Sinir Sakinleştirici Gıda ve Bitkiler

Sinirleri sakinleştirmek için 15 gün boyunca sabah ve akşam elma suyu içilir. Aynı şekilde incir hoşafı da sinirlere iyi gelir.

Asabi gerginlik, sinir hastalığı ve strese iyi gelen, faydalı gıda ve bitkiler ile kullanılışları şu şekildedir…

Sinirlere İyi Gelen Bitki ve Gıdalar

Elma Suyu

Asabi gerginliğe karşı 15 gün boyunca sabah ve akşamları birer bardak organik, doğal elma suyu içilir.

Isırgan Suyu

Günde üç (3) defa olmak üzere; her seferinde birer bardak ısırgan suyu içilmesi stres ve sinirsel gerginliği geçirir.

İncir Hoşafı

İncir hoşafı sakinleştirici etkisiyle sinirlere iyi gelir.

Dereotu

Sık sık dereotu yemek sinirleri yatıştırır ve bedeni rahatlatır.

Ihlamur

Ihlamur, sinir sistemindeki gerginlikleri azaltır. Rahatlatıcı, yatıştırıcı ve uyku vericidir.

Lavanta

Lavanta, sinirleri yatıştırıcı ve spazm çözücüdür. Özellikle depresyonla ilgili aşırı sinirlilik durumunda yatıştırıcı olur. Uykusuzluk halini giderir. Stresle ilgili baş ağrılarında etkili bir iyileştiricidir.

Bir (1) tatlı kaşığı lavanta, üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. On (10) dakika süreyle demlenir. Elde edilen bu çaydan günde üç kez (3) birer (1) bardak içilir.

Menekşe

Menekşe, sinirsel kökenli baş ağrısı, sinirlilik hali ve uykusuzluğa iyi gelir. Bir (1) tatlı kaşığı yaprak, sap ve çiçek karışımının üzerine bir (1) bardak kaynar su dökülür. On-on beş (10-15) dakika süreyle demlenir. Elde edilen bu çaydan; günde üç kez birer bardak içilir.

Ökseotu

Ökseotu, sinirleri yatıştırıcı, sinirsel spazmları gidericidir. Bir (1) tatlı kaşığı yaprak ve genç sürgün karışımının üzerine bir (1) bardak kaynar su dökülür. On-on beş (10-15) dakika süreyle demlenir. Elde edilen bu çaydan; günde üç kez birer bardak içilir.

Şerbetçiotu

Şerbetçiotu, merkezi sinir sistemi üzerindeki yatıştırıcı etkisiyle aynı zamanda iyi bir uyku ilacı etkisi yapar. Bir (1) tatlı kaşığı şerbetçiotunun üzerine bir (1) bardak kaynar su dökülür. On-on beş (10-15) dakika demlenir. Elde edilen bu çaydan günde bir bardak içilir.

Binbirdelikotu

Binbirdelikotu, yatıştırıcı, spazm çözücü ve ağrıları azaltıcı etkilere sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle gerginlik, endişelilik, sinir rahatsızlıkları, depresyon ve özellikle menopozun yarattığı sıkıntı durumlarında kullanılır. Bu durumlarda tedavi bir (l) aya kadar sürdürülebilir.

Bir – iki(1-2) tatlı kaşığı yaprak ve genç sürgün karışımının üzerine bir (1) bardak kaynar su dökülür. On-on beş (10-15) dakika süreyle demlenir. Elde edilen bu çaydan; günde üç kez birer bardak içilir.

Çarkıfelek Çiçeği

  • Sinirleri yatıştırır.
  • Sinirsel ve kronik uykusuzluklara deva olur.
  • Parkinson hastalığı ve isteri gibi durumlarda sinirsel nöbetleri gidericidir.
  • Zona hastalığı gibi sinir ağrılarında da yatıştırıcı olur.

Bir (1) tatlı kurutulmuş çarkıfelek yaprak üzerine bir (1) bardak kaynar su dökülür. On beş (15) dakika süreyle demlenmeye bırakılır. Uykusuzluğu gidermek için, akşamları yatmadan önce bu çaydan bir bardak İçilir. Sinirlerde rahatlama sağlanmak ve diğer sinirsel şikayetlerin giderilmesi için istendiği zaman alınmak üzere, günde iki bardak içilir.

Hodan

Hodan, sinirsel gerginlikleri en aza indirger. Streslere karşı bünyede direnç sağlar. Bir – iki(1-2) tatlı kaşığı yaprak ve genç sürgün karışımının üzerine bir (1) bardak kaynar su dökülür. On-on beş (10-15) dakika süreyle demlenir. Elde edilen bu çaydan; günde üç kez birer bardak içilir.

Ana Sayfa

Keşfet
1 Comment
  1. […] sinirsel kökenli baş ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Stresle ilgili gerginliklerde spazm çözücü ve […]

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.