Connect with us
İnternette tanıştığı adamı yedi - Garip İlginç Sıradışı İnternette tanıştığı adamı yedi - Garip İlginç Sıradışı

Garip İlginç Sıradışı

İnternette Tanıştığı Adamı Yedi

Armin Meiwes isimli şahıs ile internette tanıştıktan sonra evine davet edip öldürdükten sonra yediği Bernd Brandes’ın tuhaf ve mide kaldıran hikayesi. En azından bazılarımız için…

Published

on

Armin Meiwes isimli şahıs ile internette tanıştıktan sonra evine davet edip öldürdükten sonra yediği Bernd Brandes’ın tuhaf ve mide kaldıran yamyamlık hikayesi. En azından bazılarımız için…

Olay Belgesele Konu Oldu

İnternette tanıştığı adamı öldürüp yiyen Armin Meiwes - Esrarengiz Olaylar
İnternette tanıştığı adamı öldürüp yiyen Armin Meiwes.

2001 yılında yaşanan tuhaf bir olayda Armin Meiwes isimli şahıs, internetten tanıştığı Bernd Brandes’i öldürüp cesedini de aylar boyunca yemişti. Armin Meiwes kendisi hakkında çekilen bir belgeselde olayın detaylarını bütün açıklığıyla detaylarını anlattı.

İnternet Üzerinden Yamyamlık İçin Karşılıklı Anlaştılar

İnternet üzerinden tanıştığı kişi tarafından yenilen Bernd Brandes - Garip İlginç Sıradışı
İnternet üzerinden tanıştığı kişi tarafından yenilen Bernd Brandes

Bernd Brandes internette birileri tarafından yenmek istediğini söyledi. İçinde insan yeme isteğiyle yanıp tutuşan Armin Meiwes de onu bu amaçla evine davet etti. Önce Brandes’in penisini kesip beraberce yediler. Daha sonra Brandes uyku ilaçları aldı ve Meiwes de onu boğazını keserek öldürdü.

Daha sonra gelişen olayları ise yamyam Armin Meiwes şöyle anlatıyor: “Hayatımda yediğim en güzel akşam yemeğiydi. Sırtından kestiğim büyük bir parça etle kendime biftek yaptım. Yanında patates kızartması ve salata yedim. Tadı domuz etine benziyordu. 40 yıldır böyle bir şey hissetmeyi bekliyordum. Bernd öldüğünde çok mutluydu. Akşam yemeğim olmayı kendisi istedi.” Armin Meiwes 10 ay boyunca arkadaşının etini buzlukta sakladı ve her gün bir parça yedi.

Armin Meiwes 2002 yılında yakalandı ve ömür boyu hapse mahkum edildi. Şimdilerde ise vejeteryan olduğu söyleniyor. Alman metal grubu Rammstein bu olay üzerine “Mein Teil” (Benim Parçam) adlı bir şarkı yaptı.

Garip İlginç Sıra Dışı

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Garip İlginç Sıradışı

Lale Devri Osmanlı Sosyetesinin Gözde Yemişi Avokado

Patrona Halil İsyanı sırasında avokadonun timsahla ağacın cinsel birleşmesinin mahsulü olduğu söylentisi yayılmış ve bir fetvayla tüm ağaçlar yakılmıştır.

Published

on

By

Avokado Osmanlı

Patrona Halil İsyanı sırasında “avokado”nun timsahla ağacın cinsel birleşmesinin mahsulü olduğu söylentisi yayılmış ve bir fetvayla tüm ağaçlar yakılmıştır.

Avokadonun Osmanlı Serüveni

Avokadoyu 1700’lü yılların başında Türkiye’ye getirerek, ilk olarak Yalova’da yetiştirmeye başlayan Molla Kamil Efendi, 1688 (hicri 1099) yılının Şaban ayında, Yanya Mutasarrıfı Kızıl Rıza Paşa’nın üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta zekâsı ve merakı ile yaşıtları arasında öne çıktığı ettiği rivayet edilir. Babasının erken ölümü üzerine annesi tarafından büyütülmüştür. Ailesinin din âlimi olmasını istemesine rağmen müspet ilimlerle ilgilenmeye başlamış, büyüklerinin tüm itirazlarına rağmen babasından kalan mirasla Önce Roma, daha sonra Paris’e giderek eğitimini buralarda sürdürmüştür.

Burada özellikle botanik ve ziraat ilimleri ile ilgilenen Kamil Efendi, memlekete; İstanbul’a dönmüş, ağabeyinin aracılığı ile sarayda Bostancıbaşının yanında çalışmaya başlamıştır. Zamanla bilgisi, çalışkanlığı ve azmi ile Sadrazam Nevşehirli İbrahim Paşa’nın dikkatini çeken Kamil Efendi’nin hayatını değiştiren olay ise 1720 senesinde meydana gelmiştir. Bu tarihte İstanbul yöresindeki lale bahçelerinde anlaşılmaz bir hastalık, tüm laleleri perişan etmeye başlayınca; Sadaret tarafından görevlendirilen Kamil Efendi, öğrenmiş olduğu ilmi ve fenni yöntemlerle hastalığı tespit ve tedavi ederek devrin sultanı III. Ahmet tarafından takdir ve taltif edilmiş, “Halaskaran-ı lalezar” lakabı ile saray çevresinin aranan simaları arasına girmiştir.

Osmanlıca “Avokado”nun Faydaları Nelerdir

Molla Kamil Efendi kendisine mükâfat olarak ihsan edilen Yalova’daki arazisinde fenni ziraat usulleri kullanarak deneylerde bulunmaya girişmiştir. Bu denemelerin en ilginci ise daha önce Fransa’da görüp çok beğendiği avokado meyvesini Anadolu koşullarında yetiştirme çabasıdır. Uzun uğraşılar ve melezleştirmeler sonucunda Yalova iklimine dayanıklı avokado yetiştirmeyi başarmış ve mahsulünü bir risale ile saraya takdim etmiştir: “Avokad nam bu ağaca kim timsah armudu da derler, faidesi saymakla bitmez. Sayesi hoş, bakması ala, yemişi leziz ve şifadır. Meyvesi cennet taamı olup neyle yense yakışır, ağza ferahlık mideye küşayiş verir. Yağı sürülende cilde sedefi bir nur katar. Evrakı pişirilip içilse hasat-ül kilyenin (böbrek taşı) ilacudur…”.

Osmanlı'da Avokado Yetiştiriiciliği
Osmanlı’da Avokado Yetiştiriiciliği

Meyvenin tadını beğenen Damat İbrahim Paşa verdiği davetlerde avokadoyu ikram etmeye başlamış ve moda haline gelen bu egzotik yiyecek kısa zamanda İstanbul seçkinleri tarafından benimsenerek sofralardaki yerini almıştır. Kamil Efendi bu yeni nimetin yayılması ve halkın da istifadesi için gayret gösterdiyse de Zadegân bu konuya bigâne kalmış avokado, saray ve elit tabakanın dışında kullanılmamıştır.

Avokadonun Osmanlı’dan Sürülüşü

Molla Kamil Efendi’nin mesut zamanları ve avokadonun Osmanlı serüveni maalesef 1730 yılının eylül ayında patlak veren Patrona Halil ayaklanması ile son bulmuştur. İsyancılar hamisi Damat İbrahim Paşa ile birlikte Kamil Efendi’yi de olmadık zulümle halletmiş, ayaklanmaya katılan bir grup yobazın telkini ile avokadonun timsah ile ağacın ciması ile mahsul olduğu söylentisi yayılmış; Mekruh olduğu, Müslüman memlekette ziraatı ve yenilmesinin caiz olmadığı fetvası verilerek Yalova’daki tüm ağaçlar yakılarak tahrip edilmiştir. Böylelikle Türk tarihinin belki bu ilk modern tarım denemesi, bir grup yobaz tarafından durdurulmuş ve avokadonun tekrar ülkemize girişi ancak yaklaşık 250 yıl sonra olabilmiştir.

Avokado Nasıl Yenilir, Yapılır

Hazırlanışı: Olgunlaşan avokadoyu ortadan ikiye kesin ve çekirdeğini çıkarttıktan sonra uzun, ince parçalar halinde dilimleyin. Zeytinyağı, limon suyu, tuz ve pul biberi ayrı bir kapta çırptıktan sonra avokado dilimlerinin üzerine gezdirerek servis edin.

Avokado Nasıl Yumuşatılır

Avokadoyu aldıktan sonra bir kese kağıdının içine muz veya elma ile birlikte koyun. Muz veya elma gaz salınımına neden olan bir meyve olduğundan ışık geçirmeyen bir kese kağıdında saklayın. Avokadoyu yumuşatmak için en etkili meyve elmadır. Avokadonun yumuşayıp yumuşamadığını anlamak için dolgun uç kısmına hafifçe bastırın. Eğer avokado kolayca içe çöküyorsa yumuşamış demektir.

Avokado Neye İyi Gelir Faydaları Nelerdir

İyi bir enerji kaynağıdır. Yapılan bir araştırmaya göre avokado kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, bakır, manganez, fosfor ve çinko içerir. Ayrıca yüksek A vitamini ihtiva eder. A vitamini bağışıklığı artırır, göz sağlığını geliştirir, kemik ve dişleri güçlendirir.

Avokadonun Zararları Var mıdır Varsa Nelerdir

Bazı kişilerde şiddetli baş ağrıları ve migrene sebep olabilir. Kan inceltici ilaçlar kullanan kişiler tüketmemelidir. Normal miktar tüketimi kolesterolü dengeler, fakat aşırı miktarda tüketilirse kolesterolü yükseltici etki yapabilir.

Avokado Çekirdeği Yenir mi?

Avokado çekirdeğindeki lif sindiriminizi düzenliyor ve tok hissetmenizi sağlıyor. Yani avokado çekirdeğini tüketerek kalori alımınızı azaltabilir ve kilo verebilirsiniz. Çekirdeklerinin yüzde 70 oranında antioksidan maddeler içerdiği bilimsel bir gerçek. Avokado çekirdekleri pişirilmeden yenmiyor. Sakın çiğ olarak yemeye çalışmayın. Kestane vb. gibi fırınlanıp yumuşatıldıktan sonra yenilenebilir.

Wiki

Continue Reading

Garip İlginç Sıradışı

Papua Yeni Gine Yerlilerinin Tüyler Ürperten Geleneği

Papua Yeni Gine’de; ölen erkek, kadın ve çocukların cesetleri tütsülenmiş Ringa Balığı pişirme tekniğiyle aynı işleme tabi tutuluyor.

Published

on

By

Papua Yeni Gine Yerli Gelenek 2

Papua Yeni Gine ‘de; ölen erkek, kadın ve çocukların cesetleri tütsülenmiş Ringa Balığı pişirme tekniğiyle aynı işleme tabi tutuluyor.

Papua Yeni Gine Avustralya/Okyanusya Kıtasında yeralan bir ülkedir. Arkeolojik kanıtlar, ilk insanların Papua Yeni Gine’ye yaklaşık 47.000 yıl önce ulaştıklarını göstermektedir. Değişik Kabilelere ev sahipliği yapan bir yerdir. Ülkede yerli nüfusu olarak üç ana grup vardır; Güney ve iç bölgelerde Papuanlar, kuzey ve doğuda Malenezyalılar ve batı bölgelerde Pigmeler.

Bunların dışında ayrıca Avustralyalılar, Polinezyalılar ve bir siyah arasında değişebilen, yuvarlak kafa yapılı Pigmeler, çok küçük boylu olmalarıyla bilinir. Halkın çoğunluğu kendi yerli inançlarına sahiptir. Yasaklanmadan önce yamyamlığın yaygın bir şekilde yapıldığı bir bölgedir.

Bölgedeki yerli kabilelerin ilginç hatta bazen tüyler ürpertici gelenekleri vardır. Köylüler ölen yakınlarının cesetlerini gömmek yerine köyün dağlık bölgelerinde bambu kafeslerin içinde saklamaya devam ediyorlar… Ölen erkek, kadın ve çocukların cesetleri tütsülenmiş Ringa Balığı pişirme tekniğiyle aynı işleme tabi tutuluyor.

Papua-Yeni-Gine-Yerli-Gelenek-1

İlk olarak deneyimli mumyalayıcılar kadavraların ayak, diz ve dirseklerinde vücuttaki yağın akması için kesikler açıyor ve Bamboo direklerini bağırsaklarına sokarak kalan damlaları topluyor. Bu yağ, cesedin yaşayan yakınlarının ciltlerine ve saçlarına sürülüyor böylece ölünün gücünün yaşayana geçeceğine inanılıyor. Geri kalanı da aynı sebeple yemek yağı olarak kullanılıyor.

Sonrasında cesedin içine hava girip çürütmemesi için göz, ağız ve anüs kısımları dikilerek kapatılıyor. Ayak tabanları, avuç içleri ve dil kesiliyor ve yaşayan eşine takdim ediliyor.
Vücudun kalanı ise ateş çukurunun üzerinde tütsülenerek kurutuluyor ve leşçil hayvanları uzak tutması için balçık ve toprak boyasıyla kaplanıyor.

Morobe Dağlıklarındaki Falezler, bazıları 200 yıl ya da öncesinden kalma bu cesetlerle dolu. Bazıları özel kutlamalarda indirilip kutlama sonrası yeniden geri götürülüyor. Bölgede uygulanan bir diğer enteresan gelenekse ölen kabile lideri için liderin ailesindeki her kadın akrabasının parmaklarını kesmesi.

Daha Fazla: Garip İlginç Sıradışı

Papua Yeni Gine Hakkında Daha Fazla Bilgi

Continue Reading

Garip İlginç Sıradışı

Çin’deki Serçe Katliamı 20 Milyon İnsanın Ölümüne Yol Açtı

Çin diktatörü Mao’nun bir emriyle katledilen 2 milyar serçe ve doğanın çinlilerden aldığı acı intikam.

Published

on

By

Çin Büyük Serçe Katliamı

Çin diktatörü Mao’nun bir emriyle katledilen 2 milyar serçe ve doğanın çinlilerden aldığı acı intikam.

Çin tarihinin meşhur komünist diktatörü Mao döneminde, tarlalardaki mahsullere zarar verdikleri gerekçesiyle devlet destekli olarak başlatılan serçe katliamında 2 milyar kuş öldürüldü. Ancak doğa, intikamını almakta gecikmedi.

Büyük Çin Serçe Katliamı

Çin’in Komünist diktatörü “Mao” 1959 yılında büyük bir tarım toplumu oluşturmak istiyordu. Bunun oluşması için tarladaki mahsüle zarar veren(!?) serçeleri yok etme kararı aldı. Tüm ülkede serçeleri öldürmek için seferberlik başlattı. Büyük sayıda serçe öldürüp getirenlere ödüller verildi. Bütün Çin halkı; sapan, tüfek ve tuzaklarla büyük ve amansız bir serçe avına başladı. Hatta hiç serçe öldürmeyenlere ceza verildi.

1960 yılına geldiğinde yani bir sene içinde Çin’de tam “2 milyar” serçe öldürüldü ve Çin’de hiç serçe kalmadı. Her yerde serçe leşlerinden oluşan büyük yığınlar vardı. Mao, serçelerin tarladaki zararlı böcekleri yiyip faydalı olduğunu ise biraz geç öğrendi. İş işten geçmişti artık….

Serçesiz kalan Çin’in tarlalarındaki zararlı böcekler önü alınamaz biçimde arttı ve ekinleri mahvetti. Bu durum da doğal olarak ülke çağında büyük bir kıtlığa sebep oldu. Kıtlık sonucunda oluşan açlıktan dolayı ülkede “20 milyon” kişi hayatını kaybetti. Bunun üzerine tükürdüğünü yalamak zorunda kalan Mao, acilen Rusya’dan yüzlerce serçe ithal etti…

Garip İlginç Sıradışı

Continue Reading

Garip İlginç Sıradışı

Kenevir Bitkisinin Yasaklanmasının Arkasındaki Gerçek Neden

Kenevir uyuşturucu hammaddesi olarak hafızalarımıza kazınmış bir bitki. Endüstriyel kenevir üretiminin engellenmesinin arkasındaki nedenlerse çok başka…

Published

on

By

Kenevir Bitkisinin Yasaklanmasının Arkasındaki Gerçek Neden

Kenevir, uyuşturucu hammaddesi olarak hafızalarımıza kazınmış bir bitki. Endüstriyel amaçlı kenevir üretiminin engellenmesinin arkasındaki nedenlerse bilinenlerden çok başka…

Kenevir Bitkisinin Özellikleri

Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir.  Yine bir dönümlük kenevirden, 4 dönüm ağaca eş kağıt üretilebilir. Tam 8 kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç 3 kez kağıda dönüştürebilir. Bu bitki 4 ayda yetişir, bir ağaç ise 20-50 yılda. Kenevir, gerçek bir radyasyon temizleyicidir. Dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ve çok az suya ihtiyaç duyar. Ayrıca kendisini böceklerden koruyabildiği için tarım ilacına da ihtiyaç duymaz.

Kullanım Alanları

Bu mucize bitki ile yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşırsa, tarım ilacı sektörü tamamen ortadan kalkabilir. İlk kot pantolon, kenevirden yapılmıştır; hatta “kanvas” kelimesi kenevir ürünlerine verilen isimdir. Ayrıca ip, halat, çanta, ayakkabı, şapka yapımı için de ideal bir bitkidir. AİDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini azaltma; romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, psikoloji, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalıkta kullanılmaktadır.

Tohumunun protein değeri çok yüksektir ve içindeki iki yağ asidi de doğada başka hiçbir yerde bulunmamaktadır. Üretimi soyadan bile daha ucuzdur. Kenevirle beslenen hayvanlar, hormon takviyesine ihtiyaç duymaz. Plastik ürünlerin tamamı, bu mucize bitkiden üretilebilir ve kenevir plastiğinin doğaya dönüşmesi oldukça kolaydır. Bir arabanın gövdesi kenevirden yapılırsa, dayanıklılığı çelikten tam 10 kat fazla olur. Binaların yalıtımı için de kullanılabilir; dayanıklı, ucuz ve esnektir.

Kenevirle yapılan sabunlar ve kozmetik ürünler, suyu kirletmez; yani tamamen doğa dostudur. Amerika’da 18. yüzyılda üretimi zorunluydu ve üretmeyen çiftçiler hapse atılıyordu. Ancak durum şimdi tam tersi. Hiç merak ettiniz mi neden acaba?

Neden ve Nasıl Yasaklandı

W. R. Hearst, 1900’lü yıllarda Amerika’da gazete, dergilerin ve medyanın sahibiydi. Ormanları vardı ve kağıt üretiyordu. Eğer bu bitkiden kağıt yapılırsa, milyonlarını kaybedebilirdi. Rockefeller, dünyanın en zengin adamıydı. Petrol şirketi vardı. Bio yakıt olan kenevir yağı da, elbette onun en büyük düşmanıydı. Mellon, Dupont şirketinin ana hissedarıydı ve petrol ürünlerinden plastik üretmek için patente sahipti. Ve kenevir endüstrisi, onun pazarını tehdit ediyordu.

Mellon ABD Başkanı Hoover’in hazine bakanı oldu. Bu bahsettiğimiz büyük isimler yaptıkları toplantılarda bu mucize bitkinin bir düşman olduğuna karar verdiler. Ve onu ortadan kaldırdılar. Medya aracılığıyla, marihuana sözcüğüyle birlikte keneviri, insanların beynine, zehirli bir uyuşturucu olarak kazıdılar. Bu bitkiden yapılan ilaçlar piyasadan çekildi, bunun yerini bugün kullanılan kimyasal ilaçlar aldı. Kağıt üretimi için, ormanlar katledildi. Tarım ilaçları ile zehirlenme ve kanser arttı.

Continue Reading

Garip İlginç Sıradışı

Nazar Boncuğu Nedir Ne İşe Yarar Tarihi ve Kökeni

Nazar Boncuğu: Üzerinde taşıyan kişiyi kem gözlerden koruduğuna inanılan çoğunlukla mavi renkli ve göz şeklinde imal edilen bir boncuktur.

Published

on

By

nazar boncuğu nedir ne işe yarar tarihi kökeni

Nazar Boncuğu: Üzerinde taşıyan kişiyi kem gözlerden koruduğuna inanılan çoğunlukla mavi renkli ve göz şeklinde olan boncuk. Tarih boyunca, çoğu kültürde ve dinsel inançta, göz figürü kötülükleri savan güçlü bir tılsım olarak kabul edilmiştir.

Kökeni; Sümerler’e, Babiller’e ve Eski Mısır’a uzanan nazar değmesi inanışına göre, insanın taşıdığı olumsuz düşünceler, fikrin dışarıya açılmış biçimi olan gözlerden dışarı çıkar. Bu da bakışlarla olur. Buna, vurucu güç adı verilir. Vurucu gücü önlemek ve ondan korunmanın yolu ise “göze gözle karşı gelmek” olarak görülmüştür.

Nazarın ve nazar boncuğunun izleri, Mısır‘a M.Ö. 4800-M.Ö. 5000 yıllarına uzanıyor. Dünyadaki tüm kötülükleri gören Mısır tanrısı Osiris‘in gözünün; yoksulluğu ve cehaleti uzaklaştırdığına inanılırdı. Oğlu Horus, gözlerini açtığında ortalığın aydınlandığı (iyilik) kapattığında karanlık (kötülük) olduğu düşünülürdü.

Şekli gözü andıran her şeyin, insanı kötü düşünceden, nazardan koruduğu inancı yaygınlık kazanmış. Özellikle Eski Mısır’da “Osiris’in Gözü” ya da “Horus’un Gözü”, nazara karşı korunma yollarından önemli figürlerindendir.

Güneş tanrısı Osiris‘i öldüren Seth‘den öç almak isteyen Horus‘un gözü, kavga sırasında aynı zamanda amcası olan karanlıklar ve kötülükler tanrısı Seth tarafından parçalanır. Bilimlerin ve tıbbın kurucusu olan Toth parçaları toplar ve gözü eski haline getirir. Ancak 1 / 64’lük parçası eksiktir ve bu parça, Toth‘un büyü ve sihir gücü tarafından tamamlanır.

Daha sonra Horus’un gözünü simgeleyen hiyeroglif resim, uzak görüşlülüğün, beden dokunulmazlığının ve sonsuz doğurganlığın simgesi olarak, gemi, araba mumya, vazo gibi nazardan korunması gereken gereçlerin üzerine çizilmeye başlanmıştır.

Mısırlılar önem ve değer verdikleri her şeyi, koruyabilmek için üzerine Horus’un gözünü çizdiler. Bu çizimler daha sonra Anadolu‘ya ulaştı ve büyük bir olasılıkla onu ilk defa Fenikeliler (M.Ö. 2500-M.S. 65) cam üzerine geçirdi.

Bugün bir nazar boncuğuna bakarken, binlerce yıldır kesintisiz devam eden bir süreci bir saniye daha ileriye taşıyoruz. Birisine nazar boncuğu hediye ederken, aslında binlerce yıldan bu yana devam eden bir geleneği sürdürüyoruz.

Özellikleri Nelerdir

Nazar boncukları genellikle göz şeklinde imal edilir. Göze aynı zamanda boncuk da denmektedir. Bu bağlamda bakıldığında kişinin dünyaya açılan penceresi gözdür ve göz her türlü, iyi ve kötü, düşüncelerin ilk çıkış noktası olarak kabul edilir. Bu yüzden bakışlardan, kötü gözlerden korunmak amacıyla emici özelliği olduğuna inanılan mavi renkli taşlar eskiden beri kullanılagelmiştir. Ve son halini günümüzdeki çeşit çeşit nazar boncukları olarak almıştır. Şu an, gerek inanç gerek gelenek, gerekse de süs eşyası olarak pek çok kişi nazar boncuğunu günlük yaşantısında çok sık kullandığı yerlerde bulundurmaktadır.

Nasıl Yapılır

Nazar boncuğu yapılırken içine kurşun dökülür. Bunun da iyi şans getirdiği söylenir. Her mavi cam boncuk nazarı savmaz. Bu boncukların mutlaka bulunması gereken bazı özellikleri vardır Örneğin kimi ustalara göre mavi üzerine sarı renkli göz yer almalıdır. Ayrıca “Göz Ocağı” niteliğinde özel (daha eski halk inançlarına göre “İyeli/Eyelü”, yâni koruyucu ruhu olan) bir yerde eritilmiş olmalıdır.

Nazar Boncuğu Ocakları

Nazar boncuğu ocaklarının kuruluşu da geçmişte özel bir tören ile gerçekleştirilirdi. Bu ocakta başka bir cam işiyle uğraşılmaz, sadece nazar boncuğu yapılırdı. Öyle ki aynı işliğin içerisinde başka cam eşyalar yapan usta, nazar boncuğu üretmek için yalnızca asıl ocağı kullanır. Ayrıca inanışa göre; gerçek bir nazar boncuğunun mutlaka elde yapılması gerekir, makinelerle seri halde üretilen boncuklar bir süs eşyası olmaktan öte bir anlam ifâde etmez.

Eski Türk İnançlarında Nazar Boncuğu

Tarihteki Türk topluluklarında nazar boncuğuna munçuk, moncuk, monşak, monçak, monçok, muyınçak gibi isimler verilmiştir. Attila Han’ın babasının adı da Muncuk’tur. Türk halk inancında Albıs, Gökçe Munçuk (Mavi Boncuk)’tan çok korkar.

Kotaz sözcüğü de yine nazar boncuğu anlamında kullanılan başka bir kelimedir. Gözün dikkatini başka yöne çekmesi nedeniyle korunduğu mantığı öne sürülür. Çok kuvvetli nazarların kotazları (nazar boncuklarını) çatlattığı hatta parça parça ettiği anlatılır. Sözcük olarak “kutlu nesne” anlamına gelir. Köşgük ve çom tabirleri de aynı anlamda kullanılır ve nazarlık demektir.

Rüyada Nazar Boncuğu Görmek

Rüyada Nazar Boncuğu Görmek
Continue Reading

Garip İlginç Sıradışı

Dört Bacaklı Mutant Kadın – Myrtle Corbin

1868’de dünyaya gelen J. Myrtle Corbin, doğuştan dört ayaklıydı. Myrtle, doğarken yalnız doğmuştu ancak sadece belden aşağısı gelişmiş olan ikiz kardeşinin ayaklarını da beraberinde getirmişti…

Published

on

By

Dört Ayaklı Myrtle Corbin - Garip Ama Gerçek - İlginç Bilgiler
Dört Bacaklı Mutant Kadın - İlginç Bilgiler

Dört Bacaklı Mutant Kadın – 1868’de dünyaya gelen J. Myrtle Corbin, doğuştan dört bacaklı idi. Myrtle, doğarken yalnız doğmuştu ancak sadece belden aşağısı gelişmiş olan ikiz kardeşinin ayaklarını da beraberinde getirmişti… Asıl ilginç olan, ikiz kardeşinin ayaklarını da kontrol edebiliyor olmasıydı..

Dört Ayaklı Bir Çocuk Doğdu

Josephine Myrtle Corbin, 1868 yılında Amerika‘nın Tennesse eyaletinde dünyaya geldi. Myrtle’ı ilginç kılan şey doğuştan 4 ayaklı olmasıydı. Bu durum ilk olarak, 1880’de yapılan nüfus sayımında insanların dikkatini çekti.

Ayaklarının İkisi İkiz Kardeşine Aitti

Myrtle doğuştan 4 ayaklıydı ancak sahip olduğu tüm ayaklar ona ait değildi. Anne karnındayken yalnız olmayan Myrtle, doğarken yalnız doğmuştu ancak sadece belden aşağısı gelişmiş olan ikiz kardeşinin ayaklarını da beraberinde getirmişti. Asıl ilginç olan, Myrtle’ın dünyaya gelirken yanında fazladan getirdiği ikiz kardeşinin ayaklarını da kontrol edebiliyor olmasıydı. Bu ayakları tamamen kullanabilmek için çok uğraşmıştı ancak onları yürümek için kullanmayı başaramadı.

Barnum’un Sirkinde Çalışmaya Başladı

Myrtle’ın ünü kulaktan kulağa yayılırken bu durum Amerika’nın en büyük sirk işletmecisi P.T Barnum’un da dikkatini çekti ve Barnum, ona sirklerinde çalışması için bir teklif götürdü. Haftalık 450 ABD Doları civarında para kazanan Myrtle her geçen gün daha da popüler oluyor ve insanların dikkatini çekiyordu.

Bir Doktorla Evlendi

Ancak onun bu ilginç hayat hikayesi burada sona ermedi. Tıp dünyası da artık onun peşindeydi ve bu durumu araştırmak istiyorlardı. 19 yaşındayken Dr. Clintonn Bicknell ile evlenen
Myrtle’ın bir sırrı daha ortaya çıkmıştı: İkiz kardeşine ait
bacaklarında da bir rahmi ve vajinası vardı. Dr. Bicknell bunu diğer doktor arkadaşlarıyla paylaşmak istedi ancak bu durumun eşini rahatsız edebileceğini düşündü.

4 Bacaklı Mutant Kadın
4 Bacaklı Mutant Kadın

Bir zaman sonra bu bilgiyi yakın arkadaşları George M. Gould ve Walter L. Pyle ile paylaşan Dr. Bicknell, onlarda da bu konuda araştırma yapma arzusu uyandırdı. Araştırmaya başlarda karşı çıkan Myrtle, eşinin ısrarları sonucu buna izin verdi. Sonuçlar son derece şaşırtıcıydı. Araştırmalara göre her iki rahim de
adet görüyordu. Yani bu demek oluyordu ki her iki rahimden de çocuk sahibi olunabilirdi. Myrtle Curbin’in beş çocuğu vardı ve söylenenlere göre bu çocukların üçü kendi rahminden, diğer ikisi de kız kardeşinin rahminden dünyaya gelmişti.

Anahtar Kelimeler: garip ama gerçek, ilginç bilgiler, ikiz, doğuştan, hayat hikayesi, myrtle corbin, barnum, doktor, sirk, ikiz kardeş, dört ayaklı, mutant, kadın.

Doğuştan dört ayaklı mutant kadının hikayesi – video izle

Facebook, Instagram, Youtube, Twitter Hesaplarımızı Takip Edin

Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, hesaplarımızı buradan altı çizili kelimeleri (link) tıklayarak takip edebilir, Facebook Paranormal Haber Grubu‘na üye olarak siz de paylaşım yapabilirsiniz.

Continue Reading

Garip İlginç Sıradışı

Leyleklerle Kartalların İnanılmaz Savaşı

1934 yılının Haziran ayında başta Bursa olmak üzere Marmara bölgesindeki bazı şehirler, eşine az rastlanır bir hava savaşına tanık oldular. Bu savaşı diğerlerinden ayıran özellik; insanlar arasında değil; leyleklerle kartallar arasında vuku bulmasıydı.

Published

on

By

Leyleklerle Kartalların İnanılmaz Savaşı

1934 yılının Haziran ayında başta Bursa olmak üzere Marmara bölgesindeki bazı şehirler, eşine az rastlanır bir hava savaşına tanık oldular. Bu savaşı diğerlerinden ayıran özellik; insanlar arasında değil; leyleklerle kartallar arasında vuku bulmasıydı. 

Haberin Anahtar Kelimeleri: leylek, kartal, savaş, marmara, bursa, orhangazi, aydın, the times, reuters, gazete, hürriyet, haber, türkiye, hindistan, kongo, mısır.

Leylek Kartal Savaşının Başlama Nedeni

Uludağ zirvelerinden inen 6 kartal, Bursa Orhangazi ilçesinde bir leylek yuvasına saldırdı. Anne ve baba leylekleri öldürüp, 4 yavruyu kaçırdılar.

Çeşitli gazete haberleri ve rivayetlerden edinilen bilgilere göre leyleklerle kartalların efsanevi savaşının başlangıç ve seyri şu şekilde gelişmiş: Marmara’da bir ikindi vaktiydi… Uludağ zirvelerinden inen 6 kartal, Bursa Orhangazi ilçesinde bir leylek yuvasına saldırdı. Anne ve baba leylekleri öldürüp, 4 yavruyu kaçırdılar. Aradan birkaç gün geçti… Yine bir grup kartal, yine Orhangazi‘de başka bir leylek yuvasına saldırdı. Ancak bu kez yuva boştu. Leylekler sanki bu saldırının istihbaratını önceden almış gibi yavrularını güvenli bir yere saklamışlardı bile.

Sonra her yerden haberler gelmeye başladı. Kartallar gruplar halinde leylek yuvalarına saldırıyordu. Birkaç gün sonra ülkenin dört yanından Bursa, Aydın ve Trakya‘ya yüzlerce leylek akın etti. Aynı şekilde kartallar da toplanıyordu. İnsanlar çevrelerinde leylek ve kartal sayısının olağanüstü arttığının farkındaydı. Gökyüzünde sıra dışı bir hareketlenme vardı.

Leylek Kartal Savaşı Patlak Veriyor

İnsanların gönlü leyleklerden yanaydı. Köylüler yaralanıp yere inen leylekleri tedavi etmeye çalışıyorlardı.

Leyleklerin ve kartalların toplanması iki ay kadar sürdü. Ağustos ayına gelindiğinde Aydın‘da Menderes deltasında inanılmaz bir savaş başladı. Havada amansız bir mücadele vardı. Bir tarafta leylekler, diğer tarafta kartallar. Halk başı yukarıda bu savaşı izliyordu. Kartallar güçlü pençeleriyle, leylekler de uzun gagalarıyla rakiplerine olabildiğinde zarar vermeye çalışıyorlardı. 

İnsanların gönlü leyleklerden yanaydı. Köylüler yaralanıp yere inen leylekleri tedavi etmeye çalışıyorlardı. Nineler yaralı leyleklerin başında dua ediyordu. Hatta Kızılay’ı göreve çağıranlar bile oluyordu. Kimileri ağaçlara tırmanıyor, yuvalardaki yavru leyleklere yiyecek ulaştırıyordu. Ülkenin genelkurmay başkanı Mareşal Fevzi Çakmak’ın bu savaşa müdahale etmesini isteyenler bile vardı.

Leyleklerin Zeki Savaş Taktikleri

Genç leylekler kartalları yoruyor, tecrübeli yaşlılar ise yorulan kartala öldürücü darbeyi vuruyordu.

Ama günler geçiyor, savaş sürüyordu. İki taraf da kayıplar veriyordu. Daha da ilginci hem leyleklere, hem de kartallara ülkenin değişik yerlerinden sürüler halinde takviye geliyordu. 

Herkes birbirine soruyordu. Bu savaşı kim kazanacak? Kartallar güçlüydü ama leylekler sayıca üstündü.Üstelik daha organize idiler. Genç leylekler kartalları yoruyor, tecrübeli yaşlılar ise yorulan kartala öldürücü darbeyi vuruyordu. Ayrıca insanların yardımı nedeniyle leylekler yerleşim birimlerine yakın bölgelerde savaşıyordu. Kartalların savaşı ormanlık, dağlık alanlara çekmesine izin vermiyorlardı.

Savaşın Gelibi Leylekler

Her yerden ölü ve yaralı haberleri geliyordu. Sayıları yüzlerle ifade ediliyordu. Neyse ki günler sonra savaş bitti. Kazanan sayıca üstün olan leyleklerdi. Kartallar bölgeyi terketmek zorunda kalmıştı..

Az önce yukarıda okuduklarınız bir kurgu, hikaye ya da eğlence olsun diye uydurulmuş bir haber değil. Gerçekten yaşanmış garip ama gerçek bir olay. 1934 yılında binlerce insanın izlediği ve Cumhuriyet dahil pek çok gazetede haber olmuş bir savaş bu. Hatta, o günlerde Türkiye’de bulunan New York Times gazetesinin muhabirinin Amerika’ya bu haberi geçtiği söylenir. 

18 Ağustos 1934 tarihli The Times gazetesinde, Times İstanbul muhabirinin haberi şöyle aktarılmış: “300 leylek ve 60 kartal arasında olağandışı bir savaş. Ne kadar olduklarını saymakla iyi bir iş çıkarılmış. Olay yeri Bursa yakınında Orhangazi adlı bir yer. Düşmanlıklar altı kartalın bir leylek yuvasına saldırıda bulunmalarıyla başlamış; anne ve baba leyleği öldürerek yavruları alıp götürmüşler. Birkaç gün sonra yine aynı kötü niyetle başka bir yuvaya yönelmişler ama yuva boşmuş: Yavrular önceden güvenli bir yere taşınmış, anne baba kuşlar ise uçuştaymış.

O sırada leylek grubu harekete geçmiş. Leylekler dört bir yanından toplanmaya başlamışlar. Yeterli çoğunluğu sağlayarak, bütün genç leylekleri güçlü bir koruma duvarı ardında tutarak kartalları bulmak üzere harekete geçmişler. Kartallar bunu nasıl gözetledi veya nasıl toplanıp bir araya geldiler bu bildirilmemiş ama bir şekilde uzun süren bir çarpışma başlamış. Sonuçta zafer 12 ölü ve 50 yaralı bedeline leyleklerin olmuş. Kartallardan ise 20 ölü olduğu kaydediliyor.”

Leylek Kartal Savaşına Dair Gazete Haberleri

Leyleklerle kartalların savaşına dair bazı gazete kupürleri…

Aydın Semalarında Leylek Kartal Savaşı – 1959

12 Temmuz 1959 tarihli Hürriyet Gazetesi, hadiseyi sütunlarına “Savaşan Leylek ve Kartallar Takviye Alıyor” başlığıyla taşırken, konuyla ilgili detayları da okurlarıyla paylaşmış.

1959 yılında da benzer bir savaşın Türkiye semalarında yaşandığına dair bir diğer haber ise Hürriyet Gazetesi’nden. Bu sefer savaş Bursa’da değil Aydın semalarında cereyan etmiş. 12 Temmuz 1959 tarihli Hürriyet Gazetesi, inanması güç hadiseyi sütunlarına “Savaşan Leylek ve Kartallar Takviye Alıyor” başlığıyla taşırken, konuyla ilgili detayları ise okurlarıyla şöyle paylaşmış: 

Aydın – Üç gündür devam eden leylek-kartal savaşında bugün, leylekler üstünlük elde ettiklerinden ilk defa olarak 30 – 40 kadar leylek şehre gelmiş, bütün yuvalara uğrayıp yavruları ile meşgul olmuşlardır. Giriştikleri mücadeleden almış oldukları yaralarla yuvalarına dönen ana leylekler, ölmüş olan yavrularını dışarıya attıktan sonra uçup gitmişlerdir. Bu leyleklerden bazılarının yaralı olduğu görülmüştür. Halk, leylek yavrularına yardıma devam etmektedir. Menderes Nehri yakınında çalışan ziraatçiler bu sabah 2.000 kadar leyleğin savaşanlara yardıma geldiklerini bildirmişlerdir.”

Haberin devamında ise gazete “Kartalları Takviye” başlığı ile şu bilgileri okurlarına duyuruyor: “Bursa -Bu sabah şehrimiz üzerinden 50 kadar kartal, Ege istikametine uçup gitmiştir. Bunların Aydın’daki savaşa gittikleri anlaşılmaktadır.”

Tarsus Semalarında Leylek Kartal Savaşı – 1967

10 Ağustos 1967 tarihli Reuters muhabiri, haberi “Tarsus yakınındaki bir vadinin üzerinde leyleklerle yaptıkları bir hava savaşını kaybeden yüzlerce kartal dün Kıbrıs’a doğru uçtu” diye vermiş.

Yine benzer şekilde bir diğer leylek kartal savaşının ise 1967 yılında Tarsus semalarında gerçekleştiği anlaşılıyor. 10 Ağustos 1967 tarihli AAP – Reuters muhabiri, haberi “Tarsus yakınındaki bir vadinin üzerinde leyleklerle yaptıkları bir hava savaşını kaybeden yüzlerce kartal dün Kıbrıs’a doğru uçtu. Savaştan sonra 50 kartal yerde ölü bulundu. Görgü tanıklarına göre; pek çok kartalın yaralandığı kıyasıya savaş ‘leyleklerin beklenmedik zaferi’ ile sonuçlandı. Leyleklerin kayıpları bilinmiyordu. Balıkçılar ise denizde su yüzünde sürüklenen 5 leylek ölüsü ve 17 kartal ölüsü bulduklarını bildirdi.” şeklinde geçmiş. 

Tarihteki Diğer Büyük Hayvan Savaşları

Meşhur seyyah Marco Polo’nun anlattığına göre; vaktiyle Hindistan civarında fillerle kaplanlar arasında da büyük bir savaş yaşanmış.

Yukarıda anlatılan leylek kartal savaşının benzerlerinin daha önce başka yerlerde de yaşanmış olduğuna dair bazı kayıt yahut iddialar daha mevcut. Birkaçı şunlar…

Meşhur seyyah Marco Polo’nun anlattığına göre; vaktiyle Hindistan civarında fillerle kaplanlar arasında da büyük bir savaş yaşanmış. Fillerin galip geldiği bu savaşta, ölen kaplanların sayısı 7000’e vardığı gibi filler de savaş alanında 1500 kadar ölü bırakmışlar.

Konuyla ilgili bir diğer rivayetse (ﺭﻭﺍﻳﺖ) Kongo’dan (Afrika): Bir sabah Kongo köylerden birinde büyük gürültülerle uyanan yerliler, yakındaki gölün kenarında timsahlarla balıkçıl kuşlarının savaşına şahit olmuşlar. Söz konusu savaş birkaç gün sürmüş. Nihayetine sayısı tespit edilemeyen miktarda balıkçıl kuşu ölürken göldeki; istisnasız bütün timsahların kör olduğu tespit edilmiş.

Rivayetlere göre; Türkiye’deki leylek-kartal savaşının bir benzeri de 1929 yılında Nil Nehri’nin kaynaklarından birinin yakınlarında vuku bulmuş. Dokuz ay kadar uzun bir süre zarfında devam eden bu büyük savaşın galibi ise leylekler olmuş ve kartallar yenilgiyi kabul ederek, bölgeyi sürüler halinde terk etmişler.  

Kartalın Leyleğe Saldırma Anı – İzle

Continue Reading

Garip İlginç Sıradışı

Roma İmparatoru Caligula’nın 10 Çılgınlığı

4 senelik hükümdarlığı sonunda kendi muhafızları tarafından öldürülen Caligula’ya deli denmesine neden olarak gösterilebilecek birkaç örnek

Published

on

By

Roma İmparatoru Caligula

Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus yani takma adıyla Caligula, genellikle deli olarak tanımlanan bir Roma İmparatoru. Caligula hakkındaki bu delilik iddialarının içi o kadar da boş değil. MS. 37-41 yılları arasında Roma İmparatorluğu’nun 3. Caesar’i olarak yaptığı 4 senelik hükümdarlığı sonunda kendi muhafızları tarafından öldürülen Caligula’ya deli denmesine neden olarak gösterilebilecek sadece birkaç örnek ise şunlar…

Mtindeki Anahtar Kelimeler: caligula, roma imparatoru, caesar, ensest ilişki, astrolog, büyük iskender, neptün, venüs, tiberius, apollo, herkül, drusilla, tanrı.

1) Ergenliğinde üç kız kardeşiyle ensest ilişki yaşadı.

2) Astrologların söylediği “At üstünde Baiae körfezinin geçmeyenin imparator olma şansı yoktur” sözü üzerine İmparator ilan edilmesinin ardından Puteoli ve Baiae arasına sandallardan oluşan 3 mil uzunluğunda bir köprü yaptı ve Büyük İskender’in göğüslüğünü giyerek at üstünde körfezi geçti. Kendini Roma tanrısı Neptün ile kıyaslayarak imparatorluğunu ilan etti.

3) Kelleşme kompleksi olan Caligula, ilk olarak yüksek bir yerden aşağıya doğru kendisine bakılmasını suç ilan etti. Kimi zaman ise tüm topluma saçlarını kısaltmalarını veya traş etmelerini emretti.

4) Tiberius’dan kalan hazineyi lüks harcamaları ile birkaç ayda tüketti hatta pek sevgili atı için bir saray yaptırdı. Tabi bunun yanında oldukça lüks grup partilerine de pek çok para harcadığı söyleniyor.

5) Tanrı kompleksi tartışılmaz olan Caligula pek çok festivale genellikle Büyük İskender bazen Herkül bazen Apollo hatta bazen tanrıça Venüs gibi giyinerek katıldı.

6) İmparatorluk muhafızlarından Macro’nun karısı ile bir ilişki yaşarken, Macro’yu kadın satıcılığı ile suçlamış ve intihar etmesini emretmiş.

7) Arenada yapılan aslan dövüşlerinde aslanlarla dövüşecek yeterli mahkum kalmadığında, seyirciler arasından rastgele seçtiği kişileri arenada aslanların önüne sürdü.

8) Vergilendirme konusunda da oldukça yaratıcı olan Caligula, genellikle vergi toplama işini zengin insanları öldürtüp tüm paralarını alarak yapıyordu. Bir keresinde zengin olduğunu düşündüğü bir adamı öldürttü ve sonrasında adamın pek de varlıklı olmadığını anlayınca duruma oldukça basit bir yorum getirmiş “Ah tatlım, o adam boşuna öldü”

9) Para getirir düşüncesi ile: Sarayında topladığı Roma hanımefendileri, onların kızları ve öksüz gençlerden oluşan bir genelev açtı.

10) Ensest duyguları yoğun olan Caligula en sevdiği kız kardeşi olan Drusilla’yı hamile bıraktı. Sonrasında ise doğmamış çocuğun yarı tanrı olabileceği düşüncesi ile Drusilla’yı parçalayarak ceninin alınmasını sağladı. Drusilla’nın ölümü üzerine ise onu tanrı olarak ilan etti.

Caligula’nın Çılgınlıkları – İzle

Continue Reading

Garip İlginç Sıradışı

Dünyayı Ele Geçirmek İsteyen Kadın: Kleopatra

9 dil bildiği rivayet edilen Kleopatra hakkındaki en kesin gerçek; onun çok zeki bir kadın olmasıdır.

Kleopatra, Mısır, Roma, İmparatorluğu, Tarsus, Sezar, Marcus Antonius

Published

on

By

Dünyayı Ele Geçirmek İsteyen Kadın: Kleopatra - Tarihten İlginç Bilgiler

Kleopatra – Asıl unvanı VII. Kleopatra olmasına rağmen kendisinden önce gelenler unutulduğu için, kısaca Kleopatra olarak bilinir. 9 dil bildiği rivayet edilen Kleopatra hakkındaki en kesin gerçek; onun çok zeki bir kadın olmasıdır.

Kendi Kardeşiyle Evlendi

O zamanlar Mısır’da egemen olan Romalılar Mısır toplumuna karışmamak sadece için kendi soylarından olan kişilerle evleniyorlardı. Yapılan bu akraba evliliklerinin doğal sonucu olarak da çok sayıda özürlü insanın doğuyor olmasıydı.

Kleopatra, İskenderiye’de doğdu. Aslen Romalı olan Kleopatra, babası XI. Ptolemaios’un vasiyeti üzerine kardeşi ile evlendi. O zamanlar Mısır’da egemen olan Romalılar Mısır toplumuna karışmamak sadece için kendi soylarından olan kişilerle evleniyorlardı. Yapılan bu akraba evliliklerinin doğal sonucu olarak da çok sayıda özürlü insanın doğuyor olmasıydı. Babası öldüğünde 18 yaşında olan Kleopatra, babasının ölümünün ardından Mısır tahtına çıktı. Halkın içine girebilmek ve halkın kendisini benimsemesi için kendini Mısır dinine verdi. Ancak bir süre sonra kardeşi tarafından iktidardan uzaklaştırılıp, sürgüne yollandı. Kleopatra’nın dedesinin adı Dadadidis’tir. Mısır için büyük bir kahramandır.

Hayali Tüm Dünyayı Yönetmekti

Kleopatra’nın bir halı içinde Sezar’ın sarayına girdiği ve bu büyük kralı kendine aşık ettiği rivayet edilir. Bu olaydan sonra kardeşi, kimsenin bilmediği bir sebeple (!?) Nil sularında boğuldu.

Kleopatra iktidara, yanında büyük Roma diktatörü Sezar ile geri döndü. Kleopatra’nın bir halı içinde Sezar’ın sarayına girdiği ve bu büyük kralı kendine aşık ettiği rivayet edilir. Bu olaydan sonra kardeşi, kimsenin bilmediği bir sebeple (!?) Nil sularında boğuldu. Kardeşinin aradan çekilmesi ile Kleopatra tek başına iktidar koltuğuna oturdu. O sırada Sezar’dan bir çocuğu oldu ve minik Sezarion’u alıp Roma’ya gitti. En büyük hayali, Roma ve Mısır imparatorluklarını birleştirip; Büyük İskender’in de hayali olarak bilinen tüm dünyaya sahip olmaktı. MÖ 44’te Sezar ölünce bu hayallerini ertelemek zorunda kaldı.

Hayatı İntiharla Sonlandı

İskenderiye’deki sarayına dönen Kleopatra’nın kendisini bir kobraya sokturarak intihar ettiği rivayet edilir. Ama son zamanlarda zehir içerek öldüğü anlaşılmıştır.

Sezar ölünce Roma İmparatorluğu, tahta çıkan Octavian (Sezar’ın yeğeni ve resmi evlatlığı) ve Marcus Antonius arasında ikiye ayrıldı. Doğu, artık Marcus tarafından yönetilmekteydi ve ilk işi de Mısır’ı ziyaret oldu. Antonius Kleopatra’ya delice aşık oldu. Kleopatra’nin Antonius’tan da iki kız çocuğu oldu. Bir süre Tarsus’ta yaşadılar ve bu yıllarda Octavius’a savaş açtılar. Aktium’da yapılan savaşta Kleopatra ve Marcus kaçmak zorunda kaldı. İskenderiye’deki sarayına dönen Kleopatra’nın kendisini bir kobraya sokturarak intihar ettiği rivayet edilir. Ama son zamanlarda zehir içerek öldüğü anlaşılmıştır. Kolay yapılan bu zehir, acı çektirmeden birkaç saat içinde öldürüyordu. Öldüğünde 39 yaşındaydı. Shakespeare, Antonius ve Kleopatra adlı eserinde Kleopatra’dan bahsetmiştir.

Kleopatra ve Antonius'un bir süre; şu an Türkiye sınırları içinde bulunan Tarsus'ta yaşadıkları biliyor.
Kleopatra ve Antonius’un bir süre; şu an Türkiye sınırları içinde bulunan Tarsus’ta yaşadıkları biliyor.

Tarihten İlginç Bilgiler, Kleopatra, Mısır, Roma, İmparatorluğu, Tarsus, Sezar, Marcus Antonius

Tarsus’ta bulunan Kleopatra kapısı.
Continue Reading

Garip İlginç Sıradışı

Saksonlar Türk mü?

Saksonlar Saka / İskit Türklerinin torunları mı? Meşhur Türk Kadın hükümdar Tomris Hatun’un heykeli neden Almanya’nın Dresden kentinde dikili?

Published

on

By

Saksonlar Türk Kökenli mi

Saksonlar Saka / İskit Türklerinin torunları mı? Meşhur Türk Kadın hükümdar Tomris Hatun’un heykeli neden Almanya’nın Dresden kentinde dikili?

Almanya’nın Dresden Kentinde Neden Tomris Hatun’un Heykeli Dikili

“Kana susamış Kirus! Sen oğlumu yiğitçe değil, o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama Güneş’e yemin ederim ki seni kanla doyuracağım!”
Tomris Katun.

Alper Tunga’yı zehirleyen, Türkleri ve oğlunu öldüren Acemlerle (Persler / İranlılar) Türkler arasında geçen savaşta Acem Kralı Kryos ölür…

Tomris Katunun heykeli Almanya’nın Dresten kentindedir. Yaklaşık 550.000 nüfusuyla Dresden, Leipzig’den sonra ikinci en büyük Sak son (Sakaların Oğlu ) şehridir. Saksonya Eyalet Hükümeti’nin ve Saksonya Eyaleti Meclisi’nin ve sayısız devlet yetkilisinin yeri olan şehir, Saksonya’nın politik merkezidir.

Saksonlar Saka / İskit Türkleri mi

Tomris, Tomyris Türkçe karşılığıyla temir (demir) anlamına gelmektedir.
Sachsen (Sakson) Batı germiyan oğulları (Germen ) birliğinin ismidir.

Sak’a Kraliçesi Tomris Katunun heykeli ise Dresden’de Friedrichstadt hastanesi parkındadır. Tomris, Tomyris Türkçe karşılığıyla temir (demir) anlamına gelmektedir.
Sachsen (Sakson) Batı germiyan oğulları (Germen ) birliğinin ismidir. Eski Wettin Obersachsen’teki Meissnisch – Osterländischen nüfusu ve Saksonya Eyaleti’nin merkezdeki Alman vatandaşları “Saksonlar” olarak kabul edilirler. Çünkü Alman yerleşimcilerin orijinal yerleşim alanının merkezinde “Aşağı Saksonya” adı kullanılır.

Bununla birlikte, Aşağı Saksonya vatandaşlarının çağrışımından kaçınmak zordur. Bu nedenle, tarihi bilimde Altsachsen adı, Aşağı Saksonya ( Frizler ve Slavlar’ın geleneksel yerleşimleri olmadan), Aşağı Saksonya ( Wagrien hariç), Kuzeydoğu Hollanda ve Batı Saksonya-Anhalt (Ahlat) olmak üzere, tüm yerleşim bölgesi için tercih edilmektedir .

Continue Reading
Advertisement

Facebook Sayfamızı Takip Edin

Advertisement
Advertisement

Popüler