Kibirli Aslan İle Akıllı Tavşan Masalı

Kibirli Tavşan ile Akıllı Tavşan masalı Mevlana’nın Mesnevi’sinde geçen bir masal. Üst katmanı çocuklar için alt katmanı büyükler…

Kibirli Aslan İle Akıllı Tavşan

Masallar – Kibirli Aslan İle Akıllı Tavşan Masalı: Güzel bir ormandaki sevimli hayvanlar, aslanın korkusundan ıstırap içindeydiler. Toplanıp bir araya geldiler “Gidelim; aslana teklif edelim, onun günlük yiyeceğini gönderelim. O da bizi avlamaktan vazgeçsin.” dediler. Aslanın huzuruna gidip durumu söylediler.

Aslan da hayvanların bu teklifini kabul etti. Hayvanlar o günden sonra her gün aralarında kur çekmeye başladılar. Kime isabet ederse; o, aslana kendi ayağıyla gidip teslim oluyor, diğerleri de böylece rahat ediyordu. 

Tilki, geyik, çakal derken sıra tavşana geldi. Tavşana sıra gelince de tavşan yan çizmeye, “Bu zulüm daha ne kadar sürecek.” demeye başladı. Diğer hayvanlar toplanıp “Yapma etme, bu kadar zamandır sözümüzde durduk. Eğer sen bunu bozarsan aslan hepimizi perişan eder.” dediler. Tavşan “Siz merak etmeyin. Ben aslana öyle bir oyun oynayacağım ki ebediyen ondan kurtulacağız. Yeter ki siz bana güvenin.” dedi.

Masallar – Kibirli Aslan İle Akıllı Tavşan Masalı: Tavşan, aslanı tuzağa düşürmek için bir plan yaptı. Aslanın yemeği olmak için huzuruna çıkma zamanı geldiğinde, özellikle oyalanıp gecikti. Aslan acıkmış, hayvanların sözlerini tutmadıklarını, anlaşmayı bozduklarını düşünerek kızmış, kükreyerek pençesiyle yeri kazıp duruyordu.

Tavşanın yavaş yavaş geldiğini görünce iyice sinirlendi “Neredesin, neden geciktin!?” diye çıkıştı. Tavşan “Efendimiz, eğer dinlemek lütfunda bulunursanız; gecikmemin çok mühim bir sebebi var, arz edeyim.” dedi. Aslan daha da sinirlendi: “Ahmağın özrü kabahatinden büyük olur, nasıl bu kadar gecikirsin?” diye kükredi. Tavşan yumuşak yumuşak yalvararak, aslanı; mazeretini dinlemeye razı etti. Sonunda aslan “Söyle bakalım neden geciktin?” diyerek sordu. 

Tavşan söze başladı: “Efendim, seher vakti yola çıktım. Yanımda da benden daha şişman, etli, tam ağzınıza layık bir tavşan arkadaşım daha vardı. Yolda gelirken bir aslan yolumuzu kesti. Biz yalvardık yakardık “Yapma! Biz; efendimiz, kralımızın yemeğiyiz, ona gidiyoruz. Bizi yolumuzdan alıkoyma.” dedik, dinlemedi. “Sizin padişah dediğiniz de kim oluyor!? O benim ayağımın tozu bile olamaz.” diyerek, size hakaret etti. Arkadaşımı yakaladı. Bense kaçarak izimi kaybettirdim. İşte bu yüzden bu kadar geciktim.” dedi. 

Masallar – Kibirli Aslan İle Akıllı Tavşan Masalı: Bunu duyan aslanın aklı başından gitti “Çabuk beni o kendini bilmezin yanına götür!” diye kükredi. Tavşan önde, aslan arkada hayli zaman yürüdüler. Büyük ve derin bir kuyuya yaklaştıklarında, tavşan geri kalmaya başladı. Bunu gören aslan iyice sinirlendi “Neden geride kalıyorsun!? Yanımda yürü.” diye emretti. 

Tavşan “Yüce sultanım, o zalim aslan şu ilerdeki kuyuda yaşıyor. Korkumdan ayaklarım tutmaz oldu, yürüyemiyorum.” dedi. Bunu duyan aslan, tavşana “Ben senin yanındayken korkmana gerek yok. Yürü; bak bakalım o kendini bilmez orada mı?” dedi. Tavşan “Ben bir kere onun zulmünü gördüm. Onun için korkumdan gözümü açıp oraya bakamam. Ancak beni kucağınıza alırsanız bakabilirim.” dedi. 

Bunun üzerine aslan, tavşanı kucağına alıp, kuyunun başına gitti. Bakınca ne görsün heybetli bir aslan kucağında şişman bir tavşanla kuyunun dibinde durmuyor mu! Aslan, bütün gücüyle kükreyerek, elindeki tavşanı bir kenara fırlatıp, kuyuya atladı. Boğulup gitti.

Suda görünen aksini başka biri; gerçek bir aslan sanmıştı. Böylece kibri yüzünden tavşanın tuzağına düşen aslanın zulmünden bütün hayvanlar kurtulmuş oldu.

Okuduklarını nasıl buldun?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
Abone Ol

No Responses

  1. Pingback: Avcı ile Kuş Masalı - MASALLAR 10 February 2020

Leave a Reply