Connect with us
Kenevir Bitkisinin Yasaklanmasının Arkasındaki Gerçek Neden Kenevir Bitkisinin Yasaklanmasının Arkasındaki Gerçek Neden

Garip İlginç Sıradışı

Kenevir Bitkisinin Yasaklanmasının Arkasındaki Gerçek Neden

Kenevir uyuşturucu hammaddesi olarak hafızalarımıza kazınmış bir bitki. Endüstriyel kenevir üretiminin engellenmesinin arkasındaki nedenlerse çok başka…

Published

on

Kenevir, uyuşturucu hammaddesi olarak hafızalarımıza kazınmış bir bitki. Endüstriyel amaçlı kenevir üretiminin engellenmesinin arkasındaki nedenlerse bilinenlerden çok başka…

Kenevir Bitkisinin Özellikleri

Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir.  Yine bir dönümlük kenevirden, 4 dönüm ağaca eş kağıt üretilebilir. Tam 8 kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç 3 kez kağıda dönüştürebilir. Bu bitki 4 ayda yetişir, bir ağaç ise 20-50 yılda. Kenevir, gerçek bir radyasyon temizleyicidir. Dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ve çok az suya ihtiyaç duyar. Ayrıca kendisini böceklerden koruyabildiği için tarım ilacına da ihtiyaç duymaz.

Kullanım Alanları

Bu mucize bitki ile yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşırsa, tarım ilacı sektörü tamamen ortadan kalkabilir. İlk kot pantolon, kenevirden yapılmıştır; hatta “kanvas” kelimesi kenevir ürünlerine verilen isimdir. Ayrıca ip, halat, çanta, ayakkabı, şapka yapımı için de ideal bir bitkidir. AİDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini azaltma; romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, psikoloji, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalıkta kullanılmaktadır.

Tohumunun protein değeri çok yüksektir ve içindeki iki yağ asidi de doğada başka hiçbir yerde bulunmamaktadır. Üretimi soyadan bile daha ucuzdur. Kenevirle beslenen hayvanlar, hormon takviyesine ihtiyaç duymaz. Plastik ürünlerin tamamı, bu mucize bitkiden üretilebilir ve kenevir plastiğinin doğaya dönüşmesi oldukça kolaydır. Bir arabanın gövdesi kenevirden yapılırsa, dayanıklılığı çelikten tam 10 kat fazla olur. Binaların yalıtımı için de kullanılabilir; dayanıklı, ucuz ve esnektir.

Kenevirle yapılan sabunlar ve kozmetik ürünler, suyu kirletmez; yani tamamen doğa dostudur. Amerika’da 18. yüzyılda üretimi zorunluydu ve üretmeyen çiftçiler hapse atılıyordu. Ancak durum şimdi tam tersi. Hiç merak ettiniz mi neden acaba?

Neden ve Nasıl Yasaklandı

W. R. Hearst, 1900’lü yıllarda Amerika’da gazete, dergilerin ve medyanın sahibiydi. Ormanları vardı ve kağıt üretiyordu. Eğer bu bitkiden kağıt yapılırsa, milyonlarını kaybedebilirdi. Rockefeller, dünyanın en zengin adamıydı. Petrol şirketi vardı. Bio yakıt olan kenevir yağı da, elbette onun en büyük düşmanıydı. Mellon, Dupont şirketinin ana hissedarıydı ve petrol ürünlerinden plastik üretmek için patente sahipti. Ve kenevir endüstrisi, onun pazarını tehdit ediyordu.

Mellon ABD Başkanı Hoover’in hazine bakanı oldu. Bu bahsettiğimiz büyük isimler yaptıkları toplantılarda bu mucize bitkinin bir düşman olduğuna karar verdiler. Ve onu ortadan kaldırdılar. Medya aracılığıyla, marihuana sözcüğüyle birlikte keneviri, insanların beynine, zehirli bir uyuşturucu olarak kazıdılar. Bu bitkiden yapılan ilaçlar piyasadan çekildi, bunun yerini bugün kullanılan kimyasal ilaçlar aldı. Kağıt üretimi için, ormanlar katledildi. Tarım ilaçları ile zehirlenme ve kanser arttı.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Garip İlginç Sıradışı

İnternette Tanıştığı Adamı Yedi

Armin Meiwes isimli şahıs ile internette tanıştıktan sonra evine davet edip öldürdükten sonra yediği Bernd Brandes’ın tuhaf ve mide kaldıran hikayesi. En azından bazılarımız için…

Published

on

By

İnternette tanıştığı adamı yedi - Garip İlginç Sıradışı

Armin Meiwes isimli şahıs ile internette tanıştıktan sonra evine davet edip öldürdükten sonra yediği Bernd Brandes’ın tuhaf ve mide kaldıran yamyamlık hikayesi. En azından bazılarımız için…

Olay Belgesele Konu Oldu

İnternette tanıştığı adamı öldürüp yiyen Armin Meiwes - Esrarengiz Olaylar
İnternette tanıştığı adamı öldürüp yiyen Armin Meiwes.

2001 yılında yaşanan tuhaf bir olayda Armin Meiwes isimli şahıs, internetten tanıştığı Bernd Brandes’i öldürüp cesedini de aylar boyunca yemişti. Armin Meiwes kendisi hakkında çekilen bir belgeselde olayın detaylarını bütün açıklığıyla detaylarını anlattı.

İnternet Üzerinden Yamyamlık İçin Karşılıklı Anlaştılar

İnternet üzerinden tanıştığı kişi tarafından yenilen Bernd Brandes - Garip İlginç Sıradışı
İnternet üzerinden tanıştığı kişi tarafından yenilen Bernd Brandes

Bernd Brandes internette birileri tarafından yenmek istediğini söyledi. İçinde insan yeme isteğiyle yanıp tutuşan Armin Meiwes de onu bu amaçla evine davet etti. Önce Brandes’in penisini kesip beraberce yediler. Daha sonra Brandes uyku ilaçları aldı ve Meiwes de onu boğazını keserek öldürdü.

Daha sonra gelişen olayları ise yamyam Armin Meiwes şöyle anlatıyor: “Hayatımda yediğim en güzel akşam yemeğiydi. Sırtından kestiğim büyük bir parça etle kendime biftek yaptım. Yanında patates kızartması ve salata yedim. Tadı domuz etine benziyordu. 40 yıldır böyle bir şey hissetmeyi bekliyordum. Bernd öldüğünde çok mutluydu. Akşam yemeğim olmayı kendisi istedi.” Armin Meiwes 10 ay boyunca arkadaşının etini buzlukta sakladı ve her gün bir parça yedi.

Armin Meiwes 2002 yılında yakalandı ve ömür boyu hapse mahkum edildi. Şimdilerde ise vejeteryan olduğu söyleniyor. Alman metal grubu Rammstein bu olay üzerine “Mein Teil” (Benim Parçam) adlı bir şarkı yaptı.

Garip İlginç Sıra Dışı

Continue Reading

Garip İlginç Sıradışı

Çin’deki Serçe Katliamı 20 Milyon İnsanın Ölümüne Yol Açtı

Çin diktatörü Mao’nun bir emriyle katledilen 2 milyar serçe ve doğanın çinlilerden aldığı acı intikam.

Published

on

By

Çin Büyük Serçe Katliamı

Çin diktatörü Mao’nun bir emriyle katledilen 2 milyar serçe ve doğanın çinlilerden aldığı acı intikam.

Çin tarihinin meşhur komünist diktatörü Mao döneminde, tarlalardaki mahsullere zarar verdikleri gerekçesiyle devlet destekli olarak başlatılan serçe katliamında 2 milyar kuş öldürüldü. Ancak doğa, intikamını almakta gecikmedi.

Büyük Çin Serçe Katliamı

Çin’in Komünist diktatörü “Mao” 1959 yılında büyük bir tarım toplumu oluşturmak istiyordu. Bunun oluşması için tarladaki mahsüle zarar veren(!?) serçeleri yok etme kararı aldı. Tüm ülkede serçeleri öldürmek için seferberlik başlattı. Büyük sayıda serçe öldürüp getirenlere ödüller verildi. Bütün Çin halkı; sapan, tüfek ve tuzaklarla büyük ve amansız bir serçe avına başladı. Hatta hiç serçe öldürmeyenlere ceza verildi.

1960 yılına geldiğinde yani bir sene içinde Çin’de tam “2 milyar” serçe öldürüldü ve Çin’de hiç serçe kalmadı. Her yerde serçe leşlerinden oluşan büyük yığınlar vardı. Mao, serçelerin tarladaki zararlı böcekleri yiyip faydalı olduğunu ise biraz geç öğrendi. İş işten geçmişti artık….

Serçesiz kalan Çin’in tarlalarındaki zararlı böcekler önü alınamaz biçimde arttı ve ekinleri mahvetti. Bu durum da doğal olarak ülke çağında büyük bir kıtlığa sebep oldu. Kıtlık sonucunda oluşan açlıktan dolayı ülkede “20 milyon” kişi hayatını kaybetti. Bunun üzerine tükürdüğünü yalamak zorunda kalan Mao, acilen Rusya’dan yüzlerce serçe ithal etti…

Garip İlginç Sıradışı

Continue Reading

Garip İlginç Sıradışı

Nazar Boncuğu Nedir Ne İşe Yarar Tarihi ve Kökeni

Nazar Boncuğu: Üzerinde taşıyan kişiyi kem gözlerden koruduğuna inanılan çoğunlukla mavi renkli ve göz şeklinde imal edilen bir boncuktur.

Published

on

By

nazar boncuğu nedir ne işe yarar tarihi kökeni

Nazar Boncuğu: Üzerinde taşıyan kişiyi kem gözlerden koruduğuna inanılan çoğunlukla mavi renkli ve göz şeklinde olan boncuk. Tarih boyunca, çoğu kültürde ve dinsel inançta, göz figürü kötülükleri savan güçlü bir tılsım olarak kabul edilmiştir.

Kökeni; Sümerler’e, Babiller’e ve Eski Mısır’a uzanan nazar değmesi inanışına göre, insanın taşıdığı olumsuz düşünceler, fikrin dışarıya açılmış biçimi olan gözlerden dışarı çıkar. Bu da bakışlarla olur. Buna, vurucu güç adı verilir. Vurucu gücü önlemek ve ondan korunmanın yolu ise “göze gözle karşı gelmek” olarak görülmüştür.

Nazarın ve nazar boncuğunun izleri, Mısır‘a M.Ö. 4800-M.Ö. 5000 yıllarına uzanıyor. Dünyadaki tüm kötülükleri gören Mısır tanrısı Osiris‘in gözünün; yoksulluğu ve cehaleti uzaklaştırdığına inanılırdı. Oğlu Horus, gözlerini açtığında ortalığın aydınlandığı (iyilik) kapattığında karanlık (kötülük) olduğu düşünülürdü.

Şekli gözü andıran her şeyin, insanı kötü düşünceden, nazardan koruduğu inancı yaygınlık kazanmış. Özellikle Eski Mısır’da “Osiris’in Gözü” ya da “Horus’un Gözü”, nazara karşı korunma yollarından önemli figürlerindendir.

Güneş tanrısı Osiris‘i öldüren Seth‘den öç almak isteyen Horus‘un gözü, kavga sırasında aynı zamanda amcası olan karanlıklar ve kötülükler tanrısı Seth tarafından parçalanır. Bilimlerin ve tıbbın kurucusu olan Toth parçaları toplar ve gözü eski haline getirir. Ancak 1 / 64’lük parçası eksiktir ve bu parça, Toth‘un büyü ve sihir gücü tarafından tamamlanır.

Daha sonra Horus’un gözünü simgeleyen hiyeroglif resim, uzak görüşlülüğün, beden dokunulmazlığının ve sonsuz doğurganlığın simgesi olarak, gemi, araba mumya, vazo gibi nazardan korunması gereken gereçlerin üzerine çizilmeye başlanmıştır.

Mısırlılar önem ve değer verdikleri her şeyi, koruyabilmek için üzerine Horus’un gözünü çizdiler. Bu çizimler daha sonra Anadolu‘ya ulaştı ve büyük bir olasılıkla onu ilk defa Fenikeliler (M.Ö. 2500-M.S. 65) cam üzerine geçirdi.

Bugün bir nazar boncuğuna bakarken, binlerce yıldır kesintisiz devam eden bir süreci bir saniye daha ileriye taşıyoruz. Birisine nazar boncuğu hediye ederken, aslında binlerce yıldan bu yana devam eden bir geleneği sürdürüyoruz.

Özellikleri Nelerdir

Nazar boncukları genellikle göz şeklinde imal edilir. Göze aynı zamanda boncuk da denmektedir. Bu bağlamda bakıldığında kişinin dünyaya açılan penceresi gözdür ve göz her türlü, iyi ve kötü, düşüncelerin ilk çıkış noktası olarak kabul edilir. Bu yüzden bakışlardan, kötü gözlerden korunmak amacıyla emici özelliği olduğuna inanılan mavi renkli taşlar eskiden beri kullanılagelmiştir. Ve son halini günümüzdeki çeşit çeşit nazar boncukları olarak almıştır. Şu an, gerek inanç gerek gelenek, gerekse de süs eşyası olarak pek çok kişi nazar boncuğunu günlük yaşantısında çok sık kullandığı yerlerde bulundurmaktadır.

Nasıl Yapılır

Nazar boncuğu yapılırken içine kurşun dökülür. Bunun da iyi şans getirdiği söylenir. Her mavi cam boncuk nazarı savmaz. Bu boncukların mutlaka bulunması gereken bazı özellikleri vardır Örneğin kimi ustalara göre mavi üzerine sarı renkli göz yer almalıdır. Ayrıca “Göz Ocağı” niteliğinde özel (daha eski halk inançlarına göre “İyeli/Eyelü”, yâni koruyucu ruhu olan) bir yerde eritilmiş olmalıdır.

Nazar Boncuğu Ocakları

Nazar boncuğu ocaklarının kuruluşu da geçmişte özel bir tören ile gerçekleştirilirdi. Bu ocakta başka bir cam işiyle uğraşılmaz, sadece nazar boncuğu yapılırdı. Öyle ki aynı işliğin içerisinde başka cam eşyalar yapan usta, nazar boncuğu üretmek için yalnızca asıl ocağı kullanır. Ayrıca inanışa göre; gerçek bir nazar boncuğunun mutlaka elde yapılması gerekir, makinelerle seri halde üretilen boncuklar bir süs eşyası olmaktan öte bir anlam ifâde etmez.

Eski Türk İnançlarında Nazar Boncuğu

Tarihteki Türk topluluklarında nazar boncuğuna munçuk, moncuk, monşak, monçak, monçok, muyınçak gibi isimler verilmiştir. Attila Han’ın babasının adı da Muncuk’tur. Türk halk inancında Albıs, Gökçe Munçuk (Mavi Boncuk)’tan çok korkar.

Kotaz sözcüğü de yine nazar boncuğu anlamında kullanılan başka bir kelimedir. Gözün dikkatini başka yöne çekmesi nedeniyle korunduğu mantığı öne sürülür. Çok kuvvetli nazarların kotazları (nazar boncuklarını) çatlattığı hatta parça parça ettiği anlatılır. Sözcük olarak “kutlu nesne” anlamına gelir. Köşgük ve çom tabirleri de aynı anlamda kullanılır ve nazarlık demektir.

Rüyada Nazar Boncuğu Görmek

Rüyada Nazar Boncuğu Görmek
Continue Reading

Garip İlginç Sıradışı

Dört Bacaklı Mutant Kadın – Myrtle Corbin

1868’de dünyaya gelen J. Myrtle Corbin, doğuştan dört ayaklıydı. Myrtle, doğarken yalnız doğmuştu ancak sadece belden aşağısı gelişmiş olan ikiz kardeşinin ayaklarını da beraberinde getirmişti…

Published

on

By

Dört Ayaklı Myrtle Corbin - Garip Ama Gerçek - İlginç Bilgiler
Dört Bacaklı Mutant Kadın - İlginç Bilgiler

Dört Bacaklı Mutant Kadın – 1868’de dünyaya gelen J. Myrtle Corbin, doğuştan dört bacaklı idi. Myrtle, doğarken yalnız doğmuştu ancak sadece belden aşağısı gelişmiş olan ikiz kardeşinin ayaklarını da beraberinde getirmişti… Asıl ilginç olan, ikiz kardeşinin ayaklarını da kontrol edebiliyor olmasıydı..

Dört Ayaklı Bir Çocuk Doğdu

Josephine Myrtle Corbin, 1868 yılında Amerika‘nın Tennesse eyaletinde dünyaya geldi. Myrtle’ı ilginç kılan şey doğuştan 4 ayaklı olmasıydı. Bu durum ilk olarak, 1880’de yapılan nüfus sayımında insanların dikkatini çekti.

Ayaklarının İkisi İkiz Kardeşine Aitti

Myrtle doğuştan 4 ayaklıydı ancak sahip olduğu tüm ayaklar ona ait değildi. Anne karnındayken yalnız olmayan Myrtle, doğarken yalnız doğmuştu ancak sadece belden aşağısı gelişmiş olan ikiz kardeşinin ayaklarını da beraberinde getirmişti. Asıl ilginç olan, Myrtle’ın dünyaya gelirken yanında fazladan getirdiği ikiz kardeşinin ayaklarını da kontrol edebiliyor olmasıydı. Bu ayakları tamamen kullanabilmek için çok uğraşmıştı ancak onları yürümek için kullanmayı başaramadı.

Barnum’un Sirkinde Çalışmaya Başladı

Myrtle’ın ünü kulaktan kulağa yayılırken bu durum Amerika’nın en büyük sirk işletmecisi P.T Barnum’un da dikkatini çekti ve Barnum, ona sirklerinde çalışması için bir teklif götürdü. Haftalık 450 ABD Doları civarında para kazanan Myrtle her geçen gün daha da popüler oluyor ve insanların dikkatini çekiyordu.

Bir Doktorla Evlendi

Ancak onun bu ilginç hayat hikayesi burada sona ermedi. Tıp dünyası da artık onun peşindeydi ve bu durumu araştırmak istiyorlardı. 19 yaşındayken Dr. Clintonn Bicknell ile evlenen
Myrtle’ın bir sırrı daha ortaya çıkmıştı: İkiz kardeşine ait
bacaklarında da bir rahmi ve vajinası vardı. Dr. Bicknell bunu diğer doktor arkadaşlarıyla paylaşmak istedi ancak bu durumun eşini rahatsız edebileceğini düşündü.

4 Bacaklı Mutant Kadın
4 Bacaklı Mutant Kadın

Bir zaman sonra bu bilgiyi yakın arkadaşları George M. Gould ve Walter L. Pyle ile paylaşan Dr. Bicknell, onlarda da bu konuda araştırma yapma arzusu uyandırdı. Araştırmaya başlarda karşı çıkan Myrtle, eşinin ısrarları sonucu buna izin verdi. Sonuçlar son derece şaşırtıcıydı. Araştırmalara göre her iki rahim de
adet görüyordu. Yani bu demek oluyordu ki her iki rahimden de çocuk sahibi olunabilirdi. Myrtle Curbin’in beş çocuğu vardı ve söylenenlere göre bu çocukların üçü kendi rahminden, diğer ikisi de kız kardeşinin rahminden dünyaya gelmişti.

Anahtar Kelimeler: garip ama gerçek, ilginç bilgiler, ikiz, doğuştan, hayat hikayesi, myrtle corbin, barnum, doktor, sirk, ikiz kardeş, dört ayaklı, mutant, kadın.

Doğuştan dört ayaklı mutant kadının hikayesi – video izle

Facebook, Instagram, Youtube, Twitter Hesaplarımızı Takip Edin

Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, hesaplarımızı buradan altı çizili kelimeleri (link) tıklayarak takip edebilir, Facebook Paranormal Haber Grubu‘na üye olarak siz de paylaşım yapabilirsiniz.

Continue Reading

Garip İlginç Sıradışı

Leyleklerle Kartalların İnanılmaz Savaşı

1934 yılının Haziran ayında başta Bursa olmak üzere Marmara bölgesindeki bazı şehirler, eşine az rastlanır bir hava savaşına tanık oldular. Bu savaşı diğerlerinden ayıran özellik; insanlar arasında değil; leyleklerle kartallar arasında vuku bulmasıydı.

Published

on

By

Leyleklerle Kartalların İnanılmaz Savaşı

1934 yılının Haziran ayında başta Bursa olmak üzere Marmara bölgesindeki bazı şehirler, eşine az rastlanır bir hava savaşına tanık oldular. Bu savaşı diğerlerinden ayıran özellik; insanlar arasında değil; leyleklerle kartallar arasında vuku bulmasıydı. 

Haberin Anahtar Kelimeleri: leylek, kartal, savaş, marmara, bursa, orhangazi, aydın, the times, reuters, gazete, hürriyet, haber, türkiye, hindistan, kongo, mısır.

Leylek Kartal Savaşının Başlama Nedeni

Uludağ zirvelerinden inen 6 kartal, Bursa Orhangazi ilçesinde bir leylek yuvasına saldırdı. Anne ve baba leylekleri öldürüp, 4 yavruyu kaçırdılar.

Çeşitli gazete haberleri ve rivayetlerden edinilen bilgilere göre leyleklerle kartalların efsanevi savaşının başlangıç ve seyri şu şekilde gelişmiş: Marmara’da bir ikindi vaktiydi… Uludağ zirvelerinden inen 6 kartal, Bursa Orhangazi ilçesinde bir leylek yuvasına saldırdı. Anne ve baba leylekleri öldürüp, 4 yavruyu kaçırdılar. Aradan birkaç gün geçti… Yine bir grup kartal, yine Orhangazi‘de başka bir leylek yuvasına saldırdı. Ancak bu kez yuva boştu. Leylekler sanki bu saldırının istihbaratını önceden almış gibi yavrularını güvenli bir yere saklamışlardı bile.

Sonra her yerden haberler gelmeye başladı. Kartallar gruplar halinde leylek yuvalarına saldırıyordu. Birkaç gün sonra ülkenin dört yanından Bursa, Aydın ve Trakya‘ya yüzlerce leylek akın etti. Aynı şekilde kartallar da toplanıyordu. İnsanlar çevrelerinde leylek ve kartal sayısının olağanüstü arttığının farkındaydı. Gökyüzünde sıra dışı bir hareketlenme vardı.

Leylek Kartal Savaşı Patlak Veriyor

İnsanların gönlü leyleklerden yanaydı. Köylüler yaralanıp yere inen leylekleri tedavi etmeye çalışıyorlardı.

Leyleklerin ve kartalların toplanması iki ay kadar sürdü. Ağustos ayına gelindiğinde Aydın‘da Menderes deltasında inanılmaz bir savaş başladı. Havada amansız bir mücadele vardı. Bir tarafta leylekler, diğer tarafta kartallar. Halk başı yukarıda bu savaşı izliyordu. Kartallar güçlü pençeleriyle, leylekler de uzun gagalarıyla rakiplerine olabildiğinde zarar vermeye çalışıyorlardı. 

İnsanların gönlü leyleklerden yanaydı. Köylüler yaralanıp yere inen leylekleri tedavi etmeye çalışıyorlardı. Nineler yaralı leyleklerin başında dua ediyordu. Hatta Kızılay’ı göreve çağıranlar bile oluyordu. Kimileri ağaçlara tırmanıyor, yuvalardaki yavru leyleklere yiyecek ulaştırıyordu. Ülkenin genelkurmay başkanı Mareşal Fevzi Çakmak’ın bu savaşa müdahale etmesini isteyenler bile vardı.

Leyleklerin Zeki Savaş Taktikleri

Genç leylekler kartalları yoruyor, tecrübeli yaşlılar ise yorulan kartala öldürücü darbeyi vuruyordu.

Ama günler geçiyor, savaş sürüyordu. İki taraf da kayıplar veriyordu. Daha da ilginci hem leyleklere, hem de kartallara ülkenin değişik yerlerinden sürüler halinde takviye geliyordu. 

Herkes birbirine soruyordu. Bu savaşı kim kazanacak? Kartallar güçlüydü ama leylekler sayıca üstündü.Üstelik daha organize idiler. Genç leylekler kartalları yoruyor, tecrübeli yaşlılar ise yorulan kartala öldürücü darbeyi vuruyordu. Ayrıca insanların yardımı nedeniyle leylekler yerleşim birimlerine yakın bölgelerde savaşıyordu. Kartalların savaşı ormanlık, dağlık alanlara çekmesine izin vermiyorlardı.

Savaşın Gelibi Leylekler

Her yerden ölü ve yaralı haberleri geliyordu. Sayıları yüzlerle ifade ediliyordu. Neyse ki günler sonra savaş bitti. Kazanan sayıca üstün olan leyleklerdi. Kartallar bölgeyi terketmek zorunda kalmıştı..

Az önce yukarıda okuduklarınız bir kurgu, hikaye ya da eğlence olsun diye uydurulmuş bir haber değil. Gerçekten yaşanmış garip ama gerçek bir olay. 1934 yılında binlerce insanın izlediği ve Cumhuriyet dahil pek çok gazetede haber olmuş bir savaş bu. Hatta, o günlerde Türkiye’de bulunan New York Times gazetesinin muhabirinin Amerika’ya bu haberi geçtiği söylenir. 

18 Ağustos 1934 tarihli The Times gazetesinde, Times İstanbul muhabirinin haberi şöyle aktarılmış: “300 leylek ve 60 kartal arasında olağandışı bir savaş. Ne kadar olduklarını saymakla iyi bir iş çıkarılmış. Olay yeri Bursa yakınında Orhangazi adlı bir yer. Düşmanlıklar altı kartalın bir leylek yuvasına saldırıda bulunmalarıyla başlamış; anne ve baba leyleği öldürerek yavruları alıp götürmüşler. Birkaç gün sonra yine aynı kötü niyetle başka bir yuvaya yönelmişler ama yuva boşmuş: Yavrular önceden güvenli bir yere taşınmış, anne baba kuşlar ise uçuştaymış.

O sırada leylek grubu harekete geçmiş. Leylekler dört bir yanından toplanmaya başlamışlar. Yeterli çoğunluğu sağlayarak, bütün genç leylekleri güçlü bir koruma duvarı ardında tutarak kartalları bulmak üzere harekete geçmişler. Kartallar bunu nasıl gözetledi veya nasıl toplanıp bir araya geldiler bu bildirilmemiş ama bir şekilde uzun süren bir çarpışma başlamış. Sonuçta zafer 12 ölü ve 50 yaralı bedeline leyleklerin olmuş. Kartallardan ise 20 ölü olduğu kaydediliyor.”

Leylek Kartal Savaşına Dair Gazete Haberleri

Leyleklerle kartalların savaşına dair bazı gazete kupürleri…

Aydın Semalarında Leylek Kartal Savaşı – 1959

12 Temmuz 1959 tarihli Hürriyet Gazetesi, hadiseyi sütunlarına “Savaşan Leylek ve Kartallar Takviye Alıyor” başlığıyla taşırken, konuyla ilgili detayları da okurlarıyla paylaşmış.

1959 yılında da benzer bir savaşın Türkiye semalarında yaşandığına dair bir diğer haber ise Hürriyet Gazetesi’nden. Bu sefer savaş Bursa’da değil Aydın semalarında cereyan etmiş. 12 Temmuz 1959 tarihli Hürriyet Gazetesi, inanması güç hadiseyi sütunlarına “Savaşan Leylek ve Kartallar Takviye Alıyor” başlığıyla taşırken, konuyla ilgili detayları ise okurlarıyla şöyle paylaşmış: 

Aydın – Üç gündür devam eden leylek-kartal savaşında bugün, leylekler üstünlük elde ettiklerinden ilk defa olarak 30 – 40 kadar leylek şehre gelmiş, bütün yuvalara uğrayıp yavruları ile meşgul olmuşlardır. Giriştikleri mücadeleden almış oldukları yaralarla yuvalarına dönen ana leylekler, ölmüş olan yavrularını dışarıya attıktan sonra uçup gitmişlerdir. Bu leyleklerden bazılarının yaralı olduğu görülmüştür. Halk, leylek yavrularına yardıma devam etmektedir. Menderes Nehri yakınında çalışan ziraatçiler bu sabah 2.000 kadar leyleğin savaşanlara yardıma geldiklerini bildirmişlerdir.”

Haberin devamında ise gazete “Kartalları Takviye” başlığı ile şu bilgileri okurlarına duyuruyor: “Bursa -Bu sabah şehrimiz üzerinden 50 kadar kartal, Ege istikametine uçup gitmiştir. Bunların Aydın’daki savaşa gittikleri anlaşılmaktadır.”

Tarsus Semalarında Leylek Kartal Savaşı – 1967

10 Ağustos 1967 tarihli Reuters muhabiri, haberi “Tarsus yakınındaki bir vadinin üzerinde leyleklerle yaptıkları bir hava savaşını kaybeden yüzlerce kartal dün Kıbrıs’a doğru uçtu” diye vermiş.

Yine benzer şekilde bir diğer leylek kartal savaşının ise 1967 yılında Tarsus semalarında gerçekleştiği anlaşılıyor. 10 Ağustos 1967 tarihli AAP – Reuters muhabiri, haberi “Tarsus yakınındaki bir vadinin üzerinde leyleklerle yaptıkları bir hava savaşını kaybeden yüzlerce kartal dün Kıbrıs’a doğru uçtu. Savaştan sonra 50 kartal yerde ölü bulundu. Görgü tanıklarına göre; pek çok kartalın yaralandığı kıyasıya savaş ‘leyleklerin beklenmedik zaferi’ ile sonuçlandı. Leyleklerin kayıpları bilinmiyordu. Balıkçılar ise denizde su yüzünde sürüklenen 5 leylek ölüsü ve 17 kartal ölüsü bulduklarını bildirdi.” şeklinde geçmiş. 

Tarihteki Diğer Büyük Hayvan Savaşları

Meşhur seyyah Marco Polo’nun anlattığına göre; vaktiyle Hindistan civarında fillerle kaplanlar arasında da büyük bir savaş yaşanmış.

Yukarıda anlatılan leylek kartal savaşının benzerlerinin daha önce başka yerlerde de yaşanmış olduğuna dair bazı kayıt yahut iddialar daha mevcut. Birkaçı şunlar…

Meşhur seyyah Marco Polo’nun anlattığına göre; vaktiyle Hindistan civarında fillerle kaplanlar arasında da büyük bir savaş yaşanmış. Fillerin galip geldiği bu savaşta, ölen kaplanların sayısı 7000’e vardığı gibi filler de savaş alanında 1500 kadar ölü bırakmışlar.

Konuyla ilgili bir diğer rivayetse (ﺭﻭﺍﻳﺖ) Kongo’dan (Afrika): Bir sabah Kongo köylerden birinde büyük gürültülerle uyanan yerliler, yakındaki gölün kenarında timsahlarla balıkçıl kuşlarının savaşına şahit olmuşlar. Söz konusu savaş birkaç gün sürmüş. Nihayetine sayısı tespit edilemeyen miktarda balıkçıl kuşu ölürken göldeki; istisnasız bütün timsahların kör olduğu tespit edilmiş.

Rivayetlere göre; Türkiye’deki leylek-kartal savaşının bir benzeri de 1929 yılında Nil Nehri’nin kaynaklarından birinin yakınlarında vuku bulmuş. Dokuz ay kadar uzun bir süre zarfında devam eden bu büyük savaşın galibi ise leylekler olmuş ve kartallar yenilgiyi kabul ederek, bölgeyi sürüler halinde terk etmişler.  

Kartalın Leyleğe Saldırma Anı – İzle

Continue Reading

Garip İlginç Sıradışı

Roma İmparatoru Caligula’nın 10 Çılgınlığı

4 senelik hükümdarlığı sonunda kendi muhafızları tarafından öldürülen Caligula’ya deli denmesine neden olarak gösterilebilecek birkaç örnek

Published

on

By

Roma İmparatoru Caligula

Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus yani takma adıyla Caligula, genellikle deli olarak tanımlanan bir Roma İmparatoru. Caligula hakkındaki bu delilik iddialarının içi o kadar da boş değil. MS. 37-41 yılları arasında Roma İmparatorluğu’nun 3. Caesar’i olarak yaptığı 4 senelik hükümdarlığı sonunda kendi muhafızları tarafından öldürülen Caligula’ya deli denmesine neden olarak gösterilebilecek sadece birkaç örnek ise şunlar…

Mtindeki Anahtar Kelimeler: caligula, roma imparatoru, caesar, ensest ilişki, astrolog, büyük iskender, neptün, venüs, tiberius, apollo, herkül, drusilla, tanrı.

1) Ergenliğinde üç kız kardeşiyle ensest ilişki yaşadı.

2) Astrologların söylediği “At üstünde Baiae körfezinin geçmeyenin imparator olma şansı yoktur” sözü üzerine İmparator ilan edilmesinin ardından Puteoli ve Baiae arasına sandallardan oluşan 3 mil uzunluğunda bir köprü yaptı ve Büyük İskender’in göğüslüğünü giyerek at üstünde körfezi geçti. Kendini Roma tanrısı Neptün ile kıyaslayarak imparatorluğunu ilan etti.

3) Kelleşme kompleksi olan Caligula, ilk olarak yüksek bir yerden aşağıya doğru kendisine bakılmasını suç ilan etti. Kimi zaman ise tüm topluma saçlarını kısaltmalarını veya traş etmelerini emretti.

4) Tiberius’dan kalan hazineyi lüks harcamaları ile birkaç ayda tüketti hatta pek sevgili atı için bir saray yaptırdı. Tabi bunun yanında oldukça lüks grup partilerine de pek çok para harcadığı söyleniyor.

5) Tanrı kompleksi tartışılmaz olan Caligula pek çok festivale genellikle Büyük İskender bazen Herkül bazen Apollo hatta bazen tanrıça Venüs gibi giyinerek katıldı.

6) İmparatorluk muhafızlarından Macro’nun karısı ile bir ilişki yaşarken, Macro’yu kadın satıcılığı ile suçlamış ve intihar etmesini emretmiş.

7) Arenada yapılan aslan dövüşlerinde aslanlarla dövüşecek yeterli mahkum kalmadığında, seyirciler arasından rastgele seçtiği kişileri arenada aslanların önüne sürdü.

8) Vergilendirme konusunda da oldukça yaratıcı olan Caligula, genellikle vergi toplama işini zengin insanları öldürtüp tüm paralarını alarak yapıyordu. Bir keresinde zengin olduğunu düşündüğü bir adamı öldürttü ve sonrasında adamın pek de varlıklı olmadığını anlayınca duruma oldukça basit bir yorum getirmiş “Ah tatlım, o adam boşuna öldü”

9) Para getirir düşüncesi ile: Sarayında topladığı Roma hanımefendileri, onların kızları ve öksüz gençlerden oluşan bir genelev açtı.

10) Ensest duyguları yoğun olan Caligula en sevdiği kız kardeşi olan Drusilla’yı hamile bıraktı. Sonrasında ise doğmamış çocuğun yarı tanrı olabileceği düşüncesi ile Drusilla’yı parçalayarak ceninin alınmasını sağladı. Drusilla’nın ölümü üzerine ise onu tanrı olarak ilan etti.

Caligula’nın Çılgınlıkları – İzle

Continue Reading

Garip İlginç Sıradışı

Dünyayı Ele Geçirmek İsteyen Kadın: Kleopatra

9 dil bildiği rivayet edilen Kleopatra hakkındaki en kesin gerçek; onun çok zeki bir kadın olmasıdır.

Kleopatra, Mısır, Roma, İmparatorluğu, Tarsus, Sezar, Marcus Antonius

Published

on

By

Dünyayı Ele Geçirmek İsteyen Kadın: Kleopatra - Tarihten İlginç Bilgiler

Kleopatra – Asıl unvanı VII. Kleopatra olmasına rağmen kendisinden önce gelenler unutulduğu için, kısaca Kleopatra olarak bilinir. 9 dil bildiği rivayet edilen Kleopatra hakkındaki en kesin gerçek; onun çok zeki bir kadın olmasıdır.

Kendi Kardeşiyle Evlendi

O zamanlar Mısır’da egemen olan Romalılar Mısır toplumuna karışmamak sadece için kendi soylarından olan kişilerle evleniyorlardı. Yapılan bu akraba evliliklerinin doğal sonucu olarak da çok sayıda özürlü insanın doğuyor olmasıydı.

Kleopatra, İskenderiye’de doğdu. Aslen Romalı olan Kleopatra, babası XI. Ptolemaios’un vasiyeti üzerine kardeşi ile evlendi. O zamanlar Mısır’da egemen olan Romalılar Mısır toplumuna karışmamak sadece için kendi soylarından olan kişilerle evleniyorlardı. Yapılan bu akraba evliliklerinin doğal sonucu olarak da çok sayıda özürlü insanın doğuyor olmasıydı. Babası öldüğünde 18 yaşında olan Kleopatra, babasının ölümünün ardından Mısır tahtına çıktı. Halkın içine girebilmek ve halkın kendisini benimsemesi için kendini Mısır dinine verdi. Ancak bir süre sonra kardeşi tarafından iktidardan uzaklaştırılıp, sürgüne yollandı. Kleopatra’nın dedesinin adı Dadadidis’tir. Mısır için büyük bir kahramandır.

Hayali Tüm Dünyayı Yönetmekti

Kleopatra’nın bir halı içinde Sezar’ın sarayına girdiği ve bu büyük kralı kendine aşık ettiği rivayet edilir. Bu olaydan sonra kardeşi, kimsenin bilmediği bir sebeple (!?) Nil sularında boğuldu.

Kleopatra iktidara, yanında büyük Roma diktatörü Sezar ile geri döndü. Kleopatra’nın bir halı içinde Sezar’ın sarayına girdiği ve bu büyük kralı kendine aşık ettiği rivayet edilir. Bu olaydan sonra kardeşi, kimsenin bilmediği bir sebeple (!?) Nil sularında boğuldu. Kardeşinin aradan çekilmesi ile Kleopatra tek başına iktidar koltuğuna oturdu. O sırada Sezar’dan bir çocuğu oldu ve minik Sezarion’u alıp Roma’ya gitti. En büyük hayali, Roma ve Mısır imparatorluklarını birleştirip; Büyük İskender’in de hayali olarak bilinen tüm dünyaya sahip olmaktı. MÖ 44’te Sezar ölünce bu hayallerini ertelemek zorunda kaldı.

Hayatı İntiharla Sonlandı

İskenderiye’deki sarayına dönen Kleopatra’nın kendisini bir kobraya sokturarak intihar ettiği rivayet edilir. Ama son zamanlarda zehir içerek öldüğü anlaşılmıştır.

Sezar ölünce Roma İmparatorluğu, tahta çıkan Octavian (Sezar’ın yeğeni ve resmi evlatlığı) ve Marcus Antonius arasında ikiye ayrıldı. Doğu, artık Marcus tarafından yönetilmekteydi ve ilk işi de Mısır’ı ziyaret oldu. Antonius Kleopatra’ya delice aşık oldu. Kleopatra’nin Antonius’tan da iki kız çocuğu oldu. Bir süre Tarsus’ta yaşadılar ve bu yıllarda Octavius’a savaş açtılar. Aktium’da yapılan savaşta Kleopatra ve Marcus kaçmak zorunda kaldı. İskenderiye’deki sarayına dönen Kleopatra’nın kendisini bir kobraya sokturarak intihar ettiği rivayet edilir. Ama son zamanlarda zehir içerek öldüğü anlaşılmıştır. Kolay yapılan bu zehir, acı çektirmeden birkaç saat içinde öldürüyordu. Öldüğünde 39 yaşındaydı. Shakespeare, Antonius ve Kleopatra adlı eserinde Kleopatra’dan bahsetmiştir.

Kleopatra ve Antonius'un bir süre; şu an Türkiye sınırları içinde bulunan Tarsus'ta yaşadıkları biliyor.
Kleopatra ve Antonius’un bir süre; şu an Türkiye sınırları içinde bulunan Tarsus’ta yaşadıkları biliyor.

Tarihten İlginç Bilgiler, Kleopatra, Mısır, Roma, İmparatorluğu, Tarsus, Sezar, Marcus Antonius

Tarsus’ta bulunan Kleopatra kapısı.
Continue Reading

Garip İlginç Sıradışı

Saksonlar Türk mü?

Saksonlar Saka / İskit Türklerinin torunları mı? Meşhur Türk Kadın hükümdar Tomris Hatun’un heykeli neden Almanya’nın Dresden kentinde dikili?

Published

on

By

Saksonlar Türk Kökenli mi

Saksonlar Saka / İskit Türklerinin torunları mı? Meşhur Türk Kadın hükümdar Tomris Hatun’un heykeli neden Almanya’nın Dresden kentinde dikili?

Almanya’nın Dresden Kentinde Neden Tomris Hatun’un Heykeli Dikili

“Kana susamış Kirus! Sen oğlumu yiğitçe değil, o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama Güneş’e yemin ederim ki seni kanla doyuracağım!”
Tomris Katun.

Alper Tunga’yı zehirleyen, Türkleri ve oğlunu öldüren Acemlerle (Persler / İranlılar) Türkler arasında geçen savaşta Acem Kralı Kryos ölür…

Tomris Katunun heykeli Almanya’nın Dresten kentindedir. Yaklaşık 550.000 nüfusuyla Dresden, Leipzig’den sonra ikinci en büyük Sak son (Sakaların Oğlu ) şehridir. Saksonya Eyalet Hükümeti’nin ve Saksonya Eyaleti Meclisi’nin ve sayısız devlet yetkilisinin yeri olan şehir, Saksonya’nın politik merkezidir.

Saksonlar Saka / İskit Türkleri mi

Tomris, Tomyris Türkçe karşılığıyla temir (demir) anlamına gelmektedir.
Sachsen (Sakson) Batı germiyan oğulları (Germen ) birliğinin ismidir.

Sak’a Kraliçesi Tomris Katunun heykeli ise Dresden’de Friedrichstadt hastanesi parkındadır. Tomris, Tomyris Türkçe karşılığıyla temir (demir) anlamına gelmektedir.
Sachsen (Sakson) Batı germiyan oğulları (Germen ) birliğinin ismidir. Eski Wettin Obersachsen’teki Meissnisch – Osterländischen nüfusu ve Saksonya Eyaleti’nin merkezdeki Alman vatandaşları “Saksonlar” olarak kabul edilirler. Çünkü Alman yerleşimcilerin orijinal yerleşim alanının merkezinde “Aşağı Saksonya” adı kullanılır.

Bununla birlikte, Aşağı Saksonya vatandaşlarının çağrışımından kaçınmak zordur. Bu nedenle, tarihi bilimde Altsachsen adı, Aşağı Saksonya ( Frizler ve Slavlar’ın geleneksel yerleşimleri olmadan), Aşağı Saksonya ( Wagrien hariç), Kuzeydoğu Hollanda ve Batı Saksonya-Anhalt (Ahlat) olmak üzere, tüm yerleşim bölgesi için tercih edilmektedir .

Continue Reading

Garip İlginç Sıradışı

Tarihte Asılarak İdam Edilen İlk Fil

Published

on

By

Garip Ama Gerçek - Tarihte Asılarak İdam Edilen İlk Fil

Tarihte; cinayet suçundan yargılanarak suçlu bulunan ve idamla cezalandırılan, bilinen tek fil; bir gösteri hayvanı olan Mary’dir.

Gösteri Devam Etmeli

Mary, her hayvanın gayet doğal olarak gösterebileceği bir tepki ortaya koydu. Sinirlendi ve bunun sonucunda bakıcısını ezdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin, Tennessee eyaletinin, Erwin isimli bir kasabasında; sirkte gösteri yapan Mary adlı bir fil, tecrübesiz bakıcısının kendisini kızdırması sonucunda bakıcısına saldırdı ve ölümüne sebep oldu…

Mary isimli gösteri fili Charlie Sparks isimli bir şahsa ait gezgin sirkin en önemli gösteri yıldızlarından biri idi. 1916 yılının  Şubat ayında, Mary’nin her zamanki bakıcısı rahatsızlandı ve yerine tecrübesiz bir bakıcı atanmak zorunda kalındı. Sonuçta gösteri devam etmeliydi(!) Beş tonluk bir Asya fili olan Mary olmaksızın ilgi çekici bir gösteri söz konusu bile olamazdı. 

Tecrübesiz fil bakıcısı, Mary’e gösteri için gerekli hareketli yaptırmaya çalışırken onu bilinçsizce yaraladı. Yarasından dolayı acı içerisinde kalan Mary, her hayvanın gayet doğal olarak gösterebileceği bir tepki ortaya koydu. Sinirlendi ve bunun sonucunda bakıcısını ezdi. İşte bundan sonra insanlık tarihinin en trajikomik olaylar zincirlerinden biri yaşanmaya başlandı… 

Mahkeme mi Yoksa Son Bir Büyük Gösteri mi

Sahibi, artık sirk gösterilerinde yeterince gelir ve verim alamadığı filden zaten bir şekilde kurtulacaktı.

Erwin kasaba mahkemesinde cinayet suçundan yargılanan fil Mary, cinayet suçundan hüküm giydi ve idamına karar verildi. Mahkeme sırasında; zavallı Mary’nin savunması alındı mı, alındıysa nasıl alındı doğrusu burası oldukça şaibeli. Bizim fikrimize göre bu düzmece mahkeme, aslında yaşlanan filin, zamanla bakım masraflarının gösteri gelirinin üzerine çıkması üzerine, bizzat sahibi tarafından kurgulandığı yönünde. Sahibi, artık sirk gösterilerinde yeterince gelir ve verim alamadığı filden zaten bir şekilde kurtulacaktı. En iyi ihtimalle fil zaten bir yerlerde sessizce itlaf edilecekti.

Oysa sahibi, dünyada eşi görülmemiş şekilde yargılanmasını sağlayarak, zavallı hayvan için basının ve halkın ilgisini müthiş derecede çekecek son bir gösteri hazırlamıştı. Sonuçta Mary, Erwin kasabasından 40 km uzaklıktaki Kingsport kasabasının meydanında resimde görüldüğü gibi asıldı…!!!

Garip Ama Gerçek - Tarihte Asılarak İdam Edilen İlk Fil
Garip Ama Gerçek – Tarihte Asılarak İdam Edilen İlk Fil

Asılırken Bacakları ve Kalçası Kırıldı

İlk denemede beş tonluk fili taşıyamayan vincin zinciri koptu ve yere düşen Mary’nin kalçası ile bacakları kırıldı.

Tabii ki beş tonluk bir fil olan Mary’i sehpa ve halatla asamazlardı. Erwin, yolları yeni inşa edilen, hızla gelişen bir kasabaydı. Bu nedenle o civarda çalışma yapan bir tren yolu vincinin, bu talihsiz filin idamında kullanılmasına karar verildi. İlk denemede beş tonluk fili taşıyamayan vincin zinciri koptu ve yere düşen Mary’nin kalçası ile bacakları kırıldı.

İkinci seferinde ise daha da güçlendirilmiş bir zincir bulundu ve idam tekrardan gerçekleştirildi. Maalesef bu trajikomik, acımasız ve mantıksız idam girişimi ikinci seferde başarıya ulaştı. Böylelikle, her ne kadar kendi istemese de gösteri fili Mary, 13 Eylül 1916 tarihinde adını; cinayet suçundan dolayı asılarak idam edilen ilk fil olarak (ve muhtemelen son fil) insanoğlunun şaibeli tarihine yazdırdı.

Garip Ama Gerçek, Tarihte Asılarak İdam Edilen İlk Fil

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FİLLERLE KONUŞAN ADAMIN ÖLÜMÜ

DÜNYANIN EN GARİP AMA GERÇEK ÖLÜMLERİ

AYNI KAFADA İKİ YÜZÜ OLAN ADAM

Continue Reading

Garip İlginç Sıradışı

Bilinen En Şeytani 9 Kadın

Bilinen en şeytani kadın ayrıldığınız eski kız arkadaşınız değil. İşte tarihin gelmiş geçmiş, bilinen en psikopat, en şeytani 10 kadını ve hikayeleri…

Published

on

By

Bilinen En Şeytani 9 Kadın Katil - Elizabeth Bathory

Bilinen en şeytani kadın kesinlikle ayrıldığınız eski kız arkadaşınız değil. Ayrıca yazıya başlamadan önce ivedilikle belirtmek istiyoruz ki kadınlar şeytanla değil meleklerle özdeşleştirilmeye daha yatkın bireylerdir. En azından erkeklerle kıyaslandıklarında bu böyledir. Ancak her konuda istisnalar mevcuttur. Tarihin erkek psikopatları zaten fazlaca bilinir. Biz bir de kadın olanlarına bakalım dedik sadece. İşte tarihin gelmiş geçmiş, bilinen en psikopat, en şeytani 10 kadını ve unvanlarını hak ediş hikayeleri…

Kanlı Kontes Elizabeth Bathory


Bilinen En Şeytani 9 Kadın Katil – Elizabeth Bayhory

(1560 – 1614) Elizabeth Bathory Macar bir kontesti. Hayatının büyük bölümünü Slovakya’daki Csejte şatosunda geçirmişti. Suç ortağı olduğu iddia edilen dört kişiyle birlikte düzinelerce genç kız ve kadını işkence ederek öldürmüştü. Bathory’nin ilk kurbanları, şatosunda hizmetçi olarak çalışan köylü kızlarıydı. Daha sonra, saray hayatını öğrenmek için kendisine gönderilen üst sınıf ailelerin kızlarını da öldürmeye başladı. Bilindiği kadarıyla pek çok kişiyi de kaçırtıp öldürmüştü.

Isırarak Etlerini Koparıyordu

Bathory, kurbanlarını uzun bir süre boyunca acımasızca dövüyor ve türlü işkencelerin ardından karşılarına geçip can çekişmelerini izliyordu. Genellikle kurbanlarının; ellerini, yüzlerini ve cinsel organlarını yakıyor veya sakatlıyordu. Kollarını ısırarak etlerini koparıp açlığa terk ediyordu. İğnelerle işkence yaptığı, kışın kızlar donana kadar üzerlerine soğuk su döktürdüğü, kızları dikenli kafeslere hapsettiği, makasla parmaklarını kestiği de söylentiler arasındaydı.

Kurbanlarının Kanlarıyla Banyo Yapıyor ve İçiyordu

Kontes 1585 ile 1610 yılları arasında en az 650 kadını işkenceden geçirip öldürmüştü. Bathory kurbanların kanlarıyla yıkanmak gibi sapık bir zevke de sahipti. Bu şekilde sonsuza kadar genç kalacağına inanıyor ve bakire kızların kanlarını da içiyordu.

Kendi Sonu da Kurbanlarınınki Kadar Feci Oldu

1610’da dedikoduları duyan Kral Matthias, Bathory’yi sorgulamaları için adamlarını gönderdi. Bu adamlar biri öldürüldü. Diğeri de kaçıp canını kurtardığında şatoda ölmekte olan iki kız ve odalara kilitlenmiş sayısız yaralı kız gördüğünü anlatmıştı. Bathory 1611’de kendi kalesine hapsedildi. Asil kanından dolayı mahkemeye çıkarılıp yargılanmadı. Şatosunun etrafı tuğlalarla kapatılmıştı. Yemek verilmesi için küçük bir deliği olan bir odaya hapsedildi ve üç yıl sonra burada açlıktan ve kendi pisliğine bulanmış halde öldü.

Ölüm Meleği Irma Grese

(1923 – 1945) Irma Grese Ravensbrück, Auschwitz ve Bergen toplama kamplarında çalışmıştı. Kötü ve sapkın davranışlarıyla Grese, Nazi savaş suçlularının en bilinenlerindendi. Mart 1943’te kadın nöbetçi olarak Auschwitz’e adım attığında kamptaki en yüksek mertebeli ikinci kadın görevliydi. 30 bin Yahudi mahkumdan sorumluydu.

Ucunda Sivri Uçlu Demirler Olan Kırbacıyla Döverdi

1945’te İngilizler tarafından tutuklandığında aleyhindeki suçlamalar kamptaki esirlere silahla vurarak ve kırbaçla döverek işkence etmek üzerineydi. Hayatta kalanlar Grese’nin Auschwitz’teki suçlarını, cinayetlerini, gaddarlığını ve cinsel istismarlarını ayrıntılı olarak anlattılar. Sadist eylemlerini, esirleri nasıl dövdüğünü, eğitimli ve aç bırakılmış köpekleri insanların üzerine saldığını ve gaz odasına gidecek olanları nasıl seçtiğini ayrıntılarıyla tanıklıklarında belirttiler. Grese’nin her zaman çok büyük asker botları giyip, elinde bir kırbaç ve silah taşıdığı anlatıldı. Esirlere hem fiziksel hem psikolojik yönden işkence eden ve ucunda sivri demirler bulunan kırbacıyla döven Grese, birçok mahkumu da soğukkanlılıkla öldürmüştü.

Son Sözü İlginçti

Binlerce insanın gaz odalarına gönderilmesinden sorumlu tutulan ve güzelliğinden dolayı “Ölüm meleği” diye anılan Nazi kasabı, toplama kampları davasında beraber yargılandığı 11 kişiyle 13 Aralık 1945’te asıldı. İngiliz kanununda yargıç kararıyla öldürülen en genç kadındı. Grese’nin ölmeden önce celladına söylediği tek söz ise “Çabuk!” oldu.

Buchenwald Cadısı Ilse Koch

(1906 – 1967) Ilse Koch 1937-1941 yılları arasında Buchenwald’ın, 1941-1943 yılları arasında da Majdanek toplama kampının amiri olan Karl Koch’un karısıydı.

Dövmeli Derileri Kesip Biriktiriyordu

Özellikle dövmeli vücutlara düşkünlüğü ile tanınan Ilse öldürttüğü esirlerin derilerindeki dövmeleri kesip biriktirmesiyle ünlüydü. Kamplarda atıyla dolaşıp canının istediğini kamçıdan geçiriyordu. Mahkumlara karşı sadist davranışları ve acımasızlığı nedeniyle “Buchenwald cadısı” olarak da biliniyordu.

Hapishanede İntihar Etti

1937’de Buchenwald’da görevli olan kocasının sahip olduğu iktidardan etkilenerek kampın esirlerine işkence etmeye başladı. 1940 yılında bir spor tesisi kurdurdu. Bu tesisin 250 bin marktan fazla tutan masrafının büyük bölümü mahkumların parasından alınmıştı. 1941’de kampta görev yapan az sayıda kadın nöbetçinin şefi oldu. Ilse o kadar ileri gitmişti ki Naziler tarafından bile fark edilip ağır para cezasına çarptırılmıştı. Savaşın bitiminden sonra ise müebbet hapse mahkum edildi. 135 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Koch, 1 Eylül 1967’de Aichach kadınlar hapishanesinde kendini astı.

Kasap Katherine Knight

(1956 – ) Katherine Knight ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ilk Avustralyalıydı. Ekim 2001’de, ayrılmış olmalarına rağmen boşanma davası devam eden kocası John Charles Thomas Price’ı öldürmekten tutuklandı.

Mezbahada Çalışıyordu

Knight bir mezbahada çalışıyordu. Kocası ise sık sık şiddete maruz kalıyordu. Kadın eski kocalarından birinin çenesini kırmış, bir başkasının da gözlerinin önünde sekiz haftalık yavru köpeğinin boğazını kesmişti.

29 Şubat 2000 günü Knight ve Price tartışmaya başladılar. Kadın boşanma davasından dolayı çılgına dönmüştü. Kasap bıçağıyla kocasını öldürdü. Otopside adamın vücudunda 37 bıçak izi tespit edildi. Yaraların çoğu çok derindi ve bıçak tüm hayati organlara saplanmıştı. Fakat dehşet daha yeni başlıyordu.

Kocasının Etinden Çocuklarına Yemek Yaptı

Knight kocasını öldürdükten sonra derisini soymuş ve deriyi oturma odalarındaki kapıya taktığı bir et çengeline asmıştı. Sonra adamın cesedini parçalamış, kafasını bir tencereye koyup pişirmeye başlamış ve kalçalarından aldığı eti fırına atmıştı. Yanına da hazırladığı sebzelerle birlikte çocuklarına yedirmeye çalışmıştı. Çocuklar eve gelmeden önce ise polis yetişip kadını tutukladı. Mahkemede kadının ilk vahşet gösterisinin bu olmadığı ortaya çıktı. Knight’ın davası 2006’ya kadar sürdü ve sonunda ölüm cezasına çarptırılarak hapishaneye yollandı.

Karadul Mary Ann Cotton

(1832 – 1873) Mary Ann Cotton 20 kadar kişiyi arsenikle zehirleyerek öldürmüş bir İngilizdi. 20 yaşında William Mowbray’le evlendi ve Plymouth’a taşındılar. Beş çocuklu çiftin çocuklarından dördü ateş ve mide ağrısından öldü. William ve Mary Ann bu ölümlerden sonra ülkenin kuzeydoğusuna döndüler ve üç çocuk daha yaptılar. Fakat bu çocuklar da öldü. Koca ise Ocak 1865’te bağırsak rahatsızlığından hayatını kaybetti. Bu noktada Mary Ann hayat sigortasından 35 bin pound aldı. Bu olay, daha sonra da sık sık tekrar edecekti.

Arsenikli Katil

Yaşayan bir çocuğu ve ikinci kocası George Ward da bağırsak rahatsızlığı geçirip ölmüştü. Bir çocuğu daha ölünce, yerel gazeteler bu işin peşine düştüler. Mary Ann’in kuzey İngiltere’nin her yerinde dönem dönem yaşadığını, dört kocasının, bir sevgilisinin, bir arkadaşının, annesinin ve on iki çocuğunun öldüğünü ortaya çıkardılar. Bunların hepsi mide ve bağırsak hastalıklarından ölmüştü. Kadın, 24 Mart 1873’te asılarak idam edildi.

Celladın Gizli İntikamı

Oldukça titiz bir kadın olduğu bilinen ve tarihe “Kara Dul” lakabıyla geçen Mary Ann Cotton’a celladı acımamış, hemen ölmesi için verilmesi gereken damlayı vermemişti. Cotton da bu sebeple ölmeden önce bir hayli acı çekmişti.

Mirasçı Katil Belle Gunness

(1859 – 1931) Belle Gunness Amerika’nın en azılı kadın seri katillerinden biri olarak biliniyor. 1,83 boyunda ve 91 kilo ağırlığındaki Gunness iki kocasını ve kendi doğurduğu üç çocuğu öldürdü. Ayrıca kendisiyle evlenmek isteyen erkek arkadaşlarını, Myrtle ve Lucy adındaki iki kız kardeşini de katletmişti.

Evlenme Vaadi İle Gazetelere İlan Veriyordu

Gunness, ilk önce evlenmek için koca aradığına dair gazete ilanı veriyordu. Daha sonra fazla şüphe çekmemek için bir süre bekleyen Gunness, zamanı geldiğinde koca adayını büyükbaş hayvanlarda kullanılan bir parazit ile zehirleyip gömüyor ve parasına konuyordu.

Cinayetlerinin Sebebi Para Hırsı

Son eşini ve çocuklarını öldürdükten sonra çiftlikte çıkan bir yangının ardından yapılan araştırmada üç çocuk, bir adam ve kadın olduğu sanılan iki kişinin yanı sıra ahırın altında gömülü olarak 11 erkeğin daha kemikleri bulundu. Kadın olduğu sanılan kişilerin kafaları bulunamamıştı. Katil ise ortadan kaybolmuştu. Gunness’in cinayet işlemesinin esas nedeni para hırsıydı. Raporlara göre 10 yıl içinde 20’den fazla insanı öldürmüştü. Resmi olmayan iddialara göre ise öldürdüğü insan sayısı 100’den fazla.

Amerikan suç tarihinin unutulmaz figürlerinden biri olan Gunness’e evli kadınları ve çocuklarını öldüren Fransız seri katil Bluebeard’ın lakabından esinlenilerek, “Dişi Blubeard” diye de anılıyor.

Ölüm Meleği Beverly Allitt

(1968 – …) “Ölüm Meleği” lakaplı Beverly Gail Allitt, 1991 yılında pediatri hemşiresi olarak çalıştığı çocuk yurdundaki dört çocuğu öldürüp beşini yaralamaktan tutuklandı. O zamandan beri İngiltere’nin en kötü şöhretli kadın seri katili olarak anılıyor.

Kalp Krizi Geçirmelerini Sağlıyordu

Kullandığı cinayet yöntemi çocuğa insülin veya potasyum enjekte ederek kalp krizi geçirmesine neden olmaktı. Bu maddeleri bulamadığında da çocuğu boğuyordu. Allitt, suçu için mahkemeye çıkmadan önce, 58 günlük bir sürede çoğu iki yaşından küçük 13 çocuğa saldırdı ve dördünü öldürmeyi başardı.

İlgi Çekmek İçin Öldürüyordu

Cinayetleri neden işlediği hiçbir zaman tam açıklığa kavuşmadı. Bir teoriye göre Munchausen Proxy Sendromu’ndan mustaripti. Bu tartışmalı kişilik bozukluğunda kişi ilgi çekmek için sorumluluğu ve bakımı kendine ait kişilere fiziksel zarar verme ihtiyacı duyuyordu. Beverly Allitt 2032’ye kadar Rampton Secure Hospital’da tutuklu olarak kalacak. Bu süre içinde toplum için tehlike oluşturacak bir davranışta bulunmazsa 64 yaşında iyi halden serbest bırakılacak.

“Çalılık Katili” Myra Hindley

(1942 – 2002) “Çalı katilleri” olarak anılan Myra Hindley ve sevgilisi Ian Brady İngiltere’nin en çok nefret edilen çifti.

Ortak Sapıklıklar

Myra Hindley normal bir çocukluk geçirmişti ve kendini seven ve üzerine titreyen bir ailesi vardı. 17 yaşında okulu bırakıp dans derslerine başladı. İşte bu yıllarda içindeki canavar ruhu ortaya çıkaran Ian Brady ile tanıştı ve birlikte yaşamaya başladılar. Ian, Myra’yı, Hitler tayfasından Rudolf Hess’in anısına “Hessie” diye çağırıyordu. Komşuları çiftin Alman marşlarını ve Hitler’in nutuklarını dinlediğini söylüyordu. Ian ve Myra silah talimi yapıyor, birbirlerinin çıplak fotoğraflarını çekiyor ve ufak hırsızlıklar yapıyorlardı. Büyük bir banka soygunu yapma planları zamanla mükemmel bir cinayet işleme arzusuna dönüşmüştü.

Çocuğun Çığlık ve Yakarışları Fayda Etmedi

İlk kurbanları 1963 yılında öldürdükleri Pauline Reed oldu. Bundan sonra sayısı tam olarak bilinmeyen cinayetleri devam etti. Kurbanlarını genellikle Manchester’daki Saddleworth Moor bölgesindeki çalılıkların bulunduğu alana gömüyorlardı. Myra Hindley bir süre sonra tutuklandı ve valizindeki teyp kayıtları cinayet kanıtı olarak kabul edildi. 10 yaşındaki Lesley Ann Downey’i kaçırıp tecavüz eden, sonra pornografik pozlar vermeye zorlayan ve ardından işkence ederek öldüren cani ikili her şeyi kasede almıştı. Küçük çocuğun çığlıkları ve yakarışları mahkeme üyelerini bile gözyaşına boğmuştu. Fakat ikili konuşmadı ve kurbanlarından birçoğunun cesedi bulunamadı.

İsmi Bile Artık Hiçkimse Tarafından Kullanılmıyor

1987 yılında Myra kayıp olduğu sanılan 16 yaşındaki Pauline Reed ve 12 yaşındaki Keith Bennett’i de öldürdüklerini itiraf etti ve polislere cesetlerin bulunması için yardım önerdi. Pauline’in vücudundan kalanlar bulundu. Keith Bennett’in cesedi ise kayıptı. 36 yıl cezaevinde yattıktan sonra sonra 2002 yılında, 60 yaşındayken ölen Myra Hindley’ın adı İngiltere’de halen nefretle anılıyor. Öyle ki Myra adı 1960’lı yıllardan beri neredeyse hiç kullanılmıyor.

“Bloody Mary” Kraliçe Mary

(1516 – 1558) VIII. Henry’nin ilk çocuğu, Tudor Hanedanı’nın Jane Grey’den sonra ve I. Elizabeth’ten önce gelen hükümdarı olan Mary, İngiltere’nin dinini kısa bir süreliğine Roma Katolikliğine geri döndürmesiyle ve idam kararlarıyla hatırlanıyor.

Kanlı Mary

Tarihe “Mary’nin zulmü” olarak geçen dönemde çok sayıda Protestan lider idam edilmişti. Bu nedenle ismi “Bloody Mary” (Kanlı Mary) olarak da biliniyor. Bu dönemde ülkenin ileri gelenlerinden 800 kadar zengin Protestan sürgüne gitmeyi tercih edip ülkeyi terk etmişti. 1553 yılında 37 yaşındayken tahta geçen I. Mary beş yıl hüküm sürdükten sonra 1558 yılında kanserden öldü. Ölümünden sonra tahta geçen I. Elizabeth’le İngiltere yeniden Protestanlığa dönüş yaptı.

Osmanlı’da Esrarengiz Bir Vampir Hadisesi

Osmanlı’da Esrarengiz Vampir Olayı

Altay Prensesinin Laneti

Altay Prensesinin Laneti

Cinlerin Yazdığı İddia Edilen Yasaklı Kitap: Kitabül Azazil

Cinlerin Yazdığı İddia Edilen Yasaklı Kitap: Kitabül Azazil

Continue Reading
Advertisement

Facebook Sayfamızı Takip Edin

Advertisement
Advertisement

Popüler