İsmi Azam Duası Nasıl Okunur ve Hangi Esmaül Hüsna’dan Oluşur?

0
(0)
İsmi Azam Duası
İsmi Azam Duası

İsmi Azam duası, Allah’ın en büyük ismiyle dua etmek anlamına gelir. Bu dua, Kur’an-ı Kerim’de geçmeyen ancak Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) hadislerinde bahsedilen bir duadır. Bu dua, Allah’ın 99 isminden (Esmaül Hüsna) oluşur. İsmi Azam duasını okuyan kişi, Allah’ın güzel isimlerini zikreder ve onun rahmetine, mağfiretine ve yardımına niyaz eder. Bu dua, hem Allah’a yaklaşmak hem de dileklerin kabul olması için okunur. Bu yazımızda ismi azam duasının nasıl okunacağı, hangi Esmaül Hüsna’dan oluştuğu ve ne anlama geldiği hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca ismi azam duasının faydaları ve en uygun zamanları da sizler için paylaşacağız.

İsmi Azam Duası Nasıl Okunur?

İsmi Azam duası okumak için öncelikle abdest almak ve temiz bir ortamda bulunmak gerekir. Daha sonra niyet ederek aşağıdaki duayı Arapça olarak okumak gerekir.

Bismillahirrahmanirrahim

Allahümme inni eselüke bi enni lekel hamdü la ilahe illa entel Mennanu, ya Hannanu ya Mennanu, ya Bediassemavati vel ardi ya Zel Celali Vel İkram. Ya Hayyu Ya Kayyum. La ilahe illa ente subhaneke inni küntü minezzalimin. Allahümme inni eselüke bi enni Eşhedü enneke entel La ilahe illa entel ehadüs Samedüllezi lem yelid ve lem yuled ve lem yekun lehu küfüven ehad. Elif lam mim Allahu La İlahe İlla Hüvel Hayyül Kayyum. Ve ilahuküm ilahun Vahidun La ilahe illa Hüver’Rahmanür’Rahiym. Ya Zel Celali Vel İkram. Ya Erhamer’Rahimiyn. Allahümme inni eselüke bi enni entAllahu La ilahe illa entel Vahidül Ehadül Ferdül Samedüllezi lem yelid ve lem yuled ve lem yekun lehu küfüven ehad. La ilahe illallahu vahdehu la şeriyke leh lehül mülkü ve Lehül hamdü ve hüve ala külli şeyin Kadir. La ilahe illallahu vela Havle ve la kuvvete illa billahil Aliyyül Azim. Eselüke bismikel eazzel ecellil Ekrem. Rabbi, Rabbi, Rabbi, Ya Rabbi, Ya Rabbi, Ya Rabbi La ilahe illallahu vahdehu la şeriyke leh lehül mülkü ve Lehül hamdü ve hüve ala külli şeyin Kadir. Elhamdülillahi ve Subhanallahi Velhamdülillahi Vela İlahe İllallahu Vallahu Ekber. Vela Havle Vela Kuvvete İlla Billahil Aliyyül Azim.

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

**اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِأَنِّي لَكَ الْحَمْدُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ الْمَنَّانُ يَا حَنَّانُ يَا مَنَّانُ يَا بَدِيعَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ يَا ذَا الْجَلالِ وَالْإِكْرَامِ يَا حَيُّ يَا قَيُّومُ لَا إِله إلا أنت سبحانك إني كنت من الظالمين اللهم إني أسألك بأني أشهد أنك أنت الله لا إله إلا أنت الأحد الصمد الذي لم يلد ولم يولد ولم يكن له كفوا أحد ألف لام ميم الله لا إله إلا هو الحي القيوم وإلهكم إله واحد لا إله إلا هو الرحمن الرحيم يا ذا الجلال والإكرام يا أرحم الراحمين اللهم إني أسألك بأنك أنت الله لا إله إلا أنت الواحد الأحد الفرد الصمد الذي لم يلد ولم يولد ولم يكن له كفوا أحد لا إله إلا الله وحده لا شريك له له الملك وله الحمد وهو على كل شيء قدير لا إله إلا الله ولا حول ولا قوة إلا بالله العلي العظيم أسألك بسمك الأعز الأجل الأكرم ربي ربي ربي يا ربي يا ربي يا ربي لا إله إلا الله وحده لا شريك له له الملك وله الحمد وهو على كل شيء قدير الحمد لله وسبحان الله والحمد لله ولا إله إلا الله والله أكبر ولا حول ولا قوة إلا بالله العلى العظيم

Bu duayı okurken Allah’ın güzel isimlerine saygı göstermek ve onları anlamaya çalışmak gerekir. Ayrıca duayı okurken niyet etmek ve Allah’tan dileklerde bulunmak gerekir.

İsmi Azam Duası Hangi Esmaül Hüsna’dan Oluşur?

İsmi Azam duası, Allah’ın 99 isminden (Esmaül Hüsna) oluşur. Bu isimler, Allah’ın sıfatlarını ve özelliklerini ifade eder. Bu isimlerin her biri, Allah’ın yüceliğini, kudretini, rahmetini, ilmini, hikmetini ve daha birçok sırrını anlatır.

İsmi Azam duasında geçen Esmaül Hüsna şunlardır:

 • El-Mennan: Lütuf ve ihsan sahibi olan, nimet veren.
 • El-Hannan: Çok merhametli ve şefkatli olan.
 • El-Mennan: Nimetleri bol bol veren.
 • El-Bedii: Eşi ve benzeri olmayan yaratıcı.
 • El-Celal: Büyüklük ve azamet sahibi olan.
 • El-İkram: Kerem ve ikram sahibi olan, iyilik eden.
 • El-Hayy: Hayat sahibi olan, her şeyi dirilten.
 • El-Kayyum: Varlığı kendinden olan, her şeye kafi gelen.
 • Es-Samed: Her şeyin muhtaç olduğu, kendisi hiçbir şeye muhtaç olmayan.
 • El-Ehad: Tek olan, eşi ve ortağı olmayan.
 • El-Vahid: Biricik olan, sayı ile ifade edilemeyen.
 • El-Ferd: Tek başına var olan, benzersiz olan.
 • Er-Rahman: Merhameti sonsuz olan, bütün mahlukata merhamet eden.
 • Er-Rahim: Merhameti bol olan, müminlere özel merhamet eden.
 • Er-Rahmanür-Rahim: Merhametin kaynağı olan, merhametiyle bilinen.
 • Er-Razzaq: Rızık veren, rızıklandıran.
 • Er-Rafi: Yücelten, dereceleri artıran.
 • El-Aliyy: Yüce olan, yükseklikte eşi olmayan.
 • El-Azim: Büyük olan, azamet sahibi olan.

İsmi Azam Duası Ne Anlama Gelir?

İsmi Azam duası, Allah’ın en büyük ismiyle dua etmek anlamına gelir. Bu dua, Allah’ın güzel isimlerini zikretmek ve onun rahmetine, mağfiretine ve yardımına niyaz etmektir.

İsmi Azam duasının anlamı şöyledir:

“Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Allah’ım senin hamdın için sana yalvarıyorum. Senden başka ilah yoktur. Sen lütuf ve ihsan sahibisin. Ey çok merhametli ve nimetleri bol bol veren. Ey gökleri ve yeri yaratan. Ey büyüklük ve ikram sahibi. Ey hayat sahibi ve her şeye kafi gelen. Senden başka ilah yoktur. Seni tenzih ederim. Ben gerçekten zalimlerden oldum. Allah’ım senin için şehadet ediyorum ki sen Allah’sın. Senden başka ilah yoktur. Sen tek ve eşsizsin. Sen doğurmamış ve doğmamışsın. Sana denk hiçbir şey yoktur. Elif lam mim. Allah senden başka ilah yoktur. Sen hayat sahibi ve her şeye kafi gelensin. Sizin ilahınız tek bir ilahtır. Senden başka ilah yoktur. Sen merhametli ve rahimsin. Ey büyüklük ve ikram sahibi. Ey merhametlilerin en merhametlisi. Allah’ım senin için yalvarıyorum ki sen Allah’sın. Senden başka ilah yoktur. Sen tek ve biriciksin. Sen tek başına var olan ve benzersizsin. Sen doğurmamış ve doğmamışsın. Sana denk hiçbir şey yoktur. Allah’tan başka ilah yoktur. O tektir, ortağı yoktur. Mülk onundur, hamd onundur ve her şeye kadirdir. Allah’tan başka ilah yoktur. Güç ve kuvvet ancak yüce ve büyük olan Allah’ındır. Senin en güzel, en yüce ve en şerefli isminle sana yalvarıyorum. Rabbim, Rabbim, Rabbim, ey Rabbim, ey Rabbim, ey Rabbim. Allah’tan başka ilah yoktur. O tektir, ortağı yoktur. Mülk onundur, hamd onundur ve her şeye kadirdir. Hamd Allah’a mahsustur. Allah’ı tesbih ederim. Hamd Allah’adır. Allah’tan başka ilah yoktur. Allah en büyüktür. Güç ve kuvvet ancak yüce ve büyük olan Allah’ındır.”

İsmi Azam Duası Faydaları Nelerdir?

İsmi Azam duasının birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • İsmi Azam duasını okuyan kişi, Allah’ın güzel isimlerini zikreder ve onun rızasını kazanmaya çalışır.
 • İsmi Azam duasını okuyan kişi, Allah’tan helal rızık ister ve onun rahmetine güvenir.
 • İsmi Azam duasını okuyan kişi, dileklerinin kabul olması için dua eder ve Allah’tan yardım ister.
 • İsmi Azam duasını okuyan kişi, günahlarından tövbe eder ve Allah’tan mağfiret diler.
 • İsmi Azam duasını okuyan kişi, kötülüklerden ve belalardan korunur ve Allah’ın himayesine girer.
 • İsmi Azam duasını okuyan kişi, cennetteki nimetlere ulaşmayı umar ve onlara layık olmaya çalışır.

İsmi Azam Duası Ne Zaman Okunur?

İsmi Azam duası her zaman okunabilecek bir duadır. Ancak bu duanın en faziletli zamanı cuma günüdür. Bu günde ismi azam duasını okumak çok sevaptır.

İsmi Azam duasını okumanın diğer uygun zamanları şunlardır:

 • Sabah namazından sonra veya akşam namazından sonra 3 kere veya 7 kere okumak.
 • Herhangi bir sıkıntı veya zorlukla karşılaştığında veya bir dileğin olması halinde okumak.
 • Her ayın ilk cumasında veya her cuma günü okumak.

İsmi Azam duası, Allah’ın en büyük ismiyle dua etmek anlamına gelir. Bu dua, Allah’ın güzel isimlerini zikretmek ve onun rahmetine, mağfiretine ve yardımına niyaz etmektir. Bu yazımızda ismi azam duasının nasıl okunacağı, hangi Esmaül Hüsna’dan oluştuğu ve ne anlama geldiği hakkında bilgiler verdik. Ayrıca ismi azam duasının faydaları ve en uygun zamanları da sizler için paylaştık. Umarım yazımız sizin için faydalı olmuştur. Allah, ismi azam duasını kabul etsin. Amin.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet