Connect with us
Stephen King - Roman - Kitap İncelemesi - Konusu - Şeffaf Stephen King - Roman - Kitap İncelemesi - Konusu - Şeffaf

Paranormal Kitaplar

King Size Bilimkurgu Kitabı: Şeffaf – Stephen King

Kitap İncelemesi – Şeffaf, Stephen King’in ilk bilimkurgu eseri. Kitabın konusu: Haven isimli kurgusal bir kasabada, yaşlı köpeği Peter’la yaşayan Roberta Anderson isimli kadın yazarın, bir gün; ormanda dolaşırken ayağı, arazi üzerindeki bir çıkıntıya takılır ve düşer.

Stephen King - Şeffaf Romanı - Kitap İncelemesi

Published

on

Kitap İncelemesiŞeffaf, Stephen King’in ilk bilimkurgu eseri. Kitabın konusu: Haven isimli kurgusal bir kasabada, yaşlı köpeği Peter’la yaşayan Roberta Anderson isimli kadın yazarın, bir gün; ormanda dolaşırken ayağı, arazi üzerindeki bir çıkıntıya takılır ve düşer.

Stephen King’in Türkçe’ye Şeffaf ismiyle tercüme edilen romanı aslında yeni bir kitap değil. İlk olarak 1987 yılında yayınlanmış. Orijinal ismi ise “The Tommyknockers” yani “Kapıya Vuran Tommyler”.

Orijinal isim, Stephen King’in çocukluğundan hatırladığı bir tekerlemenin çağrışımlarından doğmuş. “Kapıya Vuran Tommyler” ifadesi daha çok yer altında mahsur kalan madencilerin, halen yeryüzünde dolaşmakta olan hayaletleriyle ilgili bir halk inanışıyla olarak kullanılagelmiş. 

Bu bilgiyi veriyorum çünkü Stephen King’in, yazarken beyninin nasıl çalıştığına dair ipuçları veriyor. Önemli bence. Bunun yanı sıra; mecazi / çağrışımsal düzlemde de olsa romanın temasıyla gayet yakından ilgili. Türkçe çevirisinde olduğu gibi konuyla ilgisi olmayan, bağlamsız bir isimlendirme değil. Kitabı hatmettikten sonra bile çeviride bu isimlendirmenin neden tercih edildiği anlaşılabilir olmuyor.

Daha çok film çevirilerinden aşina olduğumuz bu durum (Eserin orijinal ismi ile çeviri isminin ilintisiz olması) nedense hiçbir ciddi edebi tartışmaya konu olmamış olsa bile bence edebiyatın önemli sorunlarından biri. Başka ülkelerde nasıl oluyor bilmiyorum ama en azından Türkiye’de bu böyle. 

Çevirmenlerimiz, müellifin eserini olduğu gibi çevirirken isim konusuna nasıl bu kadar müdahil olabileceklerini düşünebiliyorlar anlamış değilim. Sonuçta; başkasının çocuğuna, sırf yeni bir elbise dikiyorsun diye; bu sana çocuğun adını değiştirme hakkı vermez…  

Stephen King’in Şeffaf İsimli Kitabının Konusu 

Kitabın içeriğine gelecek olursak: Şeffaf, Stephen King’in ilk bilimkurgu eseri. Bu özelliğiyle ayrı bir önem arz ediyor. Haven isimli kurgusal bir kasabada, yaşlı köpeği Peter’la yaşayan Roberta Anderson isimli kadın yazarın, bir gün; ormanda dolaşırken ayağı, arazi üzerindeki bir çıkıntıya takılır ve düşer. Bu çıkıntının ne olduğunu merak eden Roberta, çevresini kazarak ne olduğunu anlamaya çalışır. King’in de daha romanın başında “Bir nal uğruna bir krallık yok oldu” deyişiyle vurguladığı gibi bu önemsiz görünen rastlantı, aslında; sonrasında yaşanan olağanüstü olayların başlangıç noktasıdır. 

Roberta kazdıkça; çıkıntının gerisindeki obje de çevresindeki çukur da giderek genişlemektedir. Normal şartlar altında en fazla bir iki saat sürmesi gereken bu merak ve buna bağlı olarak gelişen çaba, günler hatta haftalar sürer. Çünkü Roberta’nın merakı aslında sadece kendisinden kaynaklanan içsel bir güdünün eseri değildir. Çıkıntıyı oluşturan nesnenin gövdesi açığa çıktıkça gerek Roberta gerekse de ihtiyar köpeği üzerinde ilginç değişimler meydana gelmektedir çünkü. Zaten bir süre sonra Haven kasabasının diğer sakinleri de bir şekilde bu esrarengiz kazıya dahil olmak zorunda kalırlar. Çünkü etki artık onları da kapsamaktadır….

Başlarda kazıcının; yemeden içmeden bile kesilerek gece gündüz, durmaksızın; nesnenin çevresini kazmasını sağlayan bu etki; öncelikle Roberta ve köpeği üzerinde hızlı iyileşme, zekada artış, bir süre sonra ise telepati yeteneğinin gelişmesi gibi sonuçlara sebep olur. Daha sonra ise bu etki halkasına hemen hemen tüm Haven kasabası halkı dahil olur. Artık; hepsi birbirinden daha sıradan, daha vasat yeteneklere sahip olan hemen her Haven sakini neredeyse basit çocuk oyuncaklarını bile modifiye ederek, olağanüstü teknolojiler üretmektedir. Işın silahları, boyutlar arası kapı açan düzenekler, uçan traktörler hatta sahibi kazıda fiziksel efor sarf ederken kurduğu telepatik bağlantı sayesinde sahibinin senelerce uğraşarak yazabileceğinden çok daha büyük çap ve kalitede romanlar yazan telepatik daktilo… 

Buraya kadar her şey çok güzel görünmesine rağmen romanın akışı içerisinde aslında bütün bu olanların ne kadar kötücül bir arka planı olduğunu da öğreniriz. Bu noktada okuma zevkinizi kaçıracak  bir ipucu vermek istemediğimden dolayı daha fazla ayrıntı vermemeyi tercih ediyorum. Ancak dünyanın bir kurtuluşa ihtiyacı olacaktır. Roman kahramanlarının değilse de dünyanın kurtuluşuna vesile olacak kişi ise Roberta’nın zaman zaman birlikte takıldığı, sevgilimsi şair arkadaşı Jim Gardener olacaktır…

“İlk” İlk Baskı

Her ne  kadar künyesinde; ilk basımının Altın Kitaplar’dan Eylül 2019’da çıktığı yazıyor olsa da Stephen King’in, Şeffaf (The Tommyknockers) adlı eserinin aslında ilk baskısı yine Altın Kitaplar’dan ama 1988 yılında çıkmış. “İlk” ilk baskı 454 sayfa iken yeni sürüm “ilk basım” ise sıkı durun: tam 822 sayfa! Kitap aradan geçen 31 yılda bayağı serpilip büyümüş(!) Bunun neden kaynaklandığı doğrusu ilginç bir tartışma konusu olacak gibi görünüyor. Bununla beraber nihayetinde bir Stephen King eseri olduğu için yazarın ve türün sevenlerinin sıkılmadan, merakla okuyacağına inanıyorum.  

stephen king – şeffaf – kitap incelemesi

Stephen King – Şeffaf Romanını Satın Alabileceğiniz Adresler ve Fiyat Karşılaştırması

D&R, İdefix, Kitapyurdu, Ucuzkitapal

Anahtar Kelimeler: stephen king, şeffaf, bilimkurgu, kitap, the tommyknockers, konusu, roman, oku, altın kitaplar, kitap incelemesi, sinan özgenç.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paranormal Kitaplar

İskandinav Mitolojisi – Neil Gaiman

Neil Gaiman, İskandinav Mitolojisi  adlı  yeni eserlerinde fantastik diyarlar yaratırken kadim mitolojilerden her zaman ilham alan bir yazar olmuştur.

Published

on

By

Neil Gaiman - İskandinav Mitolojisi - Kitap

Neil Gaiman, İskandinav Mitolojisi  adlı  yeni eserlerinde fantastik diyarlar yaratırken kadim mitolojilerden her zaman ilham alan bir yazar olmuştur. Şimdi ise dikkatini bu diyarların kaynağına yöneltiyor ve destansı kuzey masallarını kendine has üslubuyla anlatıyor.

“BAŞLANGIÇTAN ÖNCE HİÇBİR ŞEY YOKTU: NE TOPRAK VARDI NE GÖKKUBBE, NE YILDIZLAR VARDI NE DE GÖKYÜZÜ. ŞEKİLSİZ VE ŞEMALSİZ, SİSTEN BİR ÂLEM İLE DURMADAN YANAN ATEŞTEN BİR ÂLEMDİ VAR OLAN.”

İskandinav Mitolojisi’nde yazar mühim İskandinav tanrılarını tasavvur ederken mitlerin aslına sadık kalıyor: Odin, yüceler yücesi, bilge, cüretkâr ve kurnaz. Thor, Odin’in oğlu, muazzam kudretine rağmen tanrıların en bilgesi olduğu söylenemez. Ve Loki, Odin’in kan kardeşi, oyunbaz ve önünde kimsenin duramadığı bir düzenbaz.

Gaiman, eski çağa ait bu hikâyeleri tıpkı bir romancı gibi ele alıyor; hikâyeler efsanevi dokuz âlemin yaratılışından başlıyor ve tanrıların, cücelerin, devlerin maceralarıyla devam ediyor. Thor’un çekicinin nasıl çalındığından, içenlere şairane ilhamlar veren bal şarabının kaynağının ne olduğuna kadar pek çok mit Gaiman’ın nüktedan cümleleriyle yeniden hayat buluyor. En nihayetinde her şey tanrıların alacakaranlığında doruğa çıkıyor: Ragnarök’te…

“Gaiman’ın her zamanki gibi yalın ve su gibi akan kelimeleri ortaçağ metinlerinin dramatik gücünü yansıtmayı başarıyor. Hikâyeleri anlatma tarzı yediden yetmişe herkese uygun ve bu hem yerinde hem de akıllıca bir hamle.” – Ursula K. Le Guin

“İskandinav Mitolojisi’nde Gaiman eski mitleri öyle canlı anlatmış ki okurken yatak odam Valhalla’ya dönüşecek sanmaya başladım. Cüceler, devler ve yaratıklar da dahil tüm İskandinav panteonunu bir film ya da roman gibi işliyor. Ne yalan söyleyeyim, kendime göğüs zırhı sipariş etmeme şu kadar kaldı. Takdiminde Gaiman’ın da dediği gibi, bu öyküler dünyayı yaratan ateş ve buzdan başlayıp dünyayı sona erdiren ateş ve buza giden yolculuğu anlatıyor.” – Lidia Yuknavitch

“Bu kitap sayesinde, çocukken severek okuduğum mitler yeni nesle, baştan keşfedilmek üzere anlatılacak. Ne de olsa, tekrar anlatılamayan öyküler unutulmaya mahkumdur ve her neslin bu mitleri yeniden keşfetmesi ve anlaması gerekir.” – Joanne Harris

Continue Reading

Paranormal Kitaplar

Paranormal Kitaplar: Uyuyan Güzeller

Published

on

By

kitap uyuyan güzeller stephan king

Stephen King ve oğlu Owen King’in beraber kaleme almış oldukları kitapta olaylar; Dooling adlı küçük bir kasabada ve bu kasabanın yerel hapishanesinde başlar ve kısa zamanda bütün dünyaya yayılır… (daha&helliip;)

Continue Reading
Advertisement

Facebook Sayfamızı Takip Edin

Advertisement
Advertisement

Popüler