Hatim Duası Ne Zaman ve Nasıl Okunur

0
(0)
Hatim Duası Kur’an’ı Kerim’i Bitirmenin Önemi ve Faydaları
Hatim Duası Kur’an’ı Kerim’i Bitirmenin Önemi ve Faydaları

Hatim Duası, Kur’an’ı Kerim’i okuyup bitirenlerin, hatim sonrası okudukları duadır. Bu dua, Allah’ın rahmetini ve mağfiretini isteyen ve Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.) salavat getiren bir duadır. Hatim Duası’nın okuyan kişiye pek çok fayda ve fazilet sağladığına inanılır. Bu yazıda Hatim Duası’nın Türkçe ve Arapça okunuşunu, anlamını, meali ve tefsirini bulabilirsiniz. Ayrıca Hatim Duası’nın faziletleri, sırları ve faydaları hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Hatim Duası Nedir?

Hatim Duası, Kur’an’ı Kerim’i hatmedenlerin, yani baştan sona okuyup bitirenlerin, hatim sonrası okudukları duadır. Bu dua, Allah katında makbul bir dua olduğuna inanılır. Hatim Duası Diyanet tarafından resmi olarak belirlenen bir duadır.

Hatim Duası’nın Okunuşu

Hatim duası, “Yüce, ulu ve lütufkâr olan Rabbimi tesbih ederim” denilerek başlanan bir duadır. Arapça hatim duası şu şekildedir:

الحمد لله رب العالمين والعاقبة للمتقين ولا عدوان إلا على الظالمين والصلاة والسلام على رسولنا محمد وآله وصحبه أجمعين ربنا تقبل منا إنك أنت السميع العليم وتب علينا يا مولانا إنك أنت التواب الرحيم واهدنا ووفقنا إلى الحق وإلى طريق مستقيم ببركة القرآن العظيم وبحرمة من أرسلته رحمة للعالمين واغفر لنا ذنوبنا بفضلك وكرامتك يا أكرم الأكرمين اللهم زينا بزينة القرآن وأكرمنا بكرامة القرآن وشرفنا بشرفة القرآن والبسنا بحلة القرآن وأدخلنا الجنة بشفاعة القرآن وأعفنا من كل بلاء الدنيا وعذاب الآخرة بحرمة القرآن

Türkçe okunuşu ise şöyledir:

El – hamdü lillahi Rabbil – Alemin. Vel-akibetü lil-müttekin. Vela ‘udvane illa ‘alezzalimîn. Ves-salatü ves-selamü ‘alâ Rasulina Muhammedin ve ‘alihi ve sahbihi ecme’in. Rabbenä takabbel minna inneke entes-semiul-alim. Ve tüb ‘aleyna ya Mevlana inneke entet-tevvabür-Rahim. Vehdina ve vefikna ilel-hakki ve ila tarikin müstekim. Bi beraketil-Kur’anil-azim. Ve bi hürmeti men erseltehu rameten lil-alemin. Va’fü ‘anna ya Kerim. Va’fü ‘anna ya Rahim. Vagfir lena zünubena bi fadlike ve keramike ya ekramel-ekramin. Allahümme zeyyinna bi zinetil-Kur’an. Ve ekrimna bi kerametil-Kur’an. Ve şerrifna bi şerafetil-Kur’an. Ve elbisna bi hil’atil-Kur’an. Ve edhilnel-cennete bi şefaatil-Kur’an. Ve âfinä min külli belaid-dunya ve azabil-ahirati bi hurmetil-Kur’an.

Anlamı ise şöyledir:

Âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun! Sonuç takvaya uyanlarındır! Zulmedenlerden başkasına düşmanlık yoktur! Peygamberimize, âline ve bütün ashabına salât ve selâm olsun! Ey Rabbimiz! Bizi kabul buyur; çünkü sen işiten, bilensin! Ey Mevlâmız! Bize tevbe nasip et; çünkü sen tevbeleri kabul eden, merhametlisin! Bizi doğruya ilet; doğru yola eriştir! Kur’an-ı Kerim’in bereketiyle, onu gönderdiğin rahmet kaynağı Peygamberin hürmetine! Ey Kerim! Bizi affet! Ey Rahim! Bizi affet! Ey en cömertlerin cömerdi! Günahlarımızı lütfunla, kereminle bağışla! Allah’ım! Bizi Kur’an’ın zinetiyle süsle! Kur’an’ın kerametiyle şereflendir! Kur’an’ın şerafetiyle yücelt! Kur’an’ın elbisesiyle giydir! Kur’an’ın şefaatıyla cennete sok! Kur’an’ın hürmetine bizi dünya belalarından ve ahiret azabından koru.

Hatim Duası Ne Zaman ve Nasıl Okunur

Hatim duası, Kur’an-ı Kerim’i baştan sona kadar okuyarak bitirildikten sonra okunan bir duadır. Hatim duası, Kur’an-ı Kerim çeşitli surelerinden sonra da okunabilir. Yasin hatim duası, da bu dualar arasında yer alır. Hatim duası, Kur’an-ı Kerim’e abdestsiz dokunmak caizdir. Aynı zamanda dualar abdest almadan, başı açık bir şekilde de okunabilir. Bu nedenle de hatim duasının da abdestsiz bir şekilde okunması konusunda bir sakınca yoktur.

Hatim duasından önce neler yapılır? Hatim duası edilmeden önce okunması gereken sureler ise şöyledir:

 • Önce üç kere İhlas suresi okunur.
 • İhlas suresinden sonra Felak suresi okunur ve ardından tekbir getirilir.
 • Felak suresinden sonra Nas suresi okunur ve ardından tekbir getirilir.

Hatim Duası Okunmasının Amacı / Nedeni Nedir

Tamam, daha anlaşılır ve detaylı bir açıklama yapmaya çalışacağım. Hatim duası okunmasının amacı, Kur’an-ı Kerim’i okuyarak Allah’ın rızasını kazanmak ve duaların kabul olmasını sağlamaktır. Hatim duası, Kur’an-ı Kerim’i baştan sona bitirdikten sonra okunan bir duadır. Bu duada, Allah’a hamd edilir, Peygamber’e salat ve selam getirilir, Allah’tan bağışlanma ve hidayet istenir, Kur’an’ın bereketi ve hürmeti dile getirilir, Kur’an’ın zineti, kerameti, şerafeti ve şefaatine iltica edilir.

Ayrıca bu duada, Peygamber’in ümmetinin rahmete nail olması, Kur’an’ın hayatımızda rehber olması, ahirette kurtuluşumuz için vesile olması niyaz edilir. Hatim duası okuyan kişi, Allah’ın sözüne inandığını ve Peygamber’in mesajını kabul ettiğini beyan eder. Bu dua ile kişi, Allah’ın katında değerli bir kul olduğunu gösterir. Bu yüzden hatim duası okumak çok faziletli bir ibadettir. Umarım daha anlaşılır ve detaylı bir açıklama yapabilmişimdir.

Hatim Duası Okumanın Sevap ve Faziletleri

Hatim duası okumanın sevap ve faziletleri nelerdir? Hatim duası okumanın sevap ve faziletleri şunlardır :

 • Kuran-ı Kerim’i hatmedene, altmış bin melek istiğfar eder.
 • Kuran-ı Kerim’i hatmedenin duası kabul olunur.
 • Hatim yapanın dünya veya ahiret için ettiği dua kabul olur.
 • Hatmi okuyan ve dinleyenin duası kabul olur.
 • Kuran-ı Kerim’i okuyan 1’e 10 sevap kazanır.
 • Hatim duası yapan kişi, Allah katında değerli bir kul olur.
 • Hatim duası yapan kişi, Kur’an’ın bereketi ve hürmeti ile müşerref olur.
 • Hatim duası yapan kişi, Kur’an’ın zineti, kerameti, şerafeti ve şefaatine nail olur.
 • Hatim duası yapan kişi, Kur’an’ın hayatında rehber, kabirde dost, kıyamette şefi ve cennette arkadaş olmasını diler.

Hatim duası, Kur’an-ı Kerim’in tamamını okuyup bitirdikten sonra yapılan bir duadır. Hatim duasının ne zaman ve nasıl okunacağı konusunda farklı görüşler vardır. Bazı alimler, hatim duasının her zaman yapılmasının mümkün olduğunu, bazıları ise sadece Ramazan ayında veya cuma günleri yapılmasının uygun olduğunu söyler. Hatim duasının nasıl okunacağına gelince, bunun için de belirli bir yöntem yoktur. Bazı alimler, hatim duasının Kur’an-ı Kerim’in son ayeti olan Nas suresinin sonundan sonra okunmasını tavsiye ederken, bazıları ise hatim duasının herhangi bir surenin sonunda veya başında okunabileceğini belirtir. Hatim duasının önemli olan noktası, samimi bir niyetle ve Allah’a yönelerek okunmasıdır. Hatim duası, Kur’an-ı Kerim’in bereketinden ve faziletinden istifade etmek için güzel bir vesiledir.

BU İÇERİĞİ NE KADAR BEĞENDİNİZ?

Puanlamak için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama değerlendirme 0 / 5. Oy sayımı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu yazı sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu yazıyı nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

Keşfet