Peygamberimizin Namazda Sık Okuduğu Dualar

0
(0)

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin namazda sıkça okuduğu rivayet edilen dualardan bazıları…

Peygamberimizin Namazda Okuduğu Dualar

Ebu Hüreyre radıyallahu anh’dan rivayet olunduğuna göre, o bir gün Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Hazretlerine: “Ya Rasulallah, namazda iftitah tekbiri ile Fatiha arasında ne okursunuz?” diye sordu. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem de “Şöyle derim” buyurdular:

Peygamberimizin Namazda Okuduğu Dualar 1

Okunuşu: Allahümme bâid beynî ve beyne hatâyâyâ kemâ bâadte beyne’l-meşrıkı ve’l-mağribi. Allahümme nakkinî min hatâyâyâ kemâ yunakka’s-sevbu’l-ebyedu mine’d-denesi. Allahümme’ğsilnî min hatâyâyâ bi’s-selci ve’l-mâi ve’l-beredi. Anlamı: “Ya Rabb, benimle hatalarımın arasını uzaklaştır, maşrıkla mağribin arasını uzaklaştırdığın gibi. Ya Rabb! Beni hatalardan temizle, beyaz bir elbisenin kirlerden temizlendiği gibi. Allah’ım! Hatalarımı su ile, kar ile dolu ile yıka.” [1]Buhârî, Ezân, 89

İftitah tekbirinden sonra mesur dualardan herhangi birisi okunabilir. İmamı Azam Ebu Hanife rahimehullah Hazretleri’nin intihab ve iltizam ettikleri dua Süneni Tirmizi’de ve Süneni Darekutni’de Ebu Said el-Hudri radıyallahu anh’dan rivayet olunan malum:

Peygamberimizin Namazda Okuduğu Dualar 2

Okunuşu: Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârakesmük ve teâlâ ceddük (ve celle senâük) ve lâ ilâhe gayrük. Anlamı: Allah’ım, seni hamdın ile tespih ederim. Senin ismin yücedir, mübarektir. Şanın ve makamın yüce ve ulvidir. Senden başka ilah yoktur.” duasıdır. [2]Ebu Davud, Salat, 119-120 Bir sonraki İmam-ı Şafi’nin tercih ettiği duanın okunması da müstehabdır. İmam-ı Şafi rahimehullah Hazretleri’nin intihab ve iltizam ettikleri dua, Sahihi Müslim’de Hazreti Ali kerremallahu vechen Hazretlerin’den mervi bulunan:

Enam Suresi 79. Ayet
Enam Suresi 79. Ayet

Okunuşu: İnnî veccehtu vechiye lilleżî fetara-ssemâvâti vel-arda hanîfâ(en)(c) vemâ enâ mine-lmuşrikîn(e). Anlamı: Muhakkak ki ben Hanif (hakka yönelmiş) olarak yüzümü, gökleri ve yeri yoktan var eden zata çevirdim ve ben müşriklerden değilim.” duasıdır. (Enam Suresi, 79)

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Dipnotlar

Dipnotlar
1Buhârî, Ezân, 89
2Ebu Davud, Salat, 119-120
Keşfet

Paranormal Haber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin