Mehmet Şimşek Kimdir

0
(0)

Mehmet Şimşek: Türkiye’nin ekonomik kaderini değiştirebilecek adamTürkiye’nin yeni ekonomi yönetiminde hangi rolü oynayacak? Bu soruların cevaplarını bu blog yazısında bulabilirsiniz.

Mehmet Şimşek, 1 Ocak 1967’de Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Arıca köyünde doğdu. Kürt kökenli bir ailenin sekiz çocuğundan en küçüğü olan Şimşek, ilkokulun ilk iki yılını köyünde, geri kalanını abisinin öğretmenlik yaptığı Batman’da okudu. Ortaokul ve liseyi Gercüş’te tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde iktisat eğitimi aldı. Dönem ikincisi olarak mezun oldu ve aynı fakültede araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Etibank bursuyla İngiltere’ye giden Şimşek, Exeter Üniversitesi’nde finans ve ekonomi dalında yüksek lisans yaptı. Türkiye’ye döndüğünde Etibank’ta kısa bir süre çalıştıktan sonra ABD Büyükelçiliği’nde kıdemli ekonomist olarak göreve başladı. Dört yıl sonra Merrill Lynch’e geçen Şimşek, Londra ve İstanbul ofislerinde Türkiye ve Doğu Avrupa ülkelerinden sorumlu baş ekonomist olarak çalıştı.

2007 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) milletvekili adayı olan Şimşek, Gaziantep’ten seçilerek meclise girdi. Aynı yıl Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirildi. 2009 yılında Maliye Bakanlığı’na atanan Şimşek, bu görevini 2015 yılına kadar sürdürdü. 2015-2018 yılları arasında ise Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Şimşek, AKP’nin ekonomi politikalarının mimarlarından biri olarak kabul ediliyor. Finans piyasaları tarafından güven veren bir figür olarak görülen Şimşek, piyasa dostu reformlar yapılması gerektiğini savunuyor. Enflasyonla mücadelede Merkez Bankası’nın bağımsızlığını destekleyen Şimşek, kamu harcamalarının kontrol altında tutulması ve cari açığın azaltılması gerektiğini vurguluyor.

Şimşek’in yeni kabine sisteminde ekonomiden sorumlu olacağı iddia ediliyor. Reuters haber ajansına konuşan dört üst düzey yetkili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e yer vermesine neredeyse kesin gözüyle bakıldığını söyledi. Yetkililer, Şimşek’in Ekonomiden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı ya da Hazine ve Maliye Bakanı olabileceğini belirtti.

Şimşek’in yeni kabinede kilit bir rol üstlenmesi, ekonomide genel kabul görmüş yaklaşımlardan uzak görülen politikadan sapmaya işaret edebileceği şeklinde yorumlanıyor. Şimşek’in Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ile birlikte yeni kabinede yer alması da neredeyse kesin gibi görünüyor.

Mehmet Şimşek’in yeni dönemde Türkiye’nin ekonomik sorunlarını nasıl çözeceği merak konusu. Yüksek enflasyon, düşük büyüme, artan işsizlik, azalan rezervler ve ödemeler krizi riski gibi zorluklarla karşı karşıya olan Türkiye’nin önünde ciddi bir sınav var. Şimşek’in tecrübesi ve vizyonu bu sınavda başarılı olmasına yardımcı olacak mı? Yoksa Erdoğan’ın etkisi altında kalacak mı? Bu soruların cevaplarını zaman gösterecek.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet