Papua Yeni Gine Yerlilerinin Tüyler Ürperten Geleneği

0
(0)

Papua Yeni Gine ‘de; ölen erkek, kadın ve çocukların cesetleri tütsülenmiş Ringa Balığı pişirme tekniğiyle aynı işleme tabi tutuluyor.

Papua Yeni Gine Avustralya/Okyanusya Kıtasında yeralan bir ülkedir. Arkeolojik kanıtlar, ilk insanların Papua Yeni Gine’ye yaklaşık 47.000 yıl önce ulaştıklarını göstermektedir. Değişik Kabilelere ev sahipliği yapan bir yerdir. Ülkede yerli nüfusu olarak üç ana grup vardır; Güney ve iç bölgelerde Papuanlar, kuzey ve doğuda Malenezyalılar ve batı bölgelerde Pigmeler.

Papua-Yeni-Gine-Yerli-Gelenek-1

Bunların dışında ayrıca Avustralyalılar, Polinezyalılar ve bir siyah arasında değişebilen, yuvarlak kafa yapılı Pigmeler, çok küçük boylu olmalarıyla bilinir. Halkın çoğunluğu kendi yerli inançlarına sahiptir. Yasaklanmadan önce yamyamlığın yaygın bir şekilde yapıldığı bir bölgedir.

Bölgedeki yerli kabilelerin ilginç hatta bazen tüyler ürpertici gelenekleri vardır. Köylüler ölen yakınlarının cesetlerini gömmek yerine köyün dağlık bölgelerinde bambu kafeslerin içinde saklamaya devam ediyorlar… Ölen erkek, kadın ve çocukların cesetleri tütsülenmiş Ringa Balığı pişirme tekniğiyle aynı işleme tabi tutuluyor.

İlk olarak deneyimli mumyalayıcılar kadavraların ayak, diz ve dirseklerinde vücuttaki yağın akması için kesikler açıyor ve Bamboo direklerini bağırsaklarına sokarak kalan damlaları topluyor. Bu yağ, cesedin yaşayan yakınlarının ciltlerine ve saçlarına sürülüyor böylece ölünün gücünün yaşayana geçeceğine inanılıyor. Geri kalanı da aynı sebeple yemek yağı olarak kullanılıyor.

Sonrasında cesedin içine hava girip çürütmemesi için göz, ağız ve anüs kısımları dikilerek kapatılıyor. Ayak tabanları, avuç içleri ve dil kesiliyor ve yaşayan eşine takdim ediliyor.
Vücudun kalanı ise ateş çukurunun üzerinde tütsülenerek kurutuluyor ve leşçil hayvanları uzak tutması için balçık ve toprak boyasıyla kaplanıyor.

Morobe Dağlıklarındaki Falezler, bazıları 200 yıl ya da öncesinden kalma bu cesetlerle dolu. Bazıları özel kutlamalarda indirilip kutlama sonrası yeniden geri götürülüyor. Bölgede uygulanan bir diğer enteresan gelenekse ölen kabile lideri için liderin ailesindeki her kadın akrabasının parmaklarını kesmesi.

Papua Yeni Gine Yerli Gelenek 2
Papua Yeni Gine Yerli Gelenek 2

Ana Sayfa

Bu gönderiyi ne kadar beğendiniz?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet