Şeytan Mektubu Deşifre Edildi

0
(0)

1676’da İtalya’nın Sicilya bölgesinde yer alan Palma di Montechiaro Manastırı’ndaki Maria Crocifissa della Concezione isimli rahibenin yazdığı şifreli mektup, sonunda çözüldü. Rahibenin şeytanın kendisine zorla yazdırdığını iddia ettiği mektubun şifresinin 341 yıl sonra çözülmesini sağlayan araç da, girmek için özel yazılım gerektiren Dark Web’den (Karanlık Web) çıktı.

Şeytan Mektubu
Şeytan Mektubu

Şifreli mektubu çözen İtalyan bilgisayar mühendisleri, mesajda “Tanrı’yı insan yarattı. İsa ve Kutsal Ruh ölü ağırlık. Tanrı, ölümlüleri özgürleştirebileceğini zannediyor. Bu sistem, hiç kimse için iyi işlemiyor. Belki de şimdi Stiks [Yunan mitolojisinde cehennem nehri] mümkündür” ifadelerinin kullanıldığını belirtti.

Sicilya’da yer alan Katanya kentindeki Ludum Bilim Merkezi’nin müdürü Daniele Abate, Dark Web’den buldukları yazılımla şifreyi nasıl kırdıklarını şöyle anlattı: “Bu yazılımın istihbarat servisleri tarafından şifre kırmak için kullanıldığını duyduk. Yazılıma eski Yunanca, Arapça, Latince ve Runik alfabe yükledik.”

Bilİm insanları, dilbilim konusunda uzman olan Rahibe Maria’nın bildiği dillerin farklı özelliklerini kullanarak kendine özgü bir dille mektubu yazdığını belirtti. Mektupta anlaşılmaz kısımlar olduğunu da söyleyen İtalyan bilim insanları, bu durumun rahibenin akli sorunlarıyla alâkalı olduğunu ifade etti.

Ana Sayfa

Bu gönderiyi ne kadar beğendiniz?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet