Kastamonu Aşıklı Sultan Türbesinin Esrarı

32
0
(0)

Yangın başladığı vakitlerde türbede medfun bulunan zat, zamanın valisinin rüyasına girer ve “Beni kurtar” diyerek seslenir. Vali, korkuyla uyanır…

Aşıklı Sultan, Kastamonu‘nun fethinde görev alan Selçuklu komutanlardandır. 1185-1200 yılları arasındaki fetih mücadeleleri sırasında şehit düştüğü ve şehit olduğu yere defnedildiği rivayet edilmektedir. Aşıklı Sultan’a aynı zaman da “Ayağı Yanık Sultan da” denir. Bu isimle tanınmasının hikayesi ise oldukça ilginçtir. Rivayete göre; Cumhuriyet’in ilk yıllarında Aşıklı Sultan Türbesi bir yangın geçirir. Yangın başladığı vakitlerde türbede medfun bulunan zat, zamanın valisinin rüyasına girer ve “Beni kurtar” diyerek seslenir. Vali, korkuyla uyanır ancak gördüğünün sadece kötü bir kabus olduğunu düşünerek yatar ve tekrar uyur. Aynı kişi, yine valinin rüyasına girer ve bu hal üç defa kadar tekrar eder. Üçüncü seferde valinin rüyasına giren zat, bu defa valiye celalli bir şekilde “Yanıyorum; kurtar beni!” der. 

Rüyanın ard arda üç defa tekrar etmesi ve sonuncusunun diğerlerine nazaran daha dehşetli bir his bırakması üzerine vali, yardımcısından; Kastamonu’da, herhangi bir yerde yangın çıkıp, çıkmadığını kontrol etmesini ister.Yardımcısı, bir türbenin yanmakta olduğunun haberini verir ve türbeye doğru hızlıca giderler. Yangın kontrol altına alınır. Aşıklı Sultan’ın tabutunun yanan kısımından içerisi görünür. Tabutun ayak tarafında olan bir kısmı yanmıştır. Buradan; tabutun içindeki cesedin çürümemiş olduğu müşahede edilir. Sonrasında bu olay dilden dile yayılır ve çok ilgi çeker. Bunun üzerine Aşıklı Sultan, aynı türbede, ayakları gözükecek şekilde, özel cam çerçeveli bir yapının içinde, ziyaretçilerin görüşüne sunulur.

Yakın zaman kadar Aşıklı Sultan Türbesi, Şeyh Şabanı Veli Türbesi’yle beraber, Kastamonu’nun en çok ziyaret edilen yerlerden birisi imiş. Ancak 2014 yılında, cenazenin bu şekilde sergilenmesinin dinen uygun olmadığı düşüncesiyle Aşıklı Sultan’ın bedeni ziyaretçilere tamamen kapatılınca türbe de zamanla popülaritesini yitirmiş.

Kategori: Efsane Destan Mitoloji

Anahtar Kelimeler: Aşıklı Sultan Türbesi, Türbe, Kastamonu, Rüya, Şehit, 

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

ParanormalHaber sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin