Rüyada İstediğini Nasıl Görürsün? El Habir Esması ve Diğer Etkili Dualar

0
(0)

Rüyada istediğini görmek, hem rüya sahibinin hem de rüyada gördüğü şeyin hayırlı olması için yapılması gereken bir ibadettir. Rüyada istediğin şeyi görmek için dua etmek, Allah’ın rahmetine ve yardımına sığınmak, O’nun gizli ilmine ve hikmetine güvenmek demektir.

Rüyada istediğini görmek için dua etmenin birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Rüyada istediğini görmek için dua etmek, rüya sahibinin kalbini yumuşatır, gönlünü ferahlatır ve ruhunu dinginleştirir.
 • Rüyada istediğini görmek için dua etmek, rüya sahibinin hayatında karşılaştığı sorunlara çözüm bulmasına, sıkıntılarından kurtulmasına ve hayırlı kapılar açılmasına vesile olur.
 • Rüyada istediğini görmek için dua etmek, rüya sahibinin imanını güçlendirir, Allah’a olan bağlılığını arttırır ve O’na daha çok şükreder.
 • Rüyada istediğini görmek için dua etmek, rüya sahibinin rüyasını hatırlamasına ve yorumlamasına yardımcı olur. Böylece rüyasından alacağı mesajları doğru şekilde anlayabilir ve hayatına uygulayabilir.

Rüyada İstediğini Görmek İçin El Habir Esması

Allah’ın 99 isminden biri olan El Habir, “Kainatta hiçbir şey kendisine gizli olmayan” anlamına gelir. Bu isim, Allah’ın her şeyi en ince ayrıntısına kadar bilen, her an her yerde olan ve her şeye gücü yeten olduğunu ifade eder.

Rüyada istediğini görmek için El Habir esmasını zikretmek çok etkili bir yöntemdir. Bu ismin zikir adedi 812’dir. Bu sayıya ulaşmak için bu ismi günde 162 defa okuyabilirsin. Zikir saati ise Güneş’tir. Yani güneş doğduktan sonra veya battıktan sonra bu ismi zikretmeye başlayabilirsin.

El Habir esmasını zikrederken niyetin çok önemlidir. Niyetin, asıl olarak Allah’ın rızasını kazanmak ve O’nun emirlerine uymak olmalıdır. El Habir esmasını zikrettikten sonra, yatmadan önce şu duayı okuyabilirsin:

“Ya Rabbi, sen her şeyi bilen, her şeye gücü yeten ve her şeye kadir olansın. Senin ilmine ve hikmetine sığınıyorum. Rüyamda bana hayırlı olan şeyleri göster. Rüyamda gördüğüm şeylerden hayır çıkmasını nasip et. Rüyamda gördüğüm şeyleri hatırlamayı ve doğru şekilde yorumlamayı bana kolaylaştır. Rüyamda gördüğüm şeyleri hayatıma uygularken bana yardım et. Amin.”

يَا رَبِّ أَنْتَ الْعَالِمُ بِكُلِّ شَيْءٍ وَالْقَادِرُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ وَالْخَالِقُ لِكُلِّ شَيْءٍ أَسْتَغْفِرُكَ بِعِلْمِكَ وَحِكْمَتِكَ أَرِنِي فِي رُؤْيَايَ مَا هُوَ خَيْرٌ لِي أَنْشُرْ مِنْ مَا رَأَيْتُ فِي رُؤْيَايَ خَيْرًا وَأَذْكُرْ مَا رَأَيْتُ فِي رُؤْيَايَ بِصُورَةٍ صَحِيحَةٍ وَسَهِّلْ عَلَيّ أن أطبق ما رأيت في رؤياي في حياتي وساعدني في ذلك آمين

Rüyada İstediğini Görmek İçin Diğer Etkili Dualar

Rüyada istediğini görmek için El Habir esmasının yanı sıra, diğer bazı dualar da vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Rüyada evleneceği kişiyi görmek isteyenler, yatmadan önce Mülk suresinin 14. ayetini 9 defa okuyabilirler. Bu ayet şöyledir:

“E lâ ya’lemü men halak, ve hüvel latıyfül habiyr.” (Mülk, 14)

Anlamı: “Yaratan bilmez mi? O, en ince işleri görüp bilmektedir, haberdardır.” (Mülk, 14)

أ لا يعلم من خلق وهو اللطيف الخبير (الملك: 14)

 • Rüyada istihare yapmak isteyenler, yatmadan önce iki rekât namaz kılıp istihare duasını okuyabilirler. Bu dua şöyledir:

“Allahümme innî estehîruke bi ilmike ve estekdîruke bi kudretike ve es’elüke min fadlike’l-azîm. Feinneke tekdiru ve lâ ekdiru ve ta’lemu ve lâ a’lemu ve ente allâmü’l-ğuyûb. Allahümme in künte ta’lemu enne hâzâ’l-emre hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emrî fekdurhu lî ve yessirhu lî summe bârik lî fîh. Ve in künte ta’lemu enne hâzâ’l-emre şerrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emrî fasrifhu annî vasrifnî anh. Vekdur liye’l-hayra haysu kâne summe erdınî bih.”

Anlamı: “Allah’ım! Senin ilmine dayanarak sana danışıyor, kudretine dayanarak senden yardım istiyorum. Senin büyük lütuf ve kereminden de niyaz ediyorum. Çünkü sen her şeye gücü yetensin, ben acizim; sen her şeyi bilensin, ben bilmiyorum; sen gaybın sahibisin. Allah’ım! Eğer bu işin (burada niyet edilen iş söylenir) dinim, dünyam ve ahiretim için hayırlı olduğunu biliyorsan onu bana nasip et, kolaylaştır ve sonra da onda beni bereketlendir. Eğer bu işin dinim, dünyam ve ahiretim için kötü olduğunu biliyorsan onu benden uzaklaştır, beni de ondan uzaklaştır; hayrı nerede ise onu bana nasip et ve sonra da beni onunla razı et.”

Rüyada İstediğini Nasıl Görürsün El Habir Esması ve Diğer Etkili Dualar
Rüyada İstediğini Nasıl Görürsün El Habir Esması ve Diğer Etkili Dualar

اللهم إني أستخيرك بعلمك وأستقدرك بقدرتك وأسألك من فضلك العظيم فإنك تقدر ولا أقدر وتعلم ولا أعلم وأنت علام الغيوب اللهم إن كنت تعلم أن هذا الأمر خير لي في ديني ومعاشي وآخرتي فاقدره لي ويسره لي ثم بارك لي فيه وإن كنت تعلم أن هذا الأمر شر لي في ديني ومعاشي وآخرتي فاصرفه عني واصرفني عنه واقدر لي الخير حيث كان ثم أرضني به

 • Rüyada istediğini görmek için genel bir dua arayanlar, yatmadan önce şu duayı okuyabilirler:

“Allahümme innî es’elüke rüyâten sâdıkaten ve emâneten ve nûran ve bereketen ve şifâen min kulli dâin ve bâlin. Allahümme innî eûzü bike min şeytâni’r-racîm ve min şerri mâ yezhurü minhü ve min şerri mâ yehfâ aleyh. Allahümme innî es’elüke hayra hâzihil-leyleti ve hayra mâ ba’dehâ ve eûzü bike min şerri hâzihil-leyleti ve şerri mâ ba’dehâ.”

Anlamı: “Allah’ım! Senden doğru, güvenilir, aydınlık, bereketli ve her türlü hastalık ve beladan şifa veren bir rüya istiyorum. Allah’ım! Sana sığınıyorum, kovulmuş şeytandan ve onun ortaya çıkardığı kötülüklerden ve gizlediği kötülüklerden. Allah’ım! Senden bu gecenin hayrını ve sonrasının hayrını istiyorum. Sana sığınıyorum, bu gecenin şerrinden ve sonrasının şerrinden.”

اللهم إني أسألك رؤية صادقة وأمانة ونورا وبركة وشفاء من كل داء وبال اللهم إني أعوذ بك من شيطان الرجيم ومن شر ما يظهر منه ومن شر ما يخفى علي اللهم إني أسألك خير هذه الليلة وخير ما بعدها وأعوذ بك من شر هذه الليلة وشر ما بعدها

Rüyada İstediğini Görmek İçin Dua Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rüyada istediğini görmek için dua ederken, bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bunlar şunlardır:

 • Dua etmeden önce abdest almak, temiz bir yerde ve temiz bir yatakta uyumak, yönünü kıbleye çevirmek tavsiye edilir.
 • Rüyada istediğini görmek için dua ederken samimi olmak, ihlaslı olmak, Allah’tan başka hiçbir varlıktan medet ummamak gerekir.
 • Rüyada istediğini görmek için dua ederken aceleci olmamak, sabırlı olmak, dua ettiğin şeyin gerçekleşeceğine inanmak gerekir.
 • Rüyada istediğini görmek için dua ettikten sonra rüyanı kimseyle paylaşmamak, sadece güvendiğin ve bilgili olan kişilere danışmak gerekir.

Rüyada İstediğini Görmek İçin Dua Etmekten Sonra

Rüyada istediğin şeyi görmek için dua ettikten sonra rüyanı hatırlayabiliyorsan, bunun anlamını öğrenmeye çalışmalısın. Rüyanın anlamını öğrenmek için bazı kaynaklara başvurabilirsin. Bunlar şunlardır:

 • Kur’an-ı Kerim: Kur’an-ı Kerim, rüya tabirinin en güvenilir kaynağıdır. Kur’an-ı Kerim’de rüya ile ilgili pek çok ayet vardır. Bu ayetleri okuyarak rüyanın anlamını bulabilirsin. Örneğin Yusuf suresinde Hz. Yusuf’un rüyası ve yorumu anlatılır.
 • Hadis-i Şerif: Hadis-i Şerif, rüya tabirinin ikinci en güvenilir kaynağıdır. Hadis-i Şerif’te peygamberimizin (s.a.v) ve sahabelerin rüyaları ve yorumları yer alır. Bu hadisleri okuyarak rüyanın anlamını bulabilirsin. Örneğin Buhari’de peygamberimizin (s.a.v) rüyalarından bahsedilir.
 • Rüya Tabir Kitapları: Rüya tabir kitapları, rüya tabirinin üçüncü en güvenilir kaynağıdır. Rüya tabir kitapları, rüyada görülen şeylerin anlamlarını veren eserlerdir. Bu kitapları okuyarak rüyanın anlamını bulabilirsin. Örneğin İbn-i Sirin’in rüya tabir kitabı çok meşhurdur.

Rüyanın anlamını öğrendikten sonra, bunu hayatına uygulamaya çalışmalısın. Rüyanın sana verdiği mesajları dikkate almalı, hayırlı olanlara sarılmalı, şerli olanlardan uzak durmalısın. Rüyanın sana verdiği ilham ve motivasyonla hayatını daha iyiye götürmeye çalışmalısın.

Sonuç

Rüyada istediğin şeyi görmek için dua etmek, hem rüya sahibinin hem de rüyada gördüğü şeyin hayırlı olması için yapılması gereken bir ibadettir. Rüyada istediğin şeyi görmek için dua etmenin birçok faydası vardır. Rüyada istediğin şeyi görmek için El Habir esmasını zikretmek çok etkili bir yöntemdir. Bunun yanı sıra, diğer bazı dualar da vardır. Rüyada istediğin şeyi görmek için dua ederken, bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Rüyada istediğin şeyi görmek için dua ettikten sonra rüyanı hatırlayabiliyorsan, bunun anlamını öğrenmeye çalışmalısın.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet