Connect with us

Tesirli Dualar

Deccal Duası

Rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Deccal”e Kehf suresinin ilk ve son ayetleri ile bir de şu duayı okurdu…

Deccal”e Karşı Korunmak İçin Dua

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) Deccal’in şerrinden korunmak için aşağıdaki duayı okuduğu rivayet edilmiştir.

اَللّٰهُمَّ إِنّ۪ي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ وَمِنْ عَذَابِ النَّارِ وَمِنْ فِتْنَةِ الْمَحْيَا وَالْمَمَاتِ وَمِنْ فِتْنَةِ الْمَسِيحِ الدَّجَّالِ

Okunuşu: Allâhümme innî eûzü bike min azâbi’l-kabr ve min azâbi nar ve min fitneti’l-mahyâ ve’l-memât ve min şerri fitneti’l-mesîhi’d-deccâl.

Anlamı: “Yâ Rabbi! Kabir azâbından, Cehennem azâbından, hayatın ve ölümün iptilâlarından ve kör Deccâl’in fitnesine uğramaktan Sana sığınırım!”

Buhârî, Cenâiz, 88; Müslim, Mesâcid, 128-134.

Deccal’e Karşı Kehf Suresi Ayetleri

Kehf sûresinin ilk ve son âyetlerini (Deccal’e karşı) okuyan mümin onun fitnesinden korunmuş olur. (Müslim, Fiten, 110)

Deccal’den Korunma Duası
“Hamd, kuluna Kitab’ı (Kur’an’ı) indiren ve onda hiçbir eğrilik yapmayan Allah’a mahsustur.” (Kehf Sûresi, 1)

“Ben de ancak sizin gibi bir insanım, (Ne var ki) bana, ‘Sizin İlahınız ancak bir tek ilâhtır’ diye vahyolunuyor. Kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa yararlı bir iş yapsın ve Rabbine ibadette kimseyi ortak koşmasın.” (Kehf Sûresi, 110)

Deccal’in Özellikleri

Hadis-i şeriflerde Deccal’in özellikleri sıralanırken, onun, her haliyle bir insan olduğu belirtiliyor. Ancak gözlerinin birinin kör olduğu bildiriliyor. Nitekim bir hadislerinde Peygamber Peygamber: “Hiç bir peygamber yoktur ki ümmetini tek gözlü yalancı (Deccal)’den uyarmış olmasın. Dikkat edin ki onun bir gözü kördür. Rabbiniz ise tek gözlü değildir. Körün (Deccal’in) iki gözünün arasında KFR (kâfir) yazılmış olacaktır.” buyurdular. (Buhârî, Fiten, 26; Müslim, Fiten, 101; Tirmizî, Fiten, 56)

Hz. Peygamber bu hadisleriyle Deccal’in bazı vasıflarını haber veriyor. Buna göre Deccal, bir gözü kör olan bir insandır. Hz. Peygamber de ümmetini Deccal’e karşı uyarmıştır. Zira Deccal, bazı harikalar gösterecek ve tanrı olduğunu iddia edecektir. İmansızlarla, bazı zayıf imanlılar, ona kanacaktır. İmanı kuvvetli olanlar ise kanmayacaklardır.

Deccal Neler Yapacak

Tanrılık iddia eden Deccal, bazı harikalar gösterecek ve neticede bazı zayıf inançlılar buna aldanacak, imanı kuvvetli olanlar ise kanmayacaklardır. Çünkü Deccal bir insandır, üstelik eksik yani kör bir insan ve hatta kendi gözünü iyileştirmekten aciz bir yaratıktır. İşte insanlar, akıllarıyla bunları bilebilecekleri için Deccal ve benzerlerinin batıl harikuladelikler göstermeleri mümkündür. Peygamber Efendimiz:

“Dikkat edin Deccal’in sağ gözü kördür. Rabbiniz ise tek gözlü değildir.” diye ümmetini bu konuda uyararak Deccal’in harikalarına aldanmalarını önlemiştir. Hadislerde Deccal’in iki gözü arasında KFR (kâfir) yazılacağı ve bunun herkes tarafından okunacağı bildirilmiştir. (Müslim, Fiten,102, 103,105). Deccal, müminler için çok büyük bir fitne olduğundan, bütün peygamberler ümmetlerini Deccal’e karşı uyarmışlardır. (Buhârî, Fiten, 26; Müslim, Fiten, 101)

Daha Fazla: TESİRLİ DUALAR

Advertisement
Click to comment

Soru Sor - Fikrini Yaz