Yerli Korku Filmi “Alkarısı – Cinnet”

Alkarısı’ndan korunmak için çeşitli çarelerin olduğuna inanılır. Lohusa kadını yalnız bırakmamak, ışıkları sürekli yakmak, başucuna Kuran koymak, yüzünü kırmızı örtüyle örtmek bunlardan bazılarıdır. Filmin hikayesi de bu inanış çerçevesinde ilerliyor.

Alkarısı

Yerli korku filmi “Alkarısı: Cinnet”  ismini eski ve hemen hepimizin aşina olduğu bir Anadolu inanışından alıyor. Muhtemelen bildiğiniz gibi; genellikle lohusa kadınlara ve atlara musallat olduğu rivayet edilen ve halk hikayelerinde uzun saçlı, çirkin bir kadın olarak tasvir edilen bir cindir alkarısı. 

Bu efsanenin temeli Şamanizm’e kadar uzanır. İnanışa göre lohusaların ve yeni doğmuş çocukların ciğerleriyle beslenir. Alkarısı’ndan korunmak için çeşitli çarelerin olduğuna inanılır.

Lohusa kadını yalnız bırakmamak, ışıkları sürekli yakmak, başucuna Kuran koymak, yüzünü kırmızı örtüyle örtmek bunlardan bazılarıdır. Filmin hikayesi de bu inanış çerçevesinde ilerliyor.

Yerli Korku Filmi “Alkarısı – Cinnet” Konusu

Yerli korku filmi Alkarısı Cinnet’in konusunu özetlemek gerekirse: Yedi aylık hamile olan Dilara, doğum izni alarak işten ayrılır ve bu süreci de evde geçirerek dinleneceği istirahat dönemine girer.

Ancak hamile genç kadın eve çekildiğinden beri peşini bırakmayan kabuslar günlerini zehir etmeye başlar.

Dilara, başına musallat olan bu kabusların altında en yakın arkadaşının, kaynanasının hatta zamansız gelen çocuğun eşi üzerinde yaptığı baskı yüzünden eşinin oyunlarını aramaya başlar.

Yönetmenliğini Muzaffer Gülçek’in üstlendiği filmin senaryosunda Alper Kıvılcım’ın imzası bulunuyor.

Okuduklarını nasıl buldun?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
Abone Ol

One Response

  1. ümit 25 Ağustos 2018

Leave a Reply