Nefarious: Heyecan Verici ve Düşündürücü Bir Korku Filmi

0
(0)
Nefarious: Heyecan Verici ve Düşündürücü Bir Korku Filmi
Nefarious: Heyecan Verici ve Düşündürücü Bir Korku Filmi

Sizi diken üstünde tutacak ve inançlarınızı sorgulamanıza neden olacak bir korku filmi arıyorsanız, Chuck Konzelman ve Cary Solomon’un yönettiği 2023 yapımı korku gerilim filmi Nefarious’a göz atmak isteyebilirsiniz. Steve Deace’in A Nefarious Plot adlı romanından uyarlanan filmde, Sean Patrick Flanery bir iblis tarafından ele geçirildiğini iddia eden azılı bir seri katili, Jordan Belfi ise idamından önce onu değerlendirmek zorunda olan bir psikiyatristi canlandırıyor.

Film, saat 11’de elektrik verilerek öldürülmesi planlanan hüküm giymiş bir katil olan Edward’a (Flanery) atanan ilk psikiyatrist Dr. Stewart’ın (Robert Peters) yerine çağrılan Dr. James Martin’i (Belfi) anlatıyor. Nefarious adını kullanan Edward, kendisini yüzyıllardır insanlık tarihini manipüle eden bir iblis olarak tanıtır ve Martin’e zamanları dolmadan önce ona üç cinayet işleteceğini söyler. Martin başlangıçta Edward’ın iddialarını bir sanrı olarak kabul etmez, ancak iblisin bilgisi giderek daha doğru ve kişisel hale geldikçe, Martin’in şüpheciliği azalır. Aynı zamanda ahlaki bir ikilemle karşı karşıyadır: Edward’ın akli dengesinin yerinde olduğunu ilan ederse idam edilecektir, ancak ona çoklu kişilik bozukluğu teşhisi koyarsa canı bağışlanacaktır.

Nefarious tipik bir korku filmi değil. Gerilim yaratmak için korku ya da vahşete değil, Martin ve Edward arasındaki psikolojik savaşa ve bunların ortaya çıkardığı etik sorulara dayanıyor. Film özgür irade, kötülük, kefaret ve insan hayatının değeri gibi temaları hem seküler hem de dini bir perspektiften ele alıyor. Film ayrıca seyirciyi kürtaj, ötenazi ve ölüm cezası gibi tartışmalı konularda kendi görüşlerini incelemeye zorluyor.

Film, diyalogları ve ifadeleriyle sahnelerin çoğunu taşıyan Flanery ve Belfi’nin güçlü performanslarından yararlanıyor. Flanery, farklı aksanlar ve kişilikler arasında kolaylıkla geçiş yaparak Edward/Nefarious’u tüyler ürpertici ve karizmatik bir şekilde canlandırıyor. Belfi, Martin’in iç çatışmasını ve kendi şeytanlarıyla yüzleşirken geçirdiği aşamalı dönüşümü inandırıcı bir şekilde canlandırıyor. Yardımcı oyuncu kadrosunda Müdür Moss rolünde Tom Ohmer, Dedektif Russo rolünde Stelio Savante ve kendisi rolünde Glenn Beck yer alıyor.

Nefarious sizi düşündürecek ve hissettirecek bir film. Varsayımlarınıza ve inançlarınıza meydan okuyacak sürükleyici ve kışkırtıcı bir korku gerilim filmi. Kalbi zayıf olanlar ya da kolayca alınanlar için değil, tartışmalı konulardan uzak durmayan akıllı ve orijinal bir korku filminden hoşlananlar için.

Nefarious’u değişik korku filmlerinden hoşlanan herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Şimdiye kadar 2023’ün en iyi korku filmlerinden biri ve daha fazla ilgiyi ve tanınmayı hak ediyor. Sinemalarda izleyebilir ya da Prime Video’dan online olarak kiralayabilirsiniz.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet