Newton’un Kayıp Simya Tarifi

0
(0)

Simyanın amacı kurşunu altına çevirmek ve ölümsüzlüğü bulmaktır. Aynı zamanda simyacı da olan meşhur fizikçi Isaac Newton’ın, yeni keşfedilen el yazmasında belirli bazı malzemelerin belirli miktarlarda bir araya getirilmesi suretiyle herhangi bir metali altına dönüştürme özelliğine sahip Felsefe Taşı’nın oluşturulabileceğini iddia ediyor.

Fizikçi Newton, her ne kadar modern bilim insanlarının kafa yapısına uymasa da maddenin doğasını daha iyi açıklayabilmek için kadim bilgilerden yararlanmak ve mutlak zenginliği yakalamak umuduyla hayatı boyunca simya hakkında sayfalarca yazı kaleme almıştı. Ancak, simya gerçek dışı ve güvenilmez işlemlerle dolu mistik bir sözdebilim olarak çoğu zaman dışlandığı için akademisyenler Newton ve simya arasındaki bağlantıyı uzun süre göz ardı etmişti.

Cambridge Üniversitesi Arşivlemeyi Reddetmiş

Newton’un 1855 tarihli biyografisinde yazar, böylesine büyük bir dehanın, aptalca ve düzenbazların uğraşı olan simyayı nasıl ciddiye aldığını merak ediyor. Sophick civası tarifi, şu an yalnızca kısmen yenilenebiliyor zira Newton’un mezun olduğu okul olan Cambridge Üniversitesi, 1888’de Newton’un simya tariflerinin arşivleme fırsatını reddetmiş. Metinler 1936 yılında bir açık artırmada toplamda 9.000 İngiliz sterlininden fazla bir paraya satılmış. Bu metinlerin birçoğu özel koleksiyonlarda dolayısıyla araştırmalara tabi tutulamıyor.

Newman’ın da söylediğine göre Newton’ın simya ile ilişkisi yıllardır dokunulmaz bir şey sanıldı ancak Newman ve diğer tarihçiler artık simyacıları, malzemeleri üzerinde incelikle çalışmış, bin bir zorlukla kazandıkları bilgilerini korumak için tariflerini mitolojik sembollerle kodlayarak sayısız not tutmuş dikkatli teknisyenler olarak görüyor.

Ana Sayfa

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet

Paranormal Haber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin