Connect with us
Et benlerinden nasıl kurtulunur? Et benlerinden kurtulma yöntemleri. Et benlerinden nasıl kurtulunur? Et benlerinden kurtulma yöntemleri.

Alternatif Tıp & Şifalı Bitkiler

Bitkisel Yöntemlerle Et Benlerinden Nasıl Kurtulunur

Çirkin bir görünüm arz eden ve vücudun, dışarıdan görünmeyen yerlerinde bile olsalar, kişiye estetik açıdan rahtsızlık veren et benlerinden nasıl kurtulunur?

Published

on

Çirkin bir görünüm arz eden ve vücudun, dışarıdan görünmeyen yerlerinde bile olsalar, kişiye estetik açıdan rahtsızlık veren et benlerinden nasıl kurtulunur? Tabii ki evde uygulayabileceğiniz basit, pratik ve masrafsız denenmiş bazı yöntemlerle! İşte et beni yok etme için uygulayabileceğiniz o yöntemler…

Limon Suyu Kullanarak Et Benlerinden Kurtulma

Limon suyu  pH dengeleyici etkisi sayesinde et benleriyle başa çıkabilen doğal şifa kaynaklarındandır. Yarım bardak su ile bir adet limonun suyunu karıştırın. Pamuk yardımıyla karışımı et beninin üzerine sürün. Bu yöntemi haftada 3 kez tekrarlayın. Yaklaşık bir ay içinde et benleri düşmeye başlayacaktır.

Sıcak Elma Sirkesiyle Et Benlerini Yok Etme

Cildinizi yakmayacak şekilde elma sirkesini ısıtın ve pamuk yardımıyla et beninin üzerine sürün. Elma sirkesi içinde mevcut bulunan asit sayesinde et benlerinden çok çabuk bir şekilde kurtulabilirsiniz. Haftanın 4 günü uygulamak yeterli olacaktır. Ancak kullanacağınız elma sirkesinin organik hatta mümkünse ev yapımı olduğundan emin olun.

Aspirin Kullanarak Et Benlerinden Kurtulma

Daha çok ağrı kesici olarak tanınan her derde veda aspirin, et benlerinden kurtulma konusunda da imada yetişiyor. İki adet aspirini bir yemek kaşığı suda ezerek macun haline getirin. Eriyen aspirini et beni üzerine sürün ve yara bandı ile o bölgeyi kapatın. Yaklaşık 3 saat boyunca bu şekilde bekleyin ardından yıkayın. Haftada 2 kez tekrarlayın. Yöntemler arasında en etkili olanıdır. Bir haftanın sonunda et beni düşmeye başlayacaktır.

Hint Yağı Yöntemi ile Et Benlerinden Kurtulma

Hint yağını da kullanarak et benlerine sonsuza kadar veda etmeniz mümkün. Sirkede olduğu gibi hint yağının organikliğine dikkat edin. Bir yemek kaşığı hint yağını ve bir yemek kaşığı karbonatı karıştırın. Elde ettiğiniz karışımın çamur kıvamına gelmesini sağlayın ve et beninin üzerine sürün. Üzerini bant ile kapatın. Yaklaşık 3 saat bekleyin. Hint yağı yöntemini günde 2 kez, sabah ve akşam olacak şekilde uygulayabilirsiniz.

Ananas Suyu Yöntemi ile Et Benlerini Düşürme

Dünyanın en tatlı meyvelerinden biri olan ananası et benleri tedavisinde kullanabileceğiniz hiç aklınıza gelir miydi. Ananas suyu içerisinde bulunan gromolein enzimi, et benlerinin hızlı bir şekilde dökülmesine yardımcı olacaktır. Ananas suyu hazır olmamalı. Evde kendinizin sıkması en emin yöntem olacaktır. Bir miktar ananas suyuna, yarım limonun suyunu ilave edin. Karışımı yine et beninin üzerine bol miktarda sürün. Sargı beziyle et beninin üzerini kapatın. Birkaç saat bu şekilde beklemeniz yeterli olacaktır. Et benlerinden hızlı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız bu yöntemi ara vermeden düzenli bir şekilde uygulamaya devam etmelisiniz.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alternatif Tıp & Şifalı Bitkiler

Türklerin Şifalı Taşları

Türklere özgü diyebileceğimiz tarzda bazı şifalı taşların nasıl kullanıldığı, bazı tarihi yazıtlar ve akademik çalışmalarla ortaya çıkarılmış durumda.

Published

on

By

Türklerde Şifalı Taşlar

Daha çok Türklere özgü diyebileceğimiz tarzda bazı şifalı taşların nasıl kullanıldığı, bazı tarihi yazıtlar ve akademik çalışmalarla ortaya çıkarılmış durumda.

Şifa Taşları

Şâban Şifâî’nin yazmasında şifa için kullanılan taşlar yanında, fal bakma amacıyla kullanılan bazı taşlardan bahsettiği bilinir. Bazı taşların ise kimyasal etkilerinden faydalanıldığı anlaşılıyor ve onların panzehir oluşundan bahsediliyor. 

Akrep Yılan Sokmasına Karşı Kullanılan Şifalı Taş

Bir kimse; taş panzehiri, boynuna veya bir yerine bağlasa bu taşın yılan, akrep v. b. sokmasını iyileştirdiği, akrebin kuyruğuna bu taşı dokundursalar, sokmaktan vazgeçtiği anlatılıyor. Hatta yılanları bile öldüren taşlardan bahsediliyor. Bu panzehirin madenî ve hayvani sarı renkli yumuşak bir taş olduğu anlatılıyor. Bu panzehirin madeni olanların Arap memleketlerinde ve Musul şehri çevresinde bulunduğu—Irak Türkleri tarafında—, hayvani olanının, Araplar arasında ve Türkçe Dağ keçisi denilen Geyik’in ciğerinde bulunduğu, halk arasında yılancık taşı denilen taşların çoğunun beyaz renkli olduğu ve dağ keçilerinin midesinde bulunduğu, hayvan küçükse taşın da küçük olduğu yazılıyor.

Hamile Kalmak İçin Kullanılan Şifalı Taş

Bazı taşları yanlarında bulunduranların bazı hastalıklardan kurtulacağı, kadınlar yanlarında taşırlarsa gebe kalmayacakları, erkekler yanlarında bulundursa evlatları olmayacağı anlatılıyor. Hastalığı geçirmek için bazı taşları hastanın sağ pazusuna veya boynuna bağladıklarını, hastalığın böylece geçtiğini söylüyor. 

Kolay Doğum İçin Kullanılan Şifalı Taş

Mıknatıslı bir taş şifa için kullanılıyor. Doğurmakta zahmet çeken kadınların (Tavşancıl Taşı veya Kerkes Taşı) doğumu kolaylaştırıyor. Kullanımı ise şu şekilde: Kadının sol uyluğuna bağlanıyor. Bu, fındık kadar bir taştır. Taş sallanırsa ses çıkarıyor, kırılınca içinden bir şey çıkıyor. Bu o taşta bulunan olan bir özellikten ileri geliyormuş. Bazıları bunun taş değil, ceviz gibi bir şey olduğunu söylemişler. 

Uyku ve Uykusuzluk Problemleri İçin Kullanılan Şifalı Taş

Yine; kırmızı renkli, karanlıkta ateş gibi ışık veren bir taşı, boyuna bağlamak veya yastık altına koymak suretiyle o kimse uyutulabiliyor. Başka bir taşı taşıyana da katiyen uyku gelmiyor. Türkistan’da bilhassa türlü maksatlar için kullanılabilen şifalı taşlar bulunuyor.

Eski Türklerde Sihirli Şifalı Taşlar

Prof. Ahmet Caferoğlu, “Türklerde Sihri Taş Telâkkisi” adlı makalede, önce Prof. Köprülü’ye dayanarak yağmur taşından bahsettikten sonra “Tamamiyle sihirli kuvvete sahip olan bu yağmur taşından başka Türklerin diğer birçok farklı özelliğe sahip taşları olsa gerektir. Taş bazen çocuk doğurtur, bazan sihirli kuvvetiyle hastatedavi eyler, bazen de telâkki tesiriyle bir ferdin tam bir halâskârı şeklini alır.”“ diyor. 

Prof. Caferoğlu, Türkler arasında “taşın sihri ve şifa verici bir tesire sahip olduğunu pek kadim devirlere irca edebiliriz” diyor ve T. M. 720 de Tonyukuk adına dikilen bir anıtın “bir yerinde taşın o devir Türklerinde sihirli bir kuvvete sahip olduğu gösterilmektedir.” düşüncesini ileri sürüyor. Bu anıtta “Bunun üzerine (durumu) kağanıma arzettim, şöyle arzettim: ‘Çinliler, Oğuzlar, Kıtaylar bu üçü birleşirlerse tehlikede kalacağız. Biztali’in iradesine göre bir taş ile tutulmuş oluruz” yazısına dikkati çekmek istiyor. 

Prof. Ahmet Caferoğlu, buradaki “Uzeçi kelimesinin mahiyeti”nin anlaşılmadığını, “Radloff ve Thomsen”in ikisinin de “bu kelimeyi “sihri” olarak” çevirdiklerini, söylüyor ve “Zaten bu devirlerde, yani 8. miladi asırlarında ta Harezm’den başlayarak Orhon vâdilerine kadar uzanan kavimlerde taşa birçok sihirli özellik atfedildiğini, eski Ermeni Coğrafyacılarından Mosey Hornuski, Harezmlere dair malumat verirken bunların kendilerine mahsus sihirli bir taşları ve fevkalâde iyi okları olduğunu kaydetmektedir.” diyor. 

Ağrı Kesici İdrar Söktürücü Şifalı Taşlar

Prof. Caferoğlu, bu hususta 13. yüzyılda Arap coğrafyacılarının bilgi verdiğini zikrediyor ve “Meselâ Kazvini (Asar-ül Büldan) ünvanlı meşhur eserinde Amu Derya nehrinin döküldüğü gölden “kavun”a benzer ve birçok sihirli özelliklere sahip taşların çıkarıldığını apaçık kaydetmektedir.” (S. 2). Bu taşların ilaç yerine kullanıldığını yazıyor. Aynı yazarın “Acâib-ül Mahlükat” adlı eserinden faydalanarak rengini, şeklini, kum sancısını durdurucu ve mideyi kuvvetlendirici, idrar söktürücü tesirinden, taşın bir bardakta eritilerek içildiğinden bahsediyor. 

Horasan’da,Türkistan’da, Kırgız ve Başkurtlar arasında, çocuk dileğinde, çocuk tedavisinde taştan faydalanma görülmektedir. Bir ziyaretgahtan taş alma, bir müddet taşı taşıma, sonra yerine bırakma, mezar taşı veya uygun bir yere taş yapıştırma veya çocuk rahatsızlığında türbede veya yanında veya sadece kutsal bir taş üzerinde bırakmak veya bir delikten geçirmek gibi olaylar mevcuttur.

Doğal şifalı taşlar hakkında bilinmeyenler
Continue Reading

Alternatif Tıp & Şifalı Bitkiler

Basura – Hemoroid – Ne İyi Gelir

Basur yani diğer adıyla hemoroid, çoğu kişinin; utanma, çekinme gibi nedenle doktora gidip, muayene ve tedavi olmaktan kaçındığı bir hastalık. Dolayısıyla basurun bitkisel tedavisi, evde basur tedavisi, basura iyi gelen şifalı bitkiler gibi konular hemoroid tedavisi konusunda öne çıkıyor.

Published

on

By

Basura - Hemoroid - Ne İyi Gelir & Basur Tedavisinde Kullanılan Şifalı Bitkiler

Basur yani diğer adıyla hemoroid, çoğu kişinin; utanma, çekinme gibi nedenle doktora gidip, muayene ve tedavi olmaktan kaçındığı bir hastalık. Dolayısıyla basurun bitkisel tedavisi, evde basur tedavisi, basura iyi gelen şifalı bitkiler gibi konular hemoroid tedavisi konusunda öne çıkıyor. Biz de basur tedavisi amacıyla doktora gitmekten utanan, çekinen okurlarımız için; önemli bir kısmı evde de her zaman bulunan bitkilerle gerçekleştirilebilecek şifalı bitkilerle basur tedavisi dosyası hazırladık. Umarız faydalı olur.

Basura – Hemoroid – Ne İyi Gelir & Basur Tedavisinde Kullanılan Şifalı Bitkiler

 1. Abdüssalib – Kekik otu: Tozu, bal ve yumurtayla yenir.
 2. Acem Kimyonu: Tohumları yakılarak külü basur üzerine konur.
 3. Acı bakla – Yahudi Baklası: Sirke ve balla kaynatılarak, lapası sarılır.
 4. Acı Çiğdem: Çiçeklerinin çayı ve suyu içilir.
 5. Adamotu: Lapa haline getirilerek basurlu – hemoroid- bölgeye sarılır.
 6. Akasma Kökü: Kökler macun haline getirilerek yenilir.
 7. Akgünlük Sakızı: Macun haline getirilerek yenilir. Suyu ve özü içilmek suretiyle tüketilir. Yağı sürülür veya sarılır. İçyağı ile fitil haline getirilmek suretiyle kullanılır.
 8. Altın Otu: Çayı ve suyu içilir.
 9. Amlaç: 7. 5 gram amlaç çay olarak demlenir ve suyu içilir.
 10. Siyah Ardıç Tohumu: Macununun yenilmesi, çayının, suyunun ve özünün içilmesi suretiyle basur tedavisinde kullanılır. Ayrıca yağı basurlu bölgeye sürülür yahut sarılır.
 11. Asma (Üzüm Yaprağı): Kurutulmuş üzüm yaprağından çay yapılarak içilir.
 12. Aynı Sefa: Çayı ve suyu içilir.
 13. Ayva: Ayva meyvesinin yenmesi basura karşı faydalıdır. Bunun yanı sıra şurubu da aynı amaçla içilir.
 14. Baladır Ağacı: Tütsüsüne oturulursa, basur memeleri kurur.
 15. Ballıbaba: Ballıbaba yaprağının haşlanmış lapası basurlu bölgeye sarılır.
 16. Basur Otu (Düğün Çiçeği): Merhemi basurlu bölgeye sürülür veya sarılır.
 17. Berberis Kökü: Kabuğunun çayı ve suyu içilir.
 18. Beşparmak Otu: Beşparmak otunun suyunun içilmesi yahut lapa haline getirilerek, basurlu bölgeye sarılması hemoroide iyi gelir.
 19. Biberiye (Kuşdili): Çayı ve suyu içilir. 1 kahve kaşığı biberiye tozu su ile yutulur.
 20. Böğürtlen: Çayı ve suyu içilir.
 21. Burçak: Çayı ve suyu içilir.
 22. Ebegümeci: Kökünün buharına oturulur.
 23. Büyük Papatya: Lapası sarılır.
 24. Ceviz: Meyvesi ve macunu yenir. Ceviz özü içilir. Yağı sürülür.
 25. Civan Perçemi (Akbaşlı): Çayı ve suyu içilir.
 26. Çam Sakızı: Un, karabiber, badem ve yumurta akı ile merhem yapılarak ilgili bölgeye sarılır.
 27. Çay: Suyu ile birlikte posası sarılır.
 28. Çemen Otu: Lapası sarılır.
 29. Çıtırgı: Çayı ve suyu içilir.
 30. Çiriş Otu: Kökünün suyu kullanılır.
 31. Çoban Çantası: Lapası sarılır.
 32. Çörek Otu: 5 gram su ile yutulur. Macunu yenir. Yağı 5 gram içilir. Yağı sürülür veya sarılır.
 33. Dam Koruğu (Kaya Koruğu) : Suyu kullanılır.
 34. Darı (Ak darı): Zeytin yağı ile lapası sarılır.
 35. Eğrelti Otu (Adi Ilgın): Kökünden yapılan merhem sürülür.
 36. Eşek Hıyarı (Acı Düyek): Kökü kaynatılarak buharına oturulur.
 37. Eşek Marulu: Mum ile yapılan merhemi kullanılır.
 38. Eşkın: Kökünün suyu içilir.
 39. Fare Kulağı (Sülük Otu): Kırmızı çiçekli olanı, makadı dışarı çıkaranlara lapa gibi sarılır.
 40. Fesleğen (Reyhan): Ezilir, lapası sarılır.
 41. Gökçe (Ökse – Burç): Macunu yenir. Çayı ve suyu içilir.
 42. Hardal (Siyah): Macunu yenir. Özü içilir. Yağı sürülür veya sarılır.
 43. Havuç: Havuç üzümle kaynatılıp, suyu içilir.
 44. Hazenbel: Pırasa yaprağı veya tohumunun suyu ile, 9 – 10 gram içilir.
 45. Helile (Kara ve Sarı): Macunu yenir. Çayı ve suyu içilir.
 46. Hevhulma: Çayı ve suyu içilir.
 47. Hıthıt: İncirle Yenir. Yumurta ve sıcak su ile içilir.
 48. Hindistan Cevizi: Yağı sürülür.
 49. Hint Baklası: Suyu içilir. Lapası sarılır.
 50. Ilgın çiçeği: Buharına oturulur.
 51. Isırgan Otu ve Tohumu: Macunu yenir. Çayı ve suyu içilir.
 52. İncir: Yenir. Yapraklarının buğusuna oturulur.
 53. Kabak (Balkabağı): Yenir. Şurubu içilir. Lapası sarılır.
 54. Kakao (Hint Bademi): Yağı sürülür.
 55. Kantaron (Sarı): Macunu yenir. Çayı, suyu ve özü içilir. Yağı sürülür veya sarılır.
 56. Kara Bunda El Hacı: Çiçeğinin çayı suyu içilir. Lapası sarılır. Yağı kullanılır.
 57. Kara Kavak: Çiçek ve tomurcuklarının ezilmesiyle elde edilen merhemi, sürülür veya sarılır.
 58. Karabaş Lavanta Çiçeği: Macunu yenir. Çayı, suyu ve özü içilir. Yağı sürülür veya sarılır.
 59. Karabiber: Pişmiş yumurta sarısı ve kağıt külü ile macun yapılarak ilgili bölgeye sürülür.
 60. Kavak: Yaprakları kuyruk yağı ile kaynatılır, merhem yapılıp sürülür.
 61. Kavun: Aç karnına yenir.
 62. Kebere (Kedi Tırnağı): Yakılıp buharına oturulur veya sürülür.
 63. Keçiboynuzu: Yenir.
 64. Keçi Gevişi: Tohumlarının tozu ve arpa unu ile macunu yenir.
 65. Kedi Tırnağı: Lapası sarılır.
 66. Kehribar: 4 – 5 gram ezilerek zeytinyağı veya su ile içilir.
 67. Kekik: Macunu yenir. Çayı, suyu ve özü içilir. Yağı sürülür veya sarılır.
 68. Kenger Otu: Kavrulmuş dövülmüş tohumu yenir.
 69. Kestane: 80 gram yenir. Ayrıca macun yapılır.
 70. Kırlangıç Otu (Temre Otu): Çayı ve suyu içilir. Dikkat! Çok miktarda alınırsa zehirleyebilir.
 71. Kırmızı Pancar: Lapası sarılır.
 72. Kurtpençesi (Yılan Kökü): 5 gram kabuğuna, dört misli şeker katılıp içilir.
 73. Kuş Tırnağı: Tohumunun tütsüsü yapılır.
 74. Kuşburnu (Yabani Gül): Macunu yenir. Çayı ve suyu içilir.
 75. Limon: Çayı, suyu ve şurubu içilir. Yağı sürülür.
 76. Mağilen Dikeni: Çayı ve suyu içilir.
 77. Maydanoz: Suyu sürülür veya yıkanır. Lapası sarılır.
 78. Menekşe: Çayı ve suyu içilir.
 79. Mersin Ağacı: Taze filizlerinin çayı ve suyu içilir. Suyu sürülür veya yıkanır.
 80. Meşe Ağacı: Merhemi yapılıp sürülür suyu ile pansuman yapılır. Tohumunun Çayı ve suyu içilir.
 81. Meyan Kökü: Macunu yenir. Çayı, suyu ve şurubu içilir.
 82. Misk Otu (Bostan Karanfili): Çayı ve suyu içilir.
 83. Nane: Macunu yenir. Çayı, suyu ve özü içilir. Yağı sürülür veya sarılır.
 84. Nar: Çiçeği, suyu, kabuğu, kullanılır
 85. Oğulotu (Melisa) : Macunu yenir. Çayı, suyu ve özü içilir. Yağı sürülür veya sarılır.
 86. Ölü Çiçeği: Çayı ve suyu içilir.
 87. Papatya: Macunu yenir. Çayı, suyu ve özü içilir. Yağı sürülür veya sarılır.
 88. Patates: Çiği ezilir, lapası sarılır.
 89. Patlangıç: Yumrularının kaynatılmış suyundan sabahları içilir.
 90. Patlıcan: Çiçeği badem ile dövülüp, menekşe yağı ile lapası sarılır.
 91. Pazı: Sık sık yenilerek bağırsaklar yumuşak tutulur, kan temizlenir damarlar kuvvetlendirilir. Lapası sarılır.
 92. Pırasa: Sık sık yenilerek bağırsaklar yumuşak tutulur, kan temizlenir, damarlar kuvvetlendirilir. Tohumları sarısabır ve içyağı ile fitil yapılarak konur.
 93. Pirinç: Kaynarken üstüne oturulur.
 94. Rezene: Macunu yenir Çayı, suyu ve özü içilir. Yağı kullanılır
 95. Sahlep: Lapası sarılır.
 96. Sarımsak: Sık sık yenilerek bağırsaklar yumuşak tutulur, kan temizlenir damarlar kuvvetlendirilir. Pişirilerek sürülür.
 97. Sarısabır: Yılan gömleği ve pırasa suyu ile kaynatılarak merhem yapılır.
 98. Selvi Ağacı: Lapası sarılır. Suyu sürülür veya yıkanır.
 99. Selvi Ağacı Kozalağı: Çayı ve suyu içilir.
 100. Sığır Kuyruğu: Yağda pişirilir ve sarılır.
 101. Sıraca Otu: Taze yapraklarının merhemi kullanılır.
 102. Sırça Otu (Yapışkan Otu): 8 – 10 gramının çayı ve suyu içilir.
 103. Sinameki: Macunu yenir. Çayı ve suyu içilir.
 104. Sinirli Ot: Tohumlarının lapası sarılır.
 105. Sirke: Etkili otlarla merhem yapılıp üstüne sürülür.
 106. Soğan: Sık sık yenilerek bağırsaklar yumuşak tutulur, kan temizlenir, damarlar kuvvetlendirilir. Soyulup zeytinyağına batırılarak makada konur.
 107. Söğüt (Aksöğüt): Yaprakları ezilir, basur memelerine sürülür.
 108. Su Teresi: Lapası sarılır.
 109. Su Zambağı (Mavi Zambak): Lapası sarılır.
 110. Sürincan Çiçeği: 2 – 3 gram tozunun eskimiş koyun yağı ile macun haline getirilip, pamukla fitil halinde makada konur.
 111. Şahtere Otu: Merhemi Kullanılır. Dikkat! Çok miktarda alınırsa zehirleyebilir.
 112. Şakayık (Ayı Gülü): Taze yaprakları yutulur.
 113. Şeftali: Çekirdeğinin tütsüsüne oturulur.
 114. Tavuk: Yağı sıcak olarak sürülür.
 115. Tere Otu ve Tohumu: Macunu yenir. Çayı ve suyu içilir.
 116. Üzerlik Tohumu: Macunu yenir. Çayı ve suyu içilir.
 117. Venüs Saçı (Baldırıkara): Lapası sarılır.
 118. Yaban Mersini: Kuru meyveleri kavrulur toz halinde kahve gibi içilir.
 119. Yabani Hardal: Lapası sarılır.
 120. Yabani Hindiba: Çayı ve suyu içilir.
 121. Yabani Patlıcan: Mısırdaki çeşidinin elma gibi meyveleri vardır. Asıl yabani patlıcan budur. Meyvesinin tütsüsü yapılır.
 122. Yabani Semizotu: Çayı ve suyu içilir.
 123. Yapışkan Otu: Lapası sarılır.
 124. Yer Fesleğeni: Kökünün çayı ve suyu içilir.
 125. Yer Somunu: Özsuyu, bal ile karıştırılıp sürülür.
 126. Yılan Burçağı: Tohumunun tozundan bir parça içilir veya dallarının haşlanmışından yenir.
 127. YılanYastığı: Kökünün buharına oturulur.
 128. Yoğurt Otu (Sünnetlice Otu): Boğumlu yerlerinden kesilip, çöpleriyle doğranarak ince ince kıyılır, iki katı ağırlığı kadar bal konur ve macun yapılır.
 129. Zerdeçal (Hint Safranı): 1 kahve kaşığı zerdeçal tozu, su ile yutulur.
 130. Zırnık: İçyağı ile merhem yapılarak sarılır.
Continue Reading

Alternatif Tıp & Şifalı Bitkiler

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Boğaz ağrına ne iyi gelir, boğaz ağrısına karşı çare olarak kullanılabilecek şifalı bitkiler ve bunların bademcik, boğaz ağrısı ve boğaz enfeksiyonlarına karşı pratik kullanım şekilleri…

Published

on

By

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir - Şifalı Bitkiler - Boğaz Enfeksiyonu

Boğaz ağrısına ne iyi gelir; boğaz ağrısına karşı çare olarak kullanılabilecek şifalı bitkiler ve bunların bademcik, boğaz ağrısı ve boğaz enfeksiyonlarına karşı pratik kullanım şekilleri…

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

 1. Adaçayı, anason, melek otu ve sığır kuyruğu karışımından 20 gram kadar haşlanır. Günde üç fincan içilir.
 2. Adasoğanı; kaynatılarak suyu içilir.
 3. Ağulu kök; lapa haline getirilerek ağrıyan bölgeye sürülür.
 4. Akdiken / geyikdikeni; kaynatılarak, suyu ile gargara yapılır.
 5. Arpa; kaynatılarak suyu ile gargara yapılır.
 6. Ayva çekirdeği çay haline getirilerek içilir.
 7. Badem; şurubu içilir.
 8. Beşparmak otu; kökünün suyu içilir.
 9. Ebegümeci; suyu ile gargara yapılır.
 10. Ceviz; yağı ağrıyan bölgeye sürülür veya sarılır. Buna ilaveten cevizin meyvesi veya macununu yemek de faydalı olur. Ayrıca ceviz özü içmek de etkilidir.
 11. Çasur; otunun tohum ve yapraklarından yapılan çay içilir.
 12. Çörek otu; macun haline getirilerek yenir. 5 gram yağı içilir. Ayrıca ağrıyan bölgeye çörek otu yağı sürmek veya sarmak da iyi gelir.
 13. Çuha çiçeği; kaynatılarak suyu içilir.
 14. Düğmelice süpürge otu; çay haline getirilerek içilir.
 15. Kurutulmuş gül yaprakları balla macun yapılarak yenilir. Ayrıca ağrıyan bölgeye halis gül yağı ile masaj yapmak da faydalıdır.
 16. Isırgan otu; veya ısırgan tohumu çay gibi demlenilip içilir. Macun haline getirildikten sonra yenilmesi de boğaz ağrısına karşı faydalıdır.
 17. Kedi otu; macun haline getirilerek yenilir.
 18. Kuş tırnağı; bitkisinin çayı içilir.
 19. İçilecek herhangi bir çorba veyahut içme suyuna, limon suyu sıkılır.
 20. Menekşe; çayı içilir. Bilhassa mor menekşenin çay halinde tüketilmesi boğaz ağrısına iyi gelir.
 21. Muz; bal ile karıştırılarak yenilir.
 22. Oğulotu / Melisa; macun halinde tüketilir. Ayrıca çayını, suyunu ve özünü içmek de boğaz ağrısına iyi gelir. Buna ilaveten yağının ağrıyan bölgeye sürülmesi de faydalıdır.
 23. Patlangıç; suyu ile gargara yapılır.
 24. Sırça Otu / Yapışkan Otu; suyu ile gargara yapılır.
 25. Şakayık / Ayı Gülü; her gün 2 gram demlenilerek gargara ve buğusu yapılır.
 26. Tuzlu su ile gargara yapılır.
 27. Yabani elma; tohum ve yapraklarının çayı içilir, lapası ağrıyan bölgeye sarılır.
 28. Yabani havuç; suyu içilir.

BOĞAZ AĞRISINA NE İYİ GELİR – İZLE & DİNLE

Boğaz ağrısına ne iyi gelir – izle & dinle

Meğer Bebek Kakası Şifalı imiş

İbni Sina’nın Şifa Reçeteleri

Hastalara Şifa Veren Dualar

Continue Reading

Alternatif Tıp & Şifalı Bitkiler

Zeytin Sütü: Zeytinyağının Faydaları

Zeytin sütü olarak da tanımlanan zeytinyağının faydaları nelerdir? Zeytinyağı nerede ve nasıl üretilir? Zeytinyağı nasıl muhafaza edilir? Zeytinyağı nasıl kullanılmalı? Zeytin ve zeytinyağı ile ilgili ayet ve hadisler nelerdir?

Published

on

By

"Zeytin Sütü" Zeytinyağının Faydaları

Zeytin sütü olarak da tanımlanan zeytinyağının faydaları nelerdir? Zeytinyağı nerede ve nasıl üretilir? Zeytinyağı nasıl muhafaza edilir? Zeytinyağı nasıl kullanılmalı? Zeytin ve zeytinyağı ile ilgili ayet ve hadisler nelerdir?

Zeytinyağı & Faydaları

Dünyanın önde gelen pek çok gıda ve beslenme uzmanına göre en sağlıklı meyve zeytin, en sağlıklı meyve suyu da zeytinyağıdır. Zeytin ve zeytinyağının, içerdikleri maddelerin zenginliği nedeniyle anne sütü gibi değerli bir gıda olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçektir.

Zeytinyağının Faydaları

 • Yüksek tansiyon,
 • Kolesterol,
 • Damar Sertliği,
 • Mide ve bağırsak ülserleri,
 • Romatizma,
 • Safra kesesi tembelliği,
 • Safra taşı,
 • Safra kanalı tıkanıklığı,
 • Karaciğer bozuklukları,
 • Kabızlık,
 • Kansızlık,
 • Gut hastalığı,
 • Deri çatlamalarını tedavi edici özelliğe sahiptir.

Zeytinyağının insan sağlığında bilhassa kalp ve damar hastalıklarından korunmada etkili olma nedeni: tekli, doymamış bir yağ olmasından kaynaklanır.

 • Kandaki HLD dediğimiz iyi huylu kolesterol düzeyini arttırır.
 • LDL kolesterolü temizler.
 • Yağların içinde hazmedilmesi en kolay olan olduğu için sindirim kolaylığı sağlar.
 • Çocuklarda beyin ve kemik gelişimini hızlandırır.
 • E vitamini sayesinde yaşlanma etkilerini azaltma ve doku yenileme özelliği taşır.
 • Kireçlenmeyi önlemede büyük rol oynar.
 • Cansız saçların kuvvetlenmesini sağlar.

Alkol ve Sarhoşluk İçin

Bir ziyafet öncesi ve sonrası birer kaşık zeytinyağı içebilirsiniz. Mide zarını örtüp alkolün işlemesini önleyeceği gibi karışık içkilerin yol açtığı sarhoşluğu bir ölçüde azaltır. Safra salgısını arttırarak hazmı kolaylaştırır…

Yüksek Tansiyon İçin

Zeytin Yaprağı - Faydaları
Zeytin Yaprağı – Faydaları

Yüksek tansiyon için; 15-20 kadar taze yada kuru zeytin yaprağını 300 gr. suda 15 dakika kaynatın. Süzgeçten geçirip suyunu alın. Üzerine biraz şeker ilave edin. 15 gün boyunca sabah akşam sıcak için.

Kabızlık ve Basur İçin

Sürekli kabızlık çekenler; sabahları aç karnına 1-2 kaşık zeytinyağını deneyiniz. İyi bir “laksatif”tir.

Sabah kahvaltıdan önce alınan 1 veya 2 çorba kaşığı zeytinyağı -basit kronik kabızlığa – iyi gelir (daha iyi netice için suyla karıştırılabilir). Basur şikayetlerini giderir. Bunun için sıcak olarak içilmesi önerilir.

Rahat Oruç İçin

Oruç tutanlar; sahurda bir çorba kaşığı zeytinyağı içmek bağırsak ve safra kesesini rahatlatacaktır.

Romatizma Kas İncinmesi ve Ağrı

Ağrı, romatizma, ayak bileği dönmesi, adale incinmesine karşı; 200 gr. doğranmış taze çiçek ve yaprak, 100 gr. sarı papatya ile 1 kilo zeytinyağını arada sırada karıştırarak 2 saat süreyle bir “benmari” içinde kaynattıktan sonra içindekileri süzünüz ve acı veren yeri derinlemesine ovuşturunuz.

Romatizma ağrıları için; dövülmüş kuru defne yapraklarını zeytinyağı içinde sulandırıp macunlaştırınız, ağrıyan yerin üzerine bolca sürünüz.

Siyatik, mafsal ağrıları için ağrıyan yere zeytinyağı tortusu sürülür.

Yara Merhemi

Yiyeceğin yanı sıra merhem olarak da kullanılan zeytinyağı; tahrişin sebep olduğu acı ile yanmayı giderici ve yumuşatıcı özellikleri olan losyondur da…

Derinin foliküllerine penetre olabildiği için, gerek internal gerekse eksternal dokuların yara veya iritasyonunda ve enfeksiyonlara karşı yararlıdır.

Deri yırtılmaları veya kesiklerde: Zeytinyağını, arı balmumu, doğranmış soğan ve kuyruk yağı ile karıştırarak “yara merhemi” olarak kullanabilirsiniz.

Cilt ve Dudak Çatlamalarına Karşı

Soğuktan dudaklarınız çatlamasın diye üzerine biraz zeytinyağı sürün. Kuru ve çatlak elleriniz üzerine biraz sürdüğünüzde de faydasını göreceksiniz. Yorgun ayaklar için banyo sonrasında eşit ölçüdeki zeytinyağı ve limonsuyu ile 10 dakika ovuşturunuz.

Zeytinyağlı Güneş Kremi

Zeytinyağını çok az tentürdiyotla karıştırarak ucuz ve sağlıklı bir güneş yağı elde edebilirsiniz.

Bebek Emzirme ve Anne Sütü Kesilmesi

Anne sütünde de bulunan E vitamini ve oleik asit içeriği ile kemik gelişimine katkıda bulunur. Anne karnında ve doğumdan sonra bebeğin beyninin olduğu kadar, genel olarak sinir sisteminin gelişimini de desteklediğinden, gebe ve emziren annelere özellikle yararlıdır.

Sütü kesilen anneler için yağsız inek sütüne biraz katıp, sütten kesilen bebeğe veriniz. Anne sütü gibi doğal bir besindir çünkü anne sütüne yakın miktarda linoleik ve linolenik içerir.

Günde birkaç damla zeytinyağı bebeğin gelişimine büyük katkı sağlar.

Çocuk Gelişimi

Çocukları raşitizmden korur. İçerdiği E, A, K vitaminleri ile her yaştaki çocuğun gerekli ihtiyacına yanıt verir. Bu vitaminler kemiklerin doğal gelişimine ve mineralleşmeye yardımcı olup, güçlenmesini hızlandırır. Her yaştaki insan için yararlıdır.

Diş ve Diş Eti Sağlığı

Ağızda çalkalandığında, dişlerin beyaz olmasını sağlar, diş etlerini korur, diş çürümelerini önler. Beyaz dişler için; Diş etlerinizi zeytinyağı ile çalkalayınız ve uzunca bir süre ağzınızda tutunuz.

Saç Dökülmesi Problemine Karşı

Zeytinyağı sağlık ve güzellik kaynağıdır. Cilde ve saçlara çok faydalıdır. Cildi besler, korur ve yumuşatır. Saçları dökülenlere; 1 yumurta sarısı ve zeytinyağı karışımını saç diplerine sürerek 1 saat bekletilip daha sonra yıkanması, arada bir tekrarlanması gerekir.

Yumuşak ve Parlak Saçlar İçin

Parlak ve yumuşak saçlar için; 2 kahve kaşığı zeytinyağı, 1 kaşık ricin ve 10 damla kekik özünden hazırlanan bir karışım yapabilir saçlarınıza friksiyon ile tatbik edebilir, saçlarınızı parlaklaştırabilirsiniz.

Kepek Sorununa Karşı

Kepeğe karşı; 20 gr. risin, 20 gr. kolonya ile 150 gr. zeytinyağını karıştırıp saçlarınıza friksiyon yapabilirsiniz.

Kuru Cilt Nemlendirme

Kuru cildi nemlendirmek için; sızma zeytinyağı ile iyice ezilmiş avakado meyvesi hamurunu yüzünüze sürüp 10-15 dakika bekletiniz. Sonra yüzünüzü yıkayınız.

Yüzdeki Kırışıklıklar İçin

Yüz kırışıklıkları için; haftada 2 kez, yatmadan önce zeytinyağı ve limon karışımı ile yüzünüze masaj yapabilirsiniz.

Vücudu Yumuşatmak İçin

Kol ve Bacaklara yumuşaklık kazandırmak için: Kalın tuzla karıştırılmış zeytinyağı ile masaj yapınız, sıcak su ile yıkayınız.

Nasır İçin

Parmaklarda oluşan nasıra karşı; zeytinyağı ve sarımsak veya kuru soğanla hazırlayacağınız merhemi üzerlerine sürünüz.

Kanserden Korunmak İçin

Kanser riskini % 50’ye yakın azaltmaktadır. Hücreleri koruyucu etkisi vardır. İçinde bulunan Oleiprine adlı madde sayesinde hücreler yenilenerek ve bu kansere karşı hücreleri korur.

Mide ve Sindirim Sistemi Hastalık ve Sorunları İçin

Sindirim sistemini olumlu etkiler; ister soğuk olsun, ister sıcak olsun zeytinyağı mideyi çepeçevre koruyucu bir tabakayla sararak mide asitini azaltır.

Gastrit ve ülsere karşı korumada etkin yardım sağlar. Hazmı en kolay olan zeytinyağı besinlerin bağırsaklar tarafından çok daha iyi emilmesini sağlayarak bağırsakların çalışmasını düzenler. Isıtılmış olsun yada olmasın zeytinyağı gastrik asiditeyi azaltabilmektedir. Tahriş giderici etkileri ülsere karşı koruma sağlar. Bağırsaklardan yiyecek geçişini kolaylaştırmak suretiyle konstipasyona engel olur.

Yaşlanmaya Karşı

Yaşlanmanın hem genel olarak doku ve organlar hem de beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerini geciktirir.

Yüksek Tansiyona Karşı

Yüksek tansiyonu düşürmek için zeytin yaprakları ve dallarından çay yapılır. Taze ya da kuru zeytin yaprağını 300 gr. suda 15 dakika kaynatıp, süzdükten sonra şeker ilave ederek 15 gün boyunca her sabah akşam sıcak içmek faydalıdır.

Yüksek Kan Şekeri

Kan şekeri seviyesinin düşmesine yardım eder.

Kolestrol Düşürücü

Kötü kolesterol LDL’yi azaltırken, iyi kolesterol HDL’yi artırır. (Yüksek LDL kolesterolü seviyesine bağlı olarak yükselen kolesterol seviyesinin aterosklerotik kalp hastalığında nedensel rol oynadığı kuşkusuzdur. Epidemiyolojik veriler koroner kalp hastalığı vakalarındaki düşüşün total veya LDL kolesteroldeki düşüş ile beraber olduğunu göstermektedir.)

Diyetle alınan doymuş yağ asitlerinin (DYA) total kolesterol seviyesini yükselttiği iyi bilinmektedir. DYA ile tetiklenen kolesterol yüksekliği çoğunlukla LDL kolesterolündeki yüksekliğe bağlıdır. DYA ve hayvansal yağdan zengin diyetler HDL kolesterolü ve apo A-1 de de yükselmeye yol açar.

Kalp Krizi Riski Azaltıcı

Kalp dostu; zeytinyağı hayvansal yağların tersine kandaki kolesterol miktarını ve dolayısıyla kalp krizi riskini azaltır. Kan plateletlerinin toplanmasına engel olarak kan pıhtılaşması riskini de yok eder.

Böbrek Taşı ve Bağırsak Kurdu Düşürme

Böbreklerin ıslahında, taşları düşürmede, bağırsak kurtlarını düşürmede, karın ağrısında sıcak su ile içilmesi iyi gelir.

Zeytinyağı İle İlgili İlginç Bilgiler

Zeytinyağı Nedir

Zeytinyağının Faydaları
Sızma Zeytinyağı

Zeytin ağacının meyvesinden elde edilen yeşilimsi-sarımtırak renkte sıvı bir yağdır.

Zeytinyağı Türleri

Tarım Bakanlığı’nın belirlediği ölçülere göre beş tür zeytinyağı vardır:

Zeytinyağı Çeşitleri
Zeytinyağı Çeşitleri

Rafine zeytinyağı: Zeytin ham yağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metodlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen, sarının değişik tonlarında rengi olan, kendine özgü tat ve kokuda bir yağdır. Rafine yağ, ince, yemeklik yağdır. Temizleme işlemi damıtma, nötralizasyon, ağartma, deodorizasyon işlemleridir. Bunun doğalla harmanlanmasından yemeklik tipler (Riviera ve A tipi) üretilir.

Rafine prina yağı: Ham prina yağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metodlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen, rengi açık sarıdan kahverengi sarıya kadar değişebilen bir yağdır.

Karma prina yağı: Doğrudan gıda olarak tüketilebilecek naturel zeytinyağları ile yemeklik rafine prina yağı karışımından oluşan bir yağdır.

Zeytinyağı Nasıl Üretilir

Zeytinyağı Nasıl Üretilir
Zeytinyağı Nasıl Üretilir

Yöntem 1: Zeytin; Ekim-Aralık ayında toplanır, dal ve yapraklardan çamur ve topraktan temizlenir, çuvala konur, hortumla yıkanıp temizlenir. Çuvaldaki zeytin bir zemin üzerinde ağaç tokmakla kırılır, iki gün bekletilir, sonra ayakla ezilir, bir defa kuru sonra suyla ezilir ve yalaka şırası çıkartılır. Üste çıkan yağ kepçeyle alınır kazana konur, dinlendirilir. Tortusu dibe çöker, bundan sabun yapılır, üstteki temiz yağ kaplara doldurulur. Dağ köylerinde karayağhanelerde mengene ile sıkılır.

Zeytinyağı Nasıl Üretilir - Organik
Zeytinyağı Nasıl Üretilir – Organik

Yöntem 2: Huni adlı çukura dökülen zeytinler makine sistemiyle yapraklardan temizlenir ve kırıcıda ezilip kırılır. Buradan çıkan hamur, karıştırma yoğurmadan sonra su verilir, posa ve şırası ayrıştırılır. Şıradan da yağ ve karasu ayrıştırılıp, yağ filtre tankına alınır, son tortuları ayıklanıp dinlenme tankına bırakılır. Buradan doğal yağ güğümlere, teneke ve şişelere doldurulur.

Zeytinyağı Nasıl Saklanır

Işık, sıcak, hava, zaman faktörlerinden etkilenir. Alırken ve saklarken, kapalı ve ışıksız yerde korunmalıdır. Serin bir yerde durmalıdır. Buzdolabına konulmaz. Cam ve koyu renkli olan şişeler tercih edilmelidir. Hava almamalıdır. Bekledikçe bozulur.

Zeytinyağının kendine has renk, koku ve tadını aynen koruyabilme süresi ortalama 1,5 senedir. Bekledikçe bozulmasa da, aromasını yavaş yavaş yitirir, giderek rengi açılır, tadı acı bir hâl alır. Mideyi rahatsız eder.

Zeytinyağı Fiyatları Neye Göre Belirlenir

Zeytinyağı Fiyatları Neye Göre Belirlenir
Zeytinyağı Fiyatları Neye Göre Belirlenir

En ucuz ürün geç hasat zeytinyağıdır. Ama onun yemeklere verdiği yağlılık duygusu, diğer tüm yağlardan iki kat daha fazladır.

Zeytinyağı Nasıl Kullanılır

Sızma tipi salatalar ve cacıkta, doğal tip kızartmalar ve yemeklerde kullanılır. Kızartmalarda birkaç kere aynı yağ kullanılabilir. Yemeklere koymak için rafine zeytinyağı uygundur.

Zeytinyağı İle Kızartma Yapılabilir mi?

Zeytinyağının kızartmaya en uygun yağ olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Zeytinyağı yüksek ısıya daha dayanıklı kızartma yağı olarak daha sağlıklıdır.

Zeytin ve Zeytinyağı İle İlgili Ayet ve Hadisler

Zeytin ve Zeytinyağı İle İlgili Ayet ve Hadisler
Zeytin ve Zeytinyağı İle İlgili Ayet ve Hadisler

Zeyin ve Zeytinyağı İle İlgili Ayetler
“O, gökten su indirendir. İşte biz onunla her türlü bitkiyi çıkarıp onlardan yeşillik meydana getirir ve o yeşil bitkilerden, üst üste binmiş taneler, -hurma ağacının tomurcuğunda da aşağıya sarkmış salkımlar- üzüm bahçeleri, zeytin ve nar çıkarırız: (Her biri) birbirine benzer ve (her biri) birbirinden farklı. Bunların meyvesine, bir meyve verdiği zaman, bir de olgunlaştığı zaman bakın. Şüphesiz bunda inanan bir topluluk için (Allah’ın varlığını gösteren) ibretler vardır.” (En’âm Sûresi, 99)

“O, çardaklı-çardaksız olarak bahçeleri, ürünleri, çeşit çeşit hurmalıkları ve ekinleri, zeytini ve narı (her biri) birbirine benzer ve (her biri) birbirinden farklı biçimde yaratandır. Bunlar meyve verince meyvelerinden yiyin. Hasat günü de hakkını (öşürünü) verin, fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.” (En’âm Sûresi, 141)

“Allah o su ile size; ekin, zeytin, hurma ağaçları, üzümler ve her türlü meyvelerden bitirir. Elbette bunda düşünen bir kavim için bir ibret vardır.” (Nahl Sûresi, 11)

“Yine o su ile Sîna dağında biten bir ağaç (zeytin ağacı) yarattık ki hem yağ, hem de yiyenlere katık verir.” (Mü’minûn Sûresi, 20)

“Allah, göklerin ve yerin nurudur. O’nun nurunun temsili şudur: Duvarda bir hücre; içinde bir kandil, kandil de bir cam fânûs içinde. Fânûs sanki inci gibi parlayan bir yıldız. Mübarek bir ağaçtan, ne doğuya, ne de batıya ait olan zeytin ağacından tutuşturulur. Bu ağacın yağı, ateş dokunmasa bile neredeyse aydınlatacak (kadar berrak)tır. Nur üstüne nur. Allah, dilediği kimseyi nuruna iletir. Allah, insanlar için misaller verir. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.” (Nûr Sûresi, 35)

“Böylece sizin ve hayvanlarınızın yararlanması için orada taneler, üzümler, yoncalar, zeytinler, hurmalıklar, sık ağaçlı bahçeler, meyveler ve otlaklar ortaya çıkardık.” (Abese Sûresi, 27-32)

“Tîn’e ve zeytûn’a andolsun.” (Tin Sûresi, 1)

Zeyin ve Zeytinyağı İle İlgili Hadisler
“Zeytinyağı yiyin ve onunla yağlanın, çünkü o mübarek bir ağaçtandır.” (Tirmizi, atime 43; İbn Mace, at’ime 43; Darimi, at’ime 20) buyurduğu sahih hadis kitaplarımızda geçmektedir. Bazı kitaplarda: “Çünkü o hoş ve mübarektir… Çünkü onda yetmiş derde deva vardır, cüzzam da bunlardan biridir. Basura iyi gelir…” (Hindî, Kenz, X/48) gibi ilaveler de vardır.

“Sürmenizin iyisi İsmid’den olandır. O gözü cilalar, tüyü bitirir.” (Ebu Davud, libas 13, Tip 14; Tirmizi, libas 22,23; Ibn Mâce, tip 25)

Allâh Resûlü elbisesinin temizliğine son derece dikkat ettiği gibi tertip ve düzenine de aynı nisbette îtinâ gösterirdi. Zîrâ o, îcâb ettikçe saç ve sakalını tarayıp düzeltir, hatta kulak yumuşaklarına kadar uzattığı mubârek saçlarını, zaman zaman kınayla boyar ve zeytinyağı ile de yağlardı. (Tirmizî, Şemâil, s. 18-27)

Zeytinyağı Viagradan Daha Etkili Olabiliyor

Continue Reading

Alternatif Tıp & Şifalı Bitkiler

Ayak Mantarı & Korunmak İçin 10 Altın Kural

Birçok kişide görülen ve bulaşıcı bir hastalık olan ayak mantarı, parmak aralarının kepeklenmesi ve kaşınmasıyla ortaya çıkar…

Published

on

By

Ayak Mantarı - Korunma & Tedavi

Birçok kişide görülen ve bulaşıcı bir hastalık olan ayak mantarı, parmak aralarının kepeklenmesi ve kaşınmasıyla ortaya çıkar. Nem ve sıcağı seven, nemli ve sıcak yerlerde hızla üreyen mantar, ayak mantarı sorunu bulunan başka kişilerin eşyalarının kullanılmasıyla da bulaşıyor. Sıcak ve nemin yol açtığı terleme, ortak kullanılan açık havuzlar, duşlar, soyunma odaları mantarlara davetiye çıkarıyor.

Ayak Mantarından Korunma

Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uzman Doktor Lütfiye Çoban, yaz aylarında özellikle kadınlarda rahatsız edici boyutlara ulaşabilen, ayak ve tırnak mantarları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Ayaklarınızı Sık Sık Kurulayın

Mantar, bir küf çeşidinin sebep olduğu bir deri rahatsızlığıdır. Mantarlar özellikle ortak kullanıma açık, ılık ve nemli yerlerde yoğunlaştığından yaz aylarında daha sık görülür. Dış ortamların yanı sıra deri üzerinde spor halinde bulunan mantarlar da uygun üreme şartlarında enfeksiyonlara neden olabilir. Ayakların banyodan sonra ıslak bırakılması, terleme ile nemin ve ısının artması ayak mantar oluşumunu tetikleyen faktörlerdir. Yazın artan havuz aktiviteleri sırasında, ortak kullanıma açık havuzlar,duşlar, ortak kullanılan soyunma odaları ayak mantarlarına zemin hazırlarken, steril olmayan manikür ve pedikür aletlerinin kullanımı da mantar sebebi olabilir.

Ayak Mantarı Tedavi Edilmezse Tekrarlayabilir

Ayak mantarı kaşıntıyla ilk belirtilerini verir. Mantar eğer tırnakta oluştuysa, tırnak altında oyulma, ufalanma, kalınlaşma, renk değişikliği meydana gelir. Bu tür bir enfeksiyonun mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde ayakta yerleşen mantar, uygun üreme koşullarına sahip olduğunda tekrarlayabilir ya da ikincil enfeksiyonlara neden olabilir.

Ayak Mantarı Tedavi Etki ve Süresi Kişiye Göre Değişir

Ayakta oluşan mantarlar için krem ve sprey tedavileri uygulanabilir. Tedavi süresi ve yan etkileri tedavinin şekline ve kişiye göre değişiklik gösterir. Öte yandan, dışarıdan sürme ilaçların daha uzun süreli tedavi gerektirmesine karşın, ağız yoluyla alınan ilaçlara göre daha az yan etki gösterdiğinden, tercih sebebi olabilmektedir.

Ayak Mantarından Korunmak İçin 10 Altın Kural

 1. Ayağınızın terlememesine özen gösterin.
 2. Ayaklarınızı her gün yıkayın. Banyo sonrası ayaklarınızı ve parmak aralarını iyice kurulayın.
 3. Uzun süreli ve sıkı ayakkabılar giymeyin.
 4. Kapalı ayakkabı giymekten kaçının, birkaç çift ayakkabıyı dönüşümlü olarak giyin.
 5. Islak zemine çıplak ayak basmayın.
 6. Halka açık spor merkezlerinde kendinize özel terlikler kullanın.
 7. Kalabalık havuz kullanımında terliksiz dolaşmayın.
 8. Sadece steril olduğuna emin olduğunuz yerlerde pedikür yaptırın.
 9. Çoraplarınızı her gün değiştirin. Pamuklu ve teri emen çoraplar giymeye özen gösterin.
 10. Başkalarının havlu ve ayakkabıları asla kullanmayın.
Continue Reading

Alternatif Tıp & Şifalı Bitkiler

Her Türlü Yara İyileşmesi İçin Dua

Bu iki ayet-i kerime ruhani hastalıklarda, her çeşit korku, evham, hayalet görme ve benzeri hastalıklarda çok faydalı ve tesirlidir. Ancak bu yazılanlar demek değildir ki maddI tedavi terk edilsin…

Published

on

By

Yara İyileşmesi İçin - Yaraların Tedavisi

Harici Yara İyileşmesi İçin

Temiz bir tabak içine Al-i İmrân Suresi’nin 151. Ayeti olan: “Sümme enzele aleyküm min ba’dil ğammi” ayeti ile Fetih Suresi’nin son ayeti olan “Muhammedün rasülüllâh” ayet-i kerimesini sonuna kadar yazıp zeytin yağı ile silip vücudun haricinde görülen yaralara sürülürse yaraların kısa zamanda
iyileştiği görülür.

Dahili Yara İyileşmesi İçin

Eğer yaralar vücudun içinde ise o zaman ayetleri yağla değil, mümkünse zemzemle, değilse gülsuyu ile bu da mümkün değilse menba veya yağmur suyu ile silip bir sürahiye konur ve üzerine her iki ayette 28 kere okunduktan sonra bu sudan üç gün içilir. Bu uygulama hastalığın derecesine göre üç veya beş kere tekrarlanır.

Tıbbi Tedavi Yöntemlerine Devam

Bu iki ayet-i kerime ruhani hastalıklarda, her çeşit korku, evham, hayalet görme ve benzeri hastalıklarda çok faydalı ve tesirlidir. Ancak bu yazılanlar demek değildir ki maddI tedavi terk edilsin, doktora gidilmesin. Asla! Nasıl ki lokomatif bir tekerlek üzerinde yürümüyorsa bir çok hastalık da tek yoldan tedavi edilmez. Belki tıbbın aciz kaldığı ve henüz tedavisi gelişmemiş hastalıklar müstesna.

Maddiyat ve maneviyat ikiz kardeştirler. Ne birisi terk edilebilir ne de diğeri. İhmalin devlete bile zararı vardır. Küçük bir ihmal büyük felaketlere sebebiyet verebilir. Bu sebeple insanlar daima tedbirli ve ihtiyatlı olmalıdırlar.

Ayetlerin 28’er Kere Okunmasının Sebebi

Her iki ayetin 28’er kere okunmasının sebebi, her iki ayette de 28 harfin tamamının bulunmasındandır. Ve Kuran-ı Kerim’de de 28 harf cemi bu iki ayet-i kerimede başka ayet yoktur. Bu ayetler çok kimse tarafından pek çok kere denenmiş ve faydası görülmüştür.

Ruhsal Tedavi Duası

Sara, Ümmü Sübyan ve Sık Bayılan Kimseler İçin

Bitkisel Yöntemlerle Et Benlerinden Nasıl Kurtulunur

Continue Reading

Alternatif Tıp & Şifalı Bitkiler

Zerdeçal Nasıl Kullanılır

Mucize baharat zerdeçal doğru kullanılmadığında kendisinden beklenilen faydaları maalesef veremiyor. Zerdeçalın şifasından azami şekilde faydalanabilmek için ise basit ama etkili birkaç ufak noktaya dikkat etmek yeterli.

Published

on

By

Zerdeçal Nasıl Kullanılır

Zerdeçal : Mucize baharat zerdeçal doğru kullanılmadığında kendisinden beklenilen faydaları maalesef veremiyor. Zerdeçal ın şifasından azami şekilde faydalanabilmek için ise basit ama etkili birkaç ufak noktaya dikkat etmek yeterli.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır

 1. Etkisini arttırmak için onu karabiberle birlikte tüketin. Etkisi çok daha artıyor.
 2. Yağ ile birlikte tüketmek etkinliğini yediye hatta sekize katlıyor.
 3. Zerdeçal kullanımı için makul miktar (kuru, toz halindeki) çeyrek çay kaşığıdır. Taze zerdeçal kökünün ise yarım santimi yetebiliyor.
 4. Pişirmek de etkiyi arttıran bir faktör.
 5. Çiğ zerdeçal iltihap baskılamada (diz ağrıları, bellek sorunları) pişmişi ise DNA’yı korumada yani kanseri önlemede daha etkilidir. Bu nedenle bazen çiğ, bazen de pişirerek yemek daha verimli olacaktır.
 6. Doğal halde tüketmek daha faydalıdır. Zerdeçal haplarının neredeyse hiçbiri yaramazdır. Zira tabletler sadece kurkumin yüklü zerdeçaldaki diğer doğal etken maddeleri içermiyor.
 7. Safra kesesi hastaları, özellikle de safra taşlılar ile böbrek taşı olanlar zerdeçaldan uzak durmalıdır.
 8. Zerdeçalı diğer baharatlarla karıştırıp tüketmek daha sağlıklıdır.
 9. Zerdeçalı sadece bildiğiniz, güvendiğiniz yerlerden temin edin. Bazı ürünlerde ağır metaller (kurşun, kadmiyum, arsenik) ile kirlenmeden şüphe ediliyor.

Kaynak: Dr. Michael Greger “How Not To Die”

Zeytinyağı Viagradan Daha Etkili Olabiliyor

İbni Sina’nın Şifa Reçeteleri

Bitkisel Yöntemlerle Et Benlerinden Nasıl Kurtulunur

 

Continue Reading

Alternatif Tıp & Şifalı Bitkiler

Zeytinyağı Viagradan Daha Etkili Olabiliyor

Published

on

By

zeytinyağı viagra cinsel performans

Atina Üniversitesi’ndeki bilim insanları, zeytinyağının erkeklerin cinsel performansını artırmada Viagra’dan daha etkili bir çözüm olabileceğini ortaya koydu. Atina Üniversitesi’nin araştırmasına göre, zeytin zengini bir rejim yapmak kalpteki kan akışını güçlendirerek cinsel iktidarsızlığı da azaltıyor.

Yüzde Kırk Daha Fazla Testosteron 

İngiltere’de yayınlanan Daily Telegraph gazetesinin haberine göre 600 erkeğin katıldığı araştırma, günde en az 9 çorba kaşığı zeytinyağı tüketenlerde iktidarsızlık riskinin diğerlerine göre daha az olduğunu gösteriyor. Bu kişilerde testosteron seviyeleri de, az zeytin tüketenlere göre yüzde 40 daha fazla.

Viagra mı Zeytinyağı mı

Araştırma ekibinin lideri Dr Christina Chrysohoou, uzun vadede bir erkeğin cinsel gücünü artırmak için “Viagra’ya değil zeytinyağına” başvurmasını öneriyor. Chrysohoou, “Bu, cinsel fonksiyon sorunları için ilaçsız bir çözüm. Viagra ise uzun vadeli bir çözüm değil; sadece cinsel kapasitede kısa süreli bir etki yaratıyor” diyor. Araştırmacılara göre zeytinyağı, diyabet ve obezite gibi riskleri de sınırlıyor.

Continue Reading

Alternatif Tıp & Şifalı Bitkiler

Hurma Yoğurt Diyeti İle Haftada 7 Kilo Verebilirsiniz

Haftada 5 ile 7 kilo arasında zayıflatan hurma yoğurt diyeti ünlü beslenme uzmanı Ender Saraç’ın en çok tercih edilen diyeti. Günde 21 hurma ile sınırlı olan diyetle 7 günde 5 kilo veriliyor.

Published

on

By

hurma yoğurt diyeti

Haftada 5 ile 7 kilo arasında zayıflatan hurma yoğurt diyeti ünlü beslenme uzmanı Ender Saraç‘ın en çok tercih edilen diyeti. Günde 21 hurma ile sınırlı olan diyetle 7 günde 5 kilo veriliyor. (daha&helliip;)

Continue Reading

Alternatif Tıp & Şifalı Bitkiler

Fermente Güzellik

Probiyotikler insanın varoluşundan bu yana hayatımızın tam ortasında yaşıyorlar. Aldığımız doğal besinlerin içerisinde yaşayan bu yararlı bakteriler belki de son yüz yılda olduğu kadar azalıp, insandan ayrılmamıştır. Özellikle sanayi tipi beslenme ile probiyotikler ile aramızdaki ilişki giderek açılmaktadır.

Published

on

By

fermente güzellik

Probiyotikler insanın varoluşundan bu yana hayatımızın tam ortasında yaşıyorlar. Aldığımız doğal besinlerin içerisinde yaşayan bu yararlı bakteriler belki de son yüz yılda olduğu kadar azalıp, insandan ayrılmamıştır. Özellikle sanayi tipi beslenme ile probiyotikler ile aramızdaki ilişki giderek açılmaktadır.

(daha&helliip;)

Continue Reading
Advertisement

Facebook Sayfamızı Takip Edin

Advertisement
Advertisement

Popüler