Konuşmada Muhatabınızı Okuma Taktikleri

0
(0)

Konuşma sırasında muhatabınızın sizi onaylayıp onaylamadığını yahut hangi tepkiyi vereceğini anlamanıza yarayacak kafa ve göz hareketlerinin yorumlanmasına dair etkili taktikler:

Kafa Hareketlerinin Anlamları

Birisiyle konuşurken karşınızdaki kişinin konuşma esnasındaki kafa hareketleri; muhatabınızın sizi gerçekten dinleyip dinlemediği, düşüncelerinizi onaylayıp onaylamadığı, size karşı olan tavrının itaat mi yoksa tehdit mi içereceğinin bilgisini verir. Bunları dikkatle gözlemleyerek, muhatabınızın belki de o sırada size söylemediği gerçek düşünce ve tavırlarını kolayca anlayabilirsiniz. Sahip olduğunuz bu ön bilgiyle konuşmanızın bundan sonraki akışını yahut muhtemel sonucunu kolayca belirleyebilirsiniz.   

Sizi Dinliyor mu: Karşılıklı konuşma sırasında muhatabınız, siz konuşurken başını hafifçe sağa veya sola yatırmış ise konuşmalarınızı dikkatle dinliyor demektir. Konu İlgisini Çekiyor mu: Eğer muhatabınız siz konuşurken sık sık başka tarafa bakıyorsa, o an sizi dinlemiyordur veya konuşmalarınız muhatabınızın ilgisini çekmiyordur. Düşüncelerinize Katılıyor mu: Konuşmalarınız karşısında sizden farklı düşünen biri bakışlarını aşağı eğer, size kaş altından bakar. Bu, sizi onaylamadığını gösterir.

Tehdit mi Edecek Yoksa İtaat mi: Sağ elin göğsün üzerine götürülüp, başın yan duruşla ön tarafa eğilmesi, genelde itaat içerir. Sağ elin dudaklar üzerine götürülüp, başın hafifçe ama seri bir şekilde öne arkaya sallanması; tehdit içerir. Bu kafa hareketi aslen “Ben sana gösteririm” ifadesidir.

Göz Hareketlerinin Anlamları

Konuşma sırasında karşımızdaki kişinin hafif göz hareketlerinden o andaki ruh hali ve gelecek tepkiyi önceden kestirebiliriz. Uygunluğunu Tartma Hareketi: Eğer karşınızdaki kişi gözlerini sağ yönde hafifçe üste kaydırıyorsa, bir şeylerin uyup uymadığına veya uygun olup olmadığına karar veriyordur. Karar Anı Tepkisi: Gözlerin yüzün tam paralelinde sağ tarafa yönelmesi ne söyleneceğine karar verme anıdır. Yüzeysel Bilgi Hatırlama Hareketi: Tam sola bakış daha çok kısa, yakın geçmişe dair hatırlamaları ifade eder. Derin Bilgi Bilgi Hatırlama: Eğimli üst bakış anlık değil, daha çok bilimsel-akademik bilginin hatırlanmaya çalışıldığının göstergesidir. 

Ana Sayfa

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet

Paranormal Haber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin