İstihare Duası ve Çeşitleri

İstihare bir işe girişmeden önce o işin hakkımızda hayırlı olup olmayacağını anlamak için uyguladığımız bir yöntemdir. Halk arasında daha çok rüya yoluyla bilgi alma şekli bilinmekle birlikte, uyanıkken yapılabilen çeşitleri de vardır. Aşağıdaki metinde her iki yöntem için de birer tatbikat usulü ve okunması gereken duaları bulabilirsiniz. 

İstihare Çeşitleri

Bu istihare Pazartesi ve Cuma geceleri yapılır. Gece herkes yattıktan sonra sol avucuna aşağıdaki duayı yaz:

İstihare öncesinde avuç içine yazılacak dua

İstihare öncesinde avuç içine yazılacak dua

Resimde gördüğün yıldız işaretinin hemen ardına ise ne görmek yahut öğrenmek istiyorsan onu yaz. Bu kısmı illa Arapça yazmak zorunda değilsin. Unutma bütün dilleri yaratan Allah’tır. Önemli olan niyettir. Öğrenmeyi murad ettiğin şeyi yazdıktan sonra, duayı yazmaya aşağıdaki kısmı da ekleyerek devam et:

İstihare avuç içi duası devamı

İstihare avuç içi duası devamı

Bi hakkı seb’ıl mesâni vel kur’ânil aziymi ve bi hakkı hâzihil esmâi elvâhan elvâhan elvâhan el’acel el’acel el’acel es sâah es sâah es sâah.  

Sonra yine kıbleye dönük olarak 1 Besmele ile 99 kere Fatiha suresinin

Fatiha suresi ayet

Fatiha suresi ayet

İyyâke na’büdü ve iyyâke nesteıyn

Ayet-i kerimesine kadar oku. Yüzüncü de yine Besmele ile başlayarak, Fatiha suresini sonuna kadar oku, arkasından 12 defa aşağıdaki duayı oku:

İstihare için 12 defa okunacak dua

İstihare için 12 defa okunacak dua

Arkasından 12 defa “Ya Fettah” de. Sonrasında ise 12 kere de avucuna yazmış olduğun duayı oku ve hiç dünya kelamı etmeden kıbleye karşı sağ tarafın üzerine yatarak uyu. Murad ve maksudun ne ise en çok 3 gecede sana gösterilir.

Uyanıkken İstihare Yöntemi

Gece herkes yattıktan sonra seccadede kıbleye karşı otur. 7 istifa, 7 salavat, 3 kere de aşağıdaki duayı oku.

İstihare Duası

İstihare yaparken okunulucak dua

Üç İhlas, birer Felak ve Nas ve bir Fatiha-i Şerif okuduktan sonra istihare niyetiyle iki rekat namaz kıl. Birinci rekatta tekbirden sonra Sübhâneke yerine: “Yâ Rabbi! Kast ettigim niyet ve matlubum hakkımda hayırlı ise sağa döndür. Şer ise sola çevir!” dedikten sonra Fatiha-i Şerife okuyup arkasından 7 kere Kadr Suresi’ni okuyup yukarıdaki duayı tekrar okumaya başla ve çevrilinceye kadar duayı okumayı sürdür. Sağa veya sola döndürüldükten sonra tekrar kıbleye döndürülünceye kadar İhlas Suresini oku. Tam kıbleye geldikten sonra rüku ve secdelerini tamamla ve namazdan çık.

İstihare namazında okunacak dua

İstihare namazı duası

İstihare amacıyla yani kendimiz ve sevdiklerimiz için hayırlı mı hayırsız mı olduğu konusunda kararsız kaldığımız işlerle ilgili olarak rüyalar yoluyla fikir edinme gayesiyle faydalanılabilecek birden fazla usül vardır. Bunlardan bir diğer üçü ise aşağıdaki şekildedir:

Herhangi bir meseleyi etraflı bir şekilde görmek ;steyen kimse gecede (4000) kere Rahman Suresi’nin ilk dört ayetini yani:

Rahman Suresi'nin ilk dört ayeti

Rahman Suresi’nin ilk dört ayeti

  • Errahmân* Aileme’ kur’ân* Halekel insân* Allemehül beyân*

Ayet-i kerimelerini okuyup kimse ile konuşmadan sağ tarafı üzerine yatarak uyursa istediğini mutlaka görür. Bu istihare gerekirse üç defaya kadar tekrarlanır.

İstihare amacıyla faydalanılabilecek diğer bir usul: Yine bu maksatla yatsı namazından sonra Allah rızası için iki rekat namaz kılınır. 10 salavat, 313 kere Kâf Hâ Yâ Ayn Sâd ve 129 kere de Mülk suresindeki:

İstihare için Mülk Suresi'nden okunacak ayet

İstihare için Mülk Suresi’nden okunacak ayet

  • Elâ ya’lemü men haleka ve hüvel letıyfül habir

Ayet-i kerimesini okuyup sağ tarafına yattıktan sonra kimse ile konuşmadan uykusu gelinceye kadar salavat okursa yine istediğini rüyasında görür. Yine bu maksat için Kevser Suresi’ni 1000 kere okumak da çok tesirlidir.

İstihare Nedir

İstihare, iyi bir niyetle, niyet edilen veya girişilecek bir işin hayırlı olup olmadığını anlamaya, önemli bir kararı uygulamadan önce ilahi makamlara danışmaya yönelik amaçlarla uyarıcı rüya görmeyi duayla talep etmedir.

İslami Rüya Tabirleri

Evlenilecek Kişinin Hayırlı Olup Olmadığı

İslam’da Rüya ve Rüya Tabiri

 

Okuduklarını nasıl buldun?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
Abone Ol

Leave a Reply