Tavsiye Korku Filmi: Hereditary

0
(0)

Hereditary, korku dolu anları ve ürkütücü atmosferiyle dikkat çeken bir film. Ari Aster’in yönetmenliğinde çekilen bu korku yapımı, Annie’nin ailesindeki gizemli olayları konu alıyor.

Sizi Soluksuz Bırakacak Tüyler Ürpertici Bir Korku Filmi

‍Bu film sizi en başından kavrayacak ve son jeneriğe kadar bırakmayacak. Bu yazıda, Hereditary’nin konusu, oyuncuları, yönetmeni ve eleştirmenler tarafından nasıl karşılandığını inceleyecek ve bu filmin neden tüm korku hayranları için izlenmesi gereken bir film olduğunu açıklayacağım.

Tavsiye Korku Filmi: Hereditary
Tavsiye Korku Filmi: Hereditary

2018 yılında gösterime giren Hereditary, Graham ailesinin hikâyesini anlatan psikolojik bir korku filmi. Annesinin ölümünden sonra Annie (Toni Collette tarafından canlandırılan), ailesinin geçmişiyle ilgili karanlık sırları ortaya çıkarmaya başlar. Kocası Steve (Gabriel Byrne tarafından canlandırılan), oğlu Peter (Alex Wolff tarafından canlandırılan) ve kızı Charlie (Milly Shapiro tarafından canlandırılan) atalarının korkunç gerçekliğiyle yüzleşmek zorunda kalır.

Hereditary’nin Konusu

Çok fazla bilgi vermeden, Hereditary’nin konusunun yavaş yavaş deliliğe doğru bir iniş olduğunu söyleyebiliriz. Annie, ailesinin geçmişini derinlemesine araştırdıkça, doğaüstü olaylarla uğursuz bir bağı ortaya çıkarır. Film keder, akıl hastalığı ve aile sırlarının ağırlığı gibi temaları irdeliyor. Gerilim, sizi nefessiz bırakacak dehşet verici bir doruk noktasına ulaşıyor.

Hereditary’nin Oyuncu Kadrosu

Hereditary’ninöne çıkan unsurlarından biri de inanılmaz oyuncu kadrosu. Toni Collette, tarifsiz dehşet karşısında ailesini bir arada tutmak için mücadele eden bir anne olan Annie rolünde güçlü bir performans sergiliyor. Gabriel Byrne de kaosun ortasında normallik duygusunu korumaya çalışan kocası Steve rolünde aynı derecede etkileyici. Alex Wolff ve Milly Shapiro da sorunlu kardeşler olarak unutulmaz performanslar sergiliyorlar. Her oyuncu karakterlerine derinlik ve nüans katarak aile dinamiklerini fazlasıyla gerçek hissettiriyor.

Hereditary’nin Yönetmeni

Hereditary’nin yazarı ve yönetmeni Ari Aster, bu filmle korku sahnesine adım attı. Ayrıntılara gösterdiği titizlik ve yavaş yavaş inşa ettiği gerilim, unutulmaz bir izleme deneyimi sunuyor. Aster’in kullandığı ses tasarımı ve görsel ipuçları, zaten dehşet verici olan olay örgüsüne ekstra bir korku katmanı ekliyor. Aster’in korku türüne derin bir hayranlık duyduğu ve izleyicisini nasıl korkutacağı konusunda benzersiz bir bakış açısına sahip olduğu açık.

Hereditary’nin Korkunç Unsurları

Hereditary’yi diğer korku filmlerinden ayıran şey, sizi birden fazla düzeyde korkutabilmesidir. Evet, sizi diken üstünde tutacak çok sayıda korku filmi ve tüyler ürpertici görüntüler var ama film aynı zamanda daha derin korkulara da dokunuyor. Hem iyi hem de kötü bir aile mirasını devralma fikri, çoğumuzun ilişki kurabileceği bir şeydir. Hereditary’nin bu kavramı ele alış biçimi hem tüyler ürpertici hem de düşündürücü.

Hereditary’nin Başarısı

Hereditary gösterime girdiğinde eleştirmenlerin beğenisini kazandı ve modern bir korku başyapıtı olarak selamlandı. Şu anda Rotten Tomatoes’da %89’luk bir onay oranına sahip olan film, performansları, yönetmenliği ve hikaye anlatımıyla övgü topladı. Film aynı zamanda dünya çapında 79 milyon doların üzerinde hasılat elde ederek gişede de başarılı oldu. İzleyicilerin hem korkutucu hem de akıllıca bir korku filmine aç oldukları açık.

Hereditary ile Benzer Korku Filmleri

Hereditary’yi beğenirseniz, hoşunuza gidebilecek pek çok başka benzer korku filmi de var. Yavaş ilerleyen korku filmlerini sevenler için The Witch veya The Babadook’u tavsiye ederim. Daha doğaüstü bir şeyler arıyorsanız ,The Conjuring veya Insidious’a göz atın. Ve eğer kalıtsal travma fikrini keşfetmek istiyorsanız ,The Haunting of Hill House’a bir göz atın.

Hereditary’yi Neden İzlemelisiniz?

Sonuç olarak, Hereditary izlenmesi gereken bir korku filmi. Ustalıkla işlenmiş konusu, inanılmaz oyuncu kadrosu ve tüyler ürpertici korkularıyla bu türde öne çıkan bir yapım. İster sıkı bir korku hayranı olun, ister sadece iyi bir korku arıyor olun, bu film kaçırılmamalı. Biraz patlamış mısır alın, ışıkları kapatın ve dehşete kapılmaya hazırlanın.

Hereditary filmini izlediniz mi? Ne düşündünüz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin! Ve daha fazla korku filmi önerisi arıyorsanız, diğer makalelerimize göz atmayı unutmayın.

Bu gönderiyi ne kadar beğendiniz?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet