İnsan Dişli Balık Yakalandı

0
(0)

İnsan Dişli Balık: Keskin sırt dikenleriyle ilginç bir balık olmasının yanı sıra insan dişlerine neredeyse tıpatıp benzeyen dişlere sahiptir.

İnsan Dişli Balık
İnsan Dişli Balık

ABD’de bir balıkçının yakaladığı ‘insan dişli balık’ görenleri şaşırttı. ‘Sheepshead’ türünde olduğu tespit edilen balığın fotoğrafı sosyal medyada ilgi çekti. ABD’de insan dişlerine sahip olan nadir bir balık yakalandı. Balığın fotoğrafı, Kuzey Carolina’nın Nag’s Head kasabasında balıkçılık faaliyetlerinin yapıldığı bir yer olan ‘Jennette Pier’ sayfası tarafından Facebook’ta paylaşıldı.

Balığın, avlarını çiğneyebilmek için birkaç sıra azı dişi olan “sheepshead” türünde olduğu tespit edildi. Balığın isminin, ağzının bir koyunun ağzına benzemesinden geldiği söyleniyor. Balık, bölgedeki iskeleye düzenli olarak giden Nathan Martin tarafından yakalandı. Martin, dişlerle dolu bir ağızla yüz yüze geldiğinde bir bunun bir “sheephead” olmasını umduğunu söyledi.

Balığı yakalamanın güzel bir mücadele olduğunu söyleyen Martin, “tadı da çok güzeldi” dedi.

İnsan Dişli Balıklar

İnsan dişli balıklar, Amerika Birleşik Devletleri’nin Körfez ve Atlantik kıyılarında görülür. En yoğun olduğu bölge Florida’nın güneyidir. Bununla birlikte Meksika körfezinden Brezilya’ya kadar sıklıkla görülür. New York’ta Sheepshead Körfezi adlı bir körfez bulunmasına rağmen insan dişli sheepshead balığına bu kadar kuzeyde rastlanmaz.

Sırtındaki sert ve keskin dikenleri, yaklaşık 10 kg ağırlığı ile dikkat çekici bir balık olması yanı sıra esas ilginç tarafı insan dişlerine neredeyse tıpatıp benzeyen dişlere sahip olmasıdır. Latince adı Archosargus probatocephalus’tur. Bizim sularımızda görülmediğinden Türkçe bir adı yoktur. İngilizcede “sheepshead fish” adı ile anılır. Ancak sheepshead fish, daha genel bir isimdir ve archosargus probatocephalus bir tür sheepsehad fish’tir.

İnsan Dişli Balığın Özellikleri

  • Yaşayabildiği deniz suyu tuzluluk oranı aralığı çok geniştir. Yani hem çok az tuzlu sularda hem de çok tuzlu sularda yaşayabilir.
  • Pek çok asalağı (nematodlar, izopodlar, trematodlar, siliatlar vb.) olmasına rağmen bu asalakların hiçbiri türün popülasyonunu tehdit edici bir tehlike oluşturmaz.
  • Ticari değeri çok yüksek değildir.
  • Bir balığın insan gibi bir gülümsemeye sahip olması göze biraz ürkütücü gelebilir. Ancak bu güçlü ve iri dişler onların istiridye, deniz tarağı gibi kabuklu deniz canlıları ile beslenebilmelerini sağlar.

Ana Sayfa

Bu gönderiyi ne kadar beğendiniz?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet