletir. Allah, insanlar için misaller verir. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.” (Nûr Sûresi, 35)

“Böylece sizin ve hayvanlarınızın yararlanması için orada taneler, üzümler, yoncalar, zeytinler, hurmalıklar, sık ağaçlı bahçeler, meyveler ve otlaklar ortaya çıkardık.” (Abese Sûresi, 27-32)

“Tîn’e ve zeytûn’a andolsun.” (Tin Sûresi, 1)

Zeyin ve Zeytinyağı İle İlgili Hadisler
“Zeytinyağı yiyin ve onunla yağlanın, çünkü o mübarek bir ağaçtandır.” (Tirmizi, atime 43; İbn Mace, at’ime 43; Darimi, at’ime 20) buyurduğu sahih hadis kitaplarımızda geçmektedir. Bazı kitaplarda: “Çünkü o hoş ve mübarektir… Çünkü onda yetmiş derde deva vardır, cüzzam da bunlardan biridir. Basura iyi gelir…” (Hindî, Kenz, X/48) gibi ilaveler de vardır.

“Sürmenizin iyisi İsmid’den olandır. O gözü cilalar, tüyü bitirir.” (Ebu Davud, libas 13, Tip 14; Tirmizi, libas 22,23; Ibn Mâce, tip 25)

Allâh Resûlü elbisesinin temizliğine son derece dikkat ettiği gibi tertip ve düzenine de aynı nisbette îtinâ gösterirdi. Zîrâ o, îcâb ettikçe saç ve sakalını tarayıp düzeltir, hatta kulak yumuşaklarına kadar uzattığı mubârek saçlarını, zaman zaman kınayla boyar ve zeytinyağı ile de yağlardı. (Tirmizî, Şemâil, s. 18-27)

Ana Sayfa

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet
 1. […] bir risale ile saraya takdim etmiştir: “Avokad nam bu ağaca kim timsah armudu da derler, faidesi saymakla bitmez. Sayesi hoş, bakması ala, yemişi leziz ve şifadır. Meyvesi cennet taamı […]

 2. […] son ayeti olan “Muhammedün rasülüllâh” ayet-i kerimesini sonuna kadar yazıp zeytinyağı ile silip vücudun haricinde görülen yaralara sürülürse yaraların kısa zamandaiyileştiği […]

Paranormal Haber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin