Leyleklerle Kartalların İnanılmaz Savaşı

1934 yılının Haziran ayında başta Bursa olmak üzere Marmara bölgesindeki bazı şehirler, eşine az rastlanır bir hava savaşına tanık oldular. Bu savaşı diğerlerinden ayıran özellik; insanlar arasında değil; leyleklerle kartallar arasında vuku bulmasıydı. 

Haberin Anahtar Kelimeleri: leylek, kartal, savaş, marmara, bursa, orhangazi, aydın, the times, reuters, gazete, hürriyet, haber, türkiye, hindistan, kongo, mısır.

Leylek Kartal Savaşının Başlama Nedeni

Uludağ zirvelerinden inen 6 kartal, Bursa Orhangazi ilçesinde bir leylek yuvasına saldırdı. Anne ve baba leylekleri öldürüp, 4 yavruyu kaçırdılar.

Çeşitli gazete haberleri ve rivayetlerden edinilen bilgilere göre leyleklerle kartalların efsanevi savaşının başlangıç ve seyri şu şekilde gelişmiş: Marmara’da bir ikindi vaktiydi… Uludağ zirvelerinden inen 6 kartal, Bursa Orhangazi ilçesinde bir leylek yuvasına saldırdı. Anne ve baba leylekleri öldürüp, 4 yavruyu kaçırdılar. Aradan birkaç gün geçti… Yine bir grup kartal, yine Orhangazi‘de başka bir leylek yuvasına saldırdı. Ancak bu kez yuva boştu. Leylekler sanki bu saldırının istihbaratını önceden almış gibi yavrularını güvenli bir yere saklamışlardı bile.

Sonra her yerden haberler gelmeye başladı. Kartallar gruplar halinde leylek yuvalarına saldırıyordu. Birkaç gün sonra ülkenin dört yanından Bursa, Aydın ve Trakya‘ya yüzlerce leylek akın etti. Aynı şekilde kartallar da toplanıyordu. İnsanlar çevrelerinde leylek ve kartal sayısının olağanüstü arttığının farkındaydı. Gökyüzünde sıra dışı bir hareketlenme vardı.

Leylek Kartal Savaşı Patlak Veriyor

İnsanların gönlü leyleklerden yanaydı. Köylüler yaralanıp yere inen leylekleri tedavi etmeye çalışıyorlardı.

Leyleklerin ve kartalların toplanması iki ay kadar sürdü. Ağustos ayına gelindiğinde Aydın‘da Menderes deltasında inanılmaz bir savaş başladı. Havada amansız bir mücadele vardı. Bir tarafta leylekler, diğer tarafta kartallar. Halk başı yukarıda bu savaşı izliyordu. Kartallar güçlü pençeleriyle, leylekler de uzun gagalarıyla rakiplerine olabildiğinde zarar vermeye çalışıyorlardı. 

İnsanların gönlü leyleklerden yanaydı. Köylüler yaralanıp yere inen leylekleri tedavi etmeye çalışıyorlardı. Nineler yaralı leyleklerin başında dua ediyordu. Hatta Kızılay’ı göreve çağıranlar bile oluyordu. Kimileri ağaçlara tırmanıyor, yuvalardaki yavru leyleklere yiyecek ulaştırıyordu. Ülkenin genelkurmay başkanı Mareşal Fevzi Çakmak’ın bu savaşa müdahale etmesini isteyenler bile vardı.

Leyleklerin Zeki Savaş Taktikleri

Genç leylekler kartalları yoruyor, tecrübeli yaşlılar ise yorulan kartala öldürücü darbeyi vuruyordu.

Ama günler geçiyor, savaş sürüyordu. İki taraf da kayıplar veriyordu. Daha da ilginci hem leyleklere, hem de kartallara ülkenin değişik yerlerinden sürüler halinde takviye geliyordu. 

Herkes birbirine soruyordu. Bu savaşı kim kazanacak? Kartallar güçlüydü ama leylekler sayıca üstündü.Üstelik daha organize idiler. Genç leylekler kartalları yoruyor, tecrübeli yaşlılar ise yorulan kartala öldürücü darbeyi vuruyordu. Ayrıca insanların yardımı nedeniyle leylekler yerleşim birimlerine yakın bölgelerde savaşıyordu. Kartalların savaşı ormanlık, dağlık alanlara çekmesine izin vermiyorlardı.

Savaşın Gelibi Leylekler

Her yerden ölü ve yaralı haberleri geliyordu. Sayıları yüzlerle ifade ediliyordu. Neyse ki günler sonra savaş bitti. Kazanan sayıca üstün olan leyleklerdi. Kartallar bölgeyi terketmek zorunda kalmıştı..

Az önce yukarıda okuduklarınız bir kurgu, hikaye ya da eğlence olsun diye uydurulmuş bir haber değil. Gerçekten yaşanmış garip ama gerçek bir olay. 1934 yılında binlerce insanın izlediği ve Cumhuriyet dahil pek çok gazetede haber olmuş bir savaş bu. Hatta, o günlerde Türkiye’de bulunan New York Times gazetesinin muhabirinin Amerika’ya bu haberi geçtiği söylenir. 

18 Ağustos 1934 tarihli The Times gazetesinde, Times İstanbul muhabirinin haberi şöyle aktarılmış: “300 leylek ve 60 kartal arasında olağandışı bir savaş. Ne kadar olduklarını saymakla iyi bir iş çıkarılmış. Olay yeri Bursa yakınında Orhangazi adlı bir yer. Düşmanlıklar altı kartalın bir leylek yuvasına saldırıda bulunmalarıyla başlamış; anne ve baba leyleği öldürerek yavruları alıp götürmüşler. Birkaç gün sonra yine aynı kötü niyetle başka bir yuvaya yönelmişler ama yuva boşmuş: Yavrular önceden güvenli bir yere taşınmış, anne baba kuşlar ise uçuştaymış.

O sırada leylek grubu harekete geçmiş. Leylekler dört bir yanından toplanmaya başlamışlar. Yeterli çoğunluğu sağlayarak, bütün genç leylekleri güçlü bir koruma duvarı ardında tutarak kartalları bulmak üzere harekete geçmişler. Kartallar bunu nasıl gözetledi veya nasıl toplanıp bir araya geldiler bu bildirilmemiş ama bir şekilde uzun süren bir çarpışma başlamış. Sonuçta zafer 12 ölü ve 50 yaralı bedeline leyleklerin olmuş. Kartallardan ise 20 ölü olduğu kaydediliyor.”

Leylek Kartal Savaşına Dair Gazete Haberleri

Leyleklerle kartalların savaşına dair bazı gazete kupürleri…

Aydın Semalarında Leylek Kartal Savaşı – 1959

12 Temmuz 1959 tarihli Hürriyet Gazetesi, hadiseyi sütunlarına “Savaşan Leylek ve Kartallar Takviye Alıyor” başlığıyla taşırken, konuyla ilgili detayları da okurlarıyla paylaşmış.

1959 yılında da benzer bir savaşın Türkiye semalarında yaşandığına dair bir diğer haber ise Hürriyet Gazetesi’nden. Bu sefer savaş Bursa’da değil Aydın semalarında cereyan etmiş. 12 Temmuz 1959 tarihli Hürriyet Gazetesi, inanması güç hadiseyi sütunlarına “Savaşan Leylek ve Kartallar Takviye Alıyor” başlığıyla taşırken, konuyla ilgili detayları ise okurlarıyla şöyle paylaşmış: 

Aydın – Üç gündür devam eden leylek-kartal savaşında bugün, leylekler üstünlük elde ettiklerinden ilk defa olarak 30 – 40 kadar leylek şehre gelmiş, bütün yuvalara uğrayıp yavruları ile meşgul olmuşlardır. Giriştikleri mücadeleden almış oldukları yaralarla yuvalarına dönen ana leylekler, ölmüş olan yavrularını dışarıya attıktan sonra uçup gitmişlerdir. Bu leyleklerden bazılarının yaralı olduğu görülmüştür. Halk, leylek yavrularına yardıma devam etmektedir. Menderes Nehri yakınında çalışan ziraatçiler bu sabah 2.000 kadar leyleğin savaşanlara yardıma geldiklerini bildirmişlerdir.”

Haberin devamında ise gazete “Kartalları Takviye” başlığı ile şu bilgileri okurlarına duyuruyor: “Bursa -Bu sabah şehrimiz üzerinden 50 kadar kartal, Ege istikametine uçup gitmiştir. Bunların Aydın’daki savaşa gittikleri anlaşılmaktadır.”

Tarsus Semalarında Leylek Kartal Savaşı – 1967

10 Ağustos 1967 tarihli Reuters muhabiri, haberi “Tarsus yakınındaki bir vadinin üzerinde leyleklerle yaptıkları bir hava savaşını kaybeden yüzlerce kartal dün Kıbrıs’a doğru uçtu” diye vermiş.

Yine benzer şekilde bir diğer leylek kartal savaşının ise 1967 yılında Tarsus semalarında gerçekleştiği anlaşılıyor. 10 Ağustos 1967 tarihli AAP – Reuters muhabiri, haberi “Tarsus yakınındaki bir vadinin üzerinde leyleklerle yaptıkları bir hava savaşını kaybeden yüzlerce kartal dün Kıbrıs’a doğru uçtu. Savaştan sonra 50 kartal yerde ölü bulundu. Görgü tanıklarına göre; pek çok kartalın yaralandığı kıyasıya savaş ‘leyleklerin beklenmedik zaferi’ ile sonuçlandı. Leyleklerin kayıpları bilinmiyordu. Balıkçılar ise denizde su yüzünde sürüklenen 5 leylek ölüsü ve 17 kartal ölüsü bulduklarını bildirdi.” şeklinde geçmiş. 

Tarihteki Diğer Büyük Hayvan Savaşları

Meşhur seyyah Marco Polo’nun anlattığına göre; vaktiyle Hindistan civarında fillerle kaplanlar arasında da büyük bir savaş yaşanmış.

Yukarıda anlatılan leylek kartal savaşının benzerlerinin daha önce başka yerlerde de yaşanmış olduğuna dair bazı kayıt yahut iddialar daha mevcut. Birkaçı şunlar…

Meşhur seyyah Marco Polo’nun anlattığına göre; vaktiyle Hindistan civarında fillerle kaplanlar arasında da büyük bir savaş yaşanmış. Fillerin galip geldiği bu savaşta, ölen kaplanların sayısı 7000’e vardığı gibi filler de savaş alanında 1500 kadar ölü bırakmışlar.

Konuyla ilgili bir diğer rivayetse (ﺭﻭﺍﻳﺖ) Kongo’dan (Afrika): Bir sabah Kongo köylerden birinde büyük gürültülerle uyanan yerliler, yakındaki gölün kenarında timsahlarla balıkçıl kuşlarının savaşına şahit olmuşlar. Söz konusu savaş birkaç gün sürmüş. Nihayetine sayısı tespit edilemeyen miktarda balıkçıl kuşu ölürken göldeki; istisnasız bütün timsahların kör olduğu tespit edilmiş.

Rivayetlere göre; Türkiye’deki leylek-kartal savaşının bir benzeri de 1929 yılında Nil Nehri’nin kaynaklarından birinin yakınlarında vuku bulmuş. Dokuz ay kadar uzun bir süre zarfında devam eden bu büyük savaşın galibi ise leylekler olmuş ve kartallar yenilgiyi kabul ederek, bölgeyi sürüler halinde terk etmişler.  

Kartalın Leyleğe Saldırma Anı – İzle

Okuduklarını nasıl buldun?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
Abone Ol

Leave a Reply