Yeni Salgın “Spars”: Kehanet mi Bilimsel Gerçek mi?

Dünya koronavirüs “salgın”ı ile savaşırken “SPARS Pandemi 2025-2028” adı ile yayınlanan bir makale herkesi endişeye sürükledi.

Dünya koronavirüs “salgın”ı ile savaşırken “SPARS Pandemi 2025-2028” adı ile yayınlanan bir makale herkesi endişeye sürükledi. Rapordaki senaryo 89 sayfa ve oldukça güçlü tahminler ve oldukça betimleyici detaylar içeriyor.

The Johns Hopkins Center for Health Security’de bir grup bilim insanı tarafından hazırlanan ve yayımlanan ‘senaryolaştırılmış’ makale, dehşet veren bir teoriyi gözler önüne seriyor. Koronavirüsten hemen sonra yeni bir baş belası olarak ortaya çıkacak olan salgın, gıdayı hedef alacak bir laboratuvar virüsü ile başlayacak.

Bu makale akıllara hemen Covid-19 salgını henüz yayılmakta iken gündeme gelen Rockefeller Vakfı ile ilgili 2010 yılında yayınlanan bir raporu hatırlatıyor. Facebook üzerinden yayınlanarak bir süre gündem olan “Operation Lockstep” adlı belge aslında Covid-19 salgınının daha önceden gerçekleşeceğini biliyordu, teorisyenlere göre.

John’s Hopkins sağlık güvenliği merkezinde sunumlarını yaptıkları bu iki simülasyonun tarihlerini de veriyorlar:

Covid-19, 2020-2025 arası sürecek.
Spars ise 2025-2028 arası sürecek.

Yeni Salgın Spars Kehanet mi Bilimsel Gerçek mi

Makaledeki senaryonun aynı koronavirüs gibi başlaması ve yine Asya kıtasından başlaması ise dikkat çekiyor. Yeni virüsün de yine grip mevsimlerinde başlayıp çok hızlı bir şekilde yayılacağını hatta bazı kişilerde testin negatif çıkacağının iddia edildiği senaryo makalesi tüyler ürpetiyor.

Makaleye göre yeni virüsün baş semptomlarında öksürük ve ateş bulunuyor. Yeni virüsün kuluçka süresi hakkında da senaryo üretilmiş. Makalede SPARS’ın kuluçka süresi hakkında “İlk olarak, virüsün latentine kıyasla uzun bir kuluçka süresi (yedi ila on gün). Bu nedenle, enfekte kişiler virüsü yaklaşık bir hafta önce yayabilir hastalığın belirtileri kendini gösterir” denildi.

SPARS’ın grip ile çok benzer olduğunun ifade edildiği makalede, “Çünkü SPARS’IN ilk belirtileri influenzaya çok benziyordu. Spar ile enfekte olan birçok kişi, sadece grip olduklarını varsayarak hemen yardım istemedi” diye yazıldı. SPARS’da da koronavirüs gibi hamile kadınlar ve astım ve amfizem gibi kronik solunum yolu hastalıkları olanların ölüm riski daha yüksek.

Sadece bu da değil, senaryo virüs ölüm oranıyla ilgili inanılmaz veriler içeriyor, zira pandemi yayılırken ilk haberler ölüm oranının % 4,7 olduğunu söylüyor. Daha sonra DSÖ, % 14-15’lik bir ölüm oranından ve 64 yaşın üzerindeki herkes için % 50’den bahsediyor ve bir yıl sonra ölüm oranı, Covid virüsünde olduğu gibi senaryoya çok benzeyen % 0,6 olacaktır.

Raporun ilginç noktalarından biri de telefon ve internet teknolojisine dair kısımları. Tıpkı Elon Musk’ın Starlink uyduları ile şuanda yapmaya çalıştığı gibi, raporda evrensel internet ağından bahsediliyor. Esnek ekran teknolojisi ile telefon ve bilgisayar ekranlarının çanta, duvar, kıyafet gibi her yerde olduğunu ve anlık birçok noktadan yayınlar yapıldığından bahsediliyor. Bu anlık yayınlar ile oluşan inanılmaz hızlı bir bilgi akışının varlığına da ayrıca dikkat çekiliyor.

Senaryo ilerledikçe fark ediliyor ki aslında bu pandemi’yi sonlandırma adına değil, yayılan bilgilerin nasıl kontrol edileceği ile ilgili. İlk olarak üretilecek bir ‘hap’ çözüm sağlamayınca ‘corovax’ adında bir aşı ortaya çıkarılıyor. Dahası, bu senaryoda ZapQ adında bir iletişim platformundan bahsediliyor. İnsanların bu ağ üzerinden iletişim kurduğu hatta devlet kurumlarına bile buradan ulaştığından bahsediliyor.

Her ne kadar tüm bunları olası senaryolar olarak sunsa da rapor oldukça ürkütücü. Elbette bu senaryonun ne kadar doğru tahminler içerdiğini ancak 2025 yılı geldiğinde göreceğiz.

Esrarengiz Olaylar & Gizem

Keşfet

Leave a Reply