Rahat hissetmenizi sağlayacak psikolojik hileler

0
(0)

Hayatımızda karşılaştığımız pek çok durumda stres, gerginlik, endişe veya özgüven eksikliği yaşayabiliriz. Bu duygular bizi olumsuz etkileyebilir ve performansımızı düşürebilir. Peki bu duygularla nasıl başa çıkabiliriz? Psikoloji bilimi bize bazı pratik hileler sunuyor. Bu hileler sayesinde kendimizi daha rahat, sakin ve mutlu hissedebiliriz. Bu makalede rahat hissetmenizi sağlayacak psikolojik hileleri öğreneceksiniz. Bu hileleri hayatınızın her alanında uygulayabilir ve farkı görebilirsiniz. İşte size rahat hissetmenizi sağlayacak psikolojik hileler…

  1. Bir grup insan güldüğünde, içgüdüsel olarak en yakın hissettiğiniz ya da yakın olmak istediğiniz kişiye bakarsınız. Örneğin, bir arkadaş grubuyla sinemaya gittiniz ve filmde komik bir sahne oldu. Gülerken yanınızdaki arkadaşınıza değil de karşı tarafta oturan hoşlandığınız kişiye baktığınızı fark ettiniz. Bu sizin ona yakın hissettiğinizi veya yakın olmak istediğinizi gösterir.
  2. Stresli ya da gergin olduğunuzda sakız çiğneyin veya yemek yiyin. Beyniniz tehlikede olmadığınızı düşünerek sizi rahatlatacaktır. Örneğin, bir sunum yapmadan önce sakız çiğneyerek kendinizi daha sakin hissedebilirsiniz. Ya da bir tartışma yaşadıktan sonra bir şeyler atıştırarak gerginliğinizi azaltabilirsiniz.
  3. Birisi size kızarken sakin kalın. Karşınızdaki daha çok sinirlenebilir ama sonra kendini suçlayacaktır. Örneğin, patronunuz size haksız yere bağırdığında ona karşılık vermek yerine sakin bir şekilde dinleyebilirsiniz. Böylece patronunuz daha sonra pişmanlık duyabilir ve size özür dilemek isteyebilir.
  4. Stresli durumu neşeli bir heyecana çevirmek için duygusal tepkilerinizi değiştirin. Mesela mutlu olmak istiyorsanız gülümseyin. Örneğin, trafikte sıkıştığınızda sinirlenmek yerine gülümseyerek müzik dinleyebilirsiniz. Ya da sınavdan önce endişelenmek yerine gülümseyerek kendinize güvenebilirsiniz.
  5. Söze “bence” ya da “inanıyorum ki” diyerek başlamayın. Bu özgüven eksikliği gösterir. Örneğin, bir fikrinizi paylaşırken “Bence bu proje çok başarılı olacak” demek yerine “Bu proje çok başarılı olacak” demek daha etkili olacaktır. Ya da bir görüş bildirirken “İnanıyorum ki bu karar doğru” demek yerine “Bu karar doğru” demek daha ikna edici olacaktır.
  6. Bir görüşme yapacağınız zaman, görüştüğünüz kişileri eski dostlarınızla birlikte hayal edin. Rahatlığınız bulaşıcı olacaktır. Örneğin, iş görüşmesine giderken karşınızdaki insanları lise arkadaşlarınız olarak düşünebilirsiniz. Böylece daha rahat ve samimi davranabilirsiniz. Ya da yeni tanıştığınız biriyle sohbet ederken onu çocukluk arkadaşınız olarak hayal edebilirsiniz. Böylece daha ilgili ve sıcak olabilirsiniz.
  7. Birine bir soru sorduğunuzda yeterli bulmadığınız bir cevap alırsanız, göz temasını sürdürün ve sessiz kalın. Karşınızdaki daha fazla konuşacaktır. Örneğin, eşinizden nerede olduğunu sordunuz ve o da “Dışarıdaydım” dedi. Eğer cevabı tatmin edici bulmuyorsanız, gözlerine bakmaya devam edip konuşmayı keserseniz, eşiniz nerede olduğunu ve ne yaptığını anlatmaya başlayacaktır.
  8. Başka hileler var mı diye merak ediyorsanız, internette araştırma yapabilirsiniz. Psikoloji bilimi hayatımızı kolaylaştırmak için birçok ipucu sunuyor.

Sonuç olarak, rahat hissetmenizi sağlayacak psikolojik hilelerden bazılarını öğrendik. Bu hileler sayesinde stresi azaltabilir, özgüveninizi artırabilir, iletişim becerilerinizi geliştirebilir ve hayatınızı daha kolaylaştırabilirsiniz. Psikoloji bilimi bize birçok faydalı ipucu sunuyor. Paranormal Haber sitesinde daha fazla psikoloji makalesi okumak için takipte kalın.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet