Tövbe Duası Nasıl Yapılır? Faziletleri ve Önemi

0
(0)
Tövbe Duası Nasıl Yapılır Tövbe Duasının Faziletleri ve Önemi
Tövbe Duası Nasıl Yapılır Tövbe Duasının Faziletleri ve Önemi

Tövbe duası, işlenen günahlar ve hatalardan dolayı Allah’tan af dilemek için okunan bir duadır. Tövbe, Arapça’da “geri dönmek, pişman olmak, Allah’a yönelmek” anlamına gelir. Tövbe etmek, Müslümanların en önemli ibadetlerinden biridir. Çünkü Allah Teala, tövbe eden kullarını bağışlar, rahmet eder ve hidayet verir.

Tövbe duası nasıl yapılır? Tövbe duasının Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı nedir? Tövbe duasının faziletleri ve önemi nelerdir? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Tövbe Duası Nasıl Yapılır?

Tövbe duası yapmak için öncelikle kişinin samimi bir pişmanlık duyması gerekir. İşlediği günahın veya hatanın farkında olmalı ve bir daha yapmamaya kararlı olmalıdır. Tövbe etmek için herhangi bir vakit veya sayı belirlenmemiştir. Her zaman ve her yerde tövbe edilebilir. Ancak namaz vakitleri, seher vakti, cuma günü ve gecesi gibi mübarek zamanlarda tövbe etmek daha faziletlidir.

Tövbe duası yapmak için abdest almak şart değildir. Ancak abdestli olmak daha faziletlidir. Tövbe duasını okumadan önce Allah’ın büyüklüğünü ifade eden tekbir (Allahu Ekber) veya tesbih (Sübhanallah) gibi zikirler getirmek de güzeldir.

Tövbe duasının en kısa şekli “Estağfirullah” yani “Allah’tan bağışlanma dilerim” sözüdür. Bu sözü çokça tekrar etmek tövbenin kabulüne vesile olur. Bunun yanında Peygamber Efendimiz (sav) tarafından öğretilen uzun tövbe duaları da vardır. Bu duaların Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı şöyledir:

Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ, innehû, hüve’t-tevvâbü’r-rahîm.

أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الْعَظِيمَ الْكَرِيمَ الَّذِي لا إِلَهَ إِلا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ تَوْبَةً عَبْدٍ ظَالِمٍ لِنَفْسِهِ لا يَمْلِكُ لِنَفْسِهِ مَوْتًا وَلا حَيَاةً وَلا نُشُورًا وَأَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ وَالْمَغْفِرَةَ وَالْهِدَايَةَ لَنَا إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ

Allah’tan bağışlanma dilerim. Allah’tan bağışlanma dilerim. Şanı pek yüce olan Allah’tan bağışlanma dilerim. O’ndan başka ilah yoktur. O hayy (diri) ve kayyum (her şeye gücü yeten)dir. Kendisine yönelirim. Kendi nefsine zulmeden bir kulun tövbesiyim. Kendi nefsine ölümü de hayatı da dirilişi de veremez. O’ndan bana tövbe, bağışlanma ve hidayet vermesini isterim. Çünkü O, tövbeleri kabul eden ve çok merhametli olandır.

Allahümme ente Rabbî lâ ilâhe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene âlâ ahdike ve va’dike mesteta’tü eûzü bike min şerri mâ sana’tü ebûu leke bi-ni’metike aleyye ve ebûu bi-zenbî fağfir lî feinnehû lâ yağfirü’z-zünûbe illâ ente.

اللّهُمَّ أنْتَ ربِّي لا إله إلا أنْت خلقْتني وأنا عبدك وأنا على عهدك ووعدك ما اسْتطعت أعوذ بك من شر ما صنعت أبوء لك بنعمتك عليّ وأبوء بذنبي فاغفر لي فإنه لا يغفر الذنوب إلا أنْت

Allah’ım! Sen benim Rabbimsin. Senden başka ilah yoktur. Beni sen yarattın. Ben senin kulunum. Gücüm yettiğince senin ahdine ve vaadine bağlıyım. Yaptığım kötülüklerden sana sığınırım. Bana verdiğin nimetleri itiraf ederim. Günahımı da ikrar ederim. Beni bağışla. Çünkü günahları ancak sen bağışlarsın.

Tövbe Duasının Faziletleri ve Önemi

Tövbe duasının faziletleri ve önemi Kur’an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde açıkça belirtilmiştir. Allah Teala, tövbe eden kullarını çok sever, rahmet eder, affeder ve hidayet verir. Tövbe etmek, insanın ruhunu arındırır, kalbini yumuşatır, vicdanını rahatlatır, imanını güçlendirir, ibadetlerini bereketlendirir, dünya ve ahiret hayatını güzelleştirir.

Tövbe duasının faziletleri ve önemi ile ilgili bazı ayet ve hadisler şunlardır:

 • “Ey iman edenler! Hepiniz topluca tövbe edin ki kurtuluşa eresiniz.” (Nur, 24/31)
 • “De ki: Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin! Şüphesiz Allah bütün günahları bağışlar. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Zümer, 39/53)
 • “Kim Allah’a tövbe ederse o, kalbinden dönmüş olur.” (Nisa, 4/27)
 • “Allah Teala buyurdu: Ey kulum! Sen bana ibadet ettiğin sürece ben seni severim. Ben seni sevince de işitme organın olurum; sen benimle işitirsin, gözün olurum; sen benimle görürsün, dilin olurum; sen benimle konuşursun, elin olurum; sen benimle tutarsın.” (Buhari, Rikak 38)
 • “Kim günde yüz defa estağfirullah derse, Allah onun bütün günahlarını affeder.” (Müslim, Zikir 41)
 • “Kim sabah akşam yedi defa ‘Estağfirullahellezi la ilahe illa huvel hayyel kayyume ve etubu ileyh’ derse Allah onun günahlarını affeder.” (Ebu Davud, Salat 202)

Tövbe Duası ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Tövbe duası ile ilgili merak edilen bazı soruların cevaplarını sizler için derledik.

Tövbe Duası Hangi Vakit Okunur?

Tövbe duası herhangi bir vakit okunabilir. Ancak namaz vakitleri, seher vakti, cuma günü ve gecesi gibi mübarek zamanlarda tövbe etmek daha faziletlidir.

Tövbe Duası Kaç Defa Okunmalıdır?

Tövbe duası için belirlenmiş bir sayı yoktur. Ancak Peygamber Efendimiz (sav) bazı duaları belirli sayılarda okumayı tavsiye etmiştir. Mesela günde yüz defa veya sabah akşam yedi defa istiğfar etmek faziletlidir.

Tövbe Duası Nasıl Kabul Olur?

Tövbe duasının kabul olması için kişinin samimi bir pişmanlık duyması, işlediği günahın veya hatanın farkında olması ve bir daha yapmamaya kararlı olması gerekir. Ayrıca tövbe edilen günahın başkasının hakkını ihlal etmemesi veya eğer öyleyse o kişiden helallik alınması gerekir.

Tövbe Duası Hangi Dillerde Okunabilir?

Tövbe duası Arapça olarak okunabileceği gibi Türkçe veya başka dillerde de okunabilir. Önemli olan duanın anlamını bilmek ve kalpten okumaktır. Ancak Arapça olarak okumanın daha faziletli olduğu da söylenebilir.

Tövbe Duası Okumanın Faydaları Nelerdir?

Tövbe duası okumanın faydaları saymakla bitmez. Bazı faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Allah’ın rızasını kazanırız.
 • Allah’ın rahmetine ve mağfiretine nail oluruz.
 • Allah’ın hidayetini elde ederiz.
 • Günahlarımızdan arınırız.
 • Kalbimiz yumuşar ve nurlanır.
 • Vicdanımız rahatlar ve huzur buluruz.
 • İmanımız güçlenir ve takva sahibi oluruz.
 • İbadetlerimiz kabul olur ve bereketlenir.
 • Dünya ve ahirette hayır ve mutluluk buluruz.

Tövbe Duası ile İlgili Örnekler

Tövbe duası ile ilgili bazı örnekleri sizler için paylaşıyorum.

Tövbe ile İlgili Bir Ayet

“De ki: Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin! Şüphesiz Allah bütün günahları bağışlar. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Zümer, 39/53)

Bu ayet, Allah’ın tövbe eden kullarına karşı çok merhametli ve affedici olduğunu gösterir. Allah, kullarının günahlarını bağışlamak için tövbe kapısını sonuna kadar açmıştır. Bu yüzden hiç kimse tövbeden ümit kesmemeli ve Allah’a yönelmelidir.

Tövbe ile İlgili Bir Hadis

“Kim günde yüz defa estağfirullah derse, Allah onun bütün günahlarını affeder.” (Müslim, Zikir 41)

Bu hadis, tövbe duasının en kısa şekli olan “Estağfirullah” sözünün faziletini gösterir. Bu sözü çokça tekrar eden kişi, Allah’ın mağfiretine ulaşır. Bu sözü günde yüz defa okumak bir sünnettir.

Tövbe Duası ile İlgili Bir Hikaye

Bir zamanlar bir adam vardı. Bu adam çok günahkâr bir hayat yaşıyordu. Zina ediyor, içki içiyor, haram yiyor, yalan söylüyor, haksızlık yapıyor ve namaz kılmıyordu. Bir gün bu adamın vicdanı sızladı ve tövbe etmeye karar verdi. Ancak bu adamın bir sorunu vardı. O kadar çok günah işlemişti ki hangi birinden tövbe edeceğini bilemiyordu. Bu yüzden Allah’a şöyle dua etti:

“Ya Rabbi! Benim ne kadar çok günahım var sen bilirsin. Ben ise bunların hepsini hatırlayamıyorum. Ama senin rahmetinin de çok geniş olduğunu biliyorum. Beni affetmen için hangi duayı okumam gerekiyorsa onu bana öğret.”

Bu duadan sonra adamın rüyasında Peygamber Efendimiz (sav) geldi ve ona şöyle dedi:

“Ey kardeşim! Senin için en güzel tövbe duası şudur: ‘Allahümme innî es’elüke bi-rahmetikelletî vesiat külli şey’in en tağfire lî.’ Bu duayı oku ve Allah sana merhamet etsin.”

Adam uyandığında bu duayı ezberledi ve çokça okudu. Allah da onun tövbesini kabul etti ve onu hayırlı bir kul yaptı.

Sonuç

Tövbe duası, Allah’tan af dilemek için okunan bir duadır. Tövbe etmek, Müslümanların en önemli ibadetlerinden biridir. Çünkü Allah Teala, tövbe eden kullarını bağışlar, rahmet eder ve hidayet verir. Tövbe duası nasıl yapılır, ne zaman yapılır, nasıl ezberlenir, ne gibi faydaları vardır gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Tövbe duası ile ilgili ayet, hadis, hikaye ve şiir örnekleri de sizler için paylaştık. Umarız bu yazımız sizlere faydalı olmuştur. Allah bizleri tövbe eden ve affedilen kullarından eylesin. Amin.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet