Sınavlarda Başarı İçin Okunması Gereken Dualar: Sınavdan Önce ve Sonra Hangi Duaları Okumalıyız?

0
(0)

Sınavlar, hayatımızın önemli dönüm noktalarından biridir. Sınavlar, hem eğitim hem de meslek hayatımızda bize pek çok fırsat sunar. Sınavlarda başarı için ise, hem çalışmak hem de dua etmek gerekir. Çalışmak, sınavlara hazırlanmanın en temel şartıdır. Dua etmek ise, çalışmanın bereketini arttırmanın en güzel yoludur.

Sınavlarda başarı için okunması gereken dualar, hem Allah’ın yardımını ve rahmetini istemek hem de sınav stresinden kurtulmak için çok faydalıdır. Sınavlarda başarı için okunması gereken dualar, hem zihnimizi açar hem de kalbimizi rahatlatır. Sınavlarda başarı için okunması gereken dualar, hem sınavda başarılı olmamızı sağlar hem de bize güven verir.

Sınavlarda başarı için okunması gereken dualar nelerdir? Bu yazıda, sınavdan önce ve sonra okunması tavsiye edilen duaların neler olduğunu, nasıl okunacağını ve hangi faydaları olduğunu anlatacağız.

Sınavdan Önce Okunması Gereken Dualar

Sınavdan önce okunması gereken dualar arasında en önemlisi elbette istihare duasıdır. İstihare duası, Allah’tan hayır istemek ve O’nun takdirine razı olmaktır. İstihare duası, sadece sınavlar için değil, hayatımızın her anında yapabileceğimiz bir duadır. İstihare duası, sınavdan önce iki rekat nafile namaz kılıp okunursa, kişiye büyük sevap kazandırır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Kim bir işe karar verdiği zaman iki rekat namaz kılıp sonra ‘Allahümme inni estehirüke bi ilmike ve estakdirüke bi kudretike ve es’elüke min fadlike’l-azîm fe inneke takdiru ve lâ akdiru ve ta’lemu ve lâ a’lemu ve ente allâmü’l-ğuyûb. Allahümme in künte ta’lemu enne hâzâ’l-emre hayrun li fî dînî ve maâşî ve âkibeti emrî fekdirhu lî ve yessirhu lî summe bârik lî fîh. Ve in künte ta’lemu enne hâzâ’l-emre şerrun li fî dînî ve maâşî ve âkibeti emrî fasrifhu annî vasrifnî anhu vekdir liyel-hayra haysü kâne summe erdınî bih’ (Allah’ım! Senin ilmine dayanarak senden hayır istiyorum. Senin kudretine dayanarak senden güç istiyorum. Senin büyük lütfundan istiyorum. Çünkü sen her şeye gücü yetirirsin, ben güç yetiremem; sen bilirsin, ben bilmem; sen gaybın bilicisisin. Allah’ım! Eğer bu işin (burada işin adını söyle) dinim, dünyam ve ahiretim için hayırlı olduğunu biliyorsan onu bana takdir et, onu bana kolaylaştır ve onda bana bereket ver. Eğer bu işin dinim, dünyam ve ahiretim için kötü olduğunu biliyorsan onu benden uzaklaştır, beni ondan uzaklaştır ve hayrı nerede ise onu bana takdir et. Sonra da ona razı olmamı nasip et) derse, Allah ona hayrı verir.” (Buhari, İstihare 1)

İstihare duasının yanı sıra, sınavdan önce okunması tavsiye edilen diğer dualar şunlardır:

 • Rabbişrah li sadri ve yessir li emri: Bu dua, Allah’tan kalbimizi açmasını ve işimizi kolaylaştırmasını istemektir. Bu dua, hem zorluklara karşı sabır verir hem de başarıya ulaştırır. Bu dua, sınavdan önce yedi defa okunursa, kişiye büyük sevap ve kolaylık verir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Kim bir işe giriştiği zaman ‘Rabbişrah li sadri ve yessir li emri’ derse, Allah onun işini kolaylaştırır.” (Tirmizi, Deavat 340)

 • Rabbi zidni ilma: Bu dua, Allah’tan ilim arttırmasını istemektir. Bu dua, hem ilim öğrenmenin en güzel niyetidir hem de ilim sahibi olmanın en güzel yoludur. Bu dua, sınavdan önce yedi defa okunursa, kişiye büyük sevap ve ilim verir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Kim ‘Rabbi zidni ilma’ derse, Allah ona ilim verir.” (İbn-i Mace, Zühd 17)

 • Rabbi inni megloobün fentasır: Bu dua, Allah’tan yardım istemektir. Bu dua, hem zor durumlarda güç verir hem de ümitsizliğe düşmekten korur. Bu dua, sınavdan önce yedi defa okunursa, kişiye büyük sevap ve yardım verir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Kim ‘Rabbi inni megloobün fentasır’ derse, Allah ona yardım eder.” (Müslim, Zikir 71)

Sınavdan Sonra Okunması Gereken Dualar

Sınavdan sonra okunması gereken dualar arasında en önemlisi elbette şükür duasıdır. Şükür duası, Allah’a nimetlerinden dolayı teşekkür etmektir. Şükür duası, sadece sınavlar için değil, hayatımızın her anında yapabileceğimiz bir duadır. Şükür duası, sınavdan sonra iki rekat nafile namaz kılıp okunursa, kişiye büyük sevap kazandırır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Kim bir nimete eriştiği zaman ‘Elhamdülillahi’l-lezi bi nimetihi tetimmü’s-salihat’ (Bütün hayırların tamamlanmasına vesile olan nimetleriyle hamd olsun Allah’a) derse, o nimeti şükretmiş olur.” (Tirmizi, Deavat 64)

Şükür duasının yanı sıra, sınavdan sonra okunması tavsiye edilen diğer dualar şunlardır:

 • Elhamdülillahi rabbil alemin: Bu dua, Allah’a hamd etmektir. Bu dua, hem Allah’ın nimetlerini hatırlatır hem de bize pek çok hayır kazandırır. Bu dua, sınavdan sonra yedi defa okunursa, kişiye büyük sevap ve bereket verir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Kim ‘Elhamdülillahi rabbil alemin’ derse, Allah onun için kırk bin sevap yazar, kırk bin günahını siler ve kırk bin derece yükseltir.” (Tirmizi, Deavat 62)
 • La havle ve la kuvvete illa billah: Bu dua, Allah’tan güç ve kuvvet istemektir. Bu dua, hem zayıflığımızı ve aczimizi itiraf etmektir hem de Allah’a güvenmek ve O’na dayanmaktır. Bu dua, sınavdan sonra yedi defa okunursa, kişiye büyük sevap ve kurtuluş verir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Kim ‘La havle ve la kuvvete illa billah’ derse, cennet onun için vacip olur.” (Müslim, Zikir 16)

 • Estağfirullah: Bu dua, Allah’tan afv dileyip tövbe etmektir. Bu dua, hem günahlarımızı temizlemek hem de Allah’ın rahmetine nail olmak için çok faydalıdır. Bu dua, sınavdan sonra yedi defa okunursa, kişiye büyük sevap ve mağfiret verir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Kim ‘Estağfirullah’ derse, Allah onun bütün günahlarını bağışlar.” (Müslim, Zikir 29)

Sınavlarda Başarı İçin Okunması Gereken Duaların Faydaları Nelerdir?

Sınavlarda başarı için okunması gereken duaların faydaları saymakla bitmez. Ancak bunlardan bazıları şunlardır:

 • Sınavlarda başarı için okunması gereken dualar, Allah’a yaklaşmamızı ve O’na bağlanmamızı sağlar.
 • Sınavlarda başarı için okunması gereken dualar, kalbimizi yumuşatır, gönlümüzü ferahlatır ve ruhumuzu dinginleştirir.
 • Sınavlarda başarı için okunması gereken dualar, zihnimizi açar, hafızamızı güçlendirir ve konsantrasyonumuzu arttırır.
 • Sınavlarda başarı için okunması gereken dualar, sınav stresinden kurtulmamızı ve sakin olmamızı sağlar.
 • Sınavlarda başarı için okunması gereken dualar, sınavda başarılı olmamızı ve istediğimiz sonucu almamızı sağlar.
 • Sınavlarda başarı için okunması gereken dualar, sınav sonrasında da bize hayır getirir ve hayatımızda gerekli değişiklikleri yapmamızı sağlar.

Sınavlarda Başarı İçin Okunması Gereken Dualar Nasıl Okunmalıdır?

Sınavlarda başarı için okunması gereken dualar nasıl okunmalıdır? Bu sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Sınavlarda başarı için okunması gereken duaları abdestli olarak okumak daha faziletlidir.
 • Sınavlarda başarı için okunması gereken duaları okurken içtenlikle ve anlayarak okumak daha faziletlidir.
 • Sınavlarda başarı için okunması gereken duaları okurken acele etmemek, duanın kabul olacağına inanmak ve duadan sonra Allah’a teşekkür etmek daha faziletlidir.
 • Sınavlarda başarı için okunması gereken duaları kendi dilimizde veya Arapça olarak okuyabiliriz. Arapça olarak okumak daha faziletlidir. Arapça olarak okumak isteyenler için duaların Arapça yazılışları şöyledir:
  • İstihare duası: اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْتَخِيرُكَ بِعِلْمِكَ وَأَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ وَأَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ الْعَظِيمِ فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلَا أَقْدِرُ وَتَعْلَمُ وَلَا أَعْلَمُ وَأَنْتَ عَلَّامُ الْغُيُوبِ اللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الْأَمْرَ خَيْرٌ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي فَاقْدُرْهُ لِي وَيَسِّرْهُ لِي ثُمَّ بَارِكْ لِي فِيهِ وَإِنْ كُنْتَ ت عْلَمُ أنّ هذا الأمر شر لي في ديني ومعاشي وعاقبة أمري فاصرفه عني واصرفني عنه واقدر لي الخير حيث كان ثم ارضني به (Allah’ım! Senin ilmine dayanarak senden hayır istiyorum. Senin kudretine dayanarak senden güç istiyorum. Senin büyük lütfundan istiyorum. Çünkü sen her şeye gücü yetirirsin, ben güç yetiremem; sen bilirsin, ben bilmem; sen gaybın bilicisisin. Allah’ım! Eğer bu işin (burada işin adını söyle) dinim, dünyam ve ahiretim için hayırlı olduğunu biliyorsan onu bana takdir et, onu bana kolaylaştır ve onda bana bereket ver. Eğer bu işin dinim, dünyam ve ahiretim için kötü olduğunu biliyorsan onu benden uzaklaştır, beni ondan uzaklaştır ve hayrı nerede ise onu bana takdir et. Sonra da ona razı olmamı nasip et)
  • Rabbişrah li sadri ve yessir li emri: رب اشرح لي صدري و يسر لي أمري (Rabbim! Kalbimi aç ve işimi kolaylaştır)
  • Rabbi zidni ilma: رب زدني علما (Rabbim! Bana ilim arttır)
  • Rabbi inni megloobün fentasır: رب إني مغلوب فانتصر (Rabbim! Ben mağlup oldum, sen bana yardım et)
  • Elhamdülillahi rabbil alemin: الحمد لله رب العالمين (Hamd olsun alemlerin Rabbi olan Allah’a)
  • La havle ve la kuvvete illa billah: لا حول ولا قوة إلا بالله (Güç ve kuvvet ancak Allah’tandır)
  • Estağfirullah: أستغفر الله (Allah’tan afv diliyorum)

Özet ve Sonuç

Sınavlarda başarı için okunması gereken dualar nelerdir? Bu yazıda, sınavdan önce ve sonra okunması tavsiye edilen duaların neler olduğunu, nasıl okunacağını ve hangi faydaları olduğunu anlattık. Sınavlarda başarı için okunması gereken dualar, hem Allah’ın yardımını ve rahmetini istemek hem de sınav stresinden kurtulmak için çok faydalıdır. Sınavlarda başarı için okunması gereken dualar, hem zihnimizi açar hem de kalbimizi rahatlatır. Sınavlarda başarı için okunması gereken dualar, hem sınavda başarılı olmamızı sağlar hem de bize güven verir. Sınavlarda başarı için okunması gereken dualar, Allah’a dua edelim, O’ndan isteyelim, O’na güvenelim ve O’na teslim olalım. Allah bizleri her türlü hayırdan mahrum etmesin, her türlü şerden korusun. Amin.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet