İsmi Azam’ın Sırrı

Dini Hikaye – Vaktiyle İsmi Azam’ı öğrenmeye hevesli bir derviş, otuz küsur sene bir şeyhe hizmet etmiş. Otuz sene hemen her gün bu isteğini şeyhine arz etmek, ondan bu sırrı öğrenmek ister fakat bir türlü cesaret edip soramazmış.

Otuz sene sonra bir gün şeyhine bu hususu sormak cesaretini göstermiş. Şeyhi ona:

“Oğlum yarın erken bir saatte ormana git ve tenha bir yerde saklan. Ne zuhur eder ve ne görürsen gelip bana anlat. İsteğine o zaman cevap veririm.” demiş.

Ertesi sabah derviş, şeyhinin emrettiği ormana gidip bir ağaç kovuğu içerisine girip beklemeye başlamış. 

Az zaman sonra çok ihtiyar bir adamın, yerlerden topladığı çalı çırpıyı, küçük bir demet halinde arkasına almış, değneğine dayanarak ağır ağır gelmekte olduğunu görmüş. Bu esnada karşı yönden gelen orman korucuları ihtiyarı durdurmuş.

Çalı çırpıyı ihtiyarın sırtından çekerek yerlere dökmüşler ve ihtiyarı da epeyce tartaklamışlar ve perişan bir hale gelen zavallı adamı öylece bırakıp gitmişler. 

O zaman derviş çok üzgün bir halde olduğu yerden çıkıp ihtiyarın yardımına koşmuş. Dökülen çalı çırpıyı toplayıp bir demet haline getirerek ihtiyara vermiş ve berberce yürümeye başlamışlar. İhtiyar dert yanmış:

“Evde eşimden, burada bu adamlardan birkaç kırıntı çalı çırpı için hakaretler görüp duruyorum. İşte oğul hayat böylesine acı” demiş.

Eve yaklaşmışlar. İhtiyarın karısı “Nerede kaldın? Dondum, üşüdüm” diye bir süre ihtiyara bağırıp çağırmış.

Derviş dergaha dönmüş. Müsait bir zamanda gördüklerini şeyhine anlatmış. Şeyh:

“Ey oğul! Sen İsmi Azam’a tasarruf etmiş olsa idin seni hırpalayan, hakaret eden o koruculara ne muamele ederdin?” demiş.

Derviş de: “Onları ya mefluç bir hale sokar yahut ne bileyim onları o anda herhalde bir belaya giriftar ederdim.” demiş. 

Şeyh tebessüm etmiş:

“Oğlum, o gördüğün ihtiyar benim şeyhimdir ve İsmi Azam’ı ben ondan öğrendim. Cennete girebilenler ancak sinelerinden her türlü kötülük, kin, nefret, intikam duygularını atmış pak kimseler olacaktır” diye cevap vermiş. 

Okuduklarını nasıl buldun?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
Abone Ol

Leave a Reply