Ses Kısıklığına Bitkisel Çözümler: 10 Doğal Yöntem

0
(0)

Ses kısıklığı, ses tellerinin enfeksiyon, alerji, soğuk algınlığı, sigara, alkol, fazla konuşma gibi nedenlerle tahriş olması sonucu ortaya çıkan rahatsız edici bir durumdur. Ses kısıklığı, konuşmada zorluk, ses tonunda değişiklik, boğazda kaşıntı, ağrı, öksürük gibi belirtilere neden olabilir. Ses kısıklığına ne iyi gelir? Ses kısıklığı nasıl geçer? Ses kısıklığına bitkisel çözümler nelerdir? Bu soruların cevaplarını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazıda, ses kısıklığına bitkisel çözümler sunacak ve ses kısıklığına iyi gelen 10 doğal yöntemi sizlerle paylaşacağız.

Bal

Bal, hem boğaz ağrısına hem de ses kısıklığına faydalıdır. Bal, antibiyotik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Bu sayede boğazdaki enfeksiyonu ve iltihabı azaltır, mukusu akıtır ve solunum yollarını açar. Balı tek başına veya limon suyu ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Ayrıca bal ile hazırlanan bitki çayları da ses kısıklığına iyi gelir.

Limon

Limon, C vitamini ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonu önler ve iltihabı azaltır. Limon suyu içmek veya limon dilimleri yemek ses kısıklığına iyi gelir. Ayrıca limon suyunu bal veya zencefil ile karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Zencefil

Zencefil, anti-inflamatuar, anti-mikrobiyal ve antioksidan özellikleri sayesinde boğazdaki enfeksiyonu ve iltihabı azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve solunum yollarını rahatlatır. Zencefil çayını hazırlamak için bir parça zencefili rendeleyin veya küçük küçük doğrayın ve bir bardak suya ekleyin. Kaynatın ve süzün. Bu çaya bal veya limon da ekleyebilirsiniz. Bu çaydan günde 2-3 fincan için.

Tuzlu Su

Tuzlu su, boğazdaki mukusu ve mikropları temizler, iltihabı azaltır ve solunum yollarını açar. Tuzlu suyu hazırlamak için bir bardak ılık suya bir çay kaşığı kadar tuz ekleyin ve karıştırın. Bu su ile günde 2-3 kez gargara yapabilirsiniz.

Buhar Banyosu

Buhar banyosu, boğazdaki mukusu eritir, solunum yollarını nemlendirir ve rahatlatır. Buhar banyosunu hazırlamak için kaynamış suyun içine nane yağı, okaliptus yağı, papatya yağı gibi rahatlatıcı bitki yağları veya bitki çayları ekleyip soluyabilirsiniz. Ayrıca sıcak bir duş alarak da buhar banyosu yapabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak, doğal bir antibiyotik olarak bilinir. Sarımsak, anti-inflamatuar ve anti-mikrobiyal özellikleri sayesinde boğazdaki enfeksiyonu ve iltihabı azaltır, mukusu akıtır ve solunum yollarını açar. Sarımsağı tek başına veya bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Ayrıca sarımsaklı su ile gargara yapabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, anti-inflamatuar ve anti-mikrobiyal özelliklere sahip olan bir diğer doğal çözümdür. Elma sirkesi ses kısıklığına iyi gelir. Bunun için; bir çay bardağı suya 1 – 2 çorba kaşığı çiğ, süzülmemiş elma sirkesi ve bir çay kaşığı bal eklenerek elde edilen karışım günde 2 ila 3 kez içilir.

Nane Yağı

Nane yağı, mentol içeriği sayesinde boğazdaki mukusu eritir, solunum yollarını açar ve rahatlatır. Nane yağını koklamak veya nane yağı ile masaj yapmak ses kısıklığına iyi gelir. Ayrıca nane yağını kaynamış suya ekleyerek buhar yapabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı, anti-inflamatuar, anti-mikrobiyal ve yatıştırıcı özellikleri sayesinde boğazdaki enfeksiyonu ve iltihabı azaltır, solunum yollarını açar ve rahatlatır. Lavanta yağını koklamak veya lavanta yağı ile masaj yapmak ses kısıklığına iyi gelir. Ayrıca lavanta yağını kaynamış suya ekleyerek buhar yapabilirsiniz.

Turp

Turp, ses kısıklığı için faydalı bir sebzedir. Turp, C vitamini ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonu önler ve iltihabı azaltır. Turpu rendeleyip suyunu sıkarak içebilir veya turp-bal karışımı hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Özet ve Sonuç

Ses kısıklığı, ses tellerinin enfeksiyon, alerji, soğuk algınlığı, sigara, alkol, fazla konuşma gibi nedenlerle tahriş olması sonucu ortaya çıkan rahatsız edici bir durumdur. Ses kısıklığına ne iyi gelir sorusunun cevabını arayanlar için bu yazıda ses kısıklığına bitkisel çözümler sunarak ses kısıklığına iyi gelen 10 doğal yöntemi sizlerle paylaştık. Bu yöntemler şunlardı:

  • Bal
  • Limon
  • Zencefil
  • Tuzlu su
  • Buhar banyosu
  • Sarımsak
  • Elma sirkesi
  • Nane ya

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet