Yerli Korku Filmi SİCCİN 5

Siccin 5 Konusu

Yerli korku filmi serisi Siccin, 5. filmiyle yeniden yerli korku filmi sevenlerin gündeminde. Korku filmi Siccin 5’in konusu ise şöyle: Siccin 5, yıllar önce yapılan bir ayin sebebiyle hayatı kabusa dönen bir ailenin hikayesini anlatıyor. Hale, ailesiyle birlikte Nevşehir’deki tarihi bir evde yaşayan, 12 yaşındaki genç bir kızdır. Değişik görünümü ve garip davranışları nedeniyle insanlarla pek iletişim kuramayan, asosyal bir kız olan Hale, yaşadığı eski ve ürkütücü evi de annesi, akli dengesi bozulmakta olan babaannesi ve halası Azra’yla paylaşmaktadır. Hale’nin babası o daha doğmadan ortadan kaybolmuş ve ondan bir daha hiç haber alınamamıştır.

Ancak Hale’nin bir gece gördüğü korkunç kabus tüm dengeleri değiştirecektir. Hale, rüyasında; daha önce hiç görmediği babasının, onu; eski ve tekinsiz bir eve çağırdığını görür. Babasının bahsettiği ev ise Hale’nin dedesinin Karain Köyü’ndeki eski evidir. Bu ev, yıllar önce yasak bir ayinin gerçekleştirildiği mekandır. Bu kabustan sonra Hale ürkütücü bir şekilde değişmeye başlar. Genç kızın karakterindeki değişimler bütün ev halkı için giderek korkutucu bir hal almaktadır. Ancak genç kızın bu değişiminden en çok zarar görenler ise halası Azra ve Azra’nın erkek arkadaşı Selim olacaktır…

Siccin serisinin beşinci halkası olan Siccin 5’in yönetmenliğini bir kez daha Alper Mestçi üstleniyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Rüya Önal, Merve Ateş, Özgür Hacıer, Ece Koroğlu, Ece Edibe Baykal, Pınar Gülkapan gibi isimler yer alıyor.

Siccin 5 Fragman – Online İzle

Siccin 5 Yorumlar

Siccin 5 filmi ile ilgili yorumlara baktığınızda her zamanki eleştiri klişeleriyle karşılaşacaksınız. Bir kısım -ki bu kısım reklam da kokar yer yer- filmi ve filmin yönetmeni Alper Mestçi’yi aşırı öven, sanki hayatında daha önce hiç korku filmi izlememiş gibi yahut hayatında izlediği en iyi korku filmi Siccin 5 imiş gibi davranan kesimden müteşekkil. 

Tabii her zamanki “Beğenmedük, klişe, hep aynı konular, yine mi köyde geçen cin filmi, Türk korku filmi sektörü hep aynı konuları işliyor, yeni şeyler yapmıyor…” vs. vs. diyen kesimi unutmamak gerek. 

Son kesimse her filmde değil de özellikle bu tarz filmlerde hemen bir İslami duyarlılık serdedip, filmde İslami değer ve temaların istismar edildiğini savunan kesim.  “İşte o konu aslında öyle değil de böyle, cinler şöyle değil de böyle, cinlere karşı onu değil de bunu  okumak gerek…” vb. vb. şeklinde eleştiri geliştiriyorlar.

Bütün bunların toplamında; şunu unutmamak gerek; izlediğiniz bir film sadece. 1,5 – 2 saat iyi vakit geçirmenizi sağlasa yeter. Cinlerin gerçekte ne oldukları veya İslam’da veya başka dinlerdeki  pozisyonları nelerdir vb. gibi konularda insanları doğru bilgi ile donatmak, aydınlatmak gibi bir görevleri yok. Film tabii ki bir şaheser değil ki zaten olması gerekmiyor. Efekler ve oyunculuklar gelişiyor mu giderek; evet. Öyleyse bu bir başarıdır. Türk korku filmlerinin sürekli aynı konuları işlediği eleştirisine gelecek olursak: İstense tabii çok farklı konular bulunabilir, işlenebilir. Ne Türk senaristleri ne de Türk yönetmenler bundan aciz değiller. Ama bu tip eleştirilerin sahiplerini şunu ya bilmiyor ya da görmezden geliyor: Türkler bu konulardaki korku filmlerini seviyor. Çünkü cin ve büyü meselelerinin Türk folklorunda derin izdüşümleri var. Anadolu halkını vampir filmi izlemek için sinema salonlarına dolduramazsınız. Bu kadar basit… 

Okuduklarını nasıl buldun?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
Abone Ol

Düşünceni veya kendi yaşadıklarını yazmak ister misin?