İş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılır?

0
(0)

İş başvurusunda bulunmak için bir mektup yazmanız gerekiyor mu? Çoğu zaman cevap evet. İşverenler bir iş başvuru mektubu talep etmese bile, bir mektup yazmak becerilerinizi ve başarılarınızı vurgulamanıza ve işe alım müdürünün dikkatini çekmenize yardımcı olacaktır. Göndermemek için tek zaman, iş listesinin bunu yapmamanızı söylediği zamandır.

İş başvuru mektubu nedir?

Ön yazı olarak da bilinen bir iş başvuru mektubu, iş başvurusunda bulunurken özgeçmişinizle birlikte gönderilmeli veya yüklenmelidir. Özgeçmişiniz iş deneyiminizin bir geçmişini ve becerilerinizin ve başarılarınızın ana hatlarını sunarken, bir işverene gönderdiğiniz iş başvuru mektubu, pozisyon için neden nitelikli olduğunuzu ve bir görüşme için seçilmeniz gerektiğini açıklar.

İş başvuru mektubu nasıl yazılır?

Bu mektubu yazmak zorlu bir görev gibi görünebilir. Fakat her seferinde bir adım atarsanız, kısa sürede özgeçmişinizle birlikte göndermek için başvuru mektupları yazma konusunda uzman olacaksınız. İşte size rehberlik edecek bazı ipuçları:

 • İş ilanını analiz edin: Hangi bilgileri dahil etmek istediğinizi düşünün (alanın sınırlı olduğunu unutmayın). Unutmayın, bu mektup pozisyon için adaylığınız için bir dava oluşturuyor. Fakat özgeçmişinizi kusmaktan daha iyisini yapabilirsiniz; bunun yerine en alakalı becerilerinizi, deneyimlerinizi ve yeteneklerinizi vurgulayın.
 • En ilgili niteliklerinizi ekleyin: İlgili deneyim ve becerilerinizin bir listesini yapın. Örneğin iş ilanı güçlü bir lider gerektiriyorsa, bir takımı başarılı bir şekilde yönettiğiniz örnekleri düşünün.

Mektubun Bölümleri ve İçerikleri

Mektubun her bölümüne neler eklenmeli? Bir iş başvuru mektubu genellikle şu bölümlerden oluşur:

 • Başlık: Adınızı ve iletişim bilgilerinizi içeren başlık.
 • Selamlama: Mümkünse belirli bir kişiye yönelik bir selamlama.
 • Giriş: Başvuranın neden yazdığını içermesi gereken giriş.
 • Kuruluş: İlgili niteliklerinizi tartışan kuruluş.
 • Kapanış: Okuyucuya teşekkür eden ve iletişim bilgilerini ve takip detaylarını sağlayan kapanış.
 • İmza: Mektubu bitirmek için imzanız.

Şablon kullanarak basit biçimlendirme

Şablon kullanarak basit biçimlendirme. Başvuru mektubu, her paragraf arasında bir boşluk bırakılarak tek satır aralığında yazılmalıdır. Yaklaşık 1″ kenar boşlukları kullanın ve metninizi çoğu belge için standart hizalama olan sola hizalayın.

Etkili bir mektup yazmanın püf noktaları

Etkili bir mektup yazmanın püf noktaları. Mektubunuzu yazarken şunları aklınızda tutun:

 • İlk paragrafı ilgi uyandıracak şekilde yazın. İşverenler çok sayıda ön yazı okur ve bir işe alım müdürü çoğu zaman mektubun çöpe mi gideceğine yoksa \”saklama\” yığınına mı ekleneceğine karar vermek için mektuba göz atar. Lafı dolandırma, mektubuna bir haber makalesi gibi davran. Okuyan kişiye [şirketindeki] [pozisyona] başvurduğundan dolayı heyecan içinde olduğunu hissettirecek güçlü ve bildirimsel bir giriş yap .
 • Niteliklerinizi örneklerle destekleyin. Mektubunuzda sadece ne kadar harika olduğunuzu söylemek yerine, bunu kanıtlayın. Başarılarınızdan bahsedin ve bunların şirket için nasıl faydalı olacağını açıklayın.
 • Mektubunuzu kısaca tutun. Bir sayfadan uzun olmamalıdır. Okuyucuyu sıkıcı ayrıntılara boğmayın; onlara neden sizi aramaları gerektiğini söyleyin.
 • Mektubunuzu düzenleyin ve gözden geçirin. Yazım veya dilbilgisi hataları profesyonelliğinizi zedeler. Mektubunuzu kontrol ettikten sonra, arkadaşınızdan veya ailenizden de size yardım etmesini isteyebilirsiniz.

Örnek iş başvuru mektubu

Aşağıda, yukarıda bahsedilen ipuçlarını uygulayan örnek bir iş başvuru mektubunu görebilirsiniz.

Ali Yılmaz
123 Sokak No:4
Ankara
(123) 456-7890
ali.yilmaz@email.com

1 Haziran 2023

Sayın Aylin Demir,

XYZ Şirketi’nde Muhasebe Müdürü pozisyonuna başvurduğum için çok heyecanlıyım. Bu alanda on yılı aşkın deneyime sahip olan benim gibi bir muhasebecinin sizin takımınıza katkı sağlayacağına inanıyorum.

Önceki işimde ABC Şirketi’nde Kıdemli Muhasebeci olarak çalıştım ve şirketin finansal raporlama, vergi, denetim ve bütçe planlaması gibi tüm muhasebe işlemlerinden sorumluydum. Bu süreçte maliyetleri %15 azaltmak için yeni bir muhasebe yazılımı seçtim ve kurulumunu gerçekleştirdim. Ayrıca muhasebe ekibini yönettim ve onlara rehberlik ettim.

XYZ Şirketi’nde Muhasebe Müdürü olarak çalışmak benim için büyük bir fırsat olurdu. Sizinle tanışmak ve niteliklerimi daha ayrıntılı olarak anlatmak isterim. Lütfen benimle (123) 456-7890 numaralı telefondan veya ali.yilmaz@email.com adresinden iletişime geçin.

İlginiz için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ali Yılmaz

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet