Connect with us

Garip İlginç Sıradışı

Tarihte Asılarak İdam Edilen İlk Fil

Tarihte; cinayet suçundan yargılanarak suçlu bulunan ve idamla cezalandırılan, bilinen tek fil; bir gösteri hayvanı olan Mary’dir.

Gösteri Devam Etmeli

Mary, her hayvanın gayet doğal olarak gösterebileceği bir tepki ortaya koydu. Sinirlendi ve bunun sonucunda bakıcısını ezdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin, Tennessee eyaletinin, Erwin isimli bir kasabasında; sirkte gösteri yapan Mary adlı bir fil, tecrübesiz bakıcısının kendisini kızdırması sonucunda bakıcısına saldırdı ve ölümüne sebep oldu…

Mary isimli gösteri fili Charlie Sparks isimli bir şahsa ait gezgin sirkin en önemli gösteri yıldızlarından biri idi. 1916 yılının  Şubat ayında, Mary’nin her zamanki bakıcısı rahatsızlandı ve yerine tecrübesiz bir bakıcı atanmak zorunda kalındı. Sonuçta gösteri devam etmeliydi(!) Beş tonluk bir Asya fili olan Mary olmaksızın ilgi çekici bir gösteri söz konusu bile olamazdı. 

Tecrübesiz fil bakıcısı, Mary’e gösteri için gerekli hareketli yaptırmaya çalışırken onu bilinçsizce yaraladı. Yarasından dolayı acı içerisinde kalan Mary, her hayvanın gayet doğal olarak gösterebileceği bir tepki ortaya koydu. Sinirlendi ve bunun sonucunda bakıcısını ezdi. İşte bundan sonra insanlık tarihinin en trajikomik olaylar zincirlerinden biri yaşanmaya başlandı… 

Mahkeme mi Yoksa Son Bir Büyük Gösteri mi

Sahibi, artık sirk gösterilerinde yeterince gelir ve verim alamadığı filden zaten bir şekilde kurtulacaktı.

Erwin kasaba mahkemesinde cinayet suçundan yargılanan fil Mary, cinayet suçundan hüküm giydi ve idamına karar verildi. Mahkeme sırasında; zavallı Mary’nin savunması alındı mı, alındıysa nasıl alındı doğrusu burası oldukça şaibeli. Bizim fikrimize göre bu düzmece mahkeme, aslında yaşlanan filin, zamanla bakım masraflarının gösteri gelirinin üzerine çıkması üzerine, bizzat sahibi tarafından kurgulandığı yönünde. Sahibi, artık sirk gösterilerinde yeterince gelir ve verim alamadığı filden zaten bir şekilde kurtulacaktı. En iyi ihtimalle fil zaten bir yerlerde sessizce itlaf edilecekti.

Oysa sahibi, dünyada eşi görülmemiş şekilde yargılanmasını sağlayarak, zavallı hayvan için basının ve halkın ilgisini müthiş derecede çekecek son bir gösteri hazırlamıştı. Sonuçta Mary, Erwin kasabasından 40 km uzaklıktaki Kingsport kasabasının meydanında resimde görüldüğü gibi asıldı…!!!

Garip Ama Gerçek - Tarihte Asılarak İdam Edilen İlk Fil
Garip Ama Gerçek – Tarihte Asılarak İdam Edilen İlk Fil

Asılırken Bacakları ve Kalçası Kırıldı

İlk denemede beş tonluk fili taşıyamayan vincin zinciri koptu ve yere düşen Mary’nin kalçası ile bacakları kırıldı.

Tabii ki beş tonluk bir fil olan Mary’i sehpa ve halatla asamazlardı. Erwin, yolları yeni inşa edilen, hızla gelişen bir kasabaydı. Bu nedenle o civarda çalışma yapan bir tren yolu vincinin, bu talihsiz filin idamında kullanılmasına karar verildi. İlk denemede beş tonluk fili taşıyamayan vincin zinciri koptu ve yere düşen Mary’nin kalçası ile bacakları kırıldı.

İkinci seferinde ise daha da güçlendirilmiş bir zincir bulundu ve idam tekrardan gerçekleştirildi. Maalesef bu trajikomik, acımasız ve mantıksız idam girişimi ikinci seferde başarıya ulaştı. Böylelikle, her ne kadar kendi istemese de gösteri fili Mary, 13 Eylül 1916 tarihinde adını; cinayet suçundan dolayı asılarak idam edilen ilk fil olarak (ve muhtemelen son fil) insanoğlunun şaibeli tarihine yazdırdı.

Garip Ama Gerçek, Tarihte Asılarak İdam Edilen İlk Fil

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FİLLERLE KONUŞAN ADAMIN ÖLÜMÜ

DÜNYANIN EN GARİP AMA GERÇEK ÖLÜMLERİ

AYNI KAFADA İKİ YÜZÜ OLAN ADAM

Advertisement
Click to comment

Soru Sor - Fikrini Yaz