Rüyada Ağlamak

Rüyada ağlamak, rüyada bağırarak ağlamak, rüyada gözlerinden yaş aktığının görülmesi, rüyada gözlerinden yaş akmadan ağlamak, rüyada gözlerinden kan aktığını görmek, rüyada ölünün arkasından ağlamak… ne anlama gelir, neye işarettir?..

Bir kimsenin rüyasında kendisini sessizce ağlarken görmesi; o kimsenin keder ve üzüntülerinden kurtulması ile tabir edilir. 

Gözlerinden Kan Aktığını Görmek

Rüyasında bağırarak ağladığını görmesi; bulunduğu yerin halkının bir musibete uğrayacağına, ağlamadığı halde gözlerinden yaş aktığını görmesi; o kimsenin muradına ereceğine, ağladığını fakat gözlerinden yaş akmadığını görmesi; ümid ettiği şeyden ümidinin kesileceğine, ağladığını fakat gözlerinden yaş yerine kan aktığını görmesi; elinden kaçırdığı fırsata üzüleceğine ve günahlarından dolayı tövbe etmesi gerektiğine yorumlanır.

Ölünün Arkasından Ağlamak

Ebu Saîd el-Vâiz şöyle der: “Bir kimsenin rüyasında, tanıdığı bir kimsenin öldüğünü ve bundan dolayı da ağladığını görmesi; o rüyanın görüldüğü gibi çıkmasına tabir olunur. İnsanların vefat eden bir yönetici için feryat edip ağladıklarını ve elbiselerini yırttıklarını görmeleri; öldüğü görülen yöneticinin insanlara zulüm yapacağına işarettir. “Kirmanı şöyle der: “Bir kimsenin kendisini rüyasında ağlarken görmesi; o kimsenin çok sevineceğine, eğer ağlama bağırarak ah vah şeklinde ise bir musibete uğrayacağına, ağlamaktan dolayı gözlerinin yaşla dolu olduğunu ve fakat dışarıya çıkmadığını görmesi; helâlinden mal kazanacağına işaret eder. Gözlerinden akan yaşın sıcak olması; keder ve üzüntüye, sıcak olmaması ise üzüntülerin yerini sevincin alacağına delalet eder.”

Rüyada Ağladıktan Sonra Gülmek

Câfer-i Sâdık şöyle der: “Rüyasında ağladığını ve sonra da güldüğünü gören kimsenin Allah bilir vefatı yaklaşmıştır.” İmam-ı Nablusî şöyle der: “Eğer rüyada ağlamak Allah korkusundan, Kur’an dinlemekten veya işlenen günahlara pişmanlıktan dolayı ise rüyayı gören kimsenin üzüntülerinin yerini sevincin alması ile yorumlanır. Ağlamak, Allah’tan korkmaya, rahmetin inmesine, muhtaç kimseler için yağmur yağmasına işaret eder.”

Nablusi’ye göre rüyada yüksek sesle bağırarak yahut elini yüzüne vurarak, söz söyleyerek, cep ve yakasını yırtarak ağlaması, uyanıkken de bu şekilde ağlaması ile tabir edilir.

Felaket Habercisi

Seyyid Süleyman’a göre; rüyasında sakin sakin ağladığını gören, gamdan kurtulur. Bağırarak ağlamak; o mahalde oturanlar için iyi değildir. Felaket habercisidir. Ağlamadığı halde gözlerinden yaş aktığını gören, muradına erer. Ağladığını fakat, gözlerinden yaş gelmediğini gören, ümit ettiği şeyde hayal kırıklığına uğrar. Ağladığı sırada gözlerinden yaş yerine kan geldiğini gören, elinden kaçırdığı fırsat yüzünden pişman olur. Günahlarına tevbe eder.

Kirmani rüyada ağlamak hakkında şunları söyler: Rüyasında ağladığını gören, büyük bir rahata çıkıp sevinir. Cafer-i Sadık ise “Ağladıktan sonra güldüğünü görenin eceli yakındır” der. Pekçok tabirci, sessiz sakin ağlamak; ferah ve sevinçtir demişlerdir. Bu defalarca tecrübe edilmiş bir rüyadır. Arkası mutlaka hayırdır.

Okuduklarını nasıl buldun?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
Abone Ol

One Response

  1. seyhan 25 Ağustos 2018

Leave a Reply