Tarihte Asılarak İdam Edilen İlk Fil

8
0
(0)

Tarihte; cinayet suçundan yargılanarak suçlu bulunan ve asılarak idam edildiği bilinen tek fil; bir gösteri hayvanı olan Mary’dir.

Gösteri Devam Etmeli

Amerika Birleşik Devletleri’nin, Tennessee eyaletinin, Erwin isimli bir kasabasında; sirkte gösteri yapan Mary adlı bir fil, tecrübesiz bakıcısının kendisini kızdırması sonucunda bakıcısına saldırdı ve ölümüne sebep oldu… Mary isimli gösteri fili Charlie Sparks isimli bir şahsa ait gezgin sirkin en önemli gösteri yıldızlarından biri idi. 1916 yılının  Şubat ayında, Mary’nin her zamanki bakıcısı rahatsızlandı ve yerine tecrübesiz bir bakıcı atanmak zorunda kalındı.

Garip Ama Gerçek - Tarihte Asılarak İdam Edilen İlk Fil

Sonuçta gösteri devam etmeliydi(!) Beş tonluk bir Asya fili olan Mary olmaksızın ilgi çekici bir gösteri söz konusu bile olamazdı. Tecrübesiz fil bakıcısı, Mary’e gösteri için gerekli hareketli yaptırmaya çalışırken onu bilinçsizce yaraladı. Yarasından dolayı acı içerisinde kalan Mary, her hayvanın gayet doğal olarak gösterebileceği bir tepki ortaya koydu.

Sinirlendi ve bunun sonucunda bakıcısını ezdi. İşte bundan sonra insanlık tarihinin en trajikomik olaylar zincirlerinden biri yaşanmaya başlandı…  Erwin kasaba mahkemesinde cinayet suçundan yargılanan fil Mary, cinayet suçundan hüküm giydi ve idamına karar verildi. Mahkeme sırasında; zavallı Mary’nin savunması alındı mı, alındıysa nasıl alındı doğrusu burası oldukça şaibeli.

Bizim fikrimize göre bu düzmece mahkeme, aslında yaşlanan filin, zamanla bakım masraflarının gösteri gelirinin üzerine çıkması üzerine, bizzat sahibi tarafından kurgulandığı yönünde. Sahibi, artık sirk gösterilerinde yeterince gelir ve verim alamadığı filden zaten bir şekilde kurtulacaktı. En iyi ihtimalle fil zaten bir yerlerde sessizce itlaf edilecekti.

Oysa sahibi, dünyada eşi görülmemiş şekilde yargılanmasını sağlayarak, zavallı hayvan için basının ve halkın ilgisini müthiş derecede çekecek son bir gösteri hazırlamıştı. Sonuçta Mary, Erwin kasabasından 40 km uzaklıktaki Kingsport kasabasının meydanında resimde görüldüğü gibi asıldı… Tabii ki beş tonluk bir fil olan Mary’i sehpa ve halatla asamazlardı.

Erwin, yolları yeni inşa edilen, hızla gelişen bir kasabaydı. Bu nedenle o civarda çalışma yapan bir tren yolu vincinin, bu talihsiz filin idamında kullanılmasına karar verildi. İlk denemede beş tonluk fili taşıyamayan vincin zinciri koptu ve yere düşen Mary’nin kalçası ile bacakları kırıldı. İkinci seferinde ise daha da güçlendirilmiş bir zincir bulundu ve idam tekrardan gerçekleştirildi.

Maalesef bu trajikomik, acımasız ve mantıksız idam girişimi ikinci seferde başarıya ulaştı. Böylelikle, her ne kadar kendi istemese de gösteri fili Mary, 13 Eylül 1916 tarihinde adını; cinayet suçundan dolayı asılarak idam edilen ilk fil olarak (ve muhtemelen son fil) insanoğlunun şaibeli tarihine yazdırdı.

Ana Sayfa

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

ParanormalHaber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin