Salli Barik Duası: Peygamberimize Salavatın Önemi ve Faydaları

0
(0)
Salli Barik Duası Peygamberimize Salavatın Önemi ve Faydaları
Salli Barik Duası Peygamberimize Salavatın Önemi ve Faydaları

Salli Barik Duası, namazlarda son oturuşta okunan ve Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.) salavat getiren iki duadır. Bu dualar, Allah’ın rahmetini ve bereketini isteyen ve Peygamberimizin sevgisini gösteren dualardır. Salli Barik Duası’nın okuyan kişiye pek çok fayda ve fazilet sağladığına inanılır. Bu yazıda Salli Barik Duası’nın Türkçe ve Arapça okunuşunu, anlamını, meali ve tefsirini bulabilirsiniz. Ayrıca Salli Barik Duası’nın faziletleri, sırları ve faydaları hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Salli Barik Duası Nedir?

Salli Barik Duası, Allahümme Salli ve Allahümme Barik duaları olarak bilinir. Bu dualar, namazlarda oturuş sırasında okunan ve Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.) salavat getiren dualardır. Salavat, Allah’ın rahmetini ve bereketini Peygamberimize ve onun ailesine istemek anlamına gelir. Salavat getirmek hem Allah’ın bir buyruğu hem de Peygamberimizin tavsiyesidir. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur:

“Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selam edin.” (Ahzab Suresi, 56. ayet)

Salli Barik Duası’nın okunuşu şöyledir:

Salli Barik Duası Arapça Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

Allâhümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ bârekte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.

Salli Barik Duası Türkçe Okunuşu

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Allahım, Muhammed’e ve Muhammed’in ailesine, İbrahim’e ve İbrahim’in ailesine rahmet ettiğin gibi rahmet eyle. Şüphesiz Sen çok övülen, çok yüce olansın.

Allahım, Muhammed’e ve Muhammed’in ailesine, İbrahim’e ve İbrahim’in ailesine bereket verdiğin gibi bereket ver. Şüphesiz Sen çok övülen, çok yüce olansın.

Salli Barik Duası’nın Anlamı ve Meali

Salli Barik Duası’nın Diyanet meali şu şekildedir:

“Allah’ım! İbrahim’e ve onun soyuna salât ettiğin gibi, Muhammed’e ve onun soyuna da salât et. Şüphesiz Sen hamde lâyık ve yücesin.

Allah’ım! İbrahim’e ve onun soyuna bereket verdigin gibi, Muhammed’e ve onun soyuna da bereket ver. Şüphesiz Sen hamde lâyık ve yücesin.”

Salli Barik Duası’nın anlamını daha iyi kavramak için tefsirine de bakmak gerekir. Tefsirde ayetin söz dizimi, kelimelerin anlamları ve bağlamları açıklanır.

Salli Barik Duası’nın Faziletleri, Sırları ve Faydaları

Salli Barik Duası’nın pek çok fazilet ve fayda sağladığına inanılır. Bu duanın okuyan kişiye Allah’ın rahmeti, bereketi, mağfireti ulaştığı söylenir. Ayrıca bu duanın okuyan kişiye Peygamberimizin sevgisi, şefaatı, komşuluğu ulaştığı da ifade edilir. Salli Barik Duası’nın faziletleri, sırları ve faydaları hakkında Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tarafından rivayet edilen bazı hadisler şunlardır:

  • “Kim bana bir defa salât getirirse Allah da ona on defa salât getirir.” (Müslim, Salât 70)
  • “Kim bana günde on defa salât getirirse kıyamet gününde benim şefaatime nail olur.” (Nesai, Kudat 44)
  • “Kim bana günde yüz defa salât getirirse o kimse kıyamet gününde şehitlerle beraber haşrolunur.” (Tirmizi, Deavat 98)
  • “Kim bana günde yüz defa salât getirirse Allah onun günahlarını affeder.” (İbn-i Sünni, Amelü’l-Yevm ve’l-Leyl 27)
  • “Kim bana günde bin defa salât getirirse Allah onu cennete komşu yapar.” (Taberani, Evsat 2/26)

Bu hadislerden anlaşıldığı üzere Salli Barik Duası’nın okunması hem dünya hem de ahiret hayatı için büyük bir hayır ve berekettir. Bu duayı ezberlemek ve her fırsatta tekrar etmek müminler için çok önemlidir. Bu duayı okuyarak Allah’a hamd etmek ve Peygamberimize sevgi göstermek gerekir.

Salli Barik Duası Nasıl Ezberlenir?

Salli Barik Duası’nı ezberlemek için bazı yöntemler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Duayı bölümlere ayırarak ezberlemek. Bu şekilde duayı daha kolay hatırlamak mümkündür. Örneğin duayı dört bölüme ayırabiliriz: Bismillahirrahmânirrahîm / Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed / Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim / İnneke hamidün mecîd / Allâhümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed / Kemâ bârekte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim / İnneke hamidün mecîd.
  • Duayı tekrar tekrar okumak veya dinlemek. Bu şekilde duayı kulak aşinalığı kazanmak ve zihinde canlandırmak mümkündür. Örneğin duayı her gün en az beş defa okumak veya dinlemek iyi bir alışkanlıktır.
  • Duayı anlamaya çalışmak. Bu şekilde duayı sadece ezberlemek değil, aynı zamanda manasını kavramak ve hayatımıza uygulamak mümkündür. Örneğin duayı okurken veya dinlerken meali veya tefsirine de bakmak faydalıdır.
  • Duayı başkalarına öğretmek veya anlatmak. Bu şekilde duayı hem kendimiz hem de başkaları için hayırlı bir iş yapmış oluruz. Örneğin duayı ailemize, arkadaşlarımıza veya çocuklarımıza öğretebilir veya anlatabiliriz.

Bu yöntemlerden birini veya birkaçını uygulayarak Salli Barik Duası’nı ezberlemek ve hayatımızın bir parçası haline getirmek mümkündür. Bu sayede Allah’ın rahmeti ve bereketine nail olabilir, Peygamberimizin sevgisi ve şefaatine ulaşabiliriz.

Son Söz

Salli Barik Duası, namazlarda son oturuşta okunan ve Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.) salavat getiren iki duadır. Bu dualar, Allah’ın rahmetini ve bereketini isteyen ve Peygamberimizin sevgisini gösteren dualardır. Salli Barik Duası’nın okuyan kişiye pek çok fayda ve fazilet sağladığına inanılır. Bu yazıda Salli Barik Duası’nın Türkçe ve Arapça okunuşunu, anlamını, meali ve tefsirini buldunuz. Ayrıca Salli Barik Duası’nın faziletleri, sırları ve faydaları hakkında da bilgi edindiniz. Umarım bu yazı sizin için faydalı olmuştur. Allah’a emanet olun.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet