Connect with us

Tesirli Dualar

Musibetlerden Kurtulmak İçin Üç Kısa Ama Müthiş Tesirli Dua

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) korku, keder ve sıkıntı zamanlarında okuduğu ve sahabelerine de okumalarını tavsiye ettiği üç kısa ama müthiş etkili dua.

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) korku, keder ve sıkıntı zamanlarında okuduğu ve sahabelerine de okumalarını tavsiye ettiği üç kısa ama müthiş tesirli dua.

Üç Kısa Ama Müthiş Tesirli Dua

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) buyurdular ki: “Korku ve kederden kurtulmak isteyen kimse şu duayı okusun”

Korku ve Kederken Kurtulmak İçin Okunacak Dua
Korku ve Kederken Kurtulmak İçin Okunacak Dua

Okunuşu: “Yâ hayyü yâ kayyûm birahmetike esteğıysü.”

Anlamı: Ey daima hayatta olan Hayy, bütün varlıkları ayakta tutan Kayyum! Rahmetinin hakkı için senden yardım istiyorum.

Peygamber Efendimiz (s.av.) bir gün Hz. Ali’ye sordu: ““Affedilmiş olsan bile söylediğin zaman, Allah’ın, seni affedeceği bir sözü size öğreteyim mi?” Hz. Ali:” “Evet ya Resulallah” deyince şu duayı okumalarını buyurdu:

Peygamberimizin Sıkıntılı Zamanlarda Okuduğu Dua
Peygamberimizin Sıkıntılı Zamanlarda Okuduğu Dua

Okunuşu: “Lâ ilâhe illâllahül azîmül halîm. Lâ ilâhe illâllahü Rabbül arşı’l azîm. Lâ ilâhe illâllahü rabbüs semâvâtis seb’ı ve rabbül erdı ve Rabbül arşil kerîm.”

Anlamı: Halim ve Kerim olan Allah’tan başka ilah yoktur. Yüce ve Büyük olan Allah’tan başka ilah yoktur. Yedi kat göklerin Rabbi ve büyük Arş’ın Rabb’ı olan Allah’ı tesbih ve tenzih ederim. Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) yukarıdaki duayı okuyan kişinin sıkıntılarının gidip huzura kavuşabileceğini buyurmuşlardır. Yine Peygamber Efendimiz buyurmuşlardır ki: “Sizden birinize bir musibet veya bir bela isabet edince Yunus Peygamberin duasını okusun. Allah o sıkıntı ve musîbeti onun üzerinden kaldırır.”

Enbiya Suresi 87. Ayeti Kerime‘de Allahu Teala şöyle buyurur: “Ve zennûni iz zehebe mugâdıben fe zanne en len nakdire aleyhi fe nâdâ fiz zulumâti en lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn(zâlimîne).”

Anlamı: Zünnun’u da (Yunus) zikret! Hani öfkeli bir halde geçip gitmiş, bizim kudretimizin kendisine yetmeyeceğini zannetmişti. Sonunda karanlıklar içinde, “Senden başka hiçbir ilah yoktur. Seni tenzih ederim. Gerçekten ben kötü işler yapmışım!” diyerek yalvardı.

Yunus Peygamberin duası şudur:

Yunus Peygamberin Balığın Karnında Okuduğu Dua
Yunus Peygamberin Balığın Karnında Okuduğu Dua

Okunuşu: “Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü minez zâlimîn.”

Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurur: “Yunus’un balığın karnındaki duası ‘La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minez zalimin.’ şeklinde idi. Sıkıntıya düşmüş ve belaya düçar olmuş hangi Müslüman bu duayı yaparsa Allah Teala mutlaka onun duasını kabul buyurur.” (Tirmizi, Deavat 81; Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 170)

Daha Fazla: TESİRLİ DUALAR

Kuran ve Meali

Advertisement
2 Comments

2 Comments

  1. Pingback: Bela ve Musibetlerden Korunma İçin Dua - Paranormal Haber

  2. Pingback: - Paranormal Haber

Soru Sor - Fikrini Yaz