Peygamberimizin Hastalık Sırasında Okunmasını Tavsiye Ettiği Dua

25
0
(0)

Ebu Said ve Ebu Hureyre (r.a.) hazretlerinin, Peygamber Efendimizin hastalık sırasında okunmasını tavsiye ettiklerini rivayet ettikleri dua.

Okuyanı Cehennem Ateşi Yakmaz

Ebu Said ve Ebu Hureyre (r.a.) hazretleri, aşağıdaki dua hakkında Peygamber Efendimizin (s.a.v.) şöyle buyurduklarını rivayet ediyorlar: “Her kim hastalığında bunu okur ve sonra ölürse cehennem ateşi onu yakmaz.”

Hastalık Sırasında Okunacak Dua

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) hastalık sırasında okunmasını tavsiye ettiği dua şudur: Lâ ilâhe illâllahü vallahü ekber. Lâ ilâhe illâllahü vahdeh. Lâ ilâhe illâllahü vahdehu lâ şerike leh. Lâ ilâhe illâllahü lehül mülkü ve lehül hamdü. Lâ ilâhe illâllahü velâ havle velâ kuvvete illâ billâh. Anlamı: Allah’tan başka ilâh yoktur. Allah en büyüktür. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah ki birdir. Onun ortağı yoktur. Allah’tan başka ilah yoktur. Mülk onundur. Hamd ona mahsustur. Allah’tan başka ilâh yoktur. Güç ve kuvvet ancak Allah iledir.”

Hastalık Sırasında Okunacak Dua
Hastalık Sırasında Okunacak Dua

Bu Duada Yer Alan Zikir Hakkındaki Hadisler

Cennet hazinesi olan, “Sübhânallahi velhamdülillâhi ve lâ ilâhe illallahü vallâhü ekber, ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billah” demeye devam edenin ağaçtan yaprak döküldüğü gibi günahları dökülür. [1]Ramuz Ebû Mûsâ radîyallâhu anh’dan rivâyet edildiğine göre, o, şöyle demiştir: عَنْ أَبِي مُوسَى رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ، أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، قَالَ لِي: « قُلْ لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ، فَإِنَّهَا كَنْزٌ مِنْ كُنُوزِ الجَنَّةِ.»

“Rasûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem bana şöyle buyurdu: لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ de. Çünkü o, cennet hazinelerinden bir hazinedir.” [2]Buhârî 7386; Müslim (2704 Ebû Hureyre radîyallâhu anh’dan rivâyet edildiğine göre, Rasûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ، دَوَاءٌ مِنْ تِسْعَةٍ وَتِسْعِينَ دَاءً أَيْسَرُهَا الْهَمُّ.» [(حديثٌ حسنٌ:) رواه والحاكم (١٩٩٠) والطبراني(٥٠٢٨) …]

“Her kim لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ derse, bu en kolayı keder olan doksan dokuz derde deva olur.” [3]Hâkim – 1990; Taberânî, Evsat – 5028 İfâde edildiği üzere, her kim Allâh tarafından sevilen bu zikri, günde en az yüz defa zikrederse, cennet hazinelerinden bir hazineyi elde etmiş olur. Sıkıntı ve kederinden kurtulur. Dünyâ ve âhiret için kendisine hayırlı bir azık elde etmiş olur.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Dipnotlar

Dipnotlar
1Ramuz
2Buhârî 7386; Müslim (2704
3Hâkim – 1990; Taberânî, Evsat – 5028

 1. Moctar Diallo says

  Bonsoir Mr Sinon.
  Dans mes recherches par curiosité je suis tombé dans votre page par un fait de hasard et j’ai apprécié vos publications qui sont des valeurs qui augmentent la foi.
  Naturellement j’ai pris plaisir. Ce même plaisir m’a poussé à réagir pour vous exprimer mon motif de satisfaction. Non seulement j’ai lu et j’applique les recommandations et j’en fais mes propres ressources.
  Je vous réitère mes remerciements.

  1. Sinan says

   Cher Moctar Diallo, vos gentils mots m’ont fait très plaisir. Merci beaucoup pour vos commentaires positifs. Content d’avoir pu être utile.

ParanormalHaber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin